Acht doden door mist Driekwart van Nederlanders vindt de werkdruk te hoog Behoud van koop kracht verdeelt sociale partners Vijftig* arrestaties tijdens jaarwisseling in de residentie Laatste tolkaartje Zeelandbrug verkocht Meerdere kettingbotsingen Volgens enquête Industriebond FNV: Bedrijfsvereniging Detam start zogeheten arbodienst Buiten gewone foto's asteroïde Wethouder roept op tot boycot kinderdag verblijf 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wegens openlijke geweldpleging DEN HAAG - Ruim vijftig mensen zijn tijdens de jaarwisseling in Den Haag aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Zij worden verdacht van het gooien met stenen naar de politie, mishandeling en vernielingen. De politie spreekt evenwel van een rustige jaarwisseling. Grote incidenten deden zich dit jaar volgens de politie niet voor. De mobiele eenheid is niet een keer uitgerukt. Zes honderd politiemensen waren ingezet om de openbare orde in de residentie veilig te stellen. Het is de tweede keer op rij dat het betrekkelijk rustig is in Den Haag. Jaren achtereen was de stad het toneel van grote vernielingen, plunderingen, geweld en branden. Volgens een woordvoerder van de poli tie werpt het politiebeleid dui delijk vruchten af. „We zijn overval aanwezig en grijpen meteen in waar nodig is," aldus een woordvoerder. De politie had twee dagen voor oud en nieuw 27 mensen aangehouden wegens betrokkenheid bij rel len op de Marktweg en Veluwe- plein in de nacht van dinsdag op woensdag. Vierentwintig van hen zaten nog vast tijdens de jaarwisseling. Veertig rel schoppers hadden dit jaar hui sarrest. Zij waren hiertoe ver oordeeld nadat zij vorig jaar betrokken waren geweest bij vernielingen en openbare ge weldpleging tijdens de jaar wisseling. Twee mannen raak ten oudejaarsnacht door ont steking van zelfgemaakte vuurwerkbommen een hand en een deel van hun arm kwijt. Bij twee steekpartijen raakten twee Hagenaren zwaar ge wond. Ook de Haagse brand weer spreekt van een rustige jaarwisseling. „Voor ons is het zeer gemoedelijk verlopen. In tegenstelling tot andere jaren werden we dit jaar niet gehin derd door relschoppers tijdens de bluswerkzaamheden," al dus een woordvoerder. Vervolg van pag. 1 staten in meerderheid om de tolheffing voort te zetten tot 1993. Zij weken daarbij af van het voorstel van gedeputeerde staten om gebruikers van de brug. tol te laten betalen tot 1999, het moment waarop het renteloze voorschot dat de pro vincie aan de NV PZEM had verstrekt, zou zijn terugbe taald. Nu werd gekozen voor het tijdstip waarop er voldoen de geld zat in het onderhouds- fonds voor de brug. Verkeer De openstelling van de brug bleek, achteraf gezien, het be gin van het massa-toerisme op Schouwen-Duiveland. De re creanten maakten het meest gebruik van de brug. Dat bleek in 1970 en werd in 1989 door nieuw onderzoek bevestigd. In 1970 telde provinciale water staat op een werkdag in juli 7740 voertuigen op de brug. De bestuurders gaven in 40 pro cent van de gevallen aan dat zij recreatief op weg waren. Zakelijke beslommeringen bracht 32 procent van het ver voer in beweging en ruim 27 procent van het verkeer dat ge bruik maakte van de Zeeland- brug kon worden gerangschikt onder de overige sociale motie ven. Meer dan de helft van de automobilisten uit zuidelijke richting had Schouwen-Duive land als bestemming. Het doorgaande verkeer vanaf de zuidkant kwam op 3200. Provinciale en Rijkswaterstaat onderzochten in augustus 1989 opnieuw de verkeersstromen op Zeelandbrug en Storm vloedkering. In totaal werden 8568 voertuigen geregistreerd, waarvan er 3342 voor rekening van de Zeelandbrug kwamen. Nu was ruim 60 procent recrea tief op stap. Het verkeersaan bod bestond voor slechts 5 pro cent uit vrachtverkeer. Van de gebruikers van de Zeelandbrug werd verder nog duidelijk dat ongeveer 45 procent van de ge bruikers van de brug beschikte over een 20-rittenkaart. Stoombootdienst Voordat de Zeelandbrug er lag werd de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland onderhouden met veerboten van de Provin ciale Stoombootdiensten Zee land. De veerboten Ooster- schelde, Koningin Emma en Noord-Beveland werden beur telings ingezet tussen De Val op Schouwen-Duiveland en Kats op Noord-Beveland. Op woensdag 15 december 1965 voeren de Koningin Emma en de Noord-Beveland hun laatste tocht met passagiers op de lijn Zierikzee-Kats. Nog één keer moest op de Oosterschelde een boot worden ingezet. Dat was begin mei 1974 nadat de drij vende bok lhklift I bij de pas sage van de Zeelandbrug de ba- sculebrug had beschadigd. DEN HAAG - Door zware mist en gladheid zijn rond de jaarwisseling acht doden en ongeveer honderd ge wonden gevallen op de Nederlandse wegen. Bij vele kettingbotsingen waren in totaal meer dan 300 auto's betrokken, aldus de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. De vochtige en verontreinigde lucht zorgde volgens het KNMI in De Bilt, samen met de rook van het vele vuurwerk, plaat selijk voor zeer dichte mist. Het zicht was soms minder dan tien meter. In Rotterdam kwa men bij een kettingbotsing op een oprit naar de A-4 richting Schiedam drie mensen om het leven toen 27 auto's en een vrachtwagen op elkaar reden. Vijf mensen raakten gewond. De ravage was enorm. Bij een kettingbotsing in Vlaardingen op de A-20 werden twee men sen gedood en raakten zestien personen gewond. Acht auto's waren bij dit ongeval betrok ken. Opvangcentrum Op de snelweg van Arnhem naar Nijmegen (A-52) botsten 30 tot 60 auto's op elkaar. Er viel een dode, terwijl een onbe kend aantal mensen gewond raakte. In het politiebureau van Arnhem werd een opvang centrum ingericht voor gewon den en familie. Op de A-59 bij Den Bosch viel als gevolg van een verkeersongeval een dode. Op de snelweg tussen Middel burg en Arnemuiden vlogen ongeveer twintig auto's op el kaar, waarbij enkele gewonden vielen. De weg werd voor enige tijd afgesloten. Bij Nieuwegein ((A-2) knalden in beide richtin gen in totaal dertig auto's op el kaar met enkele gewonden als gevolg. Tbr hoogte van Tilburg was op de A-58 een kettingbot sing met 57 auto's. Twintig mensen raakten licht gewond. Bij een kettingbotsing op de A- 1 onder Naarden zijn dertig ge wonden gevallen. Enkele van hen zijn zwaar gewond. De ge wonden werden naar diverse ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. Bij de botsing waren elf auto's betrokken. Spookrijder Op de A-9 bij Amstelveen moest de brandweer bij een kettingbotsing een onbekend aantal inzittenden met snij branders uit diverse wrakken bevrijden. Verder waren er ket tingbotsingen op de snelweg Amsterdam-Den Haag (A-44) en op de A-4 van Den Haag richting Utrecht en Amster dam. In Hoofddorp kwam een bejaarde spookrijder om het leven op de provinciale weg van Heemstede naar Aalsmeer. De vrouw reed in zware mist frontaal op een auto met een echtpaar en twee kinderen. Zij raakten licht gewond. UTRECHT - Ruim drie kwart (78 procent) van de Ne derlanders vindt dat de werkdruk en het werktempo omlaag moeten waardoor meer mensen aan het ar beidsproces kunnen deelnemen. Voorts vindt 46 pro cent dat 60 jaar, momenteel de meest gangbare grens, een mooie leeftijd is om de vut in te gaan. Van de ondervraagden vindt 37 procent dat de vut- leeftijd nog verder omlaag moet. Slechts 8 procent vindt dat mensen langer moeten blijven werken. Dat blijkt uit een enquête die j voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV maandag j presenteerde op de nieuwjaars bijeenkomst van de bond in Leersum. Blijkens de enquête, waaraan 750 mensen meededen en die in opdracht van de FNV- bond werd gehouden, vindt de helft van de Nederlanders dat vakmensen in de industrie goed worden beloond, 30 pro cent meent dat die beloning te Indsutriefonds Van der Weg vindt dat de en quêteresultaten aardig sporen met de inzet die de industrie bond kiest bij de komende cao- UTRECHT - Als eerste be drijfsvereniging is de Detam (detailhandel, ambachten) ge start met een zogeheten arbo dienst die de arbeidsomstan digheden en ziekteverzuim gaat aanpakken. De dienst, die op particuliere leest is ge schoeid en die juridisch en fi nancieel los van de bedrijfsve- rening opereert, helpt de werkgevers met het opzetten van een preventief beleid. Ook neemt de arbodienst de wettelijke taken van de Detam over als het gaat om controle en begeleiding van zieke werkne mers. Hiermee biedt men werkgever en werknemer één loket bij het voorkomen en be strijden van ziekteverzuim. De Detam verwacht dat andere be drijfsverenigingen ook snel soortgelijke arbodiensten zul len opzetten. Detam-directeur mr G.H.J. van Arkel zei maan dag op de nieuwjaarsbijeen komst in Utrecht dat de Detam via de arbodienst wil voorko men dat werkgevers en werk nemers door veranderingen in de Arbowet en de wetsvoorstel voor het terugdringen van het ziekteverzuim (WTZ) bij ver schillende loketten moeten aankloppen. Door de wettelijke veranderin gen die op stapel staan worden werkgevers verplicht allerlei maatregelen te nemen op het gebied van arbeidsomstandig heden en verzuimpreventie. Daarbij moeten ze gebruik ma ken van een arbodienst. Tijden cn standen volgens gelijdctafel Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 januari 00.05 132 06.15 -109 12.35 132 18.45 -126 ROOMPOT BUITEN 5 januari 11.25 128 05.30 -103 23.55 140 17.50 - 119 BRUINISSE 5 januari 00.05 J42 06.20 -117 12.35 143 18.50 -134 WEMELDINOE 5 januari 00.10 139 06.20 - 114 12.35 139 18.50 -131 Springtij 10 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 onderhandelingen. Daarin staat naast een goede beloning ook gezond werk centraal. Met name aan een lagere werkdruk tilt de bond zwaar. Twee derde van de ondervraagden voelt voor het idee van de bond een industriefonds in te stellen om industriële bedrijven die moei lijke tijden doormaken (bij voorbeeld Daf en Hoogovens) te steunen. Van de voorstan ders vindt ruim een derde dat zo'n fonds door particuliere be leggers moet worden betaald, 28 procent is voor betaling uit belastinggelden en 21 procent voelt er wel voor de reserves van pensioenfondsen aan te spreken. Van der Weg vindt dat een industriefonds niet alleen zou moeten worden gespekt door de overheid maar ook door private financiers, pensi oenfondsen en de investerings banken. Van der Weg maakte opnieuw duidelijk dat hij zeer ongeluk kig is met het moeizaam be reikte centraal akkoord waar in werkgevers en vakcentrales afspraken dat de onderhande lingen over nieuwe cao's twee maanden worden opgeschort. „Die adempauze is ons door de strot geduwd", zó zei hij. De vakbondsvoorzitter consta teerde dat met name de metaal werkgeversorganisatie FME zich achter de adempauze ver schuilt en botweg weigert met de bond snel om de tafel te gaan zitten om over de proble men in de industrie te praten. Tferwijl dat overleg juist brood nodig is. Verlenging Even zag het er volgens Van der Weg zelfs naar uit dat de FME de metaal-cao, die in januari afliep, niet wilde verlengen zo dat een cao-loos tijdperk dreig de. Van der Weg waarschuwde maandag de werkgevers nog maals dat de „adempauze leidt tot ademnood en als we niet op passen tot hyperventilatie." Want de reorganisaties in de in dustrie gaan door en hoe eer der bonden en werkgevers om de tafel gaan zitten om te over leggen over het behoud van ba nen hoe beter, betoogde hij. Niet alleen de vooruitzichten voor de economische bedrijvig heid stemmen Van der Weg somber, ook wat betreft de le dengroei zijn de perspectieven niet rooskleurig. Het lijkt erop dat het groeitempo van de laat ste jaren snel afkalft. De Industriebond FNV, met 234.000 leden de grootste bond in de marktsector, bij voor beeld boekte in 1991 nog een le denwinst van 12.000. In '92 was dat nog slechts 4.000 en het vergt volgens Van der Weg een grote krachtsinspannning zelfs dit lage groeitempo vol te hou den. Vooral in de metaalnijver heid en de sshoonmaaksector, waar de organisatiegraad erg laag is, wil de bond actiever dan ooit leden gaan werven. PASADENA - Het Amerikaan se ruimtevaartbureau NASA heeft buitengewone foto's ge maakt van een asteroïde die begin december de Aarde pas seerde, zo heeft de astronoom Steven Ostro zondag ver klaard. De beelden van de asteroïde 4179 Toutatis zijn op gevangen met behulp van een grote radar-antenne in de Mojave-woestijn van Califor- nië. De foto's gaven voor het eerst een duidelijk beeld van een van de vele duizenden asteroï den wier baan kan samenko men met die van de aarde", al dus Ostro, die verbonden is aan het „Jet Propulsion Laborato ry" van de NASA in Califor- nië. Toutatis is groter dan de wetenschappers hadden ge dacht. Hij bestaat in feite uit twee rotsachtige massa's, met een doorsnede van respectieve lijk 4 en 2,5 kilometer. Tbutatis heeft een heel onregelmatig op pervlak, vol kraters, wat doet vermoeden dat hij in de loop der tijd vaak in botsing is ge komen met andere asteroïden. Tbutatis is in 1989 ontdekt door een Franse astronoom. Hij pas seerde de Aarde op 8 december op een afstand van 3,5 miljoen kilometer, wat in de astrono mie betekent dat hij rakelings langs de aarde scheerde. Vergeefs beroep op FNV-voorzitter HILVERSUM - Het behoud van de koopkracht als inzet van de cao-onderhandelingen verdeelt de socia le partners. Voorzitter Rinnooy Kan van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen deed zondag voor de NOS-televisie een vergeefs beroep op FNV- voorzitter Stekelenburg om niet uit te gaan van prijscompensatie. Die zou bij de nu verwachte infla tie uitkomen op 2,5 procent. De VNO-voorzitter kreeg bij val van minister Andriessen van Economische Zaken toen hij erop wees dat de som van belastingen en sociale premies dit jaar zal dalen. Koopkracht- behoud is dus ook mogelijk bij een loonstijging van minder dan 2,5 procent. Rinnooy Kan en Stekelenburg waren het er overigens wel over eens dat de onderhandelingen decentraal gevoerd moeten worden, dus per onderneming of bedrijfstak. De werkgevers voorzitter vindt dat de over heid alleen mag ingrijpen in de loonvorming bij extreem ern stige situaties. „Daarin zijn we nog lang niet beland", zei hij. Rinnooy Kan zei te vrezen dat bij een te hoge looneis de winsten van de bedrijven te sterk zullen achterblijven. Op lange termijn is dat slecht voor de werkgelegenheid. Minister Andriessen vindt dat de over heid de komende jaren de uit gaven constant moet houden, en dat daarbinnen een ver schuiving moet optreden. Meer investeringen, maar minder subsidies en minder uitkerin gen. Rinnooy Kan kon zich vin den in „die herschikkingen", maar Stekelenburg vond de be nadering van Andriessen en de werkgeversvoorzitter „te ma thematisch". Hij vreest voor „een afwenteling van de pro blemen op bepaalde categoriën van de bevolking". Ook sprak hij over „illusiepo- litiek" en wees hij op de pro blemen die er vooral nog zijn rond het milieu. LEIDEN - De Leidse wethou der A. Bochove heeft ouders aangeraden hun kinderen niet langer bij kinderdagverblijf Bambini in Leiden onder te brengen. De wethouder heeft dit maandagmorgen beves tigd. Hij noemt de leiding van het dagverblijf „beunhazen". De leiding was maandagmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. Aanleiding voor de oproep aan de ouders zijn vol gens Bochove „aanhoudende klachten" over intimidatie en discriminatie. „Meer kunnen wij als gemeentebestuur voor alsnog niet doen", aldus de wethouder. „Als ouders stap pen willen nemen, zullen zij naar justitie moeten". Volgens de wethouder is wel met ou ders gesproken over eventuele juridische stappen. Bochove: „Maar zij durven die stap uit angst voor repercussies- niet te maken." In het afgelopen jaar had volgens de wethouder ook het academisch ziekenhuis in Leiden al een aanvaring met het dagverblijf. In dat geval speelden volgens Bochove de zelfde klachten. Na een kort geding en een afkoopsom kon het ziekenhuis toen de relatie beëindigen. door Mare Legendre /peujaftmx op&MeM. Dinsdag 5 januari Zierikzee Nieuwjaarreceptie NBvP. Foy er Mondragon. 10.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Oosterland Kerstboomverbranding. Indus trieterrein achter CTV-loods. 19.00 uur. Bruinisse Nieuwjaarsreceptie. Gemeen tehuis. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 6 januari Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Donderdag 7 januari Nieuwer kerk Commissievergadering alge mene zaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 9 januari Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tonnenma- gazijn. Van 09.30 tot 15.30 uur. Woensdag 13 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 16 januari Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst AN- BO in De Schutse. 14.00 uur. Dinsdag 19 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 2 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 16 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 2 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 10 maart Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 16 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.30 uur. Woensdag 24 maart Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 30 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 13 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur Dinsdag 17 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 28 april Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 11 mei Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2