'Sluftervorming is niet zo uitzonderlijk' §3 1 'Sportvisserij wordt ernstig geschaad als plannen doorgaan' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ONZE AUTO-WASSERETTE LAAT OOK IN 1993 UW AUTO WEER STRALEN Automobielbedrijf „De Nobeipoort" BV Deltafederatie over beleid ontwikkeling Voordelta: Landschap 19-toen en nu beschreven in Sterna 9 Forse schade door brand in De Kirreweie dé krant van schouwen - duiveland! j 3lb<S IKZEESCHE NIEUWSBODE Oudeweg 2-6, Zierikzee, telefoon 01110-14453 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 252^ WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Deltafederatie: Natuur heeft geen last van sportvissers. (Archieffoto). ZIERIKZEE - In de visie van de Deltafederatie dreigt de sportvisserij de dupe te worden van het beleid voor de Voordelta. „Wij zijn van mening dat de sportvisserij ernstig geschaad wordt indien deze plannen onge wijzigd worden doorgezet", aldus de Deltafederatie in een persbericht. De Deltafederatie kondigt aan een dringend beroep te zullen doen op de gemeenteraden van de betrokken gemeenten om zich te verzetten te gen de plannen. Het huidige Beleidsplan Voor delta is volgens de Deltafede ratie funest voor de zeesport- visserij. „Als het plan door gaat mogen sportvissers bin nenkort niet meer in het Voor deltagebied vissen", aldus de Deltafederatie. „Tienduizen den zeevissers uit Zeeland, Zuid-Holland en Brabant, maar ook uit Duitsland en Bel gië worden getroffen". Volgens de Deltafederatie gaan niet alleen belangrijke vismo- gelijkheden verloren, maar komt ook de veiligheid van de zeevissers in het geding. „Daarnaast zal het plan leiden tot minder bestedingen door de sportvissers", aldus de Delta federatie. Volgens hen kan ook de werkgelegenheid in de regio door de plannen aangetast worden. Daarom doet de Delta federatie een dringend beroep op de gemeenten om aan te dringen op aanpassing van het beleidsplan. ,,U bent onze laat ste strohalm". Het Beleidsplan Voordelta be tekent volgens de Deltafedera tie een drastische verminde ring van de vismogelijkheden voor boot vissers. „Volgens het plan zullen de zeesportvissers geweerd gaan worden uit inte ressante visgebieden in het middengebied van de Voordel ta". Verder komt volgens de Deltafederatie ook het voort bestaan van de trailerhelling aan de Brouwersdam op de tocht te staan en zou het visge- bied voor de dam voor de Brou wersdam verboden gebied wor den voor de sportvissers. „De noodzaak van deze maat regelen om natuurwaarden in de Voordelta te beschermen is door de beleidmakers niet on derbouwd", stelt de Deltafede ratie. „De sportvisserij vindt daarom dat zij ten onrechte in haar mogelijkheden wordt be perkt en vindt de maatregelen onaanvaardbaar. Daarnaast komt door de sluiting van ge noemde trailerhelling de vei ligheid van de bootvissers op de Noordzee ernstig in gevaar. Bij slecht weer kan men niet meer snel genoeg een boothel ling bereiken", aldus de Delta federatie. Recreatieve factor Volgens de Deltafederatie is de zeesportvisserij economisch gezien een belangrijke toeristisch-recreatieve factor voor Zuid-West Nederland. Vooral in het voor- en nasei zoen. „Zo bedragen de sport- visserijbestedingen in Zeeland momenteel circa 40 miljoen gulden per jaar en betekenen zij liefst 200 mensjaren werk gelegenheid", aldus de Deltafe deratie. Volgens de belangenorganisa tie zou het daarbij gaan om werkgelegenheid in midden stand, horeca en verblijfsre- creatieve sector. „Van de 15.000 verblijfsrecreanten aan de Oos- terschelde in de zomer van 1987 kwam ruim 40 procent mede om het vissen. Beperking van de zeevismogelijkheden in het Voordeltagebied zal dan ook grote economische consequen ties hebben voor de betreffen de kustgemeenten", voorspelt de Deltafederatie. Al sinds 1991 probeert de geor ganiseerde sportyisserij haar wensen in te brengen in de planvorming voor de Voordel ta. Tbt nu toe heeft dat volgens de Deltafederatie echter niet het gewenste resultaat opgele verd. Wat men wil is dat in het ruimtelijk beleid onderscheid wordt gemaakt tussen sport visserij en andere vormen van recreatie. „Alle recreatie mag niet zomaar op één hoop wor den gegooid", aldus de Deltafe deratie. Rustzoekers Verder wil men dat de trailer- helling op de Brouwersdam ge handhaafd blijft en dat het vaargebied tussen de Brou wersdam en de visgebieden in de Voordelta en daarbuiten open blijft. De natuur zal, zo stelt de Deltafederatie geen last hebben van sportvissers. „Sportvissers zijn vanuit hun activiteiten gesteld op rust. Al leen daarom al zal men op een rustige en extensieve manier gebruik maken van de Voordel ta. Snel varen, lawaai maken en rondwandelen op de platen horen daar niet bij", aldus de Deltafederatie. onder de voet gelopen en afslag is het gevolg. Nieuwe duinvor ming wordt verhinderd. De ZIERIKZEE - Een slufter is lang niet zo uitzonder lijk als sommige mensen denken. Dat schrijft F. Beekman in een artikel in het winternummer van Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Onlangs werd de natuur op Neeltje Jans een handje geholpen bij de vorming van een slufter. Maar ook in vroeger tijden waren er sluf ters te vinden langs de Schouwse kusten. Tegen de Onrustpolder (1848) op Noord-Beveland kwam door Geulverlegging tussen 1855 en 1855 de zandbank Schotsman plaat tegen de kust. Een vlak voorland van wel anderhalve kilometer werd gevormd. Ook hier ging het zand stuiven en bleef liggen achter de vloed lijn. Zo vormde zich een lage duinenrij. Stabiel Beekman vergelijkt in zijn ar tikel de strand- en duinsituatie voor de zeedijk van de Onrust in het jaar 1927 en van bijna 25 jaar later. „De situatie van de buitenduintjes lijkt opvallend stabiel. Er ging weieens wat af en er kwam weer wat bij. Per saldo bleef het een rustige hoek waar eenden en steltlo pers kwamen fourageren en waar een lange contactzone ontstond met interessante zoutplanten. Ook lag in deze buurt het nu verdwenen eiland Orizande met duintjes op de Westpunt". Volgens Beekman wordt het proces van actieve duinvor ming de laatste jaren negatief beïnvloed door de recreatie. „De duintjes worden letterlijk projectontwikkelaars haalden de recreanten binnen, maar be moeiden zich niet met de gevol gen voor het omringende land schap. De natuur waarmee geadverteerd wordt, verloe dert door massarecreatie". Beekman vergelijkt de situatie van Noord-Beveland anno 1850 met de aanleg van het damvak Geul in het kader van de bouw van de Stormvloedkering. „Ook hier vormden zich spon taan duintjes die echter meteen beplant werden en waar een ge sloten zeereep van gemaakt werd. De slufter die nu ge maakt werd had er in principe ook vanzelf kunnen komen. Een slufter hoort volkomen thuis in het landschap van de Oosterscheldemonding, met z'n zandplaten, brede stran den, lage duintjes met af en toe een opening", aldus Beekman. Middelplaat Volgens Beekman is op oude kaarten op dezelfde plaats als waar nu de slufter aangelegd is een geul te zien die de Middel plaat vanuit het noordwesten aansneed. „De Middelplaat was het westelijk deel van het Neeltje Jans-zandplatencom- plex. De huidige sluftergeul sluit ook aan op een geultje Beekman: 'Slufter die nu gemaakt werd had er in principe ook zelf kunnen komen. (Foto: Natuur monumenten, Bert Muller). voor het strand", aldus Beek man. Als het aan hem lag zou de nieuw gevormde slufter Geul van Middelplaat kunnen heten. In het verleden zijn er volgens Beekman ook langs de Schouwse kust slufters ge weest. „Tbt in de zeventiende eeuw was er een gat in de noor delijke duinen van Schouwen; het Palinxgat (nu Watergat)". Beekman beschrijft vervol gens hoe de bewoners van de polders van de Westeren- en Oosterenban van de Duine in het voorjaar het overtollige winterwater via het Palinxdal door het Palinxgat in de zee loosden. In de zeventiende eeuw echter stoof dit gat dicht en na 1683 loosden de duinban- nen naar achteren op de polder Schouwep. Aan de kust bij Haamstede is volgens Beekman ook een sluf ter geweest voor de Schouwse dijk tussen Renesse en Scha- rendijke. „In de burge- meestersduintjes zaten ook ga ten waardoor zeewater af en toe naar binnen spoelde. De bijzondere plantengroei van de Soeten en Souten Haert is me de te danken aan dit soms zilte en dan weer zoete verleden", al dus Beekman. De kritiek op de bemoeienis van de mens met de aanleg van de slufter en de investeringen die daarmee gepaard gingen wijst Beekman van de hand. „Het kostte geld om de natuur wat te helpen, maar hoeveel geld is al niet in de landbouw gepompt. Hier leidt een subsi die echt tot verrijking". Beek man heeft weinig begrip voor mensen die stellen dat slufter- bouwers de veiligheid in ge vaar brengen. „Dat vind ik kwetsend voor de deskundigen die aan projecten als de slufter werken. Natuurlijk houden ze rekening met de veiligheid. De kortste kustlijn is beslist niet altijd de veiligste. Juist het te ver ingrijpen van de mens leid de tot rampen die dan ten on rechte natuurrampen genoemd werden". Een verstandig man beoordeelt het nieuwe naar het oude Sophocles Zonnig en koud O HET WEER Zonnig en een middagtemperatuur van plus 2 graden. Zwakke veran derlijke wind, kracht 3 of minder. l; REDDERS De KNRM twee jaar na de fusie; er is heel veel veran derd. BROEDVOGEL De Strandplevier: een bijzondere broedvogel in Zee land. SCHUTTEVAER Alleen bij stremmingen wordt de jachtensluis bij de Krammer opengesteld. HANDBAL ZHV Delta Sport werd door de luisteraars van Omroep Zeeland bekroond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HAAMSTEDE - Door brand raakte gisteren, woensdag middag, een lokaal van basis school De Kirreweie in Haam stede zwaar beschadigd. Vol gens voorzichtige eerste schat tingen bedraagt de schade 60.000,- a 70.000,-. Bij de Westerschouwse brand weer kwam omstreeks 15.05 uur de brandmelding binnen. Zowel de eenheid Haamstede als de eenheid Renesse rukte uit om het vuur te bestrijden. Volgens brandweercomman dant L. S. de Feiter was er spra ke van een uitslaande brand. De dakbedekking en het pla fond van het betreffende lo kaal stonden in brand en door snel optreden kon de brand weer voorkomen dat het vuur zich verder uitbreidde. Met twee hogedrukstralen werd de brand geblust. Het lokaal werd zwaar beschadigd en is volgens de brandweer onbruikbaar. Twee aangrenzende lokalen liepen roet- en rookschade op, evenals twee info-ruimtes. Men vermoedt dat de brand ont staan is door vuurwerk. Vol gens de politie zou door een minderjarige inwoner van Wes- terschouwen een vuurpijl zijn afgestoken die onder de da krand bleef hangen waardoor de brand zou zijn ontstaan. De technische recherche stelt een onderzoek in. ROTTERDAM - Diesel wordt vrijdag 14 cent per liter duur der. De adviesprijs aan de zelf- bedieningspomp is dan 127,8 cent per liter. De prijzen voor benzines blijven echter onver anderd. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement k t 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— D jaarabonnement t 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. h" ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1