Apart kaartje voor de metro Weigeraars dienstbevel voor rechter Stroomstoring zorgt voor veel ongemak in Oost-Gelderland waterstanden z Stoffelijk overschot gevonden onder wrak Dierenartsen verwerpen doden eendagskuikens Beroepsmilitairen houden voet bij stuk ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE Woensdag 6 januari Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Donderdag 7 januari Nieuwerkerk Commissievergadering alge mene zaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 9 januari Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tonnenma- gazijn. Van 09.30 tot 15.30 uur. Woensdag 13 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 16 januari Burgh- Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst AN- BO in De Schutse. 14.00 uur. Dinsdag 19 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 2 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 16 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum, 14.30 uur. Dinsdag 2 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't' Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 10 maart Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 16 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 maart Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 30 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 13 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Dinsdag 17 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. SCHIPHOL - Het Rampen Identificatie Team van de Rijkspolitie heeft maandag in Faro in Portugal een stoffelijk overschot geborgen. Het lag onder het wrak van de DC-10 van Martinair, die twee weken geleden verongelukte tijdens de landing in Faro. De stoffelijke resten van het 55-ste slachtoffer van de ramp worden in de nacht van maan dag op dinsdag vanuit Portu gal overgevlogen naar Schip hol. Daar zullen deskundigen proberen de identiteit vast te stellen. De identiteit van de 54 andere slachtoffers van de ramp is al vastgesteld. In Faro zijn nog drie leden van het RIT achtergebleven en twee politie mensen met speurhonden. Op verzoek van de Portugese auto riteiten zetten ze het onderzoek naar eventuele stoffelijke res ten in de wrakstukken voort. DOETINCHEM - Overspanning van het hoogspan ningsnet, gevolgd door het uitvallen van een groot aantal kleinere stations, heeft maandagavond en - nacht voor veel ongemak gezorgd in het oostelijke deel van Gelderland. De storing zorgde ervoor dat een deel van de provincie vanaf 18.17 uur zonder stroom zat. Pas in de loop van dinsdagochtend werd de storing verholpen. Hoe de overspanning is ont staan, is voor de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij PGEM nog onduidelijk. De storing in het 150 KV-net ontstond in een hoogspan ningsmast in Almen. In een reactie bezweken daarop ook masten in Lochem en Doetin- chem waardoor de hele Achter hoek zonder stroom kwam te staan. Voor de inwoners van Doetinchem en Winterswijk duurde de storing slechts een uur. Het gebied tussen Lochem- Borculo-Ruurlo werd pas in de loop van de nacht weer van stroom voorzien. De stroomstoring zorgde vooral bij boerderijen, varkenshou ders, kuikenbroederijen en verzorginstehuizen voor pro blemen, voor veel particulie ren was er alleen sprake van ongemak. De noodvoorzienin gen in de tehuizen waren name lijk slechts berekend op een storing van enkele uren. Het zuivelconcern Borculo diende enige tijd de produktie stil te leggen. Ook de Nederlandse Spoorwegen hadden proble men door de storing. Treinrei zigers naar en van Winterswijk dienden enige tijd rekening te houden met vertraging die kon oplopen tot een half uur. Voor de politie betekende de storing veel extra werk. De meldkamer van de Rijkspo litie in Apeldoorn kreeg in kor te tijd honderden telefoontjes te verwerken. Er werd extra personeel opgeroepen dat voor al rond industrieterreinen en winkelcentra ging surveilleren omdat ook alarminstallaties en schriklichten waren uitge vallen. UTRECHT - De Nederlandse dierenartsen vinden het doden van haantjes die één dag oud zijn niet lan ger acceptabel. In een brief aan het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij protesteert de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Dier geneeskunde (KNMvD) tegen het doden van overbo dige eendagskuikens. Jaarlijks worden in Nederland circa 40 miljoen mannelijke kuikens van één dag oud ge dood. Dat gebeurt na het sek sen, waarbij het geslacht van kuikens wordt vastgesteld. De vrouwelijke kuikens, de hen netjes, worden ingezet voor de produktie van eieren. De haan tjes zijn onbruikbaar en wor den derhalve vernietigd. Voor de vernietiging van de haantjes worden- zogeheten versnippe- raars gebruikt. Dat zijn ketels waarin de kuikens door ra zendsnel ronddraaiende mes sen in kleine stukjes worden gehakt. De brij die overblijft gaat naar de kadaververwer- kende industrie. De KNMvD beschouwt het do den van eendagshaantjes op morele gronden als verwerpe lijk. Door haankuikens van le grassen kort na uitkomst te do den, verwordt het dier tot een onbruikbaar wegwerpartikel, vindt de maatschappij. Boven dien is het gehele proces van bebroeden, uitkomen, seksen en doden een verspilling van grondstoffen. De KNMvD vindt het doden onnodig, om dat er voldoende alternatieven voorhanden zijn. Zo kunnen de haantjes op biologisch- dynamische bedrijven onder diervriendelijke omstandighe den worden gemest, om ze na circa tien weken te slachten. Voor de gespecialiseerde pluimveemesterijen is het mesten van de haantjes niet aantrekkelijk, omdat de die ren gefokt, zijn voor de produk tie van eieren. Het economisch rendement van het mesten van de haantjes ligt lager dan dat van kuikens van speciale vlees rassen. De KNMvD noemt ook de biotechnologie als hulpmid del om het doden van kuikens te beëindigen. Tfechnisch is het in de nabije toekomst wellicht mogelijk in een vroeg stadium het geslacht van een kippe- embryo te bepalen. Onderzoek moet aantonen of een dergelij ke werkwijze praktisch en ethisch haalbaar is, aldus de KNMvD. AMSTERDAM - De directeur van het Amsterdamse Gemeente Vervoer Bedrijf, B. Smit, wil een apart kaartje invoeren voor de metro. In zijn jaarrede deed Smit een dringend beroep op de politiek om die mogelijkheid in over weging te nemen. De GVB- directeur uitte kritiek op de manier waarop momenteel de extra arbeidskrachten worden betaald die nodig zijn om het openbaar vervoer veiliger te maken. Dat gebeurt uit allerlei potten voor projecten ter be strijding van de werkloosheid. Een basis die naar de smaak van Smit „niet solide" genoeg is, om structureel tot een kwa litatief en kwantitatief verant woorde manier van herinvoe ring van de conducteur te ko men. Hij pleitte ervoor geld te steken in blijvende werkgele genheid voor jonge schoolver laters met een geringe school opleiding. De steeds verder gaande bezuinigingen die het Rijk doorvoert baren Smit zor gen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 januari 01.10 143 07.20 -120 13.40 147 19.40 -129 7 januari 02.05 152 08.05 -129 14.35 161 20.30 -129 ROOMPOT BUITEN 6 januari 12.20 149 06.10 -114 18.35 -125 7 januari 00.40 155 07.00 -128 13.00 169 19.15 -130 BRU1N1SSE 6 januari 01,10 153 07.20 -128 13.30 158 19.50 -137 7 januari 01.55 161 08.15 -138 14.15 169 20.30 -138 WEMELDINGE 6 januari 01.15 150 07.20 -125 13.35 154 19.45 -134 7 januari 02.05 159 08.10 -135 14.35 167 20.35 -134 Springtij 10 januari Actuele Informatie over afwijkingen 06-.91122353 ARNHEM - In het dienstbevel dat in augustus 1992 door twee Nederlandse Unprofor-militairen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd geweigerd, werd de door de twee steeds gewraakte Maarschalk Tito- kazerne niet met name genoemd. Dat bleek maan dag op de eerste dag van de strafzaak tegen twee weigeraars van een dienstbevel, sergeant-majoor E. Hermens en sergeant T. Hoppenbrouwer, voor de Mi litaire Kamer van de rechtbank in Arnhem. De twee beroepsmilitairen, die deel uitmaakten van de VN- vredesmacht Unprofor in het voormalige Joegoslavië, had den als commandant en plaats vervangend commandant van een elf man tellend Nederlands verbindingsdetachement de taak de verbindingen voor een in Sarajevo gelegerd Oekrai- ens infanteriebataljon te ver zorgen. Op 20 augustus werd de kazer ne van de Oekraieners, de Maarschalk Tito-kazerne waar ook de Nederlanders verble ven, door 34 mortiergranaten getroffen. De bovenste van de drie verdiepingen van het ge bouw werd daarbij vrijwel ge heel weggeslagen en er brak brand uit. Bovendien werd die zelfde dag een Oekraiense mi litair door een sluipschutter dodelijk getroffen. Volgens majoor T. Sierksma, de sector commandant Sarajevo van het Nederlandse verbindingsbatal jon binnen Unprofor, werd na de beschieting besloten het Ne derlandse verbindingsdetache ment onder leiding van Her mens en Hoppenbrouwer tijde lijk uit de kazerne terug te trekken. Het detachement werd overgebracht naar het PTT-hoofdkantoor in Sarajevo dat als hoofdkwartier bij Un profor in gebruik is. Als reden voor de terugtrekking gold vol gens Sierksma dat men de Ne derlanders gelegenheid wilde geven „even weer op adem te komen" en bovendien om de geschiktheid van de Tito- kazerne nader te bezien. Ver volgens kregen Hermens en Hoppenbrouwer enkele dagen later het bevel zich met het de tachement wéér bij het Oekrai ense bataljon te voegen, „on geacht hun lokatie". Volgens Sierksma werd op dat moment nog overwogen de Oe kraieners op een nieuwe loka tie iets buiten Sarajevo te lege ren. Pas later is door het Unprofor-commando besloten het Oekraiense bataljon in de Tito-kazerne te handhaven. Nadat de beide beroepsmilitai ren het dienstbevel van Sierksma hadden geweigerd, werden zij overgebracht naar het Unprofor-hoofdkwartier in Zagreb, waar zij van de waar nemend commandant van het Nederlandse verbindingsbatal jon, majoor E. Nauta, nog maals bevel kregen terug te ke ren naar de Oekraieners in Sa rajevo. Ook Nauta vertelde de rechtbank dat hij daarbij de Tito-kazerne niet heeft ge noemd, omdat onduidelijk was of de Oekraieners daar wel zouden blijven. Tbén zij ander maal weigerden, werden Her mens en Hoppenbrouwer ge schorst en naar Nederland overgebracht. Zowel Sierksma als Nauta zeiden de twee dienstbevel weigeraars nadruk kelijk op mogelijke consequen ties van hun weigering te heb ben gewezen. Onduidelijk bleef maandag of de negen dienstplichtigen in het verbindingsdetachement van Hermens en Hoppenbrou wer het eens waren met de twee beroepsmilitairen. Her mens en Hoppenbrouwer heb ben zich er steeds op beroepen dat zij de risico's van terugkeer naar de Tito-kazerne voor de negen dienstplichtigen onaan vaardbaar vonden en dat zij daarom weigerden het dienst bevel uit te voeren. Uiteindelijk zijn de dienst plichtigen onder andere lei ding alle negen teruggekeerd naar de Tito-kazerne. Drie van de dienstplichtigen zijn op dit moment nog steeds gelegerd in de Tito-kazerne in Sarajevo. Zij weigerden vorige week tijdens een bezoek van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) aan Busovaca, waar zij toeval lig een paar dagen verbleven, tegaaover journalisten elk commentaar op de zaak. Geen van hen is als getuige opgeroe pen. Volgens overste W.J. Mar tens, indertijd als psycholoog aan het Nederlandse verbin dingsbataljon verbonden, was de geestelijke toestand van de beide dienstbevelweigeraars twee dagen na de beschieting zodanig dat een herhaling van de gebeurtenissen tot „pa niek" bij de twee zou hebben geleid. „Zij waren op dat mo ment niet inzetbaar en terug keer naar de Tito-kazerne was voor de twee op dat moment niet verantwoord," aldus Mar tens. Of dat drie dagen later, toén de twee het bevel van Sierksma ki'egen, ook nog het geval was, kon Mariens niet zeggen. „Ik heb ze daarna niet meer ge zien," aldus de overste die wel aangaf dat de duur van de nasleep van dergelijke trauma tische ervaringen per individu zeer kan verschillen. De vraag, of het dienstbevel op aandrang van de legerleiding in Den Haag tot stand was gekomen, werd door brigade-generaal G.J.M. Bastiaans, sous-chef operatieën van de Koninklijke Landmacht, ontkennend beantwoord. Bastiaans zei wel door met name Nauta te zijn geconsulteerd maar had slechts te kennen gegeven dat de orders van het Unprofor- commando na het incident niet waren gewijzigd. Die orders hielden volgens Bastiaans in dat „er verbindingen voor het Oekraiens bataljon moesten worden verzorgd". In hoeverre angst bij de twee dienstbevelweigeraars rond de toestand in Sarajevo aanlei ding had kunnen zijn de twee naar een andere lokatie elders in het voormalige Joegoslavië over te plaatsen, zei Bastiaans dat dat in eerste instantie een zaak is voor de commandant ter plekke. Hij wees er wel op dat in zulke gevallen niet al leen naar de positie van de be trokken militairen moet wor den gekeken maar ook naar de positie van de eenheid waartoe deze behoren. De toenmalige situatie in Sarajevo werd maandag beeldend beschreven door majoor G.J.L. Wordegem die indertijd deel uitmaakte van een groep VN-waarnemers in Sarajevo. Volgens Wordegem kenmerkte de week rond 20 augustus zich door een zeer groot aantal zware beschietin gen die zich niet alleen beperk ten tot de Tito-kazerne. door Mare Legendre ijdc OM"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2