ZVU start in januari met nieuwe cursussen 'Glastuinbouw mogelijk milieu vriendelijker dan akkerbouw' streeknieuws Onder voorwaarden goede toekomst voor glastuinbouw in Zeeland Dode door brand in ziekenhuis Ken uw recht een van de vele cursusmogelijkheden op Schouwen-Duiveland DINSDAG 5 JANUARI 1993 NR 25285 3 Glastuinbouw kan volgens de stuurgroep minder vervuilend zijn dan akkerbouw. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Als aan een aantal voorwaarden voldaan wordt kan glastuinbouw een goed alternatief voor akkerbouw worden. Dat blijkt uit een artikel in het informatieblad Milieutijdingen, een uitgave van de provincie Zeeland. Volgens het artikel is glastuinbouw anno 1992 lang niet zo slecht voor het milieu als som migen wel denken. Volgens anderen kan moderne glastuinbouw zelfs milieu vriendelijker zijn dan de akkerbouw zoals die nu in Zeeland wordt bedreven. Over mogelijke ontwikkeling van glastuinbouw in Zeeland is al heel wat discussie geweest. Onder de bevolking groeide het draagvlak voor de natuur. Steeds meer mensen scharen zich achter de stelling dat de natuur beschermd dient te worden tegen al te grove aan tastingen van de natuur. Glas tuinbouw heeft het imago niet bijster milieuvriendelijk te zijn en menigeen ziet kassen als horizonvervuiling. Toch heeft de glastuinbouw, mits de ze aan bepaalde voorwaarden voldoet, een goede kans om een belangrijke economische fac tor voor Zeeland te worden. Grootschalig Eigenlijk heeft de provincie weinig mogelijkheden om plannen van gemeenten voor het aantrekken van glastuin ders tegen te houden. Als be drijven voldoen aan een aantal planologische en milieutechni sche voorwaarden staat het ge- mèenten vrij te proberen glastuinders voor hun grondge bied te interesseren. Maar men moet zich dan wel realiseren dat glastuinbouw lang niet overal haalbaar is. „Niet overal in Zeeland is glas tuinbouw gewenst", aldus Mi lieutijdingen. „Wil een gebied aantrekkelijk zijn voor tuin ders uit het Westland of plaat selijke boeren die iets anders Ken uw recht is geen nieuwe cursus. Regelmatig plaatst de Zeeuwse Volksuniversiteit de ze inleiding in de wetskennis op het programma. Het invoe ren van het Nieuw Burgerlijk Wetboek maakt de cursus nu des te actueler. In vier bijeen komsten van elk anderhalf uur gaan mr G. Nijland, advocaat en procureur en mr J. C. G. M. Beijsens in op de belangrijkste veranderingen in het burger lijk recht. Risico aansprakelijkheid Een van de aspecten die aan- willen beginnen dan is uitein delijke een gebied van 250 tot 300 hectare nodig. Dan vallen kleinere gebieden al snel af". Daar komt bij dat grootschali ge tuinbouw niet alleen een kwestie is van veel kassen neerzetten. Als het een beetje loopt vindt er volgens de pro vincie centrumvorming plaats. Wil glastuinbouw kans van sla gen hebben dan is de nabijheid van een veiling .van groot be lang. „Samen met een goed dis tributienetwerk. Het is in ie der geval goed voor de werkge legenheid, want glastuinbouw is bijzonder arbeidsintensief". Milieubelasting Om de pro's en contra's van de glastuinbouw op een rijtje te zetten heeft de provincie een speciale stuurgroep in het le ven geroepen. C. de Rijke van die stuurgroep doet in Milieu tijdingen een opmerkelijke uit spraak. Hij zegt daf de glas tuinbouw die in Zeeland moet komen milieuvriendelijker kan zijn voor de bodem dan de akkerbouw die er nu op ge pleegd wordt. „Te vaak wordt nu nog gekeken naar de verou derde complexen die in het Westland staan en die inder daad zware verontreiniging met zich meebrengen". Toen twintig of meer jaar" gele den de huidige glazen steden verrezen werd nog niet nage dacht krijgt is de risico-aan sprakelijkheid, hierdoor kan jemand aansprakelijk worden gesteld voor schade, terwijl hem toch geen verwijt treft. Ook de bezitter van een ge brekkige zaak kan aansprake lijk worden gesteld wanneer er sprake is van een bijzonder ge vaar voor andere personen of zaken. Ook al is de bezitter niet op de hoogte van dat ge brek. Deze uitgebreide risico aansprakelijkheid zal leiden tot een hogere verzekerings premie. Een andere zaak die aandacht vraagt betreft de Leverings- en Betalingsvoorwaarden. Deze dacht over de belasting voor het milieu. Als er nu nieuwe kassen worden gebouwd moe ten die voldoen aan de milieu- eisen die vandaag de dag ge steld worden. „Met minder neemt Zeeland geen genoegen", aldus De Rijke. Hij erkent dat grote complexen een aan tasting zijn van het landschap, maar hij voegt daar wel onmid dellijk aan toe dat de stuur groep juist gekozen heeft voor gebieden waar die aantasting beperkt blijft of waar kassen niet al teveel opvallen. De houding van de Zeeuwse Milieu Federatie, die liever geen glastuinbouw in Zeeland wil, betitelt De Rijke als 'angsthazerij'. Hij ziet zelf geen onoverkomelijke bezwaren en vindt dat door het stellen van een aantal voorwaarden land schapsaantasting voorkomen kan worden. De redenen om in Zeeland te beginnen met glas tuinbouw zijn voor hem duide lijk. Allereerst is reeds jaren geleden gekozen voor een om schakeling in de landbouw. Met name in de akkerbouw blijkt het moeilijk het hoofd boven water te houden. Alternatieven Door allerlei maatregelen is verder de toekomst van de graanverbouw in Zeeland pro blematisch. „Het is logisch dat boeren op zoek gaan naar alter- moeten door de ondernemer worden aangepast. Het is im mers niet meer voldoende om op het briefpapier te volstaan met een verwijzing naar de bij de rechtbank of Kamer van Koophandel gedeponeerde voorwaarden. In de regel moet de partij waarmee zaken wordt gedaan tijdig worden geïnfor meerd over de inhoud van de voorwaarden, waaronder za ken wordt gedaan. Kort samengevat komt het er op neer dat eisen van redelijk heid en billijkheid in het Nieuw Burgerlijk wetboek een belangrijke plaats innemen. De eerste bijeenkomst van Ken uw recht is maandag 25 januari in het gebouw van de Regiona le Scholengemeenschap Pro fessor Zeeman. Aanvang: 19.30 uur. Grimeren Nieuw in het cursusprogram- natieven. Er zijn boeren die in zullen springen op de moge lijkheden die sommigen gebo den wordt door de aanwijzing van een aantal gebieden in Zee land voor glastuinbouw". Ove rigens ziet De Rijke dat nog niet een, twee, drie gebeuren. Er zijn een aantal factoren die het opzetten van grootschalige glastuinbouw bemoeilijken. Allereerst zijn er miljoenen mee gemoeid en daarbij komt dat ontwikkelen en tot bloei brengen van glastuinbouw vaak een zaak van lange adem is. Ook is het volgens deskun digen zo dat voor een glastuin- bouwcomplex minimaal 250 tot 300 hectare nodig is, De provin cie is piet van plan ,om zelf geld in de ontwikkeling van glas tuinbouw te stelen. „De rol van de provincie is een bemid delende". In Kerend Tij, het milieube- ma is de cursus grimeren. Deze cursus duurt tien avonden en wordt gegeven door Marijke Reuser. In deze cursus wordt dieper ingegaan op de vraag welke kleuren en grime in ver schillende omstandigheden het beste te gebruiken zijn. Ook de verschillende grime-produkten en het aanbrengen van een goe de basis make-up komen aan bod, evenals het verjongen of verouderen van een gezicht door middel van schmink. Het grimeren van kinderen (fanta sie-grime) blijft evenmin on besproken. In tegenstelling tot veel andere cursussen wordt de cursus gri me gegeven op de Vismarkt in de Sint Domusstraat. De les sen, waarmee dinsdag 19 ja nuari wordt begonnen, begin nen steeds om 19.30 uur. Aparte programma's kookcursussen Het aanbod kookcursussen be leidsplan van de provincie Zee land, wordt gezegd dat de pro vincie het als haar taak ziet om samen met de landbouw te zoe ken naar mogelijkheden om te komen tot een duurzame land bouw in Zeeland. „Aangzien glastuinbouw onder landbouw valt, geld ook voor de glastuin bouw het streefbeeld van de provincie. Het is duidelijk dat de provincie niet staat te sprin gen om een tak van landbouw die zwaar vervuilend is". Afval Bij omschakeling naar andere landbouwmethoden, zo staat ook te lezen in Kerend Tij, mag dat niet meer belastend zijn voor het milieu. Volgens Corrie Daemen, beleidsmedewerkster bij de waterafdeling van de provincie, hoeft dat in het ge val van glastuinbouw geen be zwaar te zijn. „Als voldaan wordt aan een aantal voor waarden is glastuinbouw mo gelijk. De economie moet ten slotte ook blijven draaien". Het afval van de glastuinbouw hoeft volgens het artikel in Mi lieutijdingen geen probleem te zijn. Het is de bedoling dat bij Borssele een composteringsin- stallatie gebouwd wordt waar men met het afval naar toe kan. De stuurgroep heeft in middels drie gebieden aange wezen voor eventuele ontwik keling vasn glastuinbouw. „Dat houdt niet in dat andere gemeenten niets meer kunnen doen. Het staat hen vrij glas tuinbouw binnen hun grenzen te halen. In het Zeeuwse streekplan staat dat glastuin bouw in principe mogelijk is, tenzij natuurwaarden en re creatieve ontwikkelingen wor den ondermijnd". Het landelijk beleid ziet niet zoveel in Zeeland als glastuin- bouwprovincie. „De verwach ting is dat de inspecteur voor de ruimtelijke ordening geen bezwaar zal maken als de grootschalige glastuinbouw in de drie gemeenten doorgaat. De inspecteur zal voor glastuinbouwontwikkeling op lokale schaal niet in beroep gaan. Bij grootschaliger ont wikkeling bestaat wel de kans dat de inspectie in beroep gaat". Aantasting van het landschap hoeft volgens de stuurgroep geen struikelblok te zijn. „Bij grootschalige glastuinbouw kan in feite niet gesproken worden van een goede of slech te landschappelijke inpassing, maar is er sprake van land schapsbouw. Het landschap krijgt een geheel ander karak ter. Om dit zo aantrekkelijk mogelijk te maken is een goed landschapsbeleidsplan nood zakelijk". vat dit jaar drie aparte pro gramma's. Speciaal voor 50- plus mannen verzorgt me vrouw J. Hoek-Moermond een cursus. Deze bestaat uit zes middagbijjeenkomsten. Me vrouw Hoek neemt ook de cur sus het bakken van zoete en hartige taarten voor haar reke ning, terwijl mevrouw H. de Spirt-Verdonk met haar cur sisten een culinaire reis door zes Europse landen gaat ma ken. In deze cursus worden ook de wijnen uit de verschillende landen besproken. Beide cur sussen bestaan uit zes bijeen komsten van elk drie uur en worden gegeven in de vroegere Prinses Julianaschool aan het Jannewekken. Duits Een vaste prik in het ZVU- cursusprogramma vormen de talencursussen en de cursussen informatica, boekbinden, en kalligrafie. Wie met het oog op de eenwording van Europa zijn kennis van het Duits wat op wil frissen kan maandag 11 ja nuari terecht bij de kennisma kingsavond voor de cursus Duits Deze wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het gebouw van de RSG. Deze cursus, waarin het accent ligt op de spreekvaardigheid wordt gege ven door mevrouw drs N. van Glabbeek en bestaat uit tien avonden van anderhalf uur. In deze cursus die op twee niveaus (een voor beginners en een voor gevorderden) wordt gegeven komen vooral alledaagse situa ties aan de orde, zoals het vra- ZIERIKZEE Nieuwjaarsreceptie NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) houdt mor gen, woensdag 6 januari, haar nieuwjaarsreceptie. De recep tie wordt gehouden in een zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevenge- tijstraat en begint om 14.00 uur. KERKWERVE Oud papier-actie Zaterdag 9 januari houdt SV WIK uit Kerkwerve een oud papier-actie in de kernen Kerk werve, Noordgouwe en Schud- debeurs. De ophalers gaan om 9.30 uur uit de startblokken. Men wordt verzocht het oud pa pier gebundeld gereed te zet ten. BRUINISSE Oudejaarsvuur De brandweer van Bruinisse rukte op oudejaarsavond om 23.15 uur uit voor een straat- brand in de Prinses Marij- kestraat. Tijdens de oudejaars- viering verstookten bewoners van deze straat allerlei brand bare materialen. Omwonenden kwamen op hete kolen te zitten waarna het brandweerkorps met twee hogedrukstralen snel korte metten maakte met de vlammenzee. GOES Dans- en ontmoetingsavond voor alleenstaanden Op initiatief van de vrienden kring Kapasi wordt op zater dag 9 januari in Goes een dans en ontmoetingsavond voor al leenstaanden tot 45 jaar gehou den. Het evenement is in het wijkcentrum De Spinne en be gint om 21.30 uur. LEWEDORP Open wedstrijd gedrag en gehoorzaamheid voor honden Op zaterdag 9 januari wordt in het trainingscentrum van de hondenschool De Valkenhove te Lewedorp een open wed strijd gedrag en gehoorzaam heid voor honden gehouden. De wedstrijd staat open voor alle honden met hun geleiders, van puppen tot vergevorderde wedstrijdcombinaties. De pun ten die kunnen worden be haald in verschillende catego- rien tellen mee voor de grote Kiddo-wisselbokalen die aan het eind van het seizoen, na vier wedstrijden, worden uit gereikt aan de beste combina ties van het seizoen. De wed strijden beginnen om 09.30 uur op het trainingscentrum aan de Nieuwe Kraaijertsedijk 17 B. Voor inlichtingen en inschrij ven kan men contact opnemen via telefoonnummer 01196- 14019. gen van de weg en het doen van boodschappen. Door middel van rollenspelen leren de cursisten zich in derge lijke situaties goed verstaan baar te maken. Grammatica, iets waarvan sommigen alleen bij het horen ervan al rillen, is in deze cursus van onderge schikt belang, omdat in de praktijk blijkt dat grammati cale missers zelden of nooit tot „Germaanse spraakverwarrin gen" leiden. Andere cursussen Andere cursussen die in janua ri beginnen zijn de cursus In formatica voor gevorderden (maandag 11 januari), Oud Schrift, Creativiteit in de foto grafie (maandag 18 januari), boekbinden (woensdag 13 ja nuari) .en kalligrafie (kennis makingsavond maandag 11 ja nuari). Deze cursussen worden in het gebouw van de RSG ge geven, met uitzondering van Oud Schrift dat bij de docent H. Uil thuis wordt gegeven en de cursus boekbinden die sinds enkele jaren door M. C. Coo- mans bij Drukkerij Lakenman Ochtman wordt gegeven. Meer informatie over de in houd van de cursussen, de aan vangsdata en de cursuskosten is verkrijgbaar bij het bureau van de ZVU in Middelburg, te lefoon 01180-34800 en bij Ria Meintema (01110-14691) en Rita Blom (01110-13156). Verwachting t/m zaterdag 9 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 08.46, onder 16.40 Maan op 14.36, onder 06.48 7 jan. Zon op 08.46, onder 16.42 Maan op 15.44, onder 07.42 Volle Maan: 8 jan. (13.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen blijft de temperatuur zowel 's nachts als over dag boven nul. Ook valt er af en toe wat regen en de middagtemperatuur wordt een graad of 7. De komende avond passeert een koufront met re gen ons land en op de bevroren grond geeft dit aanleiding tot verra derlijke gladheid. Achter het front klaart het in de loop van de nacht op, maar in de zachte lucht ontstaat ge lijk op uitgebreide schaal mist. Mist die zich morgen ook een groot ge deelte van de dag kan handhavenIn het zuiden van het land valt er over dag nog af en toe regen. De tempera tuur loopt verder op en ligt in de mid dag in de buurt van de 6 a 7 graden. De zuidwestenwind is matig en neemt in de loop van de dag nog iets verder af. ROTTERDAM - De tarieven voor openbaar vervoer zijn de laatste jaren' zo fors omhoog gegaan dat de gewenste groei van het aantal reizigers uit blijft. In zijn nieuwjaarstoe spraak haalde directeur Kunst van het Rotterdamse openbaar-vervoerbedrijf RET maandag fel uit naar verant woordelijk minister Maij van verkeer. BOXTEL - Brand in het Lidui- na ziekenhuis te Boxtel heeft in de nacht van maandag op dinsdag één patiënt het leven gekost. Een politiewoordvoer der heeft dit bevestigd. De brand brak rondjialf één in de nacht uit door nog onbeken de oorzaak in de kamer van het slachtoffer. Deze kamer brand de geheel uit. Diverse andere patiënten ondervonden als ge volg van de rookontwikkeling ademhalingsmoeilijkheden evenals twee verpleegsters. Circa 25 patiënten moesten vanwege de brand elders wor den ondergebracht. ZIERIKZEESCHEH NIFlJWSBODFISa Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 17V2% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant dondordag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Veel mensen zien kassen als landschapsvervuiling. ZIERIKZEE - In het nieuwe jaar weer met de neus in de studieboeken. Wellicht staat dat bij deze of gene hoog genoteerd op het lijstje met goede voornemens. De Zeeuwse Volksuniversiteit helpt daarbij een handje door in januari te beginnen met een reeks nieuwe cursussen, waaronder ook de cursus Ken uw recht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3