Concert Deep River Quartet in Zierikzee Westerschouwen: een van de meest vergrijsde plaatsen HET HUIS MET GOUDEN MUREN i DoolstMÖs^SeJ,e1 a»er- r-nBopK'o- streeknieuws [40% Kffig» dit biedt de beeldbuis Innovatiecentrum in televisieprogramma Vrijdag 15 januari in de Concertzaal Onderzoek van Stichting VMC Zeeland: Rectificatie Diefstal poging 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onverwoestbaar: het Deep River Quartet. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schou- wen-Duiveland verzorgt het Deep River Quartet vrijdag 15 januari een concert in Zierikzee. De Ne derlandse close harmony groep is die avond te vin den in de Zierikzeese Concertzaal. Het concert be gint om 20.00 uur. Swing is the thing. Dat is het devies van het Deep River Qüartet. De samenstelling van het kwartet is in de loop van de jaren weieens veranderd, maar het geheel eigen geluid is ge bleven. Het onverwoestbare re pertoire van de groep strekt zich uit van geestdriftige swing-klassiekers en ontroe rende liefdesliedjes tot onver valste rhythm 'n blues. De zangers van het Deep River Quartet laten zich inspireren door grote namen uit de show biz zonder ze ooit te imiteren. Men produceert een eigen ge luid op basis van uitstekende stemmen, muzikaliteit en spe ciale arrangementen. De signa tuur van de formatie ligt sinds enkele jaren in' meerstemmige bewerkingen van gouden meloj dieën uit de geschiedenis van de populaire muziek. Het kwartet weet met die sound in ternationaal een breed publiek te boeie^i. Sybrandks Finck, Dick Riet veld, Walter Byker en Placido R. Hazel, die in eind 1989 de ge lederen kvam versterken, ope nen in e«n vocaal showpro gramma ogenschijnlijk moei teloos hun ritmische en harmo nische trucendoos. Daarbij wordt het viertal ondersteund door pianist^ Joop van Deuren als solist of samen met contra- bassist Frans Tunderman en slagwerker Hans Beun. Waar The Deèp River Quartet verschijn heeist sfeer, humor, ironie en bovenal warmte. Het gezelschap vo^rt het publiek terug in de tijd met nummers als Blueberry Hill, Into each life some rain must fall, Hit the road Jack, Sixteen Tbns en Only you. Het Deep River Quartet bestaat uit Dick Riet veld (eerste tenor), Placido R. Hazel (twee tenor), Walter By ker (bariton, gitaar) en Sybran- dus Finck (bas/bascello). Programma Naast het optreden van het Deep River Quartet staat voor de maand januari in Zierikzee nog de kindermusical Bekijk 't maar op het programma. Deze musical staat gepland voor za terdag 30 januari. De voorstel ling begint om 15.00 uur in de Concertzaal en wordt verzorgd door de Jeugdkomedie Am sterdam. Voor andere evene menten zullen belangstellen den hun heil in Goes, Middel burg of Vlissingen moeten zoe ken. Op dinsdag 5 januari brengt het Wintercircus een nieuw programma in de Stads schouwburg in Middelburg. Een dag later, woensdag 6 ja nuari, wordt eveneens in de stadsschouwburg de Annie M. G. Schmidt-komedie We heb ben samen een paard opge voerd. Deze voorstelling wordt donderdag 7 januari nog eens herhaald. Diezelfde dag zijn Lebbis en Jansen in 't Beest in Goes met hun nieuwe program ma. Kabaret Niet Uit Het Raam brengt vrijdag 8 januari hun nieuwe cabaretprogramma in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Diezelfde vrijdag speelt het Gheselscap Goet en- de Fyn Middeleeuwse en Oud- Nederlandse muziek in het Vestzaktheater in Vlissingen. In het Lunchcafé in Goes' ver zorgt muziekensemble Chanta ge zondag 10 januari een kof fieconcert. Hans Liberg is dins dag 12 januari te zien in de Stadsschouwburg in Middel burg. Woensdag 12 januari treedt hij op in De Prins van Oranje in Goes. Donderdag 14 januari wordt in de Stads schouwburg in Middelburg het Engelstalige toneelstuk Great Expectations opgevoerd. Die zelfde dag verzorgt Nova Zem- bla in 't Beest in Goes de thea termonoloog Et Voila! ZIERIKZEE - De vergrijzing in Zeeland neemt nog steeds toe. In het afgelopen jaar nam het percentage 65-plussers toe tot 15,8% van de totale bevolking. Tot de eeuwwisseling zal dit percentage, dat boven het landelijke cijfer (12,9%) ligt nog toenemen. Dit blijkt uit het onderzoek van de Stichting Volksge zondheid, Maatschappelijk Werk en Cultuur naar ouderen in Zeeland. Deze stichting - voorheen be kend als het Provinciaal Op- bouworgaan - verricht regel matig onderzoek ten behoeve van het ouderenbeleid in de provincie. Daarvoor verzamelt de stichting ook demografische gegevens over ouderen. De meest recente demografische gegevens (over 1991) zijn terug te vinden in het rapport Oude ren in Zeeland. Per 1 januari '91 woonden er in Zeeland 56.357 65-plussers in Zeeland. Dit is 15,8 van het totale inwonertal. Dit percen tage ligt aanmerkelijk boven het landelijke cijfer dat 12,9% bedraagt. Deze vergrijzing doet zich in Zeeland niet overal in dezelfde mate voor. Wester schouwen met een percentage van 23% 65-plussers maar ook Bruinisse (18,8), Noord-Beve land, Domburg en West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn sterk vergrijsde plaatsen, waarbij Westerschouwen de kroon spant. Voor Zierikzee geldt een percentage dat 16,4% van het inwonertal gevormd wordt door 65-plussers. In Brouwershaven is 15,7% van de inwoners 65 jaar of ouder. Voor Duiveland en Middenschou- wen gelden percentages van respectievelijk 13,2 en 15,5%. In Arnemuiden en Mariekerke daarentegen komt het aantal 65-plus inwoners rauwelijks boven de 10%. In vergelijking met de landelijke ontwikke ling is Zeeland dan ook een sterk vergrijsde provincie. Behalve veel 65-plussers kent Zeeland ook een relatief groot aantal hoogbejaarde inwoners. Ruim 45% van 65-plussers was in 1991 75 ja^r of ouder. Dit per centage hoogbejaarden, ook wel aangegeven als dubbele vergrijzing, is in vijf jaar tijd toegenomen. Dit in tegenstel ling tot de landelijke ontwik keling. Prognoses Verwacht wordt dat het aantal 65-plussers tot na het jaar 2000 zal toenemen. Dit geldt althans voor Noord-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. In Mid den-Zeeland zal het percentage 65-plussers zich min of meer stabiliseren. Ook de komende jaren zal Zeeland dan ook een vergrijsde provincie blijven, al zal het verschil met de rest van Nederland wat afnemen. Verzorgingshuizen Vergeleken met vijf jaar gele den is het aantal plaatsen in verzorgingshuizen (per 100 75- plussers) met tien procent ge daald. Bij een onverkorte uit voering van het provinciaal ontwerpplan ouderenzorg zal dat aantal met 14% (in 1996) worden teruggebracht. Uit het onderzoek blijkt verder dat het aantal plaatsen in verzorgings huizen in Noord-Zeeland nog steeds achterblijft bij de ande re regio's. Wel is het aantal plaatsen in 1991 toegenomen door de uitbreiding van het verzorgingshuis op Tholen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 29- jarige'J. G. (Gottmers) uit Tho len wegens handel in amfeta minen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier en een half jaar plus een boete van een 100.000 gulden. Daarnaast moet de Tholenaar 15.000 gul den aan onrechtmatig verkre gen winsten aan de Staat af dragen. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 44 'Het is mij bekend dat dat heerschap ook financieel steunt en nog wel met grote bedragen. Weggegooid geld, die kerel verzuipt het'. Oom laat zijn stem dalen. 'Je bent oud genoeg om te weten wat er in de wereld te koop is, Rieneke» Sorry, maar ik voor mij meen de reden te kennen waarom Hasse jou als vrouw verwaarloost. Hij heeft geen vrouw no dig, hij heeft Sartorius, als je begrijpt wat ik bedoel'. 'Vroeger moest je over zulke dingen zwijgen', zegt tante met een pruime- mondje; 'maar tegenwoordig schijnt homofilie, of hoe dat heet, mode te zijn'. Rieneke zou willen schreeuwen, schreeuwen van ellende, maar het is of haar keel is dichtgesnoerd. De woor den van oom zijn als mokerslagen op haar neergevallen. Ze kan het niet geloven, maar ze kan het ook niet bestrijden. De nuchtere za kelijke aard die ze van haar vader heeft meegekregen, zegt ook haar dat het op zijn minst gesproken overdreven is wat Hasse voor Geertje doet. Die heeft haar weduwenpensioen en ze kan wel bijstand krijgen. Dat moet toch voldoende zijn! Er is niets tegen dat Hasse haar af en te eens wat toestopt, maar wat ze nu heeft gehoord gaat ook haar wat te ver. En wat die Sartorius betreft wanneer dat waar is, zou ze niet meer naast Hasse kunnen leven. Ze is ruim genoeg van opvatting om be grip te kunnen opbrengen en mensen als Sartorius, die er volgens oom een zou zijn, niet te veroordelen. Wie is zij trouwens dat ze dat zou mogen doen? Maar ze neemt het niet voetstoots voor waar aan. Hasse liep vroeger graag de meisjes na, en dan is daar zijn verlo ving met de freule. Zou die dan nooit iets gemerkt hebben? 'En wat wilt u nu dat er gedaan wordt?' vraagt ze, want het is haar wel duidelijk dat oom en tante een bepaald doel voor ogen hebben. Oom windt er geen doekje om. 'In de eerste plaats in het belang van Hasse zelf en tenslotte ook in jouw en ons be lang. Ons belang ter wille van de naam van de familie, die niet in opspraak mag komen'. 'Dat heeft Hasse ook al een paar maal gezegd', herinnert Rieneke zich. 'Als Hasse zijn volle verstand nog had, zou hij zelf de eerste zijn om de familie naam hoog te houden', vervolgt oom. 'Ik ben bang dat we met Hasse voor zulke rare dingen zullen komen te staan dat ik opname in een inrichting en onder curatele stellen nodig acht. Zo mogelijk tijdelijk, maar ik moet je er wel op voorbereiden, Rieneke, dat dit ziekteproces weinig kansen op durend herstel biedt. We zullen Hasse natuur lijk niet naar een of andere gewone provinciale inrichting of een rijks gesticht sturen, maar een goede parti culiere psychiatrische kliniek uitzoe ken'. 'Ja, maar dat gaat toch allemaal zo maar niet?' oppert Rieneke. 'Moet dat nu?' 'Ik zie geen andere oplossing', zegt oom kortaf. 'Natuurlijk gaat een en ander niet 'zo maar', je kunt maar niet zo zon der meer iemand in een gekkenhuis stoppen'. "Ibe Herbert, niet zo plat', vraagt tante. 'Het is al horrible genoeg'. 'Ik noem de dingen liever bij hun naam', zegt oom. 'Ik kan het als fami lielid aanvragen, tante ook, dat kan tot in de derde graad, maar het is beter dat de echtgenote dat doet in samenwer king met ons. De rechter moet beslis sen. Jij zou tóch als getuige worden ge hoord, dus het maakt al niet veel uit of jij de aanvraagster bent. Er komt na tuurlijk een psychiater aan te pas. Het gaat zo maar niet en dat is goed ook. Maar in dit geval', besluit oom, 'in dit geval bestaat er geen twijfel'. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In de co lumn Welbeschouwd die vorige week dinsdag in de Zierikzeesche Nieuwsbode stond ge plaatst, werd ingegaan op de sluijting van de dorpswinkel van de heer S. J. de Feiter in Nieu- werkerk. Gesteld werd dat de klanten zich nu moeten vervoegen bij de supermarkt voor het ko pen van een tijdschrift of de tabak. In het speci fieke geval in Nieuwer- kerk is dit niet zo. In Nieuwerkerk name lijk worden de tabaksar tikelen, de kranten en de kantoorartikelen overge nomen door de heer Den Ouden, eigenaar van de plaatselijke videotheek. De heer Kesteloo, even eens een bekende binnen de gemeenschap, draagt in de toekomst zorg voor het foto-materiaal. Voor deze aankopen kunnen de klanten dus bij deze winkeliers terecht. Intentie van de column was om de authenticiteit en kwaliteit van de klei ne dorpswinkel in het al gemeen te belichten. Kleine winkeltjes die in Nederland meer en meer gedoemd zijn te verdwij nen. In Nieuwerkerk zijn er gelukkig nog en kele van deze zaakjes, waaronder die van de he ren Kesteloo en Den Ou den, over. Beide heren zullen ongetwijfeld met evenveel vriendelijkheid en service de klanten be naderen als de heer De Feiter dat in het verle den deed. HAAMSTEDE - Op 2 januari werd tussen 18.45 en 19.30 uur een poging tot diefstal gedaan in een bejaardenwoning aan de Platboslaan in Haamstede. De toegang tot de woning werd verkregen door middel van braak. De gehele woning werd doorzocht, maar er werd niets ontvreemd. Vermoedelijk wer den de daders gestoord. De heer F. uit Westerschouwen deed aangifte bij de politie. Women's Aglow De afdeling Goes van de Wo men's Aglow Fellowship houdt woensdag 13 januari een sa menkomst in hotel Iferminus in Goes. Spreekster is Rie Mul der. Zij gaat het hebben over Overleven of Leven. De bijeen komst begint om 9.45 uur. Kin deroppas is aanwezig. MIDDELBURG Lezing Rozenkruisers Maandag 11 januari kunnen be langstellenden weer gaan luisteren naar een lezing van het Rozenkruisers Genoot schap. Titel van de lezing is Het universele geneesmiddel. ,,De mensheid op deze aarde is fun damenteel ziek, omdat zij los geraakt is van het goddelijke. Genezing is mogelijk, want het Licht straalt in de duisternis - onze wereld- om ons te roepen. Door middel van het universe le geneesmiddel kan de ziel we dergeboren en de weg terug af gelegd worden", aldus het ge nootschap. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Advertentie IV WAOCNHUtSl jg^F~ Renet»* - Tel 01118-13*3 I op a«e 9'°^ais N«e. M>l- 1 scP°<w®" K l0TTO enz 1 dingsfe^ WAMNHUIS n*n+»«« - w oin«-u«i|M Dinsdag 5 januari NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Wildwatervaren Cor sica, reportage over Neder landse kayakkers in Corsica. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 18.57 uur De hoogste versnel ling, automagazine. 19.25 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.24 uur Pleidooi, 11-delige dramaseie. Deel 1. 21.18 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 21.55 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.29 uur De stoel, programma waarin mensen met een opval lende levensstijl aan het woord komen. 23.11 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.35 uur Wijnwereld, cursus, afl. 6. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.50 uur Zorro, Amerikaanse serie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, pop journaal. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Newly weds, Austra lische comedyserie. 19.20 uur Veronica film vi deo, filmmagazine. 20.00 uur Ski patrol, Ameri kaanse komische actiefilm. 21.30 uur In de Vlaamsche pot, comedyserie. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenmagazine. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Ziekteverzuim, les 8. 23.55 uur Integraal manage ment, voorlichtingsprogram ma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.30 uur The Guilford gang, afl. 1. 17.30 uur Minderheden. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel minderheidsma gazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.36 uur Europolis, 7-delige serie over Europese steden. 21.33 uur Sessies, 6-delige ko medie. Afl. 1. 21.52 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Ochtendkids 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 07.55 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Unsolved mysteries, Amerikaans docudrama. Herh. 13.50 uur Beverly Hills 90210, Amerikaanse serie. Herh. 14.40 uur RTL Club Shop 14.50 uur Get a life, Ameri kaanse serie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro- gramma. 15.45 uur Santa Barbera, serie 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 22.35 uur Twist of fate, Ameri kaanse miniserie. Deel 2. 23.50 uur RTL 4 nieuws 00.05 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.50 uur The blue lighting, Amerikaanse speelfilm. 01.40 uur Nachtprogramma. BRT j 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur The devil and miss Jones, Amerikaanse komedie. 16.45 uur Diamond Awards 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 10. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Beestenbos is boos, Europese tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, afl. 5. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro- gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 23.20 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Cordon Bleu, culinai re serie. 20.30 uur Kijk uit? 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Melo melo, Dramase rie rond het thema kind. Op zondagavond vanaf 21.30 uur ZIERIKZEE - Het grote publiek laten zien wat tech nologische vernieuwing en ondernemerschap bete kent. Vanuit die doelstelling liet het netwerk van innovatie-Centra in Nederland een televisiepro gramma maken. Vanaf 10 januari wordt gedu rende drie zondagavonden op TV 2 een programma uitgezon den. De televisieuitzending is vooral bedoeld voor onderne mers van kleine en middelgro te bedrijven die de technologie volgen. Daarbij ligt het accent op innovatie en hoe de onder nemer daarmee omgaat. Daarnaast is het bedoeling om via de televisieuitzendingen aan het grote publiek te laten zien wat technologische ver nieuwing en ondernemerschap betekent. De televisieproduktie is in op dracht van het netwerk van Innovatie-centra gemaakt door K&B/Ivo Niehe Produkties. De programma's worden uitge zonden op 10. 17 en 24 januari. HOOFDDORP - Een bejaarde spookrijder is op nieuwjaars dag in Hoofddorp in zware mist frontaal op een auto gere den en om het leven gekomen. In de andere auto zat een echt paar met twee kinderen. Zij raakten licht gewond. Dit maakte de politie van Haar lemmermeer bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4