februari maart 14 OUDEJAARSBULAGE ZI E R I KZE E SC H E NIEUWSBODE Van linksboven naar rechts met de klok mee: Parkeerter rein Jan van Renesseweg in Renesse, draaginsigne J. van Velthoven, gemeentehuis Wes- terschouwen, minister Brink man, kaartloket ZWN, Strao in Burgh-Haamstede. Grote foto: jachthaven Brouwersha ven. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer is op zoek naar een oefenruimte en heeft een oogje laten vallen op de vroegere showroom van Goedbloed in de Steiltjesstraat in Zierikzee. De muziekvereniging is zoekende, omdat het pand aan de Manhuisstraat, waar ze voorheen oefende, gesloopt wordt. Een meerderheid van de leden van de Westerschouwse commissie financiën is tegen de invoering van betaald parkeren aan de Jan van Renesseweg in Renesse. Belangrijkste overweging hierbij is dat de invoering een verschuiving van de verkeersstroom tot gevolg heeft en de mensen niet zal weerhouden de auto te laten staan. ,,We moeten met z'n allen voor de kwaliteit van onze leefomgeving zorgen. Dat moeten we niet alleen aan de rijksoverheid overlaten". Dat betoogt CDA-Tweede- Kamerlid mevrouw drs. M. D. T. M. de Jong tijdens de openbare ledenvergadering van de afdeling Brouwershaven van het CDA. Een unaniem positief advies van de adviescommissie openbare werken voor de realisatie van een museumhaven in de Oude Haven in Zierikzee. Het gaat om de aanleg van een steiger waaraan een aantal authentieke zeilschepen kan afmeren. De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Kerkwerve bestaat 35 jaar. Mevrouw C. Stouten wordt de nieuwe voorzitter van deze vrouwenclub. Kees en Hillie Folmer uit Nieuwerkerk gaan samen met de firma Poot uit Sirjansland voor de zesde keer naar Polen. Ze leveren daar de broodnodige hulpgoederen af. In Kerkwerve wordt de nieuwe ruimte van peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes officieel geopend. Voorzitter C. H. Tieleman verricht samen met vierentwintig peuters de opening. J. van Velthoven uit Zierikzee krijgt het draaginsigne gewonden opgespeld door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Een onderscheiding waarmee mensen geëerd worden, die in de Tweede Wereldoorlog dusdanig letsel opliepen dat het het verdere verloop van hun leven beïnvloedde Het is nog niet zeker of er een golfbaan in Renesse komt. De Stichting Golf Schouwen- Duiveland maakt duidelijk dat er geen grote stappen zullen worden genomen totdat men er zeker van is dat er driehonderd aandeelhouders zijn die drieduizend gulden per persoon betalen. Voorlopig is ongeveer de helft nog maar gevonden. De heer L. Kaashoek uit Zierikzee is 25 jaar werkzaam als marktkraamexploitant. 'Ik hoop nog vele jaren het werk te kunnen verrichten', aldus de heer Kaashoek. mede namens de vijf andere gemeenten op het voormalige eiland, burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs fel tegen het provinciale ambulance- en hulpverleningsplan voor de toekomst. Daarin wordt voorgesteld de drie huidige ambulanceplaatsen in Zierikzee, Bruinisse en Haamstede op te heffen en in plaats daarvan twee nieuwe ambulanceplaatsen te creëren in Serooskerke en Nieuwerkerk. In het werkplan van de Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen- Duiveland zijn seizoensverlenging en tijdige reserveringen de belangrijkste uitgangspunten. Aan gedeputeerde A. Dek wordt het rapport Milieustraat Zeeland; het resultaat van een groeiend milieubesef overhandigd. Hierin staan de resultaten van het project Milieustraat waaraan vijftig recreatiebedrijven in Zeeland hebben deelgenomen. Op elk van deze bedrijven zijn containers geplaatst voor het gescheiden inzamelen van afval. De resultaten zijn succesvol. Het aantal ruiters dat meedoet aan het traditionele Straofeest in Scharendijke laat te wensen over, maar de publieke belangstelling voor de aloude traditie en alles wat daarmee gepaard gaat is er niet minder om. Tbn bate van de milieu organisatie Greenpeace wordt in Zierikzee door Dansschool Janvier en Dans- en Balletschool Kramer een twaalfurige dansmarathon gehouden. Deze activiteit brengt 8000 gulden op. Een meerderheid van de gemeenteraad van Westerschouwen vindt dat de Zeedisteldreef in Renesse een openbare weg moet worden. Bewoners van de Manhuisstraat in Zierikzee maken zich zorgen over de bomen die in de schooltuin achter het vroegere schoolgebouw staan. Men is er ongerust over dat de bomen tegen de vlakte gaan door de bouw van een service- De gemeenteraad van Westerschouwen heeft zich akkoord verklaard met het voorstel tot uitbreiding van het gemeentehuis. De eventuele samenvoeging van gemeenten in Zeeland heeft bij de fracties wel meegespeeld bij de overwegingen, maar is geen reden geweest om tegen te stemmen. Een rechtvaardige en slagvaardige overheid. Dat is wat CDA-politicus mr. drs. L. C. Brinkman wil. Dat blijkt tijdens een spreekbeurt van de CDA-er in het dorpshuis van Renesse. Hij zegt het met niet zoveel woorden, maar uit zijn verhaal blijkt wel dat hij voor een gemeentelijke herindeling is. Aan de Karnemelksvaart in Zierikzee wordt de eerste paal de grond ingeslagen van een nieuw huis. Het betreft hier het project Beschermd Wonen. Vijftien geestelijk gehandicapten krijgen de mogelijkheid aangereikt om hier een zelfstandig leven te leiden. De sfeer en de rust die Brouwershaven uitstraalt zijn voor de toeristen die met een boot de Brouwse jachthaven aandoen zeer belangrijk. Dat blijkt uit de resultaten van een onderzoek haar de wensen en voorkeuren van gebruikers van de jachthaven in Brouwershaven. Zoals gebruikelijk wordt de eerste Strao-viering in Renesse gehouden. Een harde, koude wind speelt de ruiters en paarden parten. Licht, warmte en veel roze tulpen; vele tientallen belangstellenden maken met deze elementen kennis tijdens de open middag in de tulpenbroeierij van de familie Van der Wekken in Noordgouwe. In het kader van de nieuwe bestuurlijke organisatie heeft de Brouwse gemeenteraad vier adviescommissies samengesteld. Het betreft groepjes van zes raadsleden die zich in openbare vergaderingen beraden over voorstellen die het Brouwse college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad wil doen. Het bericht dat de vervoersmaatschappij ZWN met ingang van 1 januari 1993 het kaartloket- op het busstation te Zierikzee gaat sluiten heeft verontwaardigde reacties opgeroepen bij buspassagiers, -chauffeurs en loketpersoneel. Volgens de ZWN is deze voorziening niet meer haalbaar om te handhaven. De postduivenvereniging Zierick kan rekenen op een gemeentelijke financiële steun van twintig mille. Dit geld gaan de duivenmelkers gebruiken voor het verbouwen en opknappen van het nieuwe onderkomen in de Gravenstraat in Zierikzee. Rode Kruis-colonnedocent, de heer N. ten Wolde, krijgt de zilveren medaille van verdienste opgespeld hoor kringcommissaris van het Zeeuwse Rode Kruis, mevrouw T. J. Balkenende- Sandee. In Rode Kruis- kringen is dit de op één na hoogste onderscheiding. Gedeputeerde staten van Zeeland menen dat het noodzakelijk is om ook het komende toeristenseizoen intensief samen te werken om het illegaal kamperen zoveel mogelijk tegen te gaan. De ingezette weg werpt zijn vruchten af. In de Nederlandse Hervormde kerk van Oosterland zijn de werkzaamheden voor een restauratiebeurt begonnen. De binnenmuren van het gebouw krijgen een grote opknapbeurt en enkele oude eikehouten balken die zijn aangetast door de bonte knaagkever, worden vervangen. Een werkgroep wordt ingesteld die gaat uitzoeken op welke wijze de beide peuterspeelzalen in de gemeente Duiveland een gezond financieel beleid kunnen voeren. Dat is het antwoord van de Duivelandse gemeenteraad op de financiële problemen van de Oosterlandse peuterspeelzaal 't Kraaiennest. De gemeenteraad van Bruinisse beslist dat het havenplateau in Bruinisse wordt voorzien van parkeervakken De Strao in Burgh-Haamstede wordt verreden onder aangename weersomstandigheden. Het Strao-comité was na afloop meer dan tevreden: prima lenteweertje, een grote belangstelling en een vlekkeloos verlopen tocht door bos, veld en strand. In Bruinisse wordt een visserskoor opgericht. Men gaat volop repeteren om tijdens evenementen en dergelijke goed voor de dag te komen. In grote witte cijfers staat de noodkreet op de Schelpweg in Ellemeet gekalkt: 30 kilometer per uur! Het feit dat automobilisten op deze weg veel harder rijden zorgt voor levensgevaarlijke situaties, zo vinden de bewoners. Zij spreken de hoop uit dat de gemeente Middenschouwen rekening houdt met de wensen van de bewoners van de Schelpweg. voor de WD afdeling Westerschouwen een inleiding over het asielzoekersbeleid. Aanpassingen van beide partijen, vluchtelingen en Nederlandse bevolking, is noodzakelijk, volgens het Kamerlid. Tijdens de overdracht van twee nieuwe ambulances voor Schouwen-Duiveland ageert, De afdelingen Schouwen-Oost en Schouwen-West van de Centrale Federatie van Overheidspersoneel zijn gefuseerd tot één CFO- afdeling voor Schouwen- Duiveland. Verbijsterd en vervolgens woedend. Zo hebben veel gehandicapten gereageerd op de kabinetsplannen om per 1 januari 1993 de kilometervergoedingen en de vergoedingen voor woonaanpassingen voor gehandicapten te decentraliseren naar de gemeenten. Volgens hen betreft het hier in wezen een ordinaire bezuiniging. Na een ongeveer twee jaar durende restauratie van de Lutherse kerk in Zierikzee, is deze kerk weer heringewijd. Voor deze feestelijke gelegenheid was de kerk volledig volgestroomd. Noordgouwe heeft weer een levensmiddelenwinkel. De nieuwe winkel van Hans Baris kwam tot stand met een startsubsidie van de gemeente Brouwershaven. H. F. Dijkstal, Tweede Kamerlid voor de WD, houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 14