Podium Brogum met gevarieerd start '93 programma „ANIB Schouwen-Duiveland heeft jonge en actieve leden/nodig" Snuffelmarkt in Onderdak uitgesteld tot april 1993 Nieuwe kerstambiance in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse Texaco Zierikzee sponsort TTV Scaldina Tiroler hr et in De Parel J. A. Noordhoek en M. C. Timmerman-van der Wekken: Jubileum-actie De Lichtboei voor project Tsjechoslowakije Brogum in de nacht van Oud op Nieuw niet geopend Te weinig deelnemers om evenement rendabel te maken Koningin viert Koninginnedag op Vlieland Kerstboomverbranding in Oosterland ■j, WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 ZIERIKZEE - Een halve eeuw ANIB. Het zal de meeste Nederlanders zijn ontgaan. Geen pakkende reportages en krantenartikelen over dit gouden jubi leum van de Bond voor Gehandicapten en Arbeids ongeschikten. Niets van dat alles. Blijkbaar was het feit niet spectaculair genoeg voor de media. „Op een eerlijke en goede manier in beeld komen is voor ons heel moeilijk" constateren voorzitter J. A. Noord hoek en mevrouw M. C. Timmerman-van der Wek ken, respectievelijk voorzitter en secretaris van de ANIB Schouwen-Duiveland. Wat dat betreft is er, alle mooie woorden van politici en des kundigen ten spijt, na vijftig jaar voor de ANIB nog vol- doende werk aan de winkel voor het verbeteren van de po sitie van de gehandicapte cq ar beidsongeschikte. Elkaar met raad en daad bijstaan om zo voor zichzelf op te komen was vijftig jaar geleden voor een aantal oorlogsinvaliden in Rot- j terdam aanleiding om een bond op te richten, die de naam Algemene Nederlandse Invali den Bond (ANIB) kreeg. Inmid dels is deze naam wat meer aangepast aan de tijd en wordt sinds een aantal jaren gespro ken over de Bond voor Gehan dicapten en Mindervaliden. Illegaal Helemaal nieuw was zo'n bond voor gehandicapten in 1942 niet. Reeds voor de oorlog ken de Nederland de AVO, die zich vooral inzette voor het oprich ten van beschermde werk plaatsen waar blinden en slechtzienden onder meer mat jes konden vlechten. Het nieu we van de ANIB, die de oor logsjaren een illegale organisa tie was, was dat gehandicap ten, die toen nog invaliden wer den genoemd, zelf voor hun be langen opkwamen. Dit omdat de groep burgers die tengevol- ge van de oorlog gehandicapt waren lange tijd een vergeten groep was. Pas in 1984 werd die groep officieel erkend" vertelt mevrouw Timmerman. Gezelligheid In eerste instantie was de ANIB vooral een gezelligheids vereniging waar gehandicap ten elkaar ontmoetten. Dat ge zelligheidsaspect telt volgens de twee Zierikzeese bestuursle den ook nu nog mee, maar daarnaast heeft de ANIB zich zeker in de loop der jaren veel meer ontwikkeld als een be langenorganisatie van en voor gehandicapten en arbeidsonge schikten. Dat blijkt anno 1992 nog altijd nodig te zijn want hoewel er volop gesproken wordt over de integratie van de gehandicapte en arbeidsonge schikte mens, kan er op dit punt nog het nodige worden verbeterd. Ook op Schouwen-Duiveland is de ANIB actief. Aanvanke lijk binnen de afdeling Zee land en sinds 1975 als aparte afdeling. De oprichting van een eigen afdeling op Schou wen-Duiveland was een initia tief van enkele ANIB-leden hier. De geografische omstan digheden van Zeeland maakte zo'n eigen afdeling voor Schouwen-Duiveland gewenst. Advies Die eigen afdeling telt vijftig leden. Een aantal dat de laatste jaren min of meer constant is. Die leden, waarvan veruit het grootste gedeelte tot de catego rie 50-plus behoort, kunnen bij de ANIB terecht, niet alleen voor onderling contact maar ook voor advies. Dat adviseren is volgens voorzitter Noord hoek een belangrijke pijler van de ANIB. In 1979 was de ANIB dan ook nauw betrokken bij de oprich ting van het Gehandicapten Adviesbureau in Middelburg, een bureau dat ook door de an dere gehandicaptenorganisa ties AVO en GON wordt gedra gen. Dat bureau, maar ook de ANIB-leden, door eigen erva ring wijs geworden, helpen el kaar onder meer bij het aan vragen van voor gehandicap ten onontbeerlijke voorzienin gen. eens problemen op t leveren, omdat de gehandicpte voor die voorzieningen vak bij ver schillende instantiesaan moet kloppen. Waartoe flat laby rinth van regeltjes jan leiden, is meerdere keren h het pro gramma Ook dat n/g beliclft. Invullen formulieren Niet alleen dat loolhof van voorzieningen vrpgt soms om een helpende hanl van iemand die het zelf heeftflndervonden, maar ook bij ha invullen van de aanvraagformulieren voor bijvoorbeeld Woningaanpas sing of het beflstingaangifte- biljet is hulp joms geboden. Dat geldt zekf voor de wat oudere leden. Naast dat adviseren heeft de ANIB zich zeter de laatste ja ren meer en meer gemani festeerd als aen organisatie van gehandicrpten en arbeids ongeschikten, die opkomt voor de gelijkberechtiging van haar leden. Die ro' van belangenbe hartigers is éker na de beruch te mei briefen de staatssecre tarissen TejVeld, Heerma en Simons mafr op de voorgrond getreden. Daarin wep te kennen gegeven dat de voorzieningen uit de Al- gemené Arbeidsongeschikt heidswet ieperkt zouden wor den. Bovejdien zouden deze in het verve g ook toegankelijk moeten zi a voor gehandicapte 65-plusseiDit alles zou in de toekomst door de gemeenten moeten v irden uitgevoerd. Op zich b hoeft zo'n decentrali satie niel ?er definitie slecht te zijn, war het niet dat die de- centralis tie neerkomt op een bezuinig ig. Doordat ook 65- plussers n de toekomst in aan merking komen voor de voor- zieninge volgens de AAW-wet betekent dat dat aanzienlijk meer musen hiervan gebruik zullen gian maken, terwijl het budget jplijk blijft. Vuist naken Dat wefdt dan de zoveelste kortingjlie de gehandicapte cq arbeids middel: ANIB benaderd. Tfegelijkertijd echter treffen de gemeenten nu al de eerste voorbereidingen voor de gev.olgen van de invoe ring van de nieuwe Wet Voor zieningen Gehandicapten, waarin deze decentralisatie is verwerkt. In 1993 zal dit alles door de ambtenaren wprden voorbereid. Mocht dit alles doorgaan dan betekent dat volgens Noord hoek een ontwikkeling waar door men twintig jaar terug gaat en ook mevrouw Timmer man vreest voor de terugkeer van de tijden van weleer, toen een gehandicapte min of meer aangewezen was op de welwil lendheid van de kerk. ,,Ik ben bang dat we straks afhankelijk zijn van de ambtenaar die je aanvraag behandelt of van de gemeente waar we wonen" zegt ze. Die vrees lijkt reëel, want een gemeente met veel gehan dicapten zal eerder door het budget heen zijn dan een ge meente met weinig gehandi capten. Kans groot De kans dat de nieuwe Wet voorzieningen gehandicapten wordt aangenomen lijkt vol gens beide bestuursleden groot. Via de Gehandicapten raad heeft de ANIB en de ande re organisaties voor gehandi capten desalniettemin alles ge probeerd om deze ontwikke ling een halt toe te roepen. Die pogingen lijken vooralsnog niet veel vruchten te hebben af geworpen. Minderheids groep ,,Ach" zegt Noordhoek, ,,de overheid 'denkt dat kunnen we wel even doordrukken, de ge handicapten vormen immers een minderheidsgroep" Die houding manifesteert zich ook als gehandicapten bij de over heid aan de bel trekken. Dan worden de gehandicapten vriendelijk ontvangen, maar echt serieus neemt de overheid hen volgens Noordhoek niet. Het is dan ook zaak dat de ANIB zich in de toekomst nog meer strijdbaar opstelt, Daar voor is het belangrijk dat ook jonge en actieve gehandicapten en arbeidsongeschikten zich bij de bond aansluiten. Dat geldt in het bijzonder voor de ANIB op Schouwen-Duive land, waarvan met name vijf tig-plussers lid zijn, waarvan een deel de ANIB vooral ziet als een organisatie die wat ge zelligheid biedt. Die gezellig heid is echter alleen toeganke lijk wanneer de huidige kilo metervergoeding gehandhaafd blijft. Wordt die geschrapt dan zou het voor een aantal ANIB- leden weieens moeilijk kunnen worden om die gezelligheid op te zoeken. Meer informatie over de ANIB-Schouwen-Dui- veland is verkrijgbaar bij M. Timmerman-van der Wekken, telefoon 01110-12175. kracht Dat blijkt in de praktijk nogal dels is ok de politiek door de ngeschikte treft. In- heeft de ANIB lande lijk laté zien een vuist te kun nen ma mens, :en tegen deze voorne- ie als de Kamer het goedkert begin 1994 van uilen worden. Inmid- ZIERIKZEE - In het kader van het veertigjarig bestaan van clubhuis De Lichtboei in Zie- rikzee wordt actie onderno men voor een project van het Leger des Heils in Tsjechoslo wakije. Het bestaan van De Lichtboei is nauw verbonden met de Wa tersnoodramp van '53, toen dijkwerkers daar onderdak en ontspanning vonden. Zij gaven het gebouw de naam Lichtboei. Dit feit wordt in 1993 herdacht. Gelet op het feit dat ook de Wa tersnoodramp wordt herdacht wordt aan veertig jaar Licht boei aandacht besteed via een actie voor een project van het Leger des Heils in Tsjechoslo wakije. Daar zet het Leger des Heils zich in voor de verbouwing van een hostel, een project voor moeders en kinderen in Havi- rov en voedselprogramma's en .projecten rond het station van Praag. Voor dit laatste project is dringend behoefte aan een kleine transportauto of een bestelwagen. Sponsoractie Door middel van een Sponsor actie willen directie en mede werkers van De Lichtboei een goede gebruikte of wellicht een nieuwe bestelauto op de kop tikken. De firma Rap Repro heeft inmiddels toegezegd om voor het Leger des Heils de be lettering op de auto te verzor gen. Sponsors die meer dan vijfhonderd gulden beschik baar stellen kunnen rekenen op een bescheiden naamsver melding op de buitenzijde van de auto. ZIERIKZEE - Jazz-rock, heavy rock en muziek uit het Flower Power-tijdperk, het staat allemaal op het programma van muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee en wel in de eerste twee maanden van het nieuwe jaar. In tegenstelling tot eerdere jaren is Brogum met in de nacht van Oud op Nieuw niet ge opend. Het startsein voor het nieuwe jaar wordt gegeven op zaterdag 9 januari met een concert van de formatie Moonbootz. De band heeft inmiddels een goe de reputatie weten op te bou wen op het gebied van instru mentale jazzrock. Dat het lan ge tijd stil is geweest rond Moonbootz ligt aan het feit dat oprichter Ulco Bed de afgelo pen drie jaar zijn handen vol heeft gehad aan een ander pro ject, te weten Candy Dulfer Funky Stuff. Saxuality Als co-producer van haar al bum Saxuality en haar begin 1993 verschijnende nieuwe al bum heeft Bed het razend druk gehad. Daar komt bij dat hij tussen het produceren en schrijven door ook nog zo'n 150 optredens over de hele wereld met Candy Dulfer's Funky Stuff verzorgde. Tbch is Bed Moonbootz niet vergeten. Zo nu en dan komen de heren bij el kaar om weer eens stevig te jammen en nieuwe composities uit te proberen. Na dat soort jam-sessies volgt dan vaak een korte tour en dat is dan ook de reden dat Bro gum zaterdag 9 januari het il lustere gezelschap kan ontvan gen. Moonbootz bestaat uit Ul co Bed (gitaar), Ben Herman (alt-sax), Fred Anindjola (key boards), Dimitri Veldkamp (bas), Edwin Rath (drums) en Martino Latupeirissa (percus sie). Speciale gast tijdens het optredin in Brogum is Candy Duiferzanger Wendell A. Mor rison r. Het optreden begint om 23b0 uur. De zaal is open vanaf 12.00 uur. Van ea heel andere orde is het optrecfen dat gepland staat voor ziterdag 23 januari. Dan komer de hard-rockliefheb- bers sin hun trekken met een concei. van de Goese hard rockband Over the edge. De band ipeelt zowel eigen werk als obers van werk van Tted Nuge t, Scorpions, Judas PriesL Thin Lizzy en Deep Purpp. De eigen nummers heb ben iwel een bluesy als een heav-metal achtergrond. Dit heeftite maken met de verschil- lendj muzikale achtergrond van re leden. Inmiidels nam de band, zoals het ten goede hard-rock band betamt, een eerste demo op. Dezj werd door de schrijvende (muiek)pers redelijk enthou- siaS ontvangen. Het is de be- doeing dat een tweede demo venchijnt in de loop van janua ri. Dver the edge bestaat uit Le> Hundersmarck (drums), Pe van Dorst (bas en achtergrond zang), Hans Lochmans (gitaar en zang) en René Meester (gi taar en zang). Het optreden van Over the edge begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Voor zaterdag 6 februari staat een dubbelconcert op het pro gramma. Het Brogumpodium wordt bestormd door Rose on the Frox en de Nederlandstali ge rockband Fratsen. Rose on the Frox is een eigenzinnige band die niet direct in een hok je te plaatsen is. De op het po dium stoïcijnse Frits Roeme- ling speelt bas. Hij legt met swingende baspartijen samen met drummer Roy Snippe de basis voor een wervelende show. De entourage op het podium tijdens optredens van Rose on the Frox doet denken aan de Flower Power periode. Het on gekunstelde gitaarwerk van Peter Elders komt in deze en tourage goed tot z'n recht. Het geheel wordt aangevuld tot een goed in het gehoor liggend stukje muziek van toetsenist Elbert Keltholt. De Nederlandstalige rock band Fratsen werd zo'n zeven jaar geleden opgericht door zangergitarist André Manuel. Drummer is Adrie Kassenberg, Frits Rietman bespeelt de bas gitaar en Roeland Drost speelt toetsen, mondharmonica en blokflüit. Fratsen speelt mu ziek die varieert van rock'n roll via Hoempa tot heavy me tal. Tbch houden al die ver schillende nummers volgens de bandleden duidelijk verband met elkaar; het is allemaal Fratsenachtig. Het dubbelcon cert in Brogum begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Een tweede dubbelconcert staat gepland voor zaterdag 20 februari. Hell of a smell en Beat Cream treden aan. Hell of a smell is een Amsterdamse formatie. De vraag welke mu ziek de band brengt blijft in het programma-overzicht van Brogum onduidelijk. Iets dui delijker is de aankondiging van het optreden van Beat Cream. Volgens de bio hoort Beatcream thuis in het rijtje Urban Dance Squad en Got cha!. Vooral met de laatste wordt Beat Cream veel vergele ken. Belangrijkste verschil is dat Beat Cream meer gitaar- gericht is dan Gotcha!. De muziek van Beat Cream wordt geïnspireerd door Sto nes, Red Hot Chili Peppers en Jimi Hendrix. Het dubbelcon cert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. I ZIERIKZEE - De snuffelmarkt die zondag 27 decem ber, in sporthal Onderdak gehouden zou worden is uitgesteld tot april 19.93. De voor 'derde kerstdag' aan gekondigde overdekte rommel markt ging niet door omdat zich te weinig deelnemers aan meldden om het evenement rendabel te maken. Volgens de heer De Vos uit Zierikzee die de snuffelmarkt organiseerde namens Zeeland Organisatie- buro, meldden zich veertig mensen aan voor het huren van een kraam om hun tweede hands spullen uit te stallen en aan de man te brengen. De heer De Vos vertelde dat dat e weinig was. Om de snuffel- narkt financieel rendabel te maken heeft men minimaal zestig deelnemers nodig. Dat komt omdat de huur en de ver zekering (voor één dag) van de sporthal door de organisator betaald moeten kunnen wor den uit de opbrengst van kraamverhuur. „Omgerekend naar veertig deelnemers zou het bedrag dat men voor een kraam moet betalen veel te hoog worden". Het was voor de eerste keer dat het initiatief werd genomen om op Schouwen-Duiveland op commerciële basis een grote overdekte rommelmarkt te or ganiseren. Volgens de heer De Vos koos men als datum daar voor de zondag na de beide kerstdagen omdat er dan ver der niets te doen was op Schouwen-Duiveland. „Uit reacties is gebebleken dat de animo om de snuffelmarkt te bezoeken wel heel groot was. Veel mensen, onder meer uit Noord-Brabant en Goeree- Overflakkee, lieten weten er naar toe te zullen gaan", aldus de organisator. De animo bij het publiek om vlak na Kerst mis de tweedehands spullen bij elkaar te zoeken en ermee in Onderdak te gaan staan, bleek echter minder groot. De heer De Vos wijt dat vooral aan de datum. „Uit de deelna me aan de kinderrommelmark ten op de Balie tijdens Tbe- ristendagen blijkt dat niet al leen bij kinderen, maar vooral ook bij volwassenen behoefte bestaat om oude spullen te ver kopen". Daarom laat de organi sator zich niet uit het veld slaan door het mislukken van de' eerste poging om op Schouwen-Duiveland een over dekte rommelmarkt op poten te zetten. „We houden in april 1993 weer een snuffelmarkt in Onderdak". Mensén die nu al weten dat ze daarbij een kraam willen om hun spullen aan de man te brengen kunnen contact opnemen via telefoonnummer 01110-15576. RENESSE - Met groot enthousiasme is de nieuwe feestzaal van Hotel De Zeeuwse Stromen voor het eerst in gebruik genomen als volledige dinerzaal. Beide kerstdagen waren er ca. 300 gasten aan wezig, grotendeels hotelgasten voor een verblijf van 1 tot 6 nachten, en dinergasten uit de r<gio. Beide kerstavonden werden in deze uiterst sfeervolle kerstsfeer opgeluisterd door verschillende bands, een bandparodist, een table-magic show en natuurlijk was ook de Kerstman aanwezig met de nodige kerstcadeautjes. Om de gasten mee te laten delen in de feestvreugde van de gereah:.e< rde nieuwbouw van 34 hotelkamers, 5 zalen (samengevoegd in één grote feestzaal) en een nieu w a la carte restaurant werden er tijdens het diner/dansant onder de aanwezige gasten 2x2 kerstdiner:; en 2x2 kerstarrangementen verloot. Aan het slot van de tweede kerstavond werden door algemeen di recteur Maarten Breekweg dé prijswinnaars gefeliciteerd en werd Kerstmis 1992 in hoit-l De Zeeuwse Stromen met een spectuculair vuurwerk een voorspoedig 1993 afgesloten. Hieruit hlijkt dat deze unieke zaalaccommodatie in Renesse op Schouwen-Duiveland een aanwinst is mor nóg meer mogelijkheden voor feesten, partijen, presentaties en bijeenkomsten. (Foto: J<id,p van Houdt). DEN HAAG - Koningin Bea trix en prins Claus brengen Koninginnedag 1993 door op Vlieland en in Sneek. Bij hun bezoek aan de feestelijkheden op vrijdag 30 april worden ko ningin en prins vergezeld door prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het staat nog niet vast of de zo nen van Beatrix en Claus mee-1 gaan naar Vlieland en Sneek. Volgens een woordvoerster van de rijksvoorlichtingsdienst wordt dat later bekendge maakt. Het is de eerste keer dat het koninklijk paar in het kader van Koninginnedag een bezoek brengt aan een Wadde neiland. Het is de tweede keer dat Beatrix en Claus de festivi teiten op 30 april in Friesland meemaken. In 1982 bezochten koningin en prins de feestelijk heden in Harlingen. Het wordt in 1993 de dertiende keer dat koningin Beatrix de festivitei ten in het kader van Koningin nedag in het land bezoekt. DEN HAAG - In de gemeenten Medemblik, Liesveld en Chaam zijn nieuwe burge meesters benoemd. Drs. H. Smit (49) is lid van de PvdA en volgt J. Feijtel op als burge meester van Medemblik. Feij tel is benoemd tot directeur be stuurlijke en financiële organi satie op het ministerie van bin nenlandse zaken. DEN HAAG - Prinses Juliana, prins Bernhard, premier Lub bers en de ministers Kok (fi nanciën) en Maij (verkeer) zul len woensdag de rouwdienst bijwonen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de vlie gramp in Faro. De dienst vindt plaats op Schiphol. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 OOSTERLAND - Op dinsdag 5 januari wordt in Oosterland een kerstboomverbranding ge houden. Het evenement vindt plaats op het industrieterrein achter de CTV-loods en begint om 19.00 uur. De kerstboomverbranding- wordt, evenals.in vorige jaren, georganiseerd "door de Oranje vereniging Qosterland. De jon geren -uit het dorp kunnen dinsdag 5 januari vanaf 18:30' uur op het terrein waar de ver branding wordt gehoud<--r. de- kerstbomen inleveren die zij in de voorafgaande dagen hebben ingezameld. Per boom krijgt men van de organisatoren een kwartje en een lot. Na afloop van de kerstboom verbranding wordt uit die lo ten een winnaar getrokken, die een taart krijgt. Door de nieuwe sponsor Texaco Zierikzee werden alle sm wen- teams van de TTV Scaldina in een nieuwe outfit gestoken. Klop Gevelreiniging zorgde ervoor dat alle compctit: leden van TTV Scaldina voorzien werden van een nieu i tas. Advertentie Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten zoals Rostbraten 'Esterhazy', Saftgulyas, Wiener Kartoffelsuppe Kaiser-schmarren en nog vele andere gerechten, staat voor u kla op zaterdag 16, 23 en 30 januari en 6,13,20 en 27 februari. Prijs: 37,50 p.p. incl. een glaasje Obstler. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. DE PAREL Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 40,- p.p. R»beiwcg2.4357btDomburg, Reserveer tijdig, restaurant De Parel: 01188-3230. telefoon 01188-3230 un rrmt^s bowun». fn KwncewrnuM. theater CAFÉ-S EN «ESTA».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5