Hans Bevelander draagt de jeugdatletiek van Delta Sport een zeer warm hart toe Zwemclub Onderdak steekt tijd en energie in de opleiding van vele jeugdzwemmers Flinke jeugdaanwas bij de Zierikzeese atletiekvereniging KNZB-sterrenplan opstap naar moeilijke zwemslagen DINSDAG 29 DECEMBER 1992 OUDEJAARSBIJLAGE 25 uitgemeten mening over top prestaties bij kinderen. „Je moet een kind niet opzadelen met top-prestaties. Dat is veel te eenzijdig en een kind zal bij de eerste beste tegenvaller afhaken. Op een speelse manier techniek bijleren en de kinderen in een teamverband laten sporten. Afgelopen zomer hadden wij daar een uitstekend voorbeeld van tijdens de Ir Knaap pupillencompetitie. Dat zijn vijf wedstrijden op verschillende plaatsen in Zeeland. De kinderen moeten individuele prestaties neerzetten maar het resultaat wordt op één hoop geveegd. Van de tien te vergeven prijzen in team-verband, werden er zes door de Delta Sporters in de wacht gesleept. Ondanks dat je niet prestatie gericht traint kan je als éénheidsgroep toch leuk presteren", lacht Bevelander. Succes voor moedersport Het gaat voor de wind bij het jeugdatletiek van Delta Sport. Een schitterende kunststof-accommodatie, een groep enthousiaste jeugdtrainers, het draagt allemaal bij tot een succes voor de moedersport der sporten. uitvoerig bij de vereniging betrekt. Natuurlijk zie ik ook kinderen naar een een aantal jaren weer vertrekken. Dat doet soms pijn maar het heeft ook weieens zijn reden. Soms speelt de school een grote factor maar ook de lichamelijke ontwikkeling bij het kind kan doorslaggevend zijn om een andere sport te kiezen. In de atletiek ligt de basis. Het lopen, springen en gooien zijn je eerste ontwikkelingen. Het is dan toch leuk om de kinderen te helpen dit verder te ontwikkelen", aldus de enthousiaste jeugdtrainer van Delta Sport. Bevelander heeft ook een Betrokkenheid „Maar toen twaalf jaar geleden mijn dochter Anita en zoon Erik lid werden van de atletiekvereniging ben ik zelf ook wat recreatief gaan sporten. Ik ben nooit prestatiegericht bezig geweest, maar het bewegen op eenvoudige manier was leuk binnen verenigingsverband. Dan wordt je gevraagd om bij wedstrijden te helpen. Je harkt de verspringbak eens aan en je ruimt de horden op. Het gaf mij toen al een gevoel als steun aan de kinderen en de betrokkenheid groeide gestaag. Dan hoor je dat er een JAL-cursus plaatsvindt in het clubgebouw van de atletiekvereniging. Toen heb ik mij aangemeld". „Achteraf heb ik er geen spijt van gehad. De laatste vijf jaar heb ik ervaren als een rijke ervaring om met jeugd om te kunnen gaan. Met een groep enthousiaste jeugdtrainers begeleiden we nu zo'n tachtig jeugdleden. Inmiddels is Hans Bevelander ook bestuurslid bij Delta Sport en functioneert als voorzitter van de Wedstrijd Organisatie Commissie (WOC). De indertijd geschreven scriptie voor het komen tot een jeugdcommissie wordt hedendaags als handvat gebruikt bij de vele activiteiten die voor de jeugdleden worden georganiseerd. Inmiddels is er al een aantal jaren een actieve jeugdcommissie en neemt de jeugd een centrale plaats in binnen de vereniging. Een verdienste van Hans Bevelander die ondersteunt wordt door het bestuur, ouders, jeugdcommissie en de groep jeugdtrainers. Dat zijn formule de afgelopen jaren vruchten heeft afgeworpen is duidelijk aan de groei van de jeugdleden te merken. Ontwikkeling „Een speelse aanpak en het kind centraal zetten. Hans Bevelander (rechts) geeft zijn pupillen training in het hoogspringen. ZIERIKZEE - Vijf jaar geleden meldde Hans Bevelander (48) zich bij atletiekvereniging Delta Sport aan om deel te nemen aan de jeugdatletiek leiderscursus (JAL). Met glans en wimpel behaalde hij zes maanden later het begeerde JAL-certificaat. Niet alleen de theorie- en praktijklessen boeide de Zierikzeese inwoner. Maar naast de stage-uren bij de pupillen van Delta Sport schreef hij samen met een aantal Delta Sport JAL-cursisten een scriptie om te komen tot een jeugdcommissie bij de atletiekvereniging. Het was vanzelfsprekend dat Bevelander na het behaalde diploma een eigen groep kreeg binnen de atletiekvereniging. Vijf jaar geleden telde hij een handvol pupillen. Inmiddels noemt hij een getal van tachtig kinderen die wekelijks springen, lopen en gooien. De laatste jaren heeft Bevelander bij atletiekvereniging Delta Sport voor zichzelf en de kinderen een hele ontwikkeling meegemaakt. „Ik was vroeger al betrokken bij de jeugdsport. Eerst was ik manusje van alles bij de gymnastiek- en turnvereniging Delta Sport. Daarnaast was ik actief met de schaakjeugd bij schaakvereniging Zierikzee". Naast de trainingen gaan we in de wintermaanden gezamenlijk naar de cross wedstrijden. Vooral het crossgebeuren is een aparte ervaring. De kinderen tussen zes en twaalf jaar moeten dan door kou en regen door de modder lopen. Meisjes komen meestal huilend over de streep en de jongens uiten zich als een stoere lopers. Dit is de hardheid en het karakter in de sport. Maar een paar minuten later lopen zij weer met elkaar tikkertje te spelen. Ik bedoel maar, zij presteren als een individueel, maar sporten toch in een teamverband", vertelt Hans Bevelander die in het dagelijks leven calculator is bij drukkerij Lakenman Ochtman. Daarnaast het kind nooit moet zelf enthousiast zijn en ondergeschikt maken. Je zorgen dat je de kinderen per week training aan de kinderen tussen de zeven en twaalf jaar. De training die ik geef behoort bij het KNZB- sterrenplan. Het is een training voor kinderen, die het A- en /of B-diploma bezitten, om op speelse manier kennis te laten maken met de zwemsport. Je kan wel zeggen dat het de eerste stappen zijn als zwemsporter". De elementen van het KNZB- sterrenplan vormen vooral de opstap naar de moeilijke zwemslagen. Bij het afleggen van de eerste toets ontvangen de kinderen een poster. Op deze poster zijn vijf lege sterren getekend. De sterren worden tijdens het plan gevuld met goudensterstickers. Er zijn in totaal vijf toetsen met bijbehorende informatieboekjes en certificaten. Aan het einde van het plan heeft de deelnemer de poster vol en kan hij doorstromen naar het volgende zwemplan. Dat is dan weer gericht op het aanleren van de zwemslagen: schoolslag, vlinderslag, rugslag en borstcrawl. „Je kan ook zien dat de kinderen er op deze manier er plezier in hebben. Dat geeft jezelf ook een kick als die jonge kinderen op speelse manier goed leren zwemmen", vertelt Angelique Kleppe. De trainster lijkt ook zeer populair binnen de grote groep kinderen. De 11-jarige Anja Boon voert dan ook trouw alle opdrachten uit die ze van juf Kleppe moet uitvoeren. „Ik ben nog maar een paar maanden lid van de zwemclub. Maar ik vind het hartstikke leuk. Voordat ik op de zwemclub kwam had ik altijd pijn in mijn buik. Maar als ik zwem vergeet ik mijn buikpijn, leuk hé", liet Anja Boon uit Oosterland weten. Variatie Terwijl Angelique Kleppe de kinderen aan het voorbereiden is voor het grote werk, is ook Marion Koper bezig. Koper, die al jaren betrokken is bij de zwemclub, heeft inmiddels haar activiteiten wat getemperd binnen de-vereniging. „Vroeger gaf ik vijf keer per week les maar dat heb ik nu teruggebracht tot twee keer. Omdat ons trainerscorps is uitgebreid zijn de trainingen beter verspreid. Dit komt ook ten goede aan de zwemleden wat ook een variatie aan oefenstof teweeg brengt. Meisjes en jongens trainen door elkaar dan ook intensief op de borstcrawl waarbij deze avond de nadruk op de benen ligt. „Je kan i^erken dat de sfeer binnen de zwemclub optimaal is. Een jaar geleden zaten we in een dal maar dankzij de energie van veel ouders is het weer echt leuk op de vereniging. Het leuke is dat vooral de oudere jeugd de jonge kinderen enthousiast maken. De wat meer gelouterde zwemmers als Sebastiaan Raayen, Jacqueline Stoel, Ilonka en Debbie van der Meer en Stefan Smalheer dragen bij aan de opleving binnen de club. Ondanks dat we in een lage klasse uitkomen van de zwemcompetitie, is er weer voldoende animo om het wedstrijdzwemmen te beoefenen. Dit was een jaar geleden heel wat anders", kan Koper zich herinneren. Jolien Schraven (11) is één van de actieve wedstrijdzwemmers die van Koper training krijgt. „Ik wil de zwemslagen goed leren en daarnaast is het wedstrijdzwemmen een hele uitdaging. Ik geniet van zo'n training en daarom kom ik vier keer per week trainen", vertelt Jolien Schraven. Voor de 15-jarige Sebastiaan Raaijen is de zwemsport gesneden koek. Raaijen, die één van de beste zwemmers is binnen de vereniging durft zelfs al kritiek te leveren op de trainster. „Soms is het hartstikke leuk maar ik vind er ook wel eens geen pest aan". De derde jaars LTS- scholier is al negen jaar lid van de zwemclub. Met vier keer per week trainen spreekt hij de wens uit om nog eens Zeeuws kampioen te worden op de honderd meter rugslag. Ook bij de honderd meter vrije slag zou hij op provinciale niveau weieens een prestatie willen leveren. Niet alle leden van Onderdak doen aan wedstrijdzwemmen. Het plezier in zwemmen, gezelligheid en sfeer spelen bij Zwemvereniging Onderdak een belangrijke rol. Om die reden worden de trainingen wel eens vervangen door een zwemfeest of recreatief zwemmen. Angelique Kleppe (vooraan) en Marion Koper (wit T-shirt) tussen de toekomstige wedstrijdzwemmers. ZIERIKZEE - Zwemmen: tof en gezond, zo luidt de kreet van het nieuwe foldertje van Zwemsportvereniging Onderdak. Het is heerlijk om af en toe eens een baantje te trekken, om een wedstrijdje te zwemmen, of gewoon wat in het water rond te dobberen. Zwemmen is gezond: je beweegt, het is ontspannen en na afloop voel je je fris en fit. Zwemvereniging Onderdak in Zierikzee bestaat hoofdzakelijk uit jeugdleden. Van de ruim honderd leden zijn er vijfenzeventig leden tussen de leeftijd van zeven en achttien jaar. Zwemvereniging Onderdak ten dode opgeschreven. Het niet voldoende bestuurskader leek een aantal jaren geleden ledenaantal liep terug, er was en ook het trainingskader was niet om over naar huis te schrijven. Sinds een aantal maanden is de zwemvereniging van de ondergang gered. Door een enorme inzet van de ouders van de vele jeugdleden is de vereniging weer springlevend. Een enorme aanwas van jeugdleden, een enthousiast trainerscorps en bestuursleden die de schouders er onder hebben gezet. De onderlinge sfeer, de uitstekende overlegsituaties en het gevarieerde zwemprogramma hebben de vereniging een geheel nieuw gezicht gegeven. Van de vier trainingsavonden, tussen 18.00 uur en 19.00 uur, is vooral de donderdagavond enorm populair. De twee trainsters, Marion Koper (24) en Angelique Kleppe (23) hebben hun handen vol om de vele kinderen te begeleiden in zwembad Onderdak. Angelique Kleppe, die werkzaam is bij Stichting Sportcentrum Onderdak, is tevens één van de trainsters van zwemvereniging Onderdak. „Ik geef eenmaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 25