V GRATIS ADVERTENTIE UUIKRAHT VAR SCHOUWEN-DUIVELAND 3%s 9 0 Geen rijexamens meer in Zierikzee 'Een van de kinderen had veertig bomen bij zich' 'Ik ga door zolang ik geen last krijg van koude handen en voeten' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE familie- vakanties: 3 GLASTUINBOUW O 3 NIEUWE CURSUSSEN 7 JEUGDSCHAATSWEDSTRIJDEN dé krant van schouwen -duiveland! j Veel belangstelling voor kerstboomverbranding in Bru 68-jarige Bruse zwemt ondanks de vorst dagelijks in het Grevelingenmeer /^SEBIBUo^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 5 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25285 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vrijdag 8 januari vergadert 'dé werkgroep Zierikzee oproep- plaats rij-examens onder lei ding van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee over de vraag welke stappen men kan ondernemen om het plan van het CBR tegen te hou den. In deze werkgroep zijn de rijschoolhouders en advocaat mr. H. van Pijkeren vertegen woordigd. Het CBR draagt verschillende motieven aan voor haar plan nen. Zo zou onduidelijk zijn in hoeverre de reconstructie van het kruispunt Laan van St. Hi- laire/Westbrug/Scheldestraat werkelijk is uitgevoerd vol gens vooraf verstrekte tekenin gen. In zijn huidige staat heeft genoemde kruising naar het oordeel van het CBR geen meerwaarde ten opzichte van de oude situatie. Verder wordt vastgesteld dat de reconstructie van de aan sluiting Julianastraat op de Weg naar De Val nog niet is uit gevoerd. Ook is het CBR niet tevreden over de fietsstroken en wordt aangevoerd dat de aanpassing van de Laan van St. Hilaire veel later plaatsvindt dan 'in gemoede kon worden verwacht'. f v Advertentie In hotel of bungalow reisbufo i van 1 oever en DAM 3. ZIERIKZEE, OHIO- IS036 Niets maakt onze gang zo zeker als een doeI te hebben. Valtour Glastuinbouw zou milieuvriendelijker zijn dan de akker bouw. 1 Via de Zeeuwse Volksuniversiteit kan een aantal nieu we cursussen worden gevolgd. 6 NIEUWJAARSCONCERT Het Nieuwjaarsconcert in de kerk te Burgh trok veel belangstelling. Op de ijsbaan aan het Kaaskenswater werden jeugd- schaatswedstrijden gehouden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een I kwartaalabonnement f 48,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement ét f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcodeplaats:..., I telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 35; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CP Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Plaatselijk mist HET WEER Veel bewolking en af en toe re gen. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Temp. geleidelijk oplo pend tot ±6 graden in de middag. Wind in hoofdzaak uit zuidwest, matig, kracht 3 4, in de loop van de dag afnemend tot zwak. Na veertien jaar is de dagelijk se zwempartij een routine ge worden voor dé Bruse. Elke morgen tussen 09.00 en 11.00 uur trekt zij thuis haar badpak aan. Daarover heen komen twee dikke truien, een lange broek, sokken en klompen. Vervolgens fietst mevrouw Van Dommele vijf zes minuten van haar huis naar de werkha- ven. Als mevrouw Van Dom mele in haar badpak staat en te water gaat. houdt ze zich niet bezig met voorzichtig aan het water wennen. ,,Ik loop er in en laat me zakken". Vervolgens zwemt ze een poosje en komt er dan weer uit. In de winter duren die zwem partijen niet langer dan vijf minuten en een keer bleek het dagelijkse bad in de Grevelin- gen beperkt tot een onderdom peling. ,,Dat was in het begin van de jaren tachtig. Toen was het zo koud dat ik een gat in het ijs moest kappen. Ik kleed de me uit op het ijs en toen duwde ik mijn kleren een eind je van het wak zodat er vanuit het gat geen water op zou klot sen. Ik ben er.maaf een paar se conden in geweest omdat je met zo'n gat moet uitkijken dat je niet onder het ijs terecht komt. Maar zelfs in die korte tijd vroor het water op mijn badpak tot ijs toen ik er uit kwam". Mevrouw Van Dommele klimt over de aangerijpfe. grond aan de kant na haar dagelijkse zwempartij in h^LQTevelivoevpxileer...(Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Terwijl iedereen de kachel wat hoger zet en sjaals, handschoenen en warme kleding binnen handbereik houdt, liggen bij mevrouw J. N. van Dommele-van den Bos in Brulnisse badpak, badmuts en handdoek voor het grij pen. Ook nu de buitentemperatuur tot onder het vriespunt is gedaald, gaat de 68-jarige Bruse dagelijks (behalve op zondag) naar het strandje bij de Bruse werkhaven om vandaar uit in het Grevelingenmeer te gaan zwemmen. „Het was o zo koud vanmorgen in het vrieswater", zegt ze. „Maar je knapt er van op, je voelt je naderhand heel fit". Dat gevoel én het feit dat de da gelijkse zwempartijen voorko men dat ze verkouden wordt en daarmee bronchitis krijgt, zijn er de oorzaak van dat mevrouw van Dommele ook zwemt als het regent, als het stormt en als het vriest. ,,Ik kijk niet naar het weer. Alleen als het on weert wacht ik even om te gaan zwemmen tot de bui wegtrekt". Dat betekende dat de sportieve Bruse tijdens een flinke storm eens door de golven tegen de kant werd gegooid en in de winter door een flinterdun ijslaagje moest trappen om een gebied te bereiken waar het water nog niet bevroren was. ,,Door de scherpe randjes van dat kapotgetrapte ijs heb ik al heel wat wondjes aan mijn be nen gehad. Daar moet je niet flauw over wezen". Mevrouw Van Dommele werd geboren en groeide op in Brui- nisse. „Als kind al wilde zij graag gaan zwemmen. „Maar vroeger mocht dat niet. Zwem men hoorde niet voor een meis je. Daarom kreeg ik geen zwempak van mijn moeder. Als je per se wilt zwemmen trek je maar een Zwembroek van een van je broers aan zei ze. Maar dat wilde ik niet". Mevrouw Van Dommele leerde pas gerui me tijd na haar huwelijk, op 45-jarige leeftijd zwemmen.' „Toen ben ik les gaan nemen in zwembad Dol-fijn in Nieuwer- kerk". De nieuw verworven techniek werd in de zomermaanden re gelmatig toegepast in het Gre- venlingenmeer aan de Greve- lingendam bij Bruinisse. „Ik wilde steeds vaker gaan zwem men en op den duur kreeg ik de behoefte om ook in de winter door te zwemmen". Dat kwam ook omdat de Bruse had ge hoord dat dat een goede ma nier zou zijn om bronchitis te voorkomen, een kwaal waar ze snel last van had. „De dokter zei dat ik gerust kon door zwemmen in de winter. Zo ben ik het gaan opvoeren". In Bruinisse kent bijna ieder een de sportieve oudere dame' en vanzelfsprekend krijgt me vrouw Van Dommele altijd veel opmerkingen over haar dagelijkse zwempartijen. „Ze vragen of ik nog ben wezen zwemmen en verbazen zich er over dat ik er geen reuma van krijg. Maar daar heb ik nog nooit last van gehad". Wel moest mevrouw Van Dommele vorig jaar in de winter enkele weken met zwemmen stoppen omdat de bloeddoorstroming in haar handen en voeten 'niet goed functioneerde. „In het wa ter had ik er niet eens zo'n last van. Maar als ik dan lekker warm thuis zat kwam het in eens opzetten. Dan kreeg ik he le koude handen en voeten. Vooral in het begin miste ik het zwemmen". In maart 1992, toen de tempera tuur van het water vijf graden boven nul was, begon mevrouw Van Dommele weer met zwem men en sindsdien heeft ze nog geen (week) dag overgeslagen. „Ik had eerst het idee om door te zwemmen tot het zou gaan vriezen. Maar tot op heden heb ik nog steeds geen last van koude handen en voeten en het water van de Grevelingen is al leen maar aan de randen wat bevroren. Daarom ga ik nog door, ook als er een dik pak sneeuw komt te liggen. Maar ik hoop niet dat dat gebeurt, want sneeuw is zo glad om met je klompen overheen te lopen". BRUINISSE - 'Het is een traditie en die doe je niet weg voor een beetje rook'. Dat is de reactie van C. Hartoog, drijvende kracht achter de Bruse jeugd brandweer, op kritiek als zouden kerstboomver brandingen slecht zijn voor het milieu. In Bruinisse sleepten de kinderen zo'n 400 kerstbomen bij elkaar voor een groots vreugdevuur op de Loswal. Van avond, dinsdag, wordt in Oosterland de traditionele kerstboomverbranding gehouden. Ruim voor het tijdstip van aan vang, zeven uur in de avond, was het al een drukte van be lang op de Bruse Loswal. Van her en der kwamen de kinde ren de buit van een paar dagen 'kerstbomen sprokkelen' afle veren bij de mensen van de Bruse jeugdbrandweer. De kin deren kregen een kwartje per boom uitbetaald. hoog op toen, onder het wa kend oog van Hartoog, de sta pel kerstbomen eenmaal in vlam was gezet, „De bomen zijn heel droog, dus dat brandt als een lier", aldus Hartoog. In Bruinisse trof men het bijzon der met het weer. „Heel wat be ter dan vorig jaar", herinnert Hartoog zich. „Toen regende het". Gisteravond was het droog en wie niet al te ver van het vuur stond had absoluut geen last van de wind en de vrieskou. Het vuur ging gepaard met op gezette tijden enkele forse knallen. „Sommigen hebben nog een paar voetzoekers van het oude jaar bewaard voor de ze kerstboomverbranding", weet Hartoog. Vanavond in Oosterland Vanavond, dinsdag, doen ze het in Oosterland nog eens dunnet jes over. Om 19.00 uur wordt daar op het terein achter de CVT-loodsen het startsein ge geven voor de traditionele kerstboomverbranding. Kinde ren krijgen evenals in Bruinis se een kwartje per ingeleverde boom. De bomen kunnen vanaf 18.30 uur op de stookplaats in geleverd worden. korps op Schouwen-Duiveland en vanaf de oprichting hebben zij een oogje in het zeil gehou den tijdens de jaarlijkse kerst boomverbranding in 'Bru. „Voor hen is het altijd een heel leuk evenement", aldus Har toog". ^Aantrekkingskracht Veertig stuks In totaal wisten de kinderen uit Bruinisse een dikke vier honderd bomen bij elkaar te vergaren. „Er was er eentje bij die veertig bomen afleverde", aldus Hartoog. Hij was giste ren met 'zijn' jeugdbrandweer, dertien man sterk, naar de Los wal gekomen om een en ander in goede banen te leiden. De Bruse jeugdbrandweer is het oudste jeugdbrandweer- Niet alleen voor hen en de Bru se jeugd, maar ook voor de ou deren bleek de kerstboomver branding grote aantrekkings kracht uit te oefenen. Vaders en moeders hielden hun kroost nauwgezet in de gaten terwijl andere Bruenaren op veilige afstand van het laaiende vuur de laatste plaatselijke ontwik kelingen met elkaar doorna men. Hoge vlammen De vlammen laaiden gisteren Hoog oplaaiende vlammen.... (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) is voornemens de oproepplaats Zie rikzee te sluiten per 1 mei 1993. Dat betekent dat er dan geen rij-examens meer kunnen worden afgelegd in Zierikzee. Dat schrijft het CBR in een brief aan de gemeente Zierikzee. t k i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1