'Probeer bij Rijkswaterstaat de geldkraan open te krijgen' berichten ligy«nse het verleden Pracht PATHÉFOON Hoofdsluismeester W. Bloemen adviseert Schuttevaer-leden onverbloemd: Wijsheid Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Rustig aan mosselfront Baret mag af in vrije tijd Neushoorn campagne WNF succesvol DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 I NR 25281 BRUINISSE - De jachtensluis in het Krammerslui- zencomplex is niet meer beschikbaar voor de be roepsvaart. Alleen bij onverhoopte stremmingen zou eventueel een uitzondering op de nieuwe stelre gel worden gemaakt. Rijkswaterstaat maakt zich zorgen over mogelijke schades aan de sluisdeuren van deze kleinere schutkolk. Voorzitter Hendrik Hoogerheide van de schippersvereniging Schutte- vaer afdeling Schouwen-Duiveland reageerde ver baasd na het aanhoren van de motivatie in deze tijd van technisch vernuft. Wijlen dr. C. Lely waarvan het standbeeld op de Afsluitdijk prijkt, zou zich volgens de Bru- se voorzitter doornat schreeu wen als hij zoiets zou weten. Hoofdsluismeester W. Bloemen deelde de tegenvaller mee tij dens de jaarvergadering van Schuttevaer, gisteravond (woensdag), in restaurant De Meeuw in Bruinisse. ,,De geld kraan moet steeds verder dicht en ik zou zeggen doe uw best om dit kraantje open te krij gen", adviseerde de sluismees- ter de 25 aanwezige binnen vaartschippers en mosselvis sers. Bloemen benadrukte dat vhij persoonlijk voorstander is van de extra schutmogelijkheid voor de beroepsvaart, maar liet tegelijk weten zelf geen verandering in deze onge wenste situatie te kunnen brengen. Bovendien is nog steeds niet in een deur op reser ve voorzien. Het feit dat alle vier sluisdeuren van verschil lende afmetingen zijn wekte in Bru veel verbazing op. Dit houdt namelijk in dat vier verschillende reservedeuren moeten worden gefinancierd alvorens verandering in deze gang van zaken zou kunnen ko men. Hoewel de sluis op de vloot nog niet bij iedereen is ingeburgerd liet de voorzitter de heer Bloe men desgevraagd weten dat de medewerking door het bedie nend personeel niet slecht is. Dat de sluismuren tot klaag muur worden omgetoverd moet Rijkswaterstaat volgens een van de aanwezigen op de koop toe nemen. In de praktijk blijkt tijdens het schutten voldoende tijd be-, schikbaar om de wanden van de schutkolken met tekeningen of meningsuitingen te versie ren. De problemen tijdens ijsvor- ming op de Zeeuwse stromen zijn tot op heden niet naar te vredenheid opgelost. Achter de schermen wordt gediscussieerd hoe en wie de doorvaart op de Zeeuwse wateren in vorstperio den moet garanderen en wie de financiering voor zijn rekening neemt. Schuttevaer Schouwen-Duive land acht de overheid aanspra kelijk om de vaarwegen be vaarbaar te houden. De voor zitter noemde het in zijn jaar rede noodzakelijk dat betere contacten tussen het hoofdbe stuur en de afdelingen worden gehouden. ,,Als een bestuur teT veel computergestuurd gaat werken wordt het persoonlijke teveel gemist. Het hoofdorgaan moet er rekening mee houden dat de leden zeer zelfstandig zijn en gewoon zijn om zelf beslissingen te nemen. Men is er niet van gediend dat zonder hen over hen wordt beslist", wreef Hoogerheide directeur Kees de Vries van het Schutte- vaer-hoofdbestuur onder de neus. De voorzitter uitte weinig waardering voor de aanleg van een Betuwespoorlijn. Tegengas is noodzakelijk. „Het is zeer waarschijnlijk dat deze lijn overbodig is omdat een binnen- vaartvloot naar Duitsland be schikbaar is voor massaver- voer. De modernste van West- Europa die onder alle omstan digheden dit vervoer aankan. Het doorgaan van het omstre den project zou extra concur rentie voor de binnenvaart be tekenen, die mogelijk tot ge volg kan hebben dat sommige schippers het touwtje in het bootje moeten gooien", aldus Hoogerheide. Tévens noemde hij een pro bleem waarmee de mosselvis sers kampen. Ondanks dat de prijzen alleen in het begin van het seizoen de mosselpan zijn uitgevlogen, betaalt de handel de laatste maanden verre van overdadige prijzen aan de kwe kers. Dat de afzet naar de con sument achterblijft is voor de Bruse voorzitter vanzelfspre kend en is door hem al in de eerste aanvoerweek van dit sei zoen gesignaleerd. „Het bleek al snel dat mede door onverant woorde uitlatingen van perso nen uit de mosselhandel en van Produktschapmedewerkers dat de consument zich van ons produkt zou afkeren. Daardoor is de afzet naar het buitenland aanzienlijk minder dan vorige jaren, terwijl de prijs tot een veel lager niveau is gedaald en zelfs lager ligt dan vorig jaar om deze tijd. Ténslotte roemde de voorzitter de eensgezind heid met betrekking tot de zo genaamde milieugelovigen. Hoogerheide tot slot: „Als ge volg van alle tegenstroom uit die hoek moest weliswaar ge schipperd worden, maar het lukte, hoe moeilijk het soms was om alle kikkers in de krui wagen te krijgen". Psalm 90 12 „Leer ons alzo onze dagen tel len, dat wij een wijs hart beko men. Thema: Een wegstervend jaar in het licht van Kerstfeest. De tekst die hier boven staat, daar wordt over wijsheid ge sproken. De vraag zou wel ge steld kunnen worden welke wijsheid hier bedoeld wordt. Het gaat hier in elk geval niet om wijsbegeerte. We zullen de tekst moeten zien in de situa- toe warin Mozes verkeerde, en dat was nog al wat. Hij was met het volk in de woestijnreis. Het volk had een zware tijd in Egypte achter de rug. Nu moest Mozes het volk leiden door de woestijn naar het beloofde land Kanaan. Het was een zwa re last voor Mozes die hij te dragen had. Mozes heeft in de woestijn nagedacht over leven en dood, over heden en toe komst. Wat is het leven nog waard in 'de woestijn? Want kijk, het volk stond tegen Mo zes op, maar het ergste was, dat het volk ook tegen God opstond. Is het voor ons te ver gelijken zo het in het jaar van 1992 in onze wereld is gegaan? Het is bekend dat in de woestijnreis onder leiding van Mozes, al wat boven de twintig jaar was zijn graf vond in de woestijn. Als we het jaar 1992, dat weer haast voorbij is laten passeren, dan lijkt het er op, alsof onze hele wereld ook een woestijn is geworden. Wat zijn er mensen omgekomen door oorlogen, vliegtuigrampen, denk maar aan de Bijlmer meer, slachtoffers in het ver keer, aardbevingen en ga zo maar door, te veel om op te noe men. Zo is ons dit jaar voorbij gegaan. En hoe staan wij er nu voor omstraks de grens van het oude jaar over te gaan naar het nieuwe jaar? Daar zijn mensen die op oude jaarsavond daar niets bijzon ders in zien. Betekent immers niets, of we nu 31 december of 1 januari schrijven. Ik weet na tuurlijk niet van wie dit lezen er over nadenken, maar ik zou iedereen eens willen vragen jongeren en ouderen, om Psalm 90 er eens op na te lezen, dan zul je tot de ontdekking komen hoe vergankelijk we zijn. Maar daar is nog meer. We staan ook schuldig tegenover God. Mozes bidt: „Leer ons alzo onze dagen tellen". Dat staat er in meervoud, dus dat staat er evengoed voor ons. Dan gaat het er niet alleen om hoe we on ze dagen tellen, maar ook hoe we die dagen besteden. Dan moeten we eerlijk zijn, hoe vaak hebben we al niet vrome woorden gesproken, maar waren ze dan ook echt ge meend? Hoe vaak hebben we God al niet beloofd Hem te die nen in en met ons leven,, maar stonden wij dan niet vaak in de dienst der zonde. Én hóé'Vaak stonden wij tegenover onze naaste, zo God het juist niet wilt? Onze nood is, dat we niet zijn die we moeten zijn. Van daar dat wij, en dat geldt voor heel de wereld geen toekomst meer zien. We zien alleen nog in het verleden. Daarom past het ons om ook op het oude jaar schuldbelijdenis te doen. Door erkenning van onze schuld mag de mens weer toekomst verwachten. Het doet leven in de verwachting van Je zus' komst. Vandaar het the ma: Een wegstervende jaar in het licht van Kerstfeest. Met dit licht bedoelen we niet onze kerstboomversiering enzo voorts. Het geeft wel gezellig heid. Allemaal goed en wel, maar als dat het enige is met Kerstfeest, dan is het geen wonder dat we met oud- en' nieuwjaar tegen het sombere en duisternis zitten aan te kij ken. Het versierde licht gaat eenmaal uit. Flakkerende kaarsen doven eenmaal, olie lampjes raken leeg, en dan maar hopen dat de batterij in de zaklantaarn het nog even volhoudt, want een mens kan niet zonder licht. Het licht dat wij produceren is maar tijde lijk. Dat zien we toch bij het sombere van het oude jaar. Het licht van ons kan de duis ternis overwinnen, maar het ware licht komt van boven. „Ik ben het licht der wereld", zegt Jezus. Ja, door dat licht moe ten we ons laten beschijnen, dat licht dat blijft en met ons mee wilt gaan het oude jaar uit en het nieuwe jaar in. 't Licht dezer wereld is red dend verschenen. Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eniggeboren Zoon ge geven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft niet verlo ren ga, maar eeuwig leven heb- be. Het gaat er dus om in Hem te geloven. Jezus Christus kwam om het verlorene te zoeken en weer in verbinding te brengen met de Vader, want na Kerst kwam Golgotha. Hij stierf voor ons aan het kruis. Maar het werd ook Pasen, Hemelvaart en Pinksteren. In dit licht van de ze Heilsfeiten is er hoop! Er wordt wel eens gezegd: hoop doet leven. Ja inderdaad. Als Kerstfeest voorbij is, is toch niet alles weg. Dan begint het pas, want Christus heeft zijn belofte gegeven dat Hij nog eens zal verschijnen als richter van het heelal. Zijn we bereid deze Heiland te ontmoeten? Als dat zo mag zijn dan kunnen we de dichter na zeggen: „Die hoop moet al ons leed verachten. Komt, reisgenoten, 't hoofd omhoog Haamstede D. Groenleer NAALDWIJK - Bloemenvei ling Holland heeft in 1992 de omzet met 3,2 procent zien da len in vergelijking met het voor de veiling uitzonderlijk gunstige jaar daarvoor. Woens dag,' de laatste véildag van 1992, moest Bloemenveiling Holland vaststellen dat de voorspelde omzetgroei bij lan ge na niet is gehaald, aldus eén bekendmaking. „Hetgeen be tekent dat 1992 als een streep door de rekening van Bloemen veiling Holland kan worden gezien." ROTTERDAM - Het RO Thea ter in Rotterdam heeft dit jaar 79.000 bezoekers getrokken in 240 voorstellingen. Dit is een stijging van 14.000 bezoekers, ongeveer 20 procent, in verge lijking met het theaterjaar 1990-1991. Iben kwamen er 65.000 mensen naar 235 voor stellingen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Akkerwoude- Murmerwoude (toez.): G. Obe- rink te Beerzerveld; te Hooge- veen: G. J. Wolters te Ameide- Tienhoven. Bedankt voor Garderen en voor Katwijk aan Zee (wijk Morgenster): H. Zweistra te Maartensdijk. Beroepbaar: ds. H. J. van der Veen, 1.1. predikant te Zimbab we, wonende Karei Door manstraat 32, 2411 VG Bode graven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kantens: A. de Braak, kandidaat te Kampen. Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Mussel: A. van der Maarl, kandidaat te Deventer; te Damwoude:P. Roos te Ut recht-Noord; te Eemdijk: W. N. Middelkoop, kandidaat te Bunschoten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Heemse: E. Woudt te Ermelo. Bedankt voor Hasselt: G. F. de Kimpe te Axel. Beroepbaar: G. J. van Enk te Groningen-Noord, 1.1. missio nair predikant te Irian Jaya, Venuslaan 63, 6742 KJ Gronin gen, tel. 050-779333. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Werkendam: A. J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Aalburg. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: G. Mouw te Genemuiden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Opheusden: J. Roos te Chilliwack (Canada), 92/440. Deze foto werd op dinsdag 3 juli 1923 genomen van het bezoek van een aantal genodigden aan het zinkwerk aan de zeedijken van het voormalige Waterschap Schouwen. Helemaal rechts is een klein gedeelte zichtbaar van een vissersschip van het type hoogaars uit Yerseke en links daar van ligt de HS 2 dat eveneens tot het type hoogaars behoorde en eigendom was van schipper V. van der Klooster uit Burghsluis. De HS 2 behoorde tot de Haamsteedse vissersvloot en aan het begin van deze eeuw behoorden eveneens tot deze vloot de blazer HS 1 van M. van der Klooster, de HS 3 van dezelfde eigenaar en de HS 4. Deze laatste behoorde tot het scheepstype hengst en was van D. van der Klooster uit Burghsluis. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 14 tot en met 19 december werden 21 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd met een totaal ge wicht van 6.096 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 95,35. De verzending was voor zover bekend: Bel gië 4.247 ton, Frankrijk 2.393 ton, binnenland 1.628 ton en diverse landen 192 ton. Maandag 14 .december arri veerden vijf sphepen waarvan de meeste een vrachtje in de Hammen hadden gevist. Grootste aanvoerder was de YE 57 die 529 tonnen bruto met een tarrapercentage van 9,3 procent aanbood. Barbe (YE 19) viste 347 tonnen met een stukstal van 140 en een vlees gewicht van 25^4 kilo voor de eigen handel. J' De ..volgende .dag. kwamen, ze ven vaartuigen'aan de veiling, waarvan zes uit de Hammen. De YE 18 bood 1.234 tonnen aan uit het westelijk deel van de Oosterschelde. Thrrapercen- tage was 72 procent. De BRU 8 deed 351 ton netto van de hand aan Prins Dingemanse. Stukstal was 132 bij een vlees gewicht van 23,1 kilo. Op woensdag lieten vier sche pen een partijtje over de mos- selklok passeren. Delta Mossel tastte het diepst in de buidel voor 442 tonnen van de BRU 8 met een vleesgewicht van 23,2 kilo. De YE 19 verkocht mos sels met 27,2 kilo vlees aan Prins Dingemanse. Een trio vaartuigen kwam een dag later met eén klusje uit de. Zeeuwse stromen. Prins Din gemanse betaalde de hoogste prijs aan de YE 57 vor 274 ton nen rietto die in de Hammen waren gevist. Op vrijdag wa ren de YE 36 en de YE 56 aan de veiling, beide met ladingen van ruim 400 tonnen. DEN HAAG - Militairen hoe ven in hun vrije tijd en buiten het kazerneterrein na dienst tijd hun baret niet meer op te zetten. Het niet dragen van de baret bij een verder correct te nue „buiten militaire tijd en plaats" is niet langer straf baar, zo heeft de Militaire Ka mer bij de rechtbank in Arn hem onlangs bepaald. De dienstplichtigenbond AVNM is tevreden met de uit spraak. Daarmee wordt vol gens de bond in feite de uit spraak van augustus herhaald. Volgens staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie bestond er na die eerste uit spraak echter onduidelijkheid en heeft hij vastgesteld dat het dragen van een overigens cor rect tenue zonder baret als slor dig kan worden beschouwd en daarmee strafbaar is volgens de Wet militair tuchtrecht. De militaire rechter heeft die in terpretatie nu verworpen. Advertentie De laatste dagen voor Kerst waren rustig in mosselland. Op maandag 21 december boden de YE 36 en de YE 74 elk van een klein klusje aan. Een dag later eveneens drie aanvoer ders van Yerseke te weten: de YE 55, YE 182 en de YE 18. De YE 55 arriveerde van het Wad met 285 tonnen netto uit de Balgen. Delta Mossel kwam voor deze lading met een stukstal van 104 en een vlees gewicht van 28,8 kilo het ro yaalst over de brug. De overige twee aanvoerders tijdens deze veiling boden minder dan 100 tonnen aan. CASABLANCA/DEN HAAG - Een Nederlandse vrachtwagen chauffeur is maandag in het Marokkaanse Casablanca gearresteerd wegens smokkel van 4,3 ton hasj. De partij hasj was verstopt op een plek achter de carrosserie van de vracht wagen. Eierveiling Eiveba BV BARNEVELD - Aanvoer: 3.630.510 stuks en de stemming was kalm. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 47/57 gram bruin 7,50-8,50 en wit 7,25-8,69, eieren van 57/67 gram bruin 8,11-9,49 en wit 7,97-8,59, eieren van 67/72 gram bruin 8,44-9,69, eieren van 75/76 gram bruin 9,85 en eieren van 78/79 gram bruin 10,50. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel gaan naar: A. Schilperoort, Korte Ring 21, Bruinisse en Mw. J. H. Lucas, Hoge Molenstraat 13, Zierikzee De oplossing van vorige week, donderdag 24 december, luidt als volgt: De roker gaapt De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 7 januari in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeerde enveloppen dingen niet mee naar een prijs. Horizontaal: 9. meisjesnaam; 10. landverhuizing; 11. vogel; 12. voelspriet; 13. jongensnaam; 14. hoogleraar; 16. begin; 17. lapje stof; 23. dierenverblijf; 25. gifslang; 26. (meestal) onaangename gevolgen; 28. bastion; 29. beroep (in overheidsdienst); 30. plaats waar een vliegveld is. Verticaal: 1. mensen die - zonder toestemming - in leegstaande huizen gaan wonen; 2. geregeld; 3. iemand die moedwillig iets in de war stuurt; 4. vermomd; 5. land in het Midden-Oosten; 6. rede; 7. voedsel; 8. knap; 15. opgericht beeld; 18. ladder; 19. Equator; 20. snelle pas; 21. plaatsnaam; 22. tractor; 24. plaatsnaam; 27. Antilli- aans eiland. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: 30, 10, 26, 28. 12, 8. 25, 21, 19. 5. TECHNISCH INSTALLATIE 8URO 01114-1368 01119-1634 Uit de krant van 50 jaar geleden SPOED! Te koop: in massieve eikenhouten salon- kast met geslepen spiegel. Maat der salonkast 1 meter x 40 x 40 cm, waarbij 30 stuks platen. Pracht instrument, tonenrege- laar, geluidsdemper enz. Prijs compleet met 30 platen slechts 1 50,-. Tb zien en te hooren M. R. Jong- mans, Korte St .-Janstraat 113., Zierikzee. ZIERIKZEE - Woensdag 30 De cember heeft de heer P. M. Pan- ny op 't Stadhuis in besloten kring afscheid genomen als Gemeentebouwmeester van Zierikzee, te midden van het personeel van de gemeente en enkele genoodigden. Als ge volg van de centralisatie van het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeente werken op Schouwen-Duive land, Tholen en St.-Philipsland met 1 januari a.s., houdt deze functie op te bestaan. OOSTERLAND - Waarschijn lijk om te gebruiken voor Kerstboom zijn de vorige week, ten nadeele van de Heer lijkheid van Oosterland, eeni- ge denneboomen op het Hee renhof, afgezaagd. Bij de mare- chaussée hier ter plaatse is aangifte van deze daad ge schied. KERSTBOODSCHAP VAN DEN PAUS Niet heerschen maar dienen In een radiotoespraak ter gele genheid van het Kerstfeest heeft de Paus herinnerd aan de boodschap die hij het vorige jaar tot de wereldrichtte en waarin hij de middelen aan wees om een vrede in gerech tigheid te bereiken. In de kerstboodschap van dit jaar wijst de Paus, volgens Ste- fani, op de noodzakelijkheid, dat men moet terugkeeren tot orde en rust, en legt hij den na druk op de christelijke opvat ting, n.l. niet te overheerschen maar te dienen. RUILVERKAVELING IN ZEELAND In „De Zeeuwsche Polder", het officieele orgaan van den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond, wordt een artikel gewijd aan het belangrijke vraagstuk van de ruilverkave ling in Zeeland. Ruilverkaveling blijft niet be perkt tot samenvoegen en op nieuw indeelen van gronden, eventueel gepaard gaande met den aanleg van kunstwerken, maar zij opent ook de moge lijkheid van drooglegging en ontginning. Voor Zeeland is bo vendien van belang, dat egali satie in grooter verband ten uitvoer kan worden gelegd. ZEIST - De actie van het We- reldnatuurfonds om de zwarte neushoorns in Zimbabwe te onthoornen om te voorkomen dat de dieren door stropers worden afgeslacht, is succes vol. Sinds de campagne in augustus begon zijn in Zim babwe geen zwarte neushoorns meer gedood in gebieden waar de dieren zijn onthoornd. Dit heeft het fonds woensdag mee gedeeld. Maar het succes in Zimbabwe heeft ook een keerzijde. De stroperij heeft zich nu ver plaatst naar omringende lan den. Swaziland verloor in de afgelopen maanden de helft van zijn witte neushoorns en in Botswana is het afgelopen halfjaar een kwart van de neushoorns gedood. Ook de buurlanden Zuidafrika en Na mibia maken zich zorgen over de toenemende activiteit van de stropers, aldus het Wereld- natuurfonds. Daarom gaat het Wereldna- tuurfonds zich nu ook richten op landen die afnemer zijn van neushoorn-hoorn voor medici naal gebruik. Via een intensie ve campagne gaat het fonds de medische stand in Thiwan pro beren te laten inzien dat ge bruik van deze hoornsoort on herroepelijk leidt tot uitster ven van de neushoorn binnen een paar jaar. Met deze cam pagne wil het natuurfonds door de regering van Thiwan genomen maatregelen steunen. Behalve Thiwan is Zuid-Korea ook een grote afnemer van neushoorn-hoorn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7