Strandplevier; een bijzondere broedvogel in Zeeuws landschap HET HUIS MET GOUDEN MUREN Tweede vakantiehuis voor kankerpatiëntjes Aanzienlijk aantal broedt in Deltagebied Zuidvleugel Rijksmuseum Amsterdam dicht voor renovatie Zes gegadigden exploitatie oever verbinding Anneke Baart niet Miss Zeeland Vrouwen werkgroep FNV-Zeeland Winkelweek actie Bruinisse Duivelandse commissie vergadert Nieuwjaars bijeenkomst van ANBO DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 NR 25281 S De strandplevier broedt op kale bodem, zoals schelpenbanken en opgespoten terrein. (Foto: Zeeuws Landschap). ZIERIKZEE - Hoewel zijn naam anders doet ver moeden zal men tegenwoordig vrijwel vergeefs zoe ken naar Strandplevieren langs de Nederlandse stranden. Er is wat aan de hand met de Strandple vier. In Noord-West-Europa gaat het bepaald niet goed met de vogel. Dat schrijft Peter L. Meiningen in een artikel in het decembernummer van Zeeuws Landschap, het vier keer per jaar uitkomende blad van de Stichting Zeeuws Landschap. Meininger ziet nog wel een lichtpuntje: In het Deltagebied broedt nog steeds een fors aantal Strandplevieren. Strandplevieren zijn in Neder land aanwezig tussen half maart en half oktober. Bij hoge uitzondering wordt een enkele vogel gezien in de wintermaan- den.-Het is niet precies bekend waarde Nederlandse vogels de winter doorbrengen. Tbt voor kort k\vamen de weinige terug meldingen in de winter van ge ringde vogels vooral uit Frank rijk, Spanje en Portugal, met een enkele vogel uit Marokko. De vangst van een op Noord- Beveland geringde vogel in Guinea-Bissau (door een Ne derlandse expeditie!), op een afstand van 4815 kilometer van zijn broedplaats, geeft echter aan dat onze broedvogels ook veel verder zuidelijk kunnen overwinteren. Eén keer De eerste Strandplevieren in het voorjaar verschijnen in het Deltagebied meestal half maart, soms wat later. Nesten, die vrijwel altijd drie eieren bevatten, kunnen worden ge vonden vanaf half april. De meeste paren beginnen met broeden in mei, ma ar zelfs tot in augustus zijn nesten met eie ren gevonden. De late legsels zullen meestal betrekking heb ben op vervanglegsels als het eerste broedsel verloren is ge gaan. Strandplevieren broeden maar één keer per jaar. Dit in tegenstelling tot de Nederland se Bontbekplevieren, die per seizoen meestal twee en soms drie keer jongen grootbrengen. Strandplevieren broeden in spaarzaam begroeide of kale, meëstal zandige gebieden. Het nest is een ondiep kuiltje, be kleed met wat steentjes of schelpen. De eieren zijn regel matig voor een deel overstoven met zand, een gevolg van de dy namische milieus die worden verkozen. In kale gebieden wordt het nest vaak gemaakt vlak naast een enigszins opval lend object: een grote steen, een pluk aanspoelsel of een plant. Vaak zijn meerdere nes ten aanwezig op een klein op pervlak, waardoor een soort kolonietje ontstaat. Fourageergebi ed en Al in de loop van juni ontstaan groepen Strandplevieren nabij favoriete fourageergebieden, vooral langs de Oosterschelde en de Westerschelde. Het lijkt er hierbij op dat de versprei ding in de nazomer, wanneer de handpennen worden geruid, naast aanwezigheid van ge schikte voedselgebieden ook wordt bepaald door de aanwe zigheid van aantrekkelijke hoogwatervluchtplaatsen. Met hoogwater verzamelen zich groepen vogels op een aantal favoriete plaatsen, waarvan de bodem meestal de zelfde kléur hééft als de vogels: zandige de- •len van schorren of zandplaten, grinddammen en stenen dijk- taluds. De Strandsplevier is van ouds her broedvogel in de dynami sche kustmilieus van Zuid west-Nederland. Vroeger broedden ze op veel plaatsen langs de stranden, maar hier zijn ze inmiddels door de re creatie verdreven. Andere tra ditionele broedgebieden, waar in totaal vele honderden paren broedden waren ondermeer de Beer, de Scheelhoek, de Kaloot en vele inlagen en karrevelden rond de Oosterschelde. In de eerste helft van deze eeuw zou den er wel eens bijna 1000 paar Strandplevieren in de Delta hebben kunnen broeden. Door de opkomst van de strandre- creatie en door industriële ont wikkelingen gingen veel broedgebieden verloren. An derzijds ontstonden er (veelal tijdelijk) geschikte broedge bieden op permanent droogge vallen platen in afgesloten zee armen. Afname Door verzoeting en vegetatie successie zullen de aantallen Strandplevieren hier de ko mende jaren ongetwijfeld ook weer snel afnemen. In de in 1971 afgesloten Grevelingen be reikte het aantal broedparen een maximum van 412 paren in 1975, waarna de aantallen ge leidelijk terugliepen. Ondanks het ontstaan van nieuwe broed gebieden vertonen de aantal len in het Deltagebied broe dende Strandplevieren sinds 1980 weer een duidelijk afne mende trend: van 570 paar in 1980 tot 390 in 1991. Wanneer de van het getij afge sloten gebieden Markiezaat, Krammer-Volkerak en Zoom meer door vegetatiesuccessie en verzoeting hun functie als broedgebied voor Strandple vieren weer vrijwel verliezen, zal deze soort zijn aangewezen op resterende broedgebieden in de Delta. Alleen de Grevelingen zal', mits deze zout blijft en er rustige ge bieden blijven bestaan, een re latief grote populatie van de Strandplevier kunnen blijven herbergen. Misschien dat de uitvoering van Plan Tureluur nieuwe broedgebieden voor de soort zal creëren. In een gebied als de Hooge Platen zullen zich enke le tientallen paren kunnen handhaven. Verder zal een en kel paartje blijven broeden langs dijken en'>op schelprijke schorretjes langs Oosterschel de en Westerschelde. Uit een re cent door Duitse biologen uit gevoerd onderzoek bleek dat Strandplevieren uiterst gevoe lig zijn voor recreatie: de vo gels vermijden'gebieden waar regelmatig mensen verblijven. Kansen bruu.. :u - u Op de werkeilariden van de Oosterscheldekering lijken nog mogelijkheden aanwezig voor deze soort; met name aan de Noordzeezijde op het pla teau nabij de Hoompotsluis en nabij de aangrenzende, recent aangelegde slufter. Het is dan wel essentieel'dat deze gebie den in de broedtijd hermetisch worden afgesloten. Wanneer we de balans opma ken bij een gericht beheer lijkt een populatie van minimaal enkele honderden Strandple vieren paren in het Deltage bied ook in de toekomst tot de mogelijkheden te behoren. De terreinen van de Stichting het Zeeuwse Landschap zullen hier zeker een belangrijke rol in spelen. AMSTERDAM - De Zuidvleu gel van het Rijksmuseum in Amsterdam is vanaf maandag 4 januari voor een periode van ruim twee jaar gesloten in ver band met uitgebreide renova tiewerkzaamheden. De collecties 18de en 19de- eeuwse schilderkunst en een gedeelte van de verzameling Aziatische kunst zijn daar tij dens die periode dan ook niet te bezichtigen. Een groot ge deelte van de collectie 19de eeuwse schilderkunst wordt in 1993 uitgeleend aan twaalf Ne derlandse musea. Om het publiek voorlopig nog een laatste keer in de gelegen heid te stellen deze collecties te zien, is op 2 en 3 januari dit ge deelte van het Rijksmuseum gratis toegankelijk. De gratis toegangskaarten zijn uitslui tend te verkrijgen bij de in gang van de Zuidvleugel aan de Hobbemastraat. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 43 'Ik herinner me dat hij en dat was maanden voor het ongeluk, hoor tij dens een familiebijeenkomst onver wachts allerlei onzin begon uit te kra men. Hij schold ons compleet uit, slin gerde ons van alles naar het hoofd 'Misschien had hij te veel gedronken', oppert Rieneke, met het voorbeeld van haar vader voor ogen. Haar vader kon immers ook zo te keer gaan wanneer hij een glaasje of vele glaasjes te veel op had? 'Beslist niet', zegt oom, 'nietwaar Hele- ne? Jij was er toch bij? Jou maakt hij uit voor 'oud varken' en Melanie was een 'beschilderd fregat in oorlogstijd' en zo ging hij maar door. Het feestje was bij mij; ik heb gelukkig zwijgzame bedienden, maar anders nou 'En na het ongeluk is het veel erger ge worden', zegt tante Helene 'We dachten dat het wel zou overgaan, het is natuur lijk verschrikkelijk voor die arme jon gen. maar de ene scène volgde op de an dere. Annabelle, die nu met Frederik is getrouwd, kan erover meepraten. Wat dèt kind niet heeft moeten verduren, affreus gewoon. Maar ja, wij, en jij nu ook, zitten als familie met de brokken. Er moet toch iets aan gedaan worden'. 'Hasse is in de maatschappij niet meer te handhaven en jouw huwelijk kan niet anders zijn dan een pijnlijke paro die. Ik ben mensenkenner genoeg om dat te kunnen constateren. Kun je het ontkennen, Rieneke? Ik wil niet indis creet zijn, maar is er van enige ge meenschap sprake zoals normaal is tussen getrouwde mensen? Je bent toch een knap lief meisje, toch zeker begeer lijk voor een normale man!' Oom Herbert zwijgt. Hij praat niet zo gemakkelijk meer als daarnet, het lot van zijn neef schijnt hem wèl aan te grijpen. Thnte Helene veegt met haar kanten zakdoekje haar betraande ogen af 'Nee, Hasse taalt niet naar me', bekent Rieneke, 'maar dat is voor mij nog de hoofdzaak niet, dèt zou kunnen groei en. Maar we hebben geestelijk geen en kel contact, het is goeiemorgen en goei- enavond, meer niet'. 'En het geld?' informeert oom. 'Ik be doel of hij je genoeg geeft voor de huis houding en je kleren'. Rieneke vertelt dat ze haar eigen bank rekening heeft gekregen waarop Hasse steeds voldoende laat overschrijven. 'Ik vraag dat omdat Hasse af en toe wonderlijk met zijn geld heeft omge sprongen', vertelt oom. 'Goed, hij kan zich een en ander wel veroorloven, maar ook aan het grootste kapitaal komt een eind. Er moet hier op het dorp een vrouw wonen met een onge lukkig kind'. 'U bedoelt Geertje', valt Rieneke hem in de rede. 'Die ken ik, een zielig geval. Dat mensje heeft Hasse geholpen en hij komt er wel eens. Geertje is blind, ze weet niet hoe Hasse is geschonden, bij Geertje kan hij min of meer zichzelf zijn, Geertje kan hem niet zien'. 'Heel edel', herneemt oom Herbert en Rieneke beluistert een licht spottende klank in zijn stem. 'Heel edel, maar daarom behoeft Hasse die vrouw toch dat hele boerderijtje met land niet ca deau te doen en honderd gulden per week te geven voor levensonderhoud? Dat mensje kan toch steun krijgen, die behoeft echt niet te verhongeren. Ik nem dat verkwisting, en iedere rechter zou dat zo noemen. Ik zou trouwens meer gevallen kunnen noemen'. 'Vergeet Sartorius niet', herinnert tan te Helene hem. 'Sartorius?' vraagt Rieneke verwon derd. 'Die naam heb ik nog nooit ge hoord'. 'Een van onze moderne dichters', ver telt tante. 'Heel modern. Heb je hier 's avonds nooit een jongeman met lang haar en laat ik zeggen wat schilderach tig gekleed de duiventoren zien bin nengaan? Een lange magere man van een jaar of dertig'. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Bij de project directeur Westerschelde Oe ververbinding hebben zich zes gegadigden aangemeld voor de pré-selectie tot financiering en exploitatie van de Westerschel de Oever Verbinding (WOV). Dat meldt de provincie in een persbericht. Een selectiecommissie, inge steld door de projectdirecteur, gaat in januari na of de gega digden voldoen aan de 'criteria die zijn gesteld. De voorwaar den zijn dat de gegadigden aan tonen dat zij voor de verschaf fing van de benodigde gelden kunnen zorgen, dat zij de laat ste tien jaar betrokken zijn ge weest bij de financiering van grootschalige projecten en dat zij over voldoende financieel draagvlak beschikken. Als richtlijn voor dat laatste geldt een eigen vermogen met een ondergrens van 250 miljoen gulden. Verder dienen de gega digden ook te beschikken over de kwaliteit die voor het pro ject noodzakelijk is. De kwali teitseis kan worden bepaald aan de hand van onder meer financieel-economische exper tise en projectmanagement. Aan de hand van de gegevens van de aanbiedingen en de se lectiecommissie nodigt het da gelijks bestuur van de provin cie zo spoedig mogelijk ten hoogste vijf gegadigden uit voor het doen van een aanbie ding. NOORDWELLE - De finales van de Miss Zeeland competi tie in discotheek El Toro in Goes hebben de enige deel neemster van Schouwen- Duiveland geen prijs opgele verd. Op welke plaats Anneke Baart uit Noordwelle is geëin digd zal altijd een raadsel blij ven. Slechts de beste drie van de zeven meisjes, die waren ge selecteerd voor de finale, wer den door de jury genoemd. An- nëkèfBahrt behóórde 1 helaas niet tot de geldltkigen. T5ch was ook voor haar het meedoen belangrijker dan het winnen. Voor de voorrondes had de 22-jarige Noordwelse zich in een opwelling opgege ven en het behalen van een fi naleplaats was al een verras sing. „Ook deze keer was het erg leuk", laat Anneke weten. De zenuwen waren deze keer, be grijpelijk bij een finale, wel wat meer gespannen. „Bij de vragen van de presentator kwam ik er niet zo goed uit als bij de voorrondes, gelukkig hielp hij mij een paar keer". Wie elkaar ook weer terzijde stonden waren de 'concurren tes', de meisjes zelf. „Net als vorige keer was er van jaloezie helemaal geen sprake", aldus Anneke. Dat ze geen prijs heeft gewonnen deert haar weinig. „Ik vond-het hartstikke leuk om het mee te maken. Ik zal an dere competities niet opzoe ken, maar als er weer eens een soortgelijke wedstrijd in de buurt wordt gehouden, doe ik zeker weer mee". ZIERIKZEE - Na een jaar of vijf is er bij de FNV-Zeeland weer een vrouwen werkgroep van start gegaan. Deze groep heeft de status van districts werkgroep. Deze werkgroep houdt woensdag 13 januari een avond over sexueel geweld in de arbeidsorganisatie. Deze avond wordt gehouden in het districtskantoor van de FNV aan de Dam in Middelburg. Door de Vrouwenbond van de FNV is het project vrouwen en sociale (on)zekerheid in Euro pa uitgekozen. Op dit punt be staan tal van onduidelijkhe den. Wat betreft de sociale ze kerheid wil de Vrouwenbond dat iedereen - man of vrouw - uitkeringsrecht behoudt. Zon der een zelfstandig uitkerings recht is het opleggen van ar beidsplicht volgens de Vrou wenbond niet mogelijk. Verder maakt dezp bond zich sterk voor het recht op sociale zeker heidsregelingen ongeacht de omvang van de werkweek en moeten allerlei discrimineren de maatregelen in de pensioen regelingen verdwijnen. Voor alle ingezetenen moet erop het moment dat men uit het ar beidsproces treedt een volledig recht op AOW zijn, terwijl voor mensen uit de andere EG- landen gelijke rechten op het gebied van de $ociale zeker heid moeten gelden. Langs de Ramptveg in Renesse RENESSE - Er komt langs de Rampweg in Renesse een tweede vakantiewoning voor jeugdige kanker patiënten. Het is de bedoeling dat de woning ruim voor het begin van het vakantieseizoen, voor 1 april 1993, opgeleverd wordt. Dat blijkt uit een persbe richt. In mei 1991 werd in Renesse door staatssecretaris Simons van Volksgezondheid het va kantiehuis Thuredriht officieel geopend. De bouw van het va kantiehuis was een initiatief van CJV Samen Verder uit Zie- rikzee en Lionsclub Thuredriht uit Dordrecht. Idee achter het vakantiehuis was dat kinderen die aan kanker of een andere kwaadaardige aandoening lij den en de naaste familie van die kinderen een plek moeten hebben waar zij tot rust kun nen komen. Niet iedereen kan een vakantie betalen en om dat wel mogelijk te maken werd in Renesse de vakantiebungalow gebouwd. Het gaat om een volledig voor rolstoelgebruikers aangepaste woning. Het initiatief is een groot succes gebleken. Zonder uitzondering zijn de gezinnen die gebruik hebben gemaakt van de nieuwe vakantiemoge lijkheid enthousiast over hun verblijf in de woning. Sinds de ingebruikname van de bungalow is deze dan ook tot ver buiten het vakantiesei zoen volledig bezet geweest. Het aantal aanvragen voor een verblijf in de bungalow over trof de mogelijkheden en dat was voor de Lionsclub Thure driht aanleiding om met plan nen voor een tweede vakantie huis te komen. De serviceclub is al volop bezig met het wer ven van fondsen. Alles bij el kaar is een bedrag van een half miljoen gulden nodig. DEN HAAG - Het gemiddelde uurloon dat krantenbezorgers ontvangen loopt sterk uiteen. Bezorgers van De Volkskrant krijgen bij voorbeeld gemid deld twaalf gulden per uur, ter wijl jongens en meisjes die het regionale dagblad Rijn en Gou we bezorgen het met zes gulden per uur moeten doen. Dat con cludeert de SPJ, de jongerenor ganisatie van de Socialistiese Partij, na een onderzoek onder 68 krantenbezorgers in het hele land. HILVERSUM - De luisteraars naar Radio 1, de actualiteiten zender van de omroepen en de NOS, kunnen vanaf 4 januari hun favoriete programma's 24 uur per dag in stereo via de FM beluisteren. BRUINISSE - 'Eén ding is ze ker, ook voor u, geen dorp is zo goedkoop als Bril'. Dit was de juiste oplossing van het gehou den letterspel georganiseerd door de Ondernemersvereni ging Bruinisse. De slogan bleek typerend voor de uitslag van de tweede trekking bij de Bruse winkeliersvereniging. Bru is ontdekt, niet alleen door de toerist uit verre oorden, maar ook door steeds meer be woners uit de regio. Illustre rend voor de bekendheid van de winkeliers was dat tijdens deze trekking twee van de drie hoofdprijzen buiten de grenzen van het mosseldorp terecht zijn gekomen. Voor het bestuur zijn dit duidelijke resultaten die aangeven dat dé belangstelling voor het winkelareaal in het vissersdorp verder groeit. Woordvoerder H. J. van Veld huizen verwelkomde in het verenigingsgebouw een groot aantal bezoekers dat getuige wilde zijn wie met de beschik baar gestelde prijzen naar huis zou gaan. De eerste prijs van 500 gulden viel toe aan J. Bosland in Oos- terland. De tweede en derde prijs (250 gulden) waren be stemd voor respectievelijk M. Mol uit Nieuwerkerk en J. E. Roth in Bruinisse. Prijzen van 100 gulden waren er in volgor de van de vierde tot en met de tiende prijs voor C. J. de Ko ning, J. de Ronde, S. van Klin ken, Henk Jumelet, C. van den Berge-de Waal, A. M. Wiebrens en M. Bakker-de Waal, allen uit Bruinisse. De waarde van de 11de tot en met de 35ste prijs varieerde vanaf tot een tientje vijftig gulden. N. de Keijser won een tegoedbon die bij Johnny's Th- ria kan worden besteed. De winnaar van het eerder ge noemde letterspel was L. A. Hofland, die hiermee een prachtige city bike in de wacht sleepte. NIEUWERKERK - De com missie algemene zaken van de gemeente Duiveland komt donderdag 7 januari in verga dering bijeen. Deze vergade ring wordt gehouden in het ge meentehuis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. De leden van de commissie wordt gevraagd zich uit te spre ken over een mogelijke aan sluiting bij het regionaal Halt bureau De Bevelanden/Tho- len. Verder wordt ook de stand •van zaken inzake het planolo gisch beleid van de gemeente besproken en zal de commissie een advies moeten geven over de bouwplannen voor de Elzen- meet in Nieuwerkerk en de La- geweg in Sirjansland. Opi dit planologisch mogelijk te ma ken is een artikel 19 procedure ter bijstelling van het bestem mingsplan nodig. BURGH HAAMSTEDE - De acht Schouwen-Duivelandse afdelingen van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren houden zaterdag 16 januari hun Nieuwjaarsbijeenkomst in De Schutse in Burgh- Haamstede. De organisatie van deze middag, die om 14.00 uur begint is in handen van de Zierikzeese ANBO-afdeling. Vanaf 13.00 uur staan de zaal deuren uitnodigend open. Rond de klok van 14.00 uur opent de voorzitter H. Asma van dé Zierikzeese ANBO- afdeling de middag, waarna ook de gewestelijk voorzitter van de ANBO, J. van Wezel het spreekgestoelte zal beklim men. Een vast onderdeel in het programma vormt het optre den van Thomasvaer en Pieter nel. Dit duo zal een tekst van mevrouw J. A. van Kooten voordragen. Dansschool Kra mer Uit Zierikzee zal deze mid dag voor een wervelend dans- optreden zorgen. Luisterliedjes in het Zeeuws worden zowel voor als na de pauze gezongen door de Zuidbevelandse trou badour E. Reinhoudt. Na de pauze zal het Bruse Vissers koor onder leiding van J. Knuist twee optredens verzor gen. DEN HAAG - Ongeveer tien Palcstijnen zijn dinsdag in het PLO-kantoor in Den Haag in hongerstaking gegaan als te ken van solidariteit met de 415 door de Israëlische regering ge deporteerde Palestijnen. Maand december Zierikzee Expositie keramiek en objecten Karin Raak en zijdeschilderingen Els van Baarle. Mon- dragon. Tijdens openingstijden restaurant. Tot en met 9 januari Zierikzee Expositie van Rineke Wijland in Galerie de Dikke Tbren. Dagelijks van 11.00-16.00 uur. Op nieuwjaarsdag van 12.00-16.00 uur. Tot en met 10 januari Burgh-Haamstedc Expositie Marja de Lange in Bewacrschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Maanden december en januari Oostcrland Expositie werk Piet van Liessum. Wegrestau rant Blauwe Keet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5