Laatste tolkaartje Zeelandbrug verkocht aan burgemeester Vogel 1 10-40% korting op onze showmodellen UW KRANT VAN Honderden toeschouwers verwacht bij alweer de negende modelspoorbeurs 0 deurloo intermeubel r ZIERIKZEESCHE W/~' NIEUWSBODE Éi GRANDIOZE VERKOOP SHOWROOM-MODELLEN GEBOORTEKAARTJES? Tolhuizen meteen ontmanteld Zaterdag 9 januari in het Tonnenmagazijn Twee insluipingen in Zierikzeese restaurants de eerste knal van 1993 dé krant van schouwen - duiveland! j 3"2bS KZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ H drukkerij lakenman Jannewekken 11 4301 HH Zierikzei ochtman bv Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 4 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25284 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tijdelijk burgemeester T. A. Vogel van Kortgene poseert voor tv-camera's en de verzamelde pers. (Foto: Marijke. Folkèrtsma). ZIERIKZEE/KORTGENE - Na jaren van beloftes, uitstel, protest en politieke touwtrekkerij werd donderdag 31 december de tolheffing voor de Zeelandbrug opgeheven. Het laatste tolkaartje werd gekocht door tijdelijk burgemeester T. A. Vogel van Kortgene. Direct daarna werd de brug tolvrij en werd een begin ge maakt met de ontmanteling van de tolhuizen. Voor tolgaarder P. de Graaf, al achttien jaar tolgaarder, was donderdag een bijzondere maar ook een beetje een droe vige dag. Hij mocht het laatste kaartje verkopen aan tijdelijk burgemeester T. A. Vogel van Kortgene die rond 15.00 uur per brandweerwagen arriveerde bij het tolhuisje. ,,Dit mag ik zeker wel in mijn eigen zak ste ken", grapte de Graaf. Galge humor. Camera's Voor de mijlpaal in de geschie denis van de Zeelandbrug be stond donderdag grote belang stelling. De landelijke pers was ruim vertegenwoordigd en ook filmploegen van NOS en RTL-4 waren present. De laat ste automobilisten die nog tol moesten betalen werden ge filmd en toen burgemeester Vo gel arriveerde verdrongen de talrijke fotografen zich rond het loketje van tolgaarder De Graaf. Nadast burgemeester Vogel het laatste tolkaartje had gekocht werd door directeur ir. T. G. van der Meer van de Provincia le Zeeuwse Brug Maatschappij de brandweerwagen, eigendom van de brugmaatschappij en in bruikleen bij het brandweer korps van Kortgene, overge dragen aan genoemd brand weerkorps. Vervolgens werd begonnen met de ontmanteling van de tolhui zen. Verwarming en elektroni ca werden uit het gebouwtje gehaald en de ramen werden dichtgetimmerd met tevoren op maat gemaakte houten pla ten. In de eerste week van het nieuwe jaar worden de verdere voorbereidingen getroffen waarna op maandag 11 januari wordt begonnen met de sloop van de tolgebouwen. Het begin Moed, ondernemingsgeest, fan tasie, durf en voortvarendheid. Dat waren de bewoordingen die in 1961 door leden van de provinciale staten van Zeeland werden gebruikt toen het plan óm 125.000 gulden beschikbaar te stellen als voorbereidings krediet voor de bouw van de Zeelandbrug aan de orde werd gesteld. Niet veel later, op 12 april 1962, namen provinciale staten unaniem het besluit tot bouw van de brug. Tegelijkertijd werd besloten tot oprichting van de NV Pro vinciale Brug Maatschappij Het maatschappelijk kapitaal van de NV kwam op 1 miljoen gulden. Alle aandelen van elk duizend gulden werden vol gestort. Aanvullend kapitaal zou worden geleend. Het rijk wilde financiëel niet bijdragen aan de bouw van de brug. De provincie had echter al zoveel geld in de bouw van de brug gestoken dat besloten werd tol te gaan heffen. De statenleden namen, zij het met moeite, de tolheffing voor lief. Aan de Zuidkant van de brug, de Noord-Bevelandse zijde, werden voor elke rijbaan twee tolhuizen gebouwd. In 1979 kwam er aan beide zijden een loket bij. In de beginperiode moesten voetgangers, fietsers en bromfietsers die gebruik maakten van de Zeelandbrug ook tol betalen en wel aan de brugwachter op de bascule- brug. In de loop der tijd kwam de tol voor die categorie wegge bruikers te vervallen. Bestuur ders van auto's, bussen, vracht wagens en motoren moesten echter wel de knip blijven trek ken. Protesten Niet iedereen was daar blij mee, vooral niet toen bleek dat de belofte om de tolheffing te beëindigen zodra de. dam in de Oosterschelde beschikbaar zou zijn niet gestand werd gedaan. Aanvankelijk zou dat in 1978 het geval zijn, maar door ver anderde inzichten, onder druk van vissers en natuurbescher mers, werd het geen dam maar een Stormvloedkering die pas in 1987 in gebruik werd geno men. Dat betekende tot ver driet van velen echter niet het einde van de tolheffing. Nu werd gezegd dat de tolheffing beëindigd zou worden zodra er voldoende financiën in het on- derhoudsfonds voor de brug zouden zitten. De onvrede met het steeds maar weer uitstellen van de beëindiging van de tolheffing leidde tot actie. Een boze Brue- naar gaf het provinciebestuur een gele kaart en anderen volg den zijn voorbeeld. In juni 1989 verklaarde burgemeester mr, J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee de provincie Zeeland de oorlog. Dat was op het moment dat het dagelijks bestuur van de provincie liet weten de tol nog tot zeker het jaar 2000 te willen voortzetten. Dat was voor velen de druppel die de emmer deed overlopen. De andere gemeenten op Schouwen-Duiveland sloten zich aan bij Zierikzee. Besloten werd een stickeractie te hou den. Stickers met de tekst Schouwen-Duiveland wil in 1991 de Zeelandbrug tolvrij werden door vijf van de zes Schouwen-Duivelandse burge meesters aan de Schouwse kant van de brug aan automo bilisten uitgedeeld. De actie werd landelijk nieuws en beel den ervan waren te zien in het NOS-joumaal. De actie had effect. In novem ber 1990 besloten provinciale vervolg pagina 2 BROUWERSHAVEN - Op zaterdag 9 januari kunnen alle liefhebbers van mo delspoor weer aan hun trekken komen op de modelspoorbeurs die in het Ton nenmagazijn in Brouwershaven wordt gehouden. Organisator Frits Krikke ver wacht dat het er velen zullen zijn. „De modelspoorbeurs wordt dit jaar voor de negende keer gehouden en heeft haar bestaansrecht al lang bewezen. Ieder jaar komen er tussen de zes- en achthonderd bezoekers. Ook nu verwachten we weer veel mensen, zowel hobbyisten, handelaren als de nieuwsgierige kijkers", aldus Krikke. De openingstijden van de beurs zijn van 09.30 tot ongeveer 15.30 uur. Op de modelspoorbeurs in Brouwershaven is van alles te zien en te bewonderen. (Archieffoto). Normaal gesproken wordt de modelspoorbeurs die al een be hoorlijke naam 'in met name Zuidwest-Nederland heeft ver kregen, op de eerste zaterdag van de maand januari gehou den. Gezien het feit dat de eer ste zaterdag dit jaar vlak na Nieuwjaar valt is besloten de beurs door te schuiven naar za terdag 9 januari. Deelnemers Ieder jaar heeft Krikke de be schikking over een vaste groep van ongeveer 25 deelnemers die hun treinen en banen en aller lei andere onderdelen en toebe horen tonen, ruilen en verko pen aan belangstellenden. Zij zijn afkomstig uit Zeeland, maar ook uit Zuid-Holland en Noord-Brabant. Een paar deel nemers komen zelfs uit Purme- rend. Dit beursgedeelte zal plaatsvinden op de beneden verdieping van het Tbnnenma- gazijn. Op de eerste etage zijn de rij dende treinen te bewonderen. Met name deze banen zullen bij het publiek veel belangstelling wekken. Maar niet alleen de rails en het rollende materieel is de moeite van het bekijken waard. Ook naast en tussen de banen is er van alles te bewon deren. Van de aankleding is na melijk veel werk gemaakt. Zo lopen er tussen de treinrails ook banen met elektrische auto's, op dezelfde schaal ge maakt als de treinen, en zijn er onder meer stations, huisjes en poppetjes opgesteld. Dat alles geeft het geheel een levensecht beeld. De modulenbanen zijn ook dit jaar weer opgesteld door de Modelspoorvereniging De Baanbrekers uit Brouwersha ven, maar ook enkele particu lieren hebben hun banen neer gelegd. Toebehoren Op de benedenverdieping kan er van alles geruild en gekocht worden. De mooiste locomotie ven, treinstellen, banen en alle mogelijk denkbare toebeho ren. De deelnemers zijn ook gaarne bereid in te gaan op vragen die leven bij het pu bliek over deze hobby die zich nog steeds in een groeiende be langstelling weet. Zo kunnen vragen worden gesteld over het opbouwen en aankleden van banen. Ook kunnen hier trei nen en locomotieven op hun waarde worden getaxeerd. Thxaties met soms een verras sende uitkomst Organisatie Met de organisatie van de beurs is Krikke al ruim drie maanden bezig. Vantevoren moet er voor zo'n grootscheeps evenement natuurlijk van alles worden geregeld en vastge legd. Met het opzetten van de banen wordt komende vrijdag reeds begonnen. Om het de be zoekers zo makkelijk mogelijk te maken staan bij de ingangen van Brouwershaven borden met hierop de bewegwijzering richting het Tbnnenmagazijn. Ook staan de parkeergelegen heden aangegeven. Een wijs man zorgt voor de toekomst als voor het heden. Publilius Syrus Sneeuw en ijzel O HET WEER Toenemende bewolking. In de na middag en avond kans op sneeuw of ijzel. Middagtemp. ongeveer min 2 graden. Wind zuidelijk, kracht 4, aan de kust toenemend tot hard, 7, later langs de westkust mogelijk tot stormachtig, 8. BETER BROUW Twee jeugdige Brouwenaren vormen de drijfveer ach ter de actiegroep Beter Brouw. VERGRIJZING Westerschouwen blijkt de meest vergrijsde gemeente van Schouwen-Duiveland te zijn. OUDEJAARSNACHT De oudejaarsnacht had op Schouwen-Duiveland een rustig verloop. RUITER Stef Nelisse uit Noordgouwe won de barrage tijdens de Indoor Zeeland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Tussen 27 december en 2 januari werd ingebroken in een restaurant aan het Havenplein in Zierikzee. In de nacht van 1 op 2 januari werd inge broken in een restaurant aan de Balie. De toegang tot de panden werd verkregen door verbreking. In het restaurant aan de Balie werd een speelautomaat open gebroken. Hieruit werd een hoeveelheid geld ontvreemd. Tevens werd er ongevëèr acht honderd gulden uit de geldlade meegenomen. Aangifte werd gedaan door de heer O. uit Zie rikzee. De schade geleden door de heer R. uit Westerschouwen van het restaurant aan het Havenplein is aanzienlijk hoger. Het gehe le restaurant en de daarboven gelegen woning werd door zocht. Een grote hoeveelheid stereo-apperatuur, 100 CD's en een flinke hoeveelheid drank werd hierbij ontvreemd. De to tale waarde van het ontvreem de bedraagt ongeveer dertig duizend gulden. Advertentie Kom snel kijken Haringvlietplein 4, Zierikzee ~i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1