november december 20 OUDEJAARSBIJLAGE ZIERIKZEESCHENIEUWSBODE Linksboven: Parallelwegen Rijksweg N59. Linksonder: jeugdbrandweerwedstrijden en officiële opening asielzoe kerscentrum. Rechts van bo ven naar beneden: kruising Hogeweg in Burgh, verbou wing studio De Wieken, res tauratie epitafen Hervormde kerk Burgh. schade aan hun huizen. Een haakse bocht in de Hogeweg moet de problemen voor de bewoners oplossen, is de mening van de commissie. De criminaliteit op Schouwen-Duiveland is in het eerste half jaar van 1992 gestegen met dertig procent. Het aantal diefstallen van duurdere personenauto's en motoren verdubbelde en ook werden meer inbraken in auto's gesignaleerd. De gemeenteraad van Middenschouwen wil dat de verkeersproblemen op de Kapelleweg bij Looperskapelle snel aangepakt worden. Een meerderheid van de raad schaart zich tijdens de raadsvergadering achter een motie van het CDA waarin op een snelle oplossing van de problemen aangedrongen wordt. De medewerkers van de Wieken Omroep Stichting tonen vol trots het resultaat van de verbouwing van hun studio in verzorgingshuis De Wieken in Zierikzee, die een modern aanzien heeft gekregen. Sint Nicolaas brengt met zijn gevolg weer een bezoekje aan de diverse kernen op Schouwen-Duiveland. Er is volop belangstelling voor de grijze eminentie en de vele Zwarte Pieten. De fusie van de VW's Haamstede en Renesse in een nieuwe vereniging, de VVV Schouwse Kust, lijkt per 1 januari 1993 realiteit. De achterban schaart zich tijdens een informatiebijeenkomst in grote lijnen achter de plannen die naar voren zijn gebracht. Tijdens een algemene ledenvergadering van kinderboerderij De Punt in Zierikzee wordt bepaald dat de kinderboerderij overgenomen wordt door dagverblijf Brugzicht. Tijdens deze vergadering lopen de emoties hoog op en wordt de vroegere beheerder Leo Lievense gesommeerd, onder dwang van aanwezigheid van de politie, de zaal te verlaten. De Duivelandse gemeenteraad stelt de nieuwe parkeer- en parkeerbelasting-verordening voor de twee speciale parkeerterreinen voor In Burgh-Haamstede wordt de jeugdbrandweer van Westerschouwen Zeeuws kampioen tijdens de jeugdbrandweerwedstrijden. Gillende sirenes van de brandweerwagens tijdens de ereronde door het dorp zijn een logische reactie op dat succes. ,,Het gaat hier om een plicht van alle tijd, de opvang van mensen die uit hun vaderland verdreven zijn". Dat zegt drs. W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van het Asielzoekerscentrum, in Burgh-Haamstede. Tijdens een hevige storm, windkracht negen tot elf, waait op de Zeelandbrug een vrachtwagen om en waait in Zierikzee een gedeelte van het dak van een bedrijf af. De schuiven in de Stormvloedkering worden gesloten. Om het tekort aan politietoezicht op te vangen heeft de gemeente Duiveland zich aangemeld om via de banenpool (project om werkzoekenden arbeidservaring te laten opdoen, red.) een stadswacht in dienst te krijgen. Met algemene stemmen gaat de gemeenteraad van Westerschouwen akkoord met het voorstel van het college van b en w om 94.000,- uit te trekken voor het (laten) opstellen van een gemeentelijk milieubeleidsplan. Eén eilandelijke regeling waarbij de sluitingstijden van de horecabedrijven op elkaar worden afgestemd en via een ontheffingsregeling strenge eisen kunnen worden gesteld aan disco's en café's die enkele uren langer mogen openblijven. Dat is het streven van de adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Zierikzee. Uit handen van L. van den Ouden van Touringcarbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee krijgt drs. G. J. M. Koelemij, directeur van Streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland, het eerste exemplaar van het boek 65 jaar Van Oeveren reizen uitgereikt. Vakantiedorp Port Zélande aan de Brouwersdam groeit uit zijn jasje. Er zijn plannen voor de aanleg van een extra parkeerterrein, de bouw van een hotel, uitbreiding van het zwembad en realisering van een overdekte wandeltuin. In de commissie openbare werken Westerschouwen wordt gesproken over de problemen die de bewoners langs de Hogeweg in Burgh hebben met de snelheid waarmee met name het zware vervoer hun woningen passeert. De bewoners lijden vrachtwagens in de gemeente Duiveland met unanieme stemmen vast. De restauratie van de epitafen in de Hervormde kerk in Burgh is voltooid. Het betreft meters hoge wandbeelden die in de zeventiende en achttiende eeuw werden aangebracht in deze kerk. In aanwezigheid van de Commissaris van de Koningin van de Provincie Zeeland, de heer drs. W. T. van Gelder wordt in het Tbpshuis bij Neeltje Jans het boek De Ramp, een reconstructie van Kees Slager gepresenteerd. In dit boek geeft radiojournalist Kees Slager een overzicht van de gebeurtenissen, de oorzaken en gevolgen van de Na Westerschouwen en Bruinisse krijgt nu ook Zierikzee een sociaal-cultureel noodfonds, waaruit de minima een vergoeding kunnen krijgen voor allerlei sociaal-culturele activiteiten. De Zierikzeese gemeenteraad is daar unaniem voorstander van. Het verleggen van de weg langs de Nieuwe Haven in Brouwershaven en de bouw van woningen op het parkeerterrein tussen het Tonnenmagazijn en de Drilhoek komt op zijn vroegst weer aan de orde na de gemeenteraadsverkiezingen in 1994. Dat blijkt tijdens de discussie die vooraf gaat aan het vaststellen van het nieuwe bestemmingsplan Brouwershaven Kom door de Brouwse gemeenteraad. De heer M. K. Krepel krijgt uit handen van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De voorzitter van de Rabobank Oost-Duiveland neemt, na zich 26 jaar te hebben ingezet voor deze organisatie, afscheid. Het adviesbureau RBOI (Ruimtelijk Beleid Ontwikkeling en Inrichting) stelt op verzoek van de gemeente Duiveland een ontwikkelingsvisie op voor het gebied rondom Ouwerkerk. Zij komt met suggesties, zoals onder meer het creëren van een kanoroute, het realiseren van een ecopark en het opknappen en uitbouwen van het haventje van Viane. Watersnoodramp van 1 februari 1953. Kortere lijnen, het opgaan van de dienst gemeentewerken in de secretarie en een meer managementachtige organisatiestructuur. Kortom, de gemeente Zierikzee staat aan de vooravond van een bestuurlijke en ambtelijke reorganisatie. Daarvoor geeft de Zierikzeese gemeenteraad tijdens de behandeling van de begroting voor 1993 groen licht. Op een gedeelte van de parallelwegen van de Rijksweg N59, die tussen Zierikzee en Bruinisse loopt, worden volgend jaar verkeers remmende maatregelen aangebracht. Het betreft een proef die een jaar duurt. Veel inwoners van Nieuwerkerk zijn niet enthousiast over de verkeersremmende maatregelen die zijn aangebracht in de Stolpweg in hun woonplaats. „Het is een waardeloze constructie en vooral voor fietsers levensgevaarlijk. Zij lopen grote kans door auto's aangereden te worden", aldus een van hen. Leerlingen van een basisschool uit Hillegersberg brengen een bezoek aan de asielzoekerskinderen in Burgh-Haamstede. De kinderen brengen cadeautjes mee, die werden gekocht van de opbrengst van een gesponsorde triathlon. Het kritisch doornemen van de begroting '92 heeft de gemeente Zierikzee een voordeel opgeleverd van ruim 380^000 gulden. De WD en het CDA scharen zich tijdens een vergadering van de commissie financiën achter een alternatief dat ook 65.000 gulden in reserve zou moeten worden genomen voor de aanleg van een kunstgrasveld voor de Hockeyvereniging Schouwen-Duiveland. Uit handen van burgemeester W. den Boer krijgt de scheidend technisch ambtenaar van de technische dienst Middenschouwen/Bruinisse de ere-medaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester omschrijft Ringelberg als een serieuze werker met rijke ervaring. De gemeente Brouwershaven gaat strenger controleren op de afgifte van klein chemisch afval. ,,Het is goed dat die containers er staan op de Nieuwe Haven, maar er wordt misbruik van gemaakt", stelt wethouder J. K. Goemans. Het college studeert op de mogelijkheden van invoering van een pasjesregeling. De gemeenteraad van Westerschouwen stemt unaniem tegen een gemeentelijke herindeling en voor een uitgebreidere gemeentelijke samenwerking. De ledenraden van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de Zuidelijke Landbouw Maatschappij en de algemene vergadering van het Utrechts Landbouw Genootschap hebben in grote meerderheid besloten tot integratie van de drie landbouworganisaties. De gemeente Westerschouwen bereikt met de firma Bohemen BV, de beheerder van sporthal Krayestein, een akkoord over de koop van deze sporthal. Met de koop en renovatie is een bedrag gemoeid van rond de twee miljoen gulden. Onder het toeziend oog van de NOS-camera en gadegeslagen door drie bussen vol genodigden legt staatssecretaris J. D. Gabor van Natuurbeheer de laatste hand aan de slufter aan de Noordzeekant van Neeltje Jans. De slufter is de derde in Zeeland en één van de weinige in Nederland. Het argument dat door een Onder van links naar rechts: protest van Zeeuwse boeren tegen GATT-akkoord, laatste hand aan slufter bij Neeltje Jans, opening ING-bank in Zierikzee. Rechtsboven: Zie rikzee heeft tienduizend in woners! gemeentelijke herindeling kernen hun eigen identiteit zouden verliezen is volgens drs. W. T. van Gelder, Commissaris der Koningin in Zeeland, een oneigenlijk argument. Dat concludeert Van Gelder na een werkbezoek aan de gemeente Brouwershaven. De nieuwe ING Bank in Zierikzee wordt officieel in gebruik gehomen. 'Het is een gebouw dat warmte uitstraalt. Je voelt je er echt De VVV-Zierikzee lijkt voorlopig uit de (grootste) zorgen te zijn. Een ruime meerderheid van de commissie middenstand, recreatie en toerisme adviseert om de subsidie aan de WV (een kleine dertig mille) voor in ieder geval 1993 te verhogen met twintigduizend gulden. Een kleine honderd boeren vertrekt vanuit Zierikzee naar Barendrecht. Einddoel is Den Haag waar de boeren uiting willen geven aan hun protest tegen het GATT- akkoord, het landbouwakkoord tussen de VS en de EG. Zij vinden dat het Landbouwschap het omstreden akkoord volledig moet verwerpen. gast', zo karakteriseert burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs de nieuwe behuizing aan de Lange Nobelstraat. Afscheid wordt genomen van directeur B. Waaijenberg, die de ere medaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau krijgt uitgereikt. Kampeerboeren in de gemeente Middenschouwen moeten op hun tellen passen. Met algemene stemmen gaat de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college om het kampeerbeleid flink aan te scherpen. Een meerderheid van de raad schaart zich achter een WD- motie waarin gepleit wordt voor uitbreiding naar vijftien eenheden per agrarisch bedrijf. In Zierikzee wordt Kinderboerderij De Punt officieel overgedragen aan Stichting Dagverblijf Brugzicht. W. J. van Westen wordt de nieuwe beheerder. De Kapelleweg, de Ringdijk en de Kloosterweg in de gemeente Middenschouwen worden door deze gemeente overgedragen aan het Waterschap Schouwen- Duiveland. De overdracht vindt symbolisch plaats doordat met een wals door een lint wordt gereden dat over de Ringdijk is gespannen. Op vrijdagnacht 18 december om 00.48 uur wordt hij geboren; Adriaan Cornelis Pieter Kooiman. Hij blijkt de tienduizendste inwoner van Zierikzee te zijn; een mijlpaal in de geschiedenis is bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 20