"ocus pocus P't-4T Us PAS Lsch M WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 Bij de intrede van een nieuw jaar behoort het uitspreken van goede wensen en verwachtingen voor de toekomst. We maken ons zelf wijs, dat we een periode afsluiten en dat er sprake is van een nieuw begin. Ik stel vast dat we ons daarbij niet kunnen en mogen afslui ten voor het verleden, ons verleden gaat mee het nieuwe jaar in. Waar mensen samen optrekken, in welk verband dan ook, is een goed samenspel, begrip voor eikaars belangen en res pect voor eikaars opvattingen een eerste voorwaarde. Helaas laat de goede verstandhouding tussen mensen on derling in het klein en in het groot nog al wat te wensen over, met alle gevolgen van dien. Bemiddelaars en vredestichters reizen de wereld rond, we zijn zelfs al vertrouwd met het begrip humanitaire krijgsmacht. Mijn eerste wens voor 1993 is een verbetering van de relatie tussen mensen onderling, die er mede toe bijdraagt dat er een einde komt aan onrecht en geweld. Als bestuurder verwacht ik dat 1993 een belangrijk jaar zal worden voor de bestuurlijke gang van zaken in onze regio. Van belang daarbij is te weten welke uitgangspunten het provinciaal bestuur zal hanteren voor een bestuurlijke re organisatie, alsmede de reactie daarop van het lokale be stuur. In dit verband is mijn wens voor 1993 dat er meer ruimte komt voor regionaal denken en handelen, waarbij het eigen plaatselijk belang niet bij voorbaat de eerste plaats in neemt. Intussen zal aan diverse samenwerkingsvormen meer in houd gegeven moeten worden. Een minder kwetsbaar be stuur, dat goed toegerust is voor de taken waar het zich voor gesteld ziet, is in het belang van onze regio. Als we daarin 1993 een eerste aanzet aan kunnen geven ben ik content. Allen die dit lezen wens ik een goed en voorspoedig 1993 toe. W. den Boer Burgemeester van Middenschouwen Het uitspreken van de woorden „Gelukkig Nieuwjaar" of „Voorspoedig 1993" al of niet met de toevoeging „goede ge zondheid" en of „goede zaken" etc. klinkt zo eenvoudig. Het op papier verwoorden van de achtergronden .van je xvensen is veel minder eenvoudig en gaat ook veel dieper. Bij de goede wensen voor een nieuw jaar kan ik mij veel voorstellen, zowel ver weg als heel dicht bij. Van harte wens ik vrede waar dan ook. Vanzelfsprekend denk ik dan aan het voormalig Joegoslavië, maar ook aan Cambodja, het Midden-Oosten, delen van de voormalige Sovjet-Unie enz. Schrijnend zijn de beelden van door ondervoeding uitge teerde mensen, zoals momenteel in Somalië, dus is een har- tewens voldoende eten voor alle mensen. Heel veel ongerechtigheid en misdaad schrikt ons steeds weer op. De wens om gerechtigheid voor iedereen en uit banning van de misdaad ligt dan ook voor de hand. Gezondheid zou ik allen willen toewensen, maar ook ver draagzaamheid. Veel ellende vloeit voort uit onverdraag zaamheid, machtswellust, pesterijen. Ook discriminatie op basis van huiskleur, geloof of sekse wens ik de wereld uit. U leest wel, dat ik veel wensen heb en er is nog veel meer te noemen, daarom wil ik alles toch samenvatten in de vol gende zo veel gebruikte eenvoudige woorden: Een heel Gelukkig Nieuwjaar A. Bergshoeff Burgemeester van Duiveland Van ganser harte wens ik u allen een gezond en gelukkig Nieuwjaar toe. Met prachtig vuurwerk, het nodige geknal (helaas al we ken te horen) en veel jolijt wordt 1992 afgesloten en in de annalen bijgeschreven. De klok tikt ons in zijn vast ritme van „perpetuum mobile" weer in een nieuw jaar. Oud en Nieuw zijn met de jaarwisseling onafscheidelijk met elkaar verbonden. Maar ook voor nu geldt de oude wijsheid: „het oude wordt nooit oud; oud wordt alleen het nieuwe". Het is nuttig bij zo'n gelegenheid de persoonlijke balans op te maken, alles wat we hebben meegemaakt in vogelvlucht de revue te laten passeren, de goede herinne ringen op te halen, de minder plezierige zaken te verwer ken, teleurstellingen, verstoorde relaties, persoonlijk leed. Onze fouten op een rijtje te zetten, ons aan zelfkritiek te on derwerpen, ons voor te nemen het beter, anders te gaan doen. Ja, we zijn zo weer een jaar ervaring rijker, of een illusie ar mer? Laten we ons allen voornemen er iets goeds van te ma ken, van dat jaar 1993. Alléén, maar ook sémen. Wat we al leen kunnen is weinig, wat we met z'n allen kunnen is veel. Ik wil deze Nieuwjaarswens niet vullen met allerhande be stuurlijke en politieke wensen voor het komende jaar voor Zierikzee en de Zierikzeeënaren. De lezers van deze rubriek komen uit een veel groter gebied en hebben denk ik geen behoefte aan bestuurlijke navelstaarderij Ik wens u zelf. het allerbeste, mogen uw persoonlijke ver wachtingen voor 1993 vervuld worden. Ik wens u succes met uw voornemen er iets goeds van te maken, laat ons probe ren met een schone lei te beginnen, het oude achter ons te laten en met frisse moed er weer tegenaan te gaan. Er is nog zoveel te doen in ons persoonlijk leven, in gezinsverband, in de familie- en vriendenkring, het werk. En laat ons vooral optimistisch zijn, de goede kanten van het leven trachten te zien. Dat is mijn wens voor u allen, laat dat ook ons aller wens zijn bij de start van dit nieuwe (tolvrije!) jaar. Een goed be gin is immers het halve werk! Mr. J. J. P. M. Asselbergs Burgemeester van Zierikzee 1992 heeft inmiddels zijn geheimen prijs gegeven. 1993 hult zich nog in nevelen. Met hoop en verwachtingen op gezondheid, voorspoed, vrede en geluk gaan wij het nieuwe jaar tegemoet. Al deze goede dingen wens ik een ieder - jong en oud - van harte toe. In het bijzonder richt ik deze wens als vanzelf sprekend tot de inwoners van Bruinisse. Bruinisse, een plaats apart, al 525 jaar! Wat zal 1993 be stuurlijk brengen voor ons goede dorp? Zal het provinciaal bestuur besluiten de eerste stap te zet ten in een proces, dat leidt naar het einde van het eigen, zelfstandige beschikkingsrecht? In weerwil van de nadrukkelijke, unanieme uitspraak van de gemeenteraad en de gevoelens van de Bruse bevolking? Ik hoop dat het provinciaal bestuur, dat zich onlangs nog zo duidelijk uitsprak over het zelfstandig voortbestaan van de eigen provincie, terecht overigens, op gepaste wijze zal om gaan met de gevoelens van onze Bruse gemeenschap. Met een vooruitblik pöar 1993 wil ik de hoop uitspreken, dat de plannen kunnen worden uitgevoerd, die op stapel zijn gezet. Ik denk dan in het bijzonder aan de 4e fase van de reconstructie van de dorpskern, de woningbouw in Rie- kusweel 2 en de realisering van de uitbreiding van het be drijventerrein. Zaken van groot belang voor ons dorp. Voorts gaan mijn gedachten uit naar de mosselvisserij, de palingvisserij en de landbouw. Bedrijfstakken die onder grote druk staan. Moge 1993 uitzicht bieden op een beteren stabieler perspectief. Uiteraard wens ik verder iedereen in betrekking of het bedrijf veel goeds toe. 1993 ligt voor ons als een uitdaging. Daarbij mogen wij be seffen dat wij, op wereldschaal bezien, in een land leven, waar vrijheid en welvaart heerst. A. Vogelaar Burgemeester van Bruinisse In de allereerste plaats wens ik iedereen, geluk, gezondheid en vrede toe. Ik zou er graag iets aan toe willen voegen, n.l. een beetje verdraagzaamheid. Bijna iedereen leeft vanuit bepaalde opvattingen. We heb ben allemaal wel een bepaalde kijk op mens en wereld, we ten voor onszelf wat goed is en wat slecht. Die opvattingen bepalen voor een groot deel ons doen en laten. Maar ze zijn vaak zo vanzelfsprekend, dat we er nauwelijks bij stilstaan. Tbch is daar reden genoeg voor. We moeten stilstaan bij die eigen vanzelfsprekendheden, omdat die tot vooroordelen zouden kunnen leiden en voor oordelen leiden tot onverdraagzaamheid. Wat onverdraagzaamheid met zich meebrengt lezen we ie dere dag in de krant. Ook zien we veelvuldig beelden uit voormalig Joegoslavië en Somalië op de televisie. Maar ook dicht bij huis, in Duitsland, Frankrijk en België steekt het monster van onverdraagzaamheid zijn kop weer op. We leven in een democratie, waarvan vrijheid en ver draagzaamheid een uitgangspunt zijn. Voor vrijheid is verdraagzaamheid nodig, d.w.z. respekt hebben voor andere meningen, begrip hebben t.o.v. mensen die andere gewoontes, een andere huidskleur, een ander ge loof hebben, of uit een ander milieu komen. Waarom is dat nou zo moeilijk? We ervaren iets dat „anders" is al gauw als een bedreiging. Wat vreemd voor ons is, begrijpen we niet altijd. Datgene wat we niet begrijpen, daar hebben we meestal moeite mee. Veel vooroordelen die we hebben ten opzichte van andere groeperingen, zijn hier een voorbeeld van. Andere gewoonten, een ander geloof, een ander milieu, we hebben onze mening gauw klaar. En veel goeds vinden we er meestal niet van. Een paradijs op aarde zullen we nooit krijgen, dat moet ons echter niet verhinderen om op z'n minst te streven naar een samenleving waarin verdraagzaamheid centraal staat. Verdraagzaamheid kent ook zijn grenzen, n.l. daar waar de vrijheid in het geding komt. Denk aan de demonstraties van de neo-facisten. Verdraagzaamheid ten opzichte van de ze uitingen kunnen tot rampen leiden. Mensen die ver draagzaam zijn, zijn bereid om „redelijk" na te denken en zich niet alleen door emoties te laten leiden en zij zijn ook bereid om te durven twijfelen aan hun eigen opvattingen. Om enigszins in vrijheid met elkaar te kunnen leven, met al onze verschillen in uiterlijk, gedragingen, overtuigin gen, is verdraagzaamheid absoluut noodzakelijk. L. N. Labruyère Burgemeester van Brouwershaven 11c 'N M, SISM Pn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3