'De meeste dingen vind ik enorm leuk om te doen' Werk van Rineke Wijland in Galerie de Dikke Toren Dorpswinkel Jubileum actie De Lichtboei Identificatie slachtoffers Luit j ens te laat in beroep Politie vindt partij vuurwerk Het laatste kaartje... Koningin viert Koninginne dag op Vlieland DINSDAG 29 DECEMBER 1992 NR 25282 3 Een gezellig praatje over het weer, de prestaties van de lo kale voetbalclub of de geboor te van een kind in het dorp. In de dorpswinkel komen alle on derwerpen aan bod en heerst een gemoedelijke sfeer. De ei genaar kent zijn klanten met zijn of haar persoonlijke be slommeringen en eigenschap pen, de klant weet wat hij aan de eigenaar heeft. Mocht bij het afrekenen van de aange schafte artikelen blijken dat de klant te weinig geld bij zich heeft, dan kan er altijd een re kening worden uitgeschreven. Waarom moeilijk doen als het makkelijk kan? Ons kent ons en problemen zijn er al genoeg in de wereld. De tand des tijds en de maatschappelijke ont wikkelingen gaan echter ook niet aan deze verzamelplaat sen voorbij. Jammer genoeg is ook dit soort authentieke zaakjes met uitsterven be dreigd. Filialen van super marktketens vestigen zich in het dorp en deze hebben vaak een uitgebreider assortiment aan te bieden. En, wat voor de consument tevens belangrijk is, tegen een lagere verkoop prijs. De kleine ondernemer kan hier op een gegeven mo ment niet meer tegenop bieden en wordt langzaam weggecon curreerd door de grote broer. Ook in Nieuwerkerk ver dwijnt één van dit soort kleine zaakjes. Per 1 januari sluit de tabakswinkel/kantoorboek handel van het echtpaar De Feiter haar deuren. De heer De Feiter heeft de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt en heeft besloten er een punt ach ter te zetten. Jammer voor het aanzicht van het dorp en de vaste klanten. Voor het pakje pijptabak, het damesblad, het foto-album en het rolletje drop moeten zij nu naar de super markt. Lange rijen wachten den voor de kassa's, personeel dat men niet kent en een wat minder persoonlijke benade ring. Helaas is de 'vooruit gang' niet te stoppen en zullen we moeten wennen aan het idee dat alles grootschaliger wordt. Hoe zeer je ook terug verlangt naar de tijd van de plaatselijke kruidenier, schoenmaker en drogist. P.S. ZIERIKZEE - In het kader van het veertigjarig bestaan van clubhuis De Lichtboei in Zie- rikzee wordt actie onderno men voor een project van het Leger des Heils in Tsjechoslo- wakije. Het bestaan van De Lichtboei is nauw verbonden met de Wa tersnoodramp van '53, toen dijkwerkers daar onderdak en ontspanning vonden. Zij gaven het gebouw de naam Lichtboei. Dit feit wordt in 1993 herdacht. Gelet op het feit dat ook de Wa tersnoodramp wordt herdacht wordt aan veertig jaar Licht boei aandacht besteed via een actie voor een project van het Leger des Heils in Tsjechoslo- wakije. Daar zet het Leger des Heils zich in voor de verbouwing van een hostel, een project voor moeders en kinderen in Havi- rov en voedselprogramma's en projecten rond het station van Praag. Voor dit laatste project is dringend behoefte aan een kleine transportauto of een bestelwagen. Sponsoractie Door middel van een sponsor actie willen directie en mede werkers van De Lichtboei een goede gebruikte of wellicht een nieuwe bestelauto op de kop tikken. De firma Rap Repro heeft inmiddels toegezegd om voor het Leger des Heils de be lettering op de auto te verzor gen. Sponsors die meer dan vijfhonderd gulden beschik baar stellen kunnen rekenen op een bescheiden naamsver melding op de buitenzijde van de auto. SCHIPHOL - Het Rampen Identificatie Team (RIT) van de Rijkspolitie heeft 39 van de in totaal 54 stoffelijke over schotten van de vliegramp in Faro geïdentificeerd. Dat heeft de Rijkspolitie maan dagavond bekendgemaakt. De leider van het RIT, L. van der Pols, zal dinsdag een pers conferentie geven, waarin hij de laatste resultaten van het identificatieonderzoek be kendmaakt. De bijeenkomst is om 15.00 uur in het perscen trum op Schiphol. Wethouder J. Huizer geportretteerd in personeelsblad Rijkswaterstaat: BRUINISSE - „Nu is de afstand tussen inwoners en bestuurders erg kort. De mensen weten me te vinden, komen langs of bellen op. Die betrokkenheid gaat dan verloren". Dat zegt wethouder J. Huizer van Bruinisse in een interview met het personeelsblad van Rijkswaterstaat over een mogelijke toekomstige ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Huizer wordt in een speciale uitgave van het blad, waarin waterstaters en hun hobby worden beschreven, uit gebreid geportretteerd. Bruenaar J. Huizer; al dertien jaar hulp-Sinterklaas. (Archieffoto). In zijn jonge jaren heeft Huizer gevaren. Tachtig, negentig uur per week werken was heel ge woon en van die 'gewoonte' is Huizer nooit af kunnen stap pen. In het dagelijks leven is hbij hoofdsluismeester op de Roompotsluis, maar daarnaast is hij actief in het bestuurlijk en maatschappelijk leven. Initiatieven Huizer wordt in Waterstaters en hun hobby omschreven als een man met initiatieven. Zijn functies worden opgesomd: wethouder voor het CDA, lid van het Hervormd kerkkoor, lid van tennisvereniging Bru- Tèn, voorzitter van postzegel vereniging G. J. Peelen, mede organisator van de Bruse hob- bybeurs en zanger/oprichter van het Bruse Visserskoor. Ver meld wordt ook het feit dat Huizer al dertien jaar de func tie van hulp-Sinterklaas ver vult. Huizer vindt dat drukbezette leven, zo vermeldt het artikel, prima zo. ,,Ik vind het leuk om het dorp levendig te maken. Zo hebben we bijvoorbeeld in Bru, als enige Zeeuwse plaats naar mijn weten, midden in het dorp een openlucht schaak bord waar in juli en augustus de schaakstukken steeds op staan. Daar wordt heel veel ge bruik van gemaakt. Aanvanke lijk kreeg ik van de gemeente raad het voordeel van de twij fel voor dit idee, maar intussen ben ik er al mee gefeliciteerd", aldus Huizer. De part-time bestuurder krijgt één dag per week vrij om aan zijn wethouderschap te beste den. Voor het overige worden de vergaderschema's zoveel, mogelijk afgestemd op de wis seldiensten die hij bij Rijkswa terstaat, sinds 1976 op de Vol- keraksluizen en sinds 1984 op de Roompotsluis, draait. Het weekend is heilig voor Huizer. Dan' wordt gewerkt aan of ge varen met de originele tjalk uit 1905. Visserskoor In het artikel veel aandacht voor het Bruse visserskoor en Huizer's rol daarin. Naar ver luidt deed hij het idee voor de oprichting van het koor op tij dens een vakantie op Texel. ,,Dat zouden we in Bru ook moeten hebben", luidde zijn commentaar bij het zien van een optreden van een vissers koor. Eenmaal weer thuis van vakantie ging het snel. Enkele medeleden van het kerkkoor raakten enthousiast, twee ac cordeonisten werden bereid ge vonden mee te doen en al snel groeide de belangstelling voor het Bruse visserskoor. Het koor telt inmiddels 57 le den en wordt veel gevraagd. Eén van de mooiste herinnerin gen van Huizer is die aan het concert tijdens de Bruse Visse- rijdagen. Het koor zong aan boord van een mosselkotter van één van de leden. Op het repertoire van het Bruse Vis serskoor liedjes als De klok van Arnemuiden, Ketelbinkie en Daar was laatst een meisje loos. Huizer; ,,De liedjes zijn niet moeilijk, maar het is wel moeilijk om het mooi te doen", aldus Huizer. Hij zing niet alleen in het koor, maar verzorgt ook de verbin dende teksten tussen de num mers. Ook neemt hij met enige regelmaat zelf de pen ter hand om liedteksten te schrijven. Dat levert teksten op als; Langs verre kusten hebben wij gevaren, aan menig strand heeft Neerlands vlag gewaaid. De pioniers veroveren de aar de, we oogstten wel, maar had den nooit gezaaid. Om zulke teksten te kunnen maken moet hij zich wel even terug kunnen trekken om zich goed te kun nen concentreren. „Maar de meeste dingen vind ik enorm leuk om te doèn. Dat weegt dan weer op tegen de moeilijke din gen die je ook mee naar huis neemt", aldus Huizer. ASSEN - De veroordeling van collaborateur Jaap Luitjens (73) tot levenslang blijft op dit moment in stand. Volgens de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Assen heeft Luit jens te laat beroep ingesteld. Hij was in 1983 al op de hoogte van het vonnis uit 1948. Zijn verzet dit voorjaar komt dan ook te laat, zo heeft de recht bank geconcludeerd. De rechtbank hoefde zich niet uit, te laten over de vraag of Luitjens terecht wordt ver volgd. Doordat het verzet te laat is ingesteld, kan de recht bank de zaak in het geheel niet meer behandelen. Tot en met 9 januari te zien ZIERIKZEE - Tot en met 9 januari is in Galerie de Dikke Toren in Zierikzee werk te zien van schilderes Rineke Wijland. De expositie is een initiatief van Zierikzee Promotion. Rineke Wijland exposeerde eerder in Nijmegen, Wijk bij Duurstede, Mechelen en Antwerpen. Galerie de Dikke Toren is dagelijks open van 11.00-16.00 uur. Op nieuwjaarsdag is de ex positie te zien van 12.00-16.00 uur. Rineke Wijland werd geboren in Rotterdam en studeerde aan de vrije academie in Den Haag en de academie van beeldende kunsten in Rotterdam. In de periode van 1980 tot en met 1987 bestond haar werk uit zwart-wittekeningen. Later ging zij ook werken met kleur- tekeningen en vanaf 1988 maakte zij krijttekeningen en collages. Sinds 1992 werkt zij veel met Eén van de werken van Rineke Wijland: Wiel van oorzaak en ge volg potlood en pen. 1984). de zogenaamde, glastechniek. Glazen platen, met daaronder linnen of houten platen be schilderd met olieverf, worden beschilderd met glasverf. Schrijver Jan Siebelink be schrijft haar werk als volgt: „De wereld op papierviak, doek, glasplaat is uit waarne ming van haar directe omge ving ontstaan. Een slapend kind, een vrouw op een sofa, een moeder met kind". Siebelink vervolgt: „Ik bekijk een willekeurig schilderij van haar: een vlak geheel volgete- kend met vormen en een men selijke gedaante. Vormen in rusteloze beweging, mens roer loos, in een geheel vrije groepe ring". De mensfiguren in het werk van Rineke Wijland wor den door Siebelink bekoorlijk genoemd. „Ze zijn ook, lijkt het, onverschillig haast onver stoorbaar voor het landschap rondom dat uit woeste onstui mige kleurvlakken bestaat of donkere arceringen in korte kriebelstreepjes". In het boekje ook een aantal voorbeelden van het werk van Rineke Wijland, af en toe voor zien van een bijpassend ge dicht van de schilderes zelf. Bijzonder is de tekst bij de krijtcollage Maskarade: Onze fundamentele verwantschap, gemaskeerde angst en op de drempel van de dood wacht ons breekbare gezicht. Vastgelegd in nu verstilde lijnen. AMSTERDAM - Dc politic heeft maandag tijdens een rou tinecontrole in een vuurwerk- winkel in Amsterdam 2613 ki lo vuurwerk in beslag geno men. Tbgen de eigenaar van de win kel is proces-verbaal opge maakt. Volgens zijn vergun ning mocht hij 300 kilo vuur werk in voorraad hebben, al dus de politie. Voor tijdelijk burgemeester T. A. Vogel Vanaf overmorgen, donderdag, is de Zeelandbrug tol vrij (Archieffoto). ZIERIKZEE - Overmorgen, donderdag, wordt het laatste tolkaartje voor de Zeelandbrug ver kocht. Koper is tijdelijk burgemeester X. A. Vo gel van Kortgene. directeur T. G. van der Meer van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij (PZBM) draagt diezelfde dag de poe- derbluseenheid bij de brug over aan de gemeen te. Direct daarna is de brug tolvrij. Diezelfde dag nog worden de tolhuisjes ontmanteld. Kassa's, elektra en verwar ming worden eruit gehaald. In de eerste week van janua ri worden de verdere voor bereidingen getroffen en maandag 11 januari wordt begonnen met de sloop van de tolgebouwen. Personeel Per 1 januari houdt de NV PZBM op te bestaan en gaan de verantwoordelijkheden over naar de provincie Zee land. De provincie was al tijd al enige aandeelhouder in de brug. Het personeels bestand van de NV bestaat uit een directieassistent, ne gentien reserve-tolgaarders, twee brugwachters en een schoonmaakster. De directie-assistent en de twee brugwachters komen in provinciale dienst en dat geldt ook voor de twee re- servetolgaarders die tegelij kertijd reserve-brugwach ter zijn en die de laatste functie blijven uitoefenen. Een reserve-tolgaarder komt als bode in dienst bij de provinciale directie mi lieu en waterstaat en een als reserve-kantonnier voor de Zeelandbrug. Drie andere reserve-tol gaarders hebben inmiddels werk buiten het provinciale apparaat gevonden. Do res terende twaalf reserve- tolgaarders komen in aan merking voor een uitkering via de Wet Werkloosheids voorziening. Dat geldt ook voor de schoonmaakster. Overigens was met de schoonmaakster en een van de reserve-tolgaarders een arbeidsovereenkomst geslo ten die afloopt bij het beëin digen van de tolheffing. Verwachtinq t/m zaterdaq 2 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 11.14, onder 23.56 31 dec. Zon op 08.48, onder 16.37 Maan op 11.30, onder Eerste Kwartier: 1 jan. (04.38) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het heldere, koude winter weer houdt aan. Een omvangrijk ho- gedrukgebied dat al dagen op de weerkaarten aanwezig is, ligt mor gen met het zwaartepunt boven Midden-Duitsland. De aangevoerde lucht is koud en er komt weinig be wolking in voor. Daarom koelt het de komende nacht opnieuw flink af; op veel plaatsen in Nederland moeten we op matige vorst rekenen. Oük in de eerste uren van de ochtend is dat nog het geval. In de loop van de dag loopt de temperatuur langzaam op met als maximale waarde in de mid daguren zo'n nul graden. Er waait een zwakke tot matige zuidelijke wind, 3 Beaufort of minder. Het om vangrijk hogedrukgebied bepaalt in een groot deel van Europa het weer. Ook in de Alpenlanden, met als ge volg dat in de bergen de zon volop schijnt, maar dat er voorlopig geen verse sneeuw valt. De belangrijkste depressie moeten we in de omge ving van Tunesië zoeken. Het veroor zaakt in het centrale en oostelijke deel van de Middellandse Zee flink wat bewolking waaruit van tijd tot tijd behoorlijk wat regenwater valt. En het ziet er niet naar uit dat hierin de rest van het jaar verandering komt. DEN HAAG - Koningin Bea trix en prins Claus brengen Koninginnedag 1993 door op Vlieland en in Sneek. Bij hun bezoek aan de feestelijkheden op vrijdag 30 april worden ko ningin en prins vergezeld door prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het staat nog niet vast of de zo nen van Beatrix en Claus mee gaan naar Vlieland en Sneek. Volgens een woordvoerster van de rijksvoorlichtingsdienst wordt dat later bekendge maakt. Het is de eerste keer dat het koninklijk paar in het kader van Koninginnedag een bezoek bfengt aan een Wadde neiland. ZILKIKZEËSCH E Ejjfi nifuwsbodfB Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur)' 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45.00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3