Zeelandbrug Tolvrij, Zeeland-Noord Dolblij Jeugdige Brouwenaren verbreden doelstellingen van actiegroep Beter Brouw voor milieuverkeersveiligheid en kinderaccommodaties Vreugdekreet op bord bij De Val: Inbraak tijdens jaarwisseling Aanrijding Zierikzee Aanrijding Poort ambacht Dieren mishandeling Brouwers haven Drie inbraken in auto's Inbraak in discotheek MAANDAG 4 JANUARI 1993 NR 25284 Actievoerders Wim Hanse en Onno de Vries. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Ze hangen posters op \vaarmee mensen worden opgeroe pen hun afval in de prullenbakken te gooien in plaats van op straat. Ze maken het strand schoon door het zwerfvuil met prikstokken te verzamelen en binnen kort hopen ze boven de Kromwal en de Schuitkade te Brouwershaven spandoe ken te mogen hangen waarmee mensen worden opgeroepen niet zo hard te rijden en de auto niet te gebruiken voor het afleggen van kleine afstanden. Hoewel hij bestaat uit slechts twee leden, de dertienjarige Onno de Vries en Wim Hanse uit Brouwershaven, maakt de actiegroep Beter Brouw de indruk springlevend te zijn. Natuurlijk hopen we dat er veel meer kinderen uit Brou wershaven komen die willen meehelpen. Maar ik weet.dat.. daar oo.k heel veel tijd in gaat zitten. Toen de actiegroep nog Schoon Schouwen-Duiveland heette waren we met twintig kinderen. Toen waren de verga deringen heel rommelig. Ieder een praatte door elkaar en wil de wat anders. Om dat in goede banen te leiden, dat is het al lermoeilijkste van een actie groep. Nu zijn we met zijn tweeën,, dat werkt veel gemak kelijker", aldus de voorzitter van de actiegroep, Onno de Vries. De dertienjarige^ïJrou.wenaar, deed in zijn vorige woonplaats Westmaas de eerste ervaringen op met actiegroepen. ,,Ik vind het leuk om een clubje te heb ben. Ik ben daar altijd al mee bezig geweest. Voor het milieu of voor de bescherming van dieren". Nadat het gezin De Vries ruim drie jaar geleden naar Brouwershaven verhuis de, vormde Onno daar zijn eer ste actiegroep naar aanleiding van een spreekbeurt over Greenpeace die hij op de basis school hield. .„Iedereen rea geerde zo leuk op hetgeen ik vertelde dat, ik bpslopt. De Jeugd Greenpeace Club op te richten". Iedereen reageerde enthou siast, behalve Greenpeace zelf. Via een telefoontje liet het se cretariaat van de actiegroep weten dat de naam Greenpeace niet zomaar gebruikt mocht worden. Onno liet zich niet ont moedigen. De naam van de ac tiegroep werd veranderd in Schoon Schouwen-Duiveland en als doelstelling werd geko zen voor een schoon milieu, te beginnen op Schouwen-Duive land omdat men hier nu een- ma,al woonde. Met een groep van twintig kinderen maakte men het strand schoon, hing posters op om mensen op te roepen tot een .milieuvriende lijker gedrag en organiseerde een demonstratie-optocht. Daarbij liet men met behulp van gasmaskers enspandoeken zien dat het mis dreigt te gaan met het milieu, wanneer de mensen hun gedrag niet veran deren. Met vereende krachten maakte men ook .een blade Het Huilertje. Door een gebrek aan vergader techniek tijdens de bijeenkom sten van de actiegroep in de ga rage van Onno zijn ouders, dunde de groep Schoon Schou wen-Duiveland "êtèeds verder uit. „Iedereen praatte door el kaar en men vond dat we te weinig deden. Ni'èpiand had er nog zin in. Het' lukte niet Mede op basis van de kritiek kwamen Onno en het enige an der overgebleven actiegroeplid Wim Hanse op het idee om de doelstellingen van de actie groep te beperken tot de ge meente Brouwershaven en uit te breiden met verkeersveilig heid en kinderaccommodaties. Enkele weken geleden werd de clubnaam veranderd in actie groep Beter Brouw., Men ver spreidde huis-aan-huis een brief waarin de inwoners van Brouwershaven op de hoogte werden gesteld van de doelstel lingen en opgeroepen een abon nement te nemen op het nieu we clubblad De Postduif. Dat leverde zeventien abonnees op, waaronder de burgemeester van Brouwershaven L. N. La- bruyère en de Brouwse PvdA- wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter. Naar aanleiding van een brief, waarin een van de inwoners van Brouwershaven de actie groep vroeg een oplossing te, zoeken voor de overlast van honde- en kattepoep in de zandbak in de woonwijk De Le lie, hield men een enquête. „We zijn alle deuren in De Leli» langsgegaan om na te gaan rf nog meer mensen daar last van hadden". Dat bleek inderdaad het geval te zijn en ook lieten de bevo- ners van de Lelie blijken niets te voelen voor het plan van de gemeente om de speeltuin voor hun woningen te verplaalsen naar de Meekrapstraat. „Ze willen de speeltuin in hua ei gen straat houden omdat hun kinderen een gevaarlijke weg moeten oversteken om in de nieuwe speeltuin te komen". Als de resultaten van de enquê te op een rijtje zijn gezel, gaan Onno en Wim naar de-burge meester van Brouweishaven om er over te praten. Daarbij willen ze ook vragen of er een nieuw trapveldje kan komen om op te voetballen. ,JNaar we dat altijd deden zijn nu huizen gebouwd en het sportpark is door de week ook afgesloten". Omdat de actiegroepleden heb ben vastgesteld dat de gemid delde snelheid van het verkeer op de Kromwal te Brouwersha ven (bebouwde kom) tachtig ki lometer per uur is; heeft men via een brief aan de gemeente toestemming gevraagd om over die weg een spandoek te mogen hangen waarmee automobilis ten worden opgeroepen zachter te rijden. Daarbij heeft men tevens ge vraagd op de Schuitkade een spandoek te mogen hangen waarmee mensen worden opge roepen hun auto niet te gebrui ken voor kleine afstanden. „Ik denk wel dat de gemeente het goed zal vinden, maar we moe ten het antwoord nog afwach ten". Optimisme en ideeën ge noeg dus bij de nieuwe actie groep. „We hebben alleen wat meer leden nodig. We hopen dus dat zich kinderen melden die willen meehelpen". ZIERIKZEE - „Ik denk zeker dat de bereikbaarheid van Schouwen-Duiveland verbetert door de afschaffing van de tolheffing op de Zeelandbrug. Tolheffing betekent toch een drempel". Dat zegt K. B. van den Berg van het Bureau Be- drijfscontacten Zeeland-Noord. Donderdag 31 (fecember, de dag dat de Zeeland brug tolvrij werd plaatste het bureau een mobiel bord aan de voet van de Zee landbrug. De tekst spreekt voor zichzelf: Zeelandbrug Tolvrij, Zeeland-Noord Dolblij. Het nieuwe jaar is voor veel in woners van Schouwen-Duive land met een meevaller begon nen. Na ruim 27 jaar werd de tolheffing voor de Zeelandbrug beëindigd. Leuk voor diegenen die op Schouwen-Duiveland wonen maar op Zuid-Beveland werken, maar ook goed nieuws voor veel bedrijven. In de regio Zeeland-Noord heb ben de gemeenten van Schou wen-Duiveland in de jarenlan ge discussie met de provincie vooral gewezen op de economi- De tekst spreekt voor zich.... (Foto: Marijke Folkertsma). sche consequenties van de tol heffing. „Voor inwoners en be drijven in de regio die regelma tig, soms meerdere maleq per dag, van deze verbinding ge bruik moesten maken vormde de tolheffing oponthoud en een kostenpost", aldus Zeeland- Noord in een persbericht. Volgens Zeeland-Noord vorm de de tolheffing zowel voor za kelijke als recreatieve gebrui kers een drempel. „Deze be zwaren gingen in de loop der jaren, ondanks de wetenschap dat er zonder tol geen Zeeland brug zou zijn geweest steeds zwaarder wegen", aldus het persbericht van Zeeland- Noord. Tégenover de kritiek op het te lang voortduren van deze drempel heeft volgens Zeeland-Noord steeds waarde ring bestaan over de wijze waarop aan de tolheffing in houd is gegeven. „De vriende lijkheid, behulpzaamheid en snelheid van werken is door menige voorbijganger opge merkt", aldus Zeeland-Noord. Waardering „Ook de inwoners, bedrijven en gemeenten van Zeeland- Noord hebben de inzet en in stelling van de medewerkers van de brugmaatschappij posi tief ervaren", aldus Zeeland- Noord. Voor de kerstdagen hebben de huidige medewer kers van de brugmaatschappij een persoonlijke brief ontvan gen met daarbij een blijk van waardering. „De acties vanuit de regio zijn nooit op personen maar steeds op het nakomen van afspraken over de tolheffing gericht. Een barrière verdwijnt waardoor de bereikbaarheid van de regio verbetert. Voor de economische ontwikkeling in 1993 wordt een nieuw perspectief gebo den", aldus Zeeland-Noord. Van den Berg denkt dat er ze ker een duidelijk effect van het wegvallen van de tolbarrière uit zal gaan. „Het zal daadwer kelijk schelen", aldus Van den Berg. Hij tekent daarbij aan dat het,in feite alleen nog maar een eerste stap in de goede richting is. „Maar het is be moedigend om te ervaren dat er nog drempels weggenomen kunnen worden". Van den Berg erkent dat Schou wen-Duiveland nooit over spoeld zal worden door grote bedrijven, maar ziet wel kan sen voor een industriële ont wikkeling van het voormalige eiland. „Ik denk dan vooral aan kleinschalige bedrijvig heid. Dat zou hier best kunnen. Je ziet ook dat er steeds meer kleinschalige, milieu-vriende lijke bedrijven komen". Het bord aan de voet van de Zeelandbrug heeft twee kan ten. Wie de brug vanuit de rich ting Zierikzee nadert ziet het opschrift Zeelandbrug Tblvrij, Zeeland-Noord Dolblij. Wie uit de andere kant het bord nadert leest een andere, enigszins cy nische spreuk: Hoezo, goede voornemens?'. Aanvankelijk was er het plan om onder het doormidden gescheurde tol- kaartje dat die zijde van het bord siert de tekst Eindelijk doorscheuren te plaatsen. „Maar als tekst voor een aan dachtbord is deze gedachte na tuurlijk ongeschikt omdat de verkeersveiligheid ook in 1993 moet worden gewaarborgd", aldus Zeeland-Nciord. DEN HAAG - In diverse steden in het land is tijdens de jaar wisseling tijdelijk „ernstige smog" opgetreden als gevolg van het afsteken van vuur werk. Dit heeft het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven be vestigd. BURGH-RAAMSTEDE - De heer K. uit Burgh werd in de oudejaarsnacht onaangenaam verrast doordat werd ingebro ken in zijn woning/winkel aan de Bogeweg. De heer K. ontdekte de in braak toen hij om 02.15 uur thuiskwam na de jaarwisse- liug elders te hebben gevierd. D? hele woning werd door de irbrekers doorzocht en daarbij o/erhoop gehaald. Vermist vord een bedrag aan contant jeld en een aantal sieraden, .naar de precieze hoeveelheid daarvan is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Op zaterdag 2 ja nuari, vond omstreeks 12.45 uur een aanrijding plaats op de kruising Haringvlietstraat met de Laan van St. Hilaire te Zierikzee. De bestuurders van de voertui gen zijn de heer Z. uit Zierik zee en de heer M. uit Zierikzee. Z. reed over de Haringvliet straat komende uit de richting van de Krabstraat en rijdende in de richting van de Laan van St. Hilaire. Gekomen op de kruising verleende Z. geen voorrang aan M. die over de Laan van St. Hilaire in de rich ting van de Kooiweg reed. Bei de voertuigen werden bescha digd. Persoonlijke 'schade' deed zich niet voor. ZIERIKZEE - Op de hoek van de Kreeftstraat en de Haring vlietstraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht reden twee personenauto's tegen elkaar. Het ongeluk gebeurde op woensdag 30 december om on geveer 12.45 uur. De heer Van V. uit Zierikzee reed met zijn per sonenauto door de Kreeft- straat in de richting van de Ha ringvlietstraat. Bij het nemen van de bocht naar links raakte hij een personenauto die werd bestuurd door.de heer ,R. uit Zierikzee. Beide voertuigen werden daarbij beschadigd. BROUWERSHAVEN - De heer F. uit de gemeente Brouwers haven deed bij de politie aan gifte van mishandeling van zijn huisdieren. Tussen 1 januari 08.00 uur en 3 januari 19.00 uur werd door on bekenden zijn konijnenhok en volière opengezet. De konijnen die op deze manier op de loop gingen, werden later dood te rug gevonden in de bosjes van de achtertuin. Uit de volière vlogen vijftien kanaries en vier roodruggen weg die de vorst buiten vermoedelijk niet zullen overleven. BRUINISSE/SCHARENDIJ- KE - In het afgelopen weekend werden op Schouwen-Duive land drie inbraken in auto's ge registreerd. De dieven waren vooral actief in BruinisSe. Tussen zaterdag ongeveer 18.00 uur en zondag 12.30 uur werd daar aan de Hageweg de perso nenauto van de heer W. uit het Duitse Selfkant opengebro ken. Daarbij werden goederen met een totale waarde van on geveer 2000 gulden gestolen. Het ging om geluidsappara tuur en een fotocamera. Daar bij komt de schade aan de auto door braak. Ook voor de heer B. uit Bruinisse begon het nieuwe jaar niet zo goed. Tus sen zaterdag 19.00 uur en zon dag 11.30 uur werd op het In dustrieterrein te Bruinisse zijn bedrijfsvrachtauto opengebro ken. De dieven knipten daarbij zowel het hangslot van de auto als van de aanhangwagen door. De lading van de auto bestond uit appels, die de inbrekers niet mee namen. De schade be stond dus uit twee vernielde hangsloten. Ook de heer K. uit het Duitse Essen werd slachtof fer van autodieven. Tbrwijl zijn auto op 2 januari geparkeerd stond aan de Rampweg te Scha- rendijke werd het rechtervoor- portier geforceerd. De dieven ontvreemdden een handtas met daarin een rijbewijs en verzekeringspapieren, een gi taar. een zonnebril en een foto toestel. Verwachting t/m vrijdag 8 januari WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuidwest 3 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 jan. Zon op 08.47, onder 16.39 Maan op 13.42, onder 05.44 Volle Maan: 8 jan. (13.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het krachtige hogedruk- gebied dat nu al dagenlang voor bij zonder standvastig, koud en zonnig winterweer zorgt wankelt. De ko mende nacht wordt de laatste nacht met serieuze vorst. Bij een al enigs zins bewolkte hemel daalt het kwik vannacht naar waarden tussen de min 4 vlak aan zee en min 8 landin waarts. De bewolking van de afgelo pen dag had al te maken met een eerste voorzichtige vorstaanval, die op niets uitliep. Morgen nadert van uit het westen een tweede storing, die pas op woensdag met sugces de vorst verdrijft. Eerst neemt mor gen de bewolking opnieuw verder toe. Het blijft tot de avond overwe gend droog. Morgenavond gaat het sneeuwen en ijzelen en moet er, mogelijk al tijdens de avondspits, rekening worden gehouden met ge vaarlijk gladde wegen. De tempera tuur varieert morgenmiddag van 0 graden aan zee, tot min 4 in het bin nenland. De wind is zuidelijk en ma tig. Aan de kust en op het IJssel- meer neemt de wind toe tot hard, 7, later langs de westkust mogelijk tót stormachtig, 8. ZIERIKZEE - Op 2 januari werd tussen 02.00 uur en 21.35 uur ingebroken in een disco theek gelegen aan de Bedde- weeg in Zierikzee. De toegang werd verkregen door middel van verbreking. Een speelautomaat werd open gebroken; hieruit werd een hoeveelheid geld ontvreemd. Onbekend is hoeveel. De heer R. uit Westerschouwen deed van de inbraak aangifte bij de politie in Zierikzee. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZltRIKZEESCHE NIFUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel ,01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 17V2% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3