januari Hoop DINSDAG 29 DECEMBER 1992 OUDEJAARSBIJLAGE 13 Zoais gebruikelijk aan het einde van weer een jaar wordt het Nederlandse publiek overspoeld met informatie van hetgeen zich in 1992 heeft afgespeeld. Wat moet worden tot een prettige en feestelijke afsluiting, vervalt door de gruwelijke beelden meestal tot een treurige terugblik en overdenking. De oliebol en appelflap krijgen een wrange smaak als nog eenmaal de hongerhet leed en de haat van velen op deze aardbol op het netvlies en in het geheugen wordt gebrand. Ook in 1992 heeft de mens in zijn algemeenheid weer weten aan te tonen niet te hebben geleerd van andere jaren. Beelden van oorlogen en intolerantie jegens onze gekleurde medemens bepaalden ook nu weer de jaaroverzichten. Goede voornemens en optimistische verwachtingen van de politieke leiders bleken ook nu weer die welbekende luchtballon die bij het minste of geringste uiteen spat. Wat te denken geeft is dat de waanzinnige oorlogen en rassenhaat zich dit jaar dichter dan ooit in de nabijheid van ons eigen land afspeelden. Was het vorig jaar nog de oorlog tussen Irak en Koeweit die de journaals, de actualiteitenrubrieken op televisie en de kolommen van de kranten en weekbladen vulden, in 1992 stond de oorlog in Joegoslavië in het middelpunt van de belangstelling. Geen ver van mijn bed show, maar keiharde realiteit op enkele honderden kilometers afstand. Honderdduizenden vonden de afgelopen maanden in een krankzinnige oorlog de dood. In concentratiekampen die de herinnering terugvoeren naar de afschuwelijke jaren 40-45 wachtten uitgemergelde mannen op de bevrijding of de dood. Bosnische vrouwen en kinderen werden op systematische wijze verkracht en omgebracht. Dit alles had misschien voorkomen kunnen worden door een militair interventie. Grootmacht Amerika kon en wilde niet ingrijpen. De verkiezingen die in de Verenigde Staten dit jaar werden gevoerd, zorgden ervoor dat voormalig president Bush zijn handen niet wilde branden aan dit land. Met afschuw kon eveneens worden geconstateerd dat met name in Duitsland de rassenhaat weer oplaaide tot ongekende vormen. Nadat de Berlijnse Muur werd neergehaald moet in WestDuitsland de tol worden betaald voor de slechte economische omstandigheden van het Oostduitse gedeelte. Daarbij kwam nog de grote stroom asielzoekers die door Duitsland werd opgevangen. Asielzoekerscentra in heel het land werden bestookt met molotov-cocktails, dit alles onder het gelaten oog van de Duitse politie en het leger. Totdat in het stadje Mölnn de eerste doden vielen en duidelijk werd hoe ver en hoe diep de rassenhaat geworteld zit in de samenleving. De ogen waren geopend en ook de tegenstanders van het racisme vertoonden zich met vredesdemonstraties op straat. Toch moet niet alleen de beschuldigende vinger worden gewezen naar onze oosterburen. Ook in landen als Frankrijk, België, maar ook Nederland weten de rechtse nationalistische partijen hun aanhang te vergroten. Toch is er ondanks deze beklemmende trend, dicht bij huis ook een sprankje optimisme te constateren. Dat het ook. anders kan werd dit jaar namelijk ook bewezen. Ook Schouwen- Duiveland kreeg dit jaar te maken met de opvang van asielzoekers. In het voormalig conferentiecentrum De Burght in Burgh- Haamstede werden in het begin van het jaar 300 asielzoekers uit onder meer het intern verscheurde Joegoslavië ondergebracht. Mensen die zonder enige bezitting van huis en haard verdreven hier hun (tijdelijke) onderdak vonden. Na wat protesten die voornamelijk werden gevoed door onwetendheid met dit nieuwe fenomeen, bleek de tolerantie van de eilandelijke bewoners groot. De nieuwe inwoners werden na verloop van tijd geaccepteerd en met behulp van veel vrijwilligers werd getracht het verblijf in de voor hen zo vreemde omgeving zo aangenaam mogelijk te maken. Mede hierdoor blijft er nog altijd dat sprankje hoop dat mensen leren van vergissingen en fouten die zij maken. Hoop waaraan je je vaak tegen beter weten in weer vastklampt. Het valt te wensen dat men zich dit jaar wel houdt aan de goede voornemens die aan het begin van 1993 door een ieder weer worden uitgesproken. Hoewel je je vaak machteloos voelt bij alle onrecht in de wereld begint het veranderen van deze wereld bij jezelf en je eigen woonomgeving. Door steun te geven aan hen die het nodig hebben en iedereen te accepteren zoals hij of zij is, zonder onderscheid des persoon. De makers van deze Oudejaarskrant wensen in ieder geval allen, arm of rijk, blank of zwart, oud of jong, katholiek of gereformeerd, man of vrouw, een gelukkig maar vooral gezond 1993. In de hoop dat het toch allemaal beter zal worden en we volgend jaar rond deze tijd met een andere teneur kunnen terugkijken op 1993! Peter Schrauwen Van linksboven naar recht sonder: vuurwerk tijdens oudjaar, burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zie rikzee, opening De Poorters- hot door staatssecretaris drs E. Heerma, verkeersdrempels op de Kerkweg in Kerkwerve, de Manhuisstraat en PvdA-fractievoorzitter D, van der Wekken. 1992 wordt rustig ingeluid; politie en brandweer hoeven de eerste nacht van het nieuwe jaar nauwelijks in actie te komen. Burgemeester Asselbergs blikt vooruit. Hij stelt dat in de toekomst een goede onderlinge samenwerking tussen de gemeenten op Schouwen- Duiveland hard nodig zal zijn. 'Er komen hele ingrijpende zaken op ons af', aldus Asselbergs. Hoewel de temperatuur weer richting nulpunt zakt zijn op Schouwen-Duiveland de eerste lentebodes gesignaleerd. Op een boerderij bij Kerkwerve worden twee lammetjes geboren en in Scharendijke wordt een eend met dertien 'poeletjes' gesignaleerd. Voor de achtste keer in successie wordt in Brouwershaven een modelspoorruilbeurs gehouden. De beurs wordt bezocht door ongeveer 800 belangstellenden. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen krijgt de Medaille Brandweer Nederland vanwege zijn verdiensten voor het brandweerkorps Middenschouwen. De heer M. I. Geluk en zijn echtgenote mevrouw J. L. Geluk-Boot worden ook onderscheiden. Zij ontvangen een bronzen plaquette met inscriptie vanwege hun grote verdiensten voor de Hervormde Gemeente Noordgouwe. Een nieuwe stichting is geboren; in het stadhuis in Zierikzee wordt de oprichtingsakte ondertekend van de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord, een voor Zeeuwse begrippen unieke samenwerking. Hoewel tijdens deze wintermaand nog uitsluitend een enkele surfer zich naar de Grevelingendam begeeft om vandaar het water op te gaan ligt daar aan de Grevelingenzijde van de dam sinds enkele maanden een uitgebreid en opnieuw ingericht terrein voor dagrecreatie op toeristen te wachten. Door de aannemerscombinatie Westerschouwen wordt aan vertegenwoordigers van de Lionsclub Thuredriht uit Dordrecht een bedrag overhandigd van 11.840 gulden. Het geld is bestemd voor een vakantiewoning in Renesse voor jeugdige kankerpatiëntjes. Uit een onderzoek blijkt dat een meerderheid van de luisteraars tevreden is over de programma's van Omroep Zeeland. In het gemeentehuis van Westerschouwen zijn de resultaten binnengekomén van een handtekeningenactie in die gemeente. Volgens de initiatiefnemers van de actie, het comité in Burgh- Haamstede dat zich verzet tegen de komst van 280 asielzoekers, blijkt-dat een meerderheid van de bevolking de mening van het comité deelt. Burgemeester H. Tfees is het niet eens met de interpretatie van de resultaten. Doordat het transport van de vervuilde grond die bij Levensstrijd ligt opgeslagen tweeëneenhalve ton duurder uitvalt en een extra tegenvaller bij de rioleringswerkzaamheden (60 mille) is de milieupot van de gemeente Zierikzee aan het begin van het nieuw jaar al leeg. De regio-afdeling Schouwen- Duiveland van D66 zoekt contact met mensen die zich voor de partij willen inzetten. Men heeft meer mensen nodig want de afdeling streeft er naar om tijdens de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen, in 1994, in alle zes de gemeenten met een verkiezingslijst uit te komen. De Stichting Golf Schouwen- Duiveland en de Stichting Moermond hebben de handen ineen geslagen en samen een plan ontwikkeld voor de aanleg van een negen holes golfbaan in Renesse. Bestemmingsplanmatig is de zaak reeds rond. De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland gaat in 1992 veel meer aandacht besteden aan de specifieke overlast die vanuit de verschillende kernen op Schouwen- Duiveland wordt gemeld; vandalisme van Broüwse jeugd bij het scholencomplex, stroperij van vis en wild in Bruinisse, loslopende honden in Bruinisse en ruiters die 's avonds zonder verlichting rond lopen in Haamstede. Bewoners van de gemeente Westerschouwen, die een inkomen hebben dat onder of net boven de minimumgrens valt, kunnen voor deelname aan maatschappelijke activiteiten binnenkort een beroep doen op het Sociaal Cultureel Noodfonds. De gemeenteraad van Westerschouwen gaat akkoord met het voorstel een dergelijk fonds in te stellen. ,,Ik hoop de oprichting van de Stichting Werkgelegenheid Zeeland Noord als een voorbode te mogen zien dat op redelijk korte termijn de herindeling ter hand genomen wordt". Dat zegt drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen- Duiveland in zijn Nieuwjaarsrede. Na zesendertig jaar regioverslaggeving verlaat journalist Jan Jongschaap de journalistiek. De Zierikzeese verslaggever maakt zich op voor een nieuw bestaan; dat van vutter. J. D. Aalbregtse uit Zierikzee krijgt uit handen van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De heer Aalbregtse neemt na 46 jaar trouwe dienst bij Esselink Bouwmaterialen afscheid. Afgezien van de fractie van het CDA stemt de meerderheid van de raad van de gemeente Middenschouwen in met het besluit om een exploitatie-overeenkomst te tekenen met projectontwikkelaar Boswoudt BV voor realisatie van een bungalowpark. Na jarenlange onderhandelingen lijkt niets de totstandkoming van het plan de Bout meer in de weg te staan. Door de kurk van een enorme fles champagne te laten knallen en het glas te heffen met één van de bewoners, die jarig was, opent staatssecretaris drs. E. Heerma in Brouwershaven het eerste woonzorgcentrum voor ouderen in Nederland, de Poortershof. In de komende jaren wil Woningbouwvereniging Beter Wonen in elk groter dorp op Schouwen-Duiveland een wooncentrum met service ruimte voor ouderen gaan bouwen. Wanneer zij hulp aan huis nodig hebben moeten de ouderen zelf contact opnemen met zorginstellingen als de gezinszorg, het kruiswerk en Thfeltje Dek Je. Met muziek, zang, musical en exposities viert Ouwerkerk massaal.de opening van het vernieuwde dorpshuis. Het smalle oude zaaltje werd een brede, ruime accommodatie met allerlei extra ruimten. ,,Het is een flinke verbetering, maar ik heb wel de indruk dat tussen de verkeersdrempels door nog hard gereden wordt", aldus de heer J. Pannekoek uit Kerkwerve. Hij is een van de bewoners van de Kerkweg, de straat die de afgelopen maanden door middel van verkeersdrempels, wegversmallingen en nieuwe bestrating een ingrijpende face-lift onderging. Het gemeentebestuur van Brouwershaven heeft een stimuleringssubsidie ingesteld voor het behoud van de laatste levensmiddelenwinkel in een dorp. Een pot van 50.000 gulden waaruit men 25 procent van de investeringen betaalt die iemand doet om een laatste winkel in een dorp te behouden. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Zierikzee schaart zich achter het voorstel van het college van b en w om de voormalige rijksscholengemeenschap aan de Manhuisstraat in Zierikzee te slopen. Tbvens wordt beslist dat op die plaats 39 bejaardengeschikte woningen worden gebouwd. PvdA- fractievoorzitter D. van der Wekken: 'Meerderheid raad begaat historische vergissing'. Het adviesbureau RBOI gaat onderzoeken op welke manieren de recreatie rondom Ouwerkerk kan worden uitgebreid, of daar behoefte aan is en wat de consequenties van mogelijke uitbreidingen zijn. Op die manier wordt een beleidsstuk geproduceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 37