.Toekomst werkvoorzieningsschap, niet somber maar wel onduidelijk" Pierenspitters vragen gs aandacht voor problemen Directeur drs. P. J. de Groot van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek: Bouw- stroomkast gestolen Veerse Dam wordt duin met helmgras Beatrix bij herden king Waters noodramp Vergadering Schuttevaer Zestig-plus Abonne menten Zierikzeesche Nieuwsbode Kassakluis uit winkel gestolen R Itevense FV1 KORT AUTOSCHADE Voortbestaan bedrijven ernstig in gevaar Financiële steun aan pers DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 NR 25280 3 ZIERIKZEE - „Een andere manier van financiering, in ieder geval minder geld en een betere doorstro ming van werknemers naar andere bedrijven cq in stellingen. Kortom, de werkvoorzieningsschappen staan aan de vooravond van een ingrijpende koers wijziging. Hoewel daaraan de nodige haken en ogen zitten en het nog lang niet zeker is dat dit alles ook doorgaat, ziet drs P. J. de Groot, directeur van werk voorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee de toe komst niet erg somber in. Alleen alle onzekerheden waarmee die andere opzet gepaard gaat maken het voor de schappen moeilijk om op nog lange termijn een beleid uit te stippelen. Directeur drs. P. J. de Groot van de Zuidhoek: 1992 was 'n ver schrikkelijk aardig jaar, 1993 zal gezien alle vooruitzichten wat moeilijker zijn. (Archieffoto). Dat er voor de werkvoorzie ningsschappen de nodige ver anderingen op stapel staan blijkt wel uit de uiteenzetting van de directeur van De Zuid hoek. Welke richting het rijk uit wil met deze voorzieningen is te lezen in het rapport Werk met perspectief. Die verande ringen zijn niet alleen van fi nanciële aard, maar betreffen ook een andere opzet van het werkvoorzieningsschap. Over dit alles moet het Parlement in het voorjaar van '93 een besluit nemen. Budget financiering Lange tijd kregen de werk voorzieningsschappen hun geld rechtstreeks van het rijk. Waren er aan het eind van het jaar tekorten, dan werden die voor tachtig procent aangevuld door het rijk. De resterende twintig procent kwam voor re kening van de gemeente. In 1989 werd overgegaan op een andere manier van financie ring, in het vervolg zouden de werkvoorzieningsschappen een vast bedrag per arbeids plaats van 38 uur krijgen, de zogenaamde budgetfinancie ring. Hiervan moest alles wor den bekostigd. Volgens deze budgetfinancie ring is er voor de werkvoorzie ningsschappen jaarlijks 3,2 miljard beschikbaar. Een heel bedrag, waarvan volgens De Groot een deel, zo'n 900.000,-, ook weer terugvloeit naar de staatskas. De meeste werkne mers van een werkvoorzie ningsschap hebben immers recht op een uitkering. Die be hoeft door hun werkzaamhe den niet of slechts ten dele te worden uitgekeerd. Het invoeren van die budgetfi nanciering betekende voor de werkvoorzieningsschappen dat ze meer marktgericht moesten gaan werken. Alles bij elkaar genomen is het volgens De Groot wel doenlijk gebleken om als werkvoorzieningsschap rond te komen. Sterker nog, door meer en meer marktge richt te werken zal De Zuid hoek dit jaar naar verwacht een paar ton overhouden. Als een appeltje voor de dorst voor de magere jaren. Egalisatiefonds Daarvoor kent De Zuidhoek sinds de invoering van de bud getfinanciering in 1989 ook een egalisatiefonds, waarin de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten hun bijdrage storten, zodat voorkomen kan worden Beroepsaas-spitterij is bepaald niet nieuw. Vanaf ongeveer 1950 werden individuele ver gunningen uitgegeven door de Dienst der Domeinen. Daarbij werd volgens de vereniging van Beroepsspitters Zeeaas geen onderscheid gemaakt tus sen hen voor wie de spitterij broodwinning was en hen voor wie het slechts hobby was. Wildgroei In de jaren zeventig werd de Dienst der Domeinen met een dusdanig groot aantal aanvra gers geconfronteerd dat het uit oogpunt van administratie kosten wenselijk werd geacht de uitgifte onder te brengen bij de Deltafederatie. Leden van het college van provinciale sta ten stelden in 1987 vast dat er een wilde en ongecontroleerde dat de gemeenten achteraf wor den geconfronteerd met een te kort bij het werkvoorzienings schap. Een tekort waarvoor zij moeten opdraaien. Die ge meentelijke bijdrage, vijftig duizend gulden in totaal, is deels gebaseerd op het inwo nertal van de gemeente en deels op het aantal mandagen van Zuidhoek-werknemers uit de desbetreffende gemeente. Door voor deze verdeling te kiezen (aanvankelijk gold al leen het aantal mandagen als criterium) wordt voorkomen dat het risico van extra betalin gen achteraf in hoofdzaak bij de grootste gemeente, Zierik zee dus, komt te liggen. Hoewel het budget plus de op brengsten uit de produktie in principe toereikend zijn en De Groot de budgetfinanciering 'n succes noemt, wordt de finan ciële ruimte van de werkvoor zieningsschappen wel minder. Dit omdat het aantal werkne mers bij de werkvoorzienings schappen sinds 1989 is gestegen tot 80.000. Een tendens die niet aan De Zuidhoek voorbij is ge gaan. Inmiddels werken bij dit Schouwen-Duivelandse werk voorzieningsschap 157 werkne mers, terwijl dat er in '89 nog 143 waren. Meer mensen bij een gelijkblijvend budget dus! Groter aanbod Die toename van het aantal werknemers enerzijds en het budget dat tot en met '94 vast ligt baart De Groot wel enige zorg. Zolang het economisch tij gunstig was kon dit nog wor den opgevangen. Het is echter de vraag of dat ook bij ver slechterende economische om standigheden nog haalbaar is. Bovendien ziet het ernaar uit dat het aanbod van werkne mers alleen nog maar zal toe nemen. Wachtlijst De Zuidhoek kent dan ook al enige tijd een wachtlijst die met name in de zomer ineens vrij snel is gegroeid. Inmiddels vermeldt de lijst de namen van ongeveer 25 kandidaat-werk nemers. Een aantal dat waar schijnlijk in de komende jaren nog zal toenemen. Dit omdat er bij De Zuidhoek weinig werk nemers vertrekken en het aan bod van personeel toeneemt. Dit is volgens De Groot een rechtstreeks gevolg van het feit dat steeds minder mensen vol ledig arbeidsongeschikt wor den verklaard. handel in zeeaas was ontstaan. In de planologische commissie werd gesteld dat het zeer wen selijk was dat deze gereguleerd zou worden. Om de wildgroei in de pie- renspitterij tegen te gaan ging de Dienst der Domeinen wer ken met een beperking; men kreeg alleen vergunning als het spitten niet bedrijfsmatig geschiedde. „Vergunninghou der de Deltafederatie bleef na latig dit mede te delen. Zelfs toen ten tijde van de aanwij zing tot natuurgebied (van de len van de Oosterschelde, red.) de ondernemers hun verontrus ting mondeling bij de federatie kenbaar maakten werd de clausule verzwegen en wekte men zelfs de indruk voor de be langen van de ondernemers te kunnen opkomen", aldus de vereniging in haar brief. De groep gedeeltelijk arbeids ongeschikten neemt daardoor toe en dat is te merken aan het aanbod van personeel bij De Zuidhoek. Iets waarover al het nodige is gezegd. De vraag is namelijk of deze groep thuis hoort bij een werkvoorzie ningsschap, dat in eerste in stantie bedoeld was voor hen die in het vrije bedrijfsleven niet aan de bak konden komen vanwege hun lichamelijke, psychische of verstandelijke handicap. Het is echter een feit dat, alle regelingen ten spijt, gedeeltelijk arbeidsongeschik ten toch altijd zeer maar moei zaam een baan vinden. Gemeenten Of de nieuwe financiering van RIJSWIJK - Financiële steun verlening door de overheid aan noodlijdende kranten en tijd schriften, dient ten principale een tijdelijk karakter te heb ben. Na een periode van maxi maal vier jaar moet de steun worden beëindigd. Dat schrijft minister D'Ancona (WVC) woensdag in een notitie over het toekomstige persbeleid aan de Tweede Kamer. Ook stelt de minister voor de steunmogelijkheid voor nieu we initiatieven uit te breiden. Tbt dusverre kan het Bedrijfs fonds voor de Pers, dat belast is met de steunverlening aan Volgens de vereniging waren de ondernemers daardoor niet in staat tijdig te reageren op de gevolgen van de aanwijzing tot natuurmonument.De voorzit ter van de Deltafederatie ver traagde vervolgens het bekend worden door zowel de Dienst der Domeinen als de beroeps spitters in de werkgroep Zee aas te weren door te dreigen uit het overleg te stappen". Vijfhonderd meter-grens Een ander gebied waar ge werkt werd was het gebied bui ten de zogenaamde 500-meter- grens. Het gebruik van dat ge bied werd gedoogd hoewel daarvoor eigenlijk toestem ming van de Dienst der Domei nen zou zijn vereist. „Provin ciale recreatiegidsen versterk ten de leden in de overtuiging dat het spitten buiten de 500- metergrens vrij zou zijn door dit als zodanig aan te kondi gen", aldus de brief. Volgens de briefschrijvers ver leent de Deltafederatie iedere de werkvoorzieningsschappen, die het rijk voor ógen heeft een oplossing voor deze problema tiek kan bieden, is. moeilijk in te schatten. Die nieuwe financiering die in janijiari '95, in het teken van het decentralisatieproces inge voerd zou moeten worden, houdt in dat de werkvoorzie ningsschappen hun geld niet meer rechtstreeks van het rijk krijgen, maar via de gemeen ten. Die zouden dat bedrag via het fonds voor sociale vernieu wing of via het gemeentefonds aan de schappen moeten door sluizen. Een 'ontwikkeling waaraan, zo blijkt uit de woor den van De Groot, wel wat be zwaren kleven. Uit genoemde fondsen moeten immers ook tal van andere activiteiten worden bekostigd, waardoor persorganen, uitsluitend fi nanciële steun bieden aan nieu we dagbladen. Die mogelijk heid wil zij verruimen naar nieuwe week- en maandbla den. D'Ancona wil daarmee voorkomen dat de over heidssteun aan de pers een lou ter conserverend karakter krijgt. Uit oogpunt van ver scheidenheid in de pers vindt zij het van belang dat ook le vensvatbare nieuwe initiatie ven door het Bedrijfsfonds ge steund kunnen worden. Daar mee wordt volgens haar recht gedaan aan het dynamische ka rakter van de samenleving in het algemeen en van de pers sector in het bijzonder. aanvrager vergunning om (be roepsmatig) te spitten. „Bui tenlandse handelaren maken dankbaar gebruik van deze re geling. Waar vorig jaar nog slechts een tiental Engelse spitters werkzaam waren zijn er nu wel vijftig", aldus de Ver eniging van Beroepsspitters. Volgens de vereniging wordt met een achttal bestelwagens wekelijks zeeaas geëxporteerd. „Britse spitters liggen in de kost op Tholen, hebben er een woning gehuurd en een boot liggen", aldus de brief. „De vraag rijst uiteraard in hoever re een en ander legaal ge schiedt. Britse orders gaan na melijk aan de gevestigde han del voorbij". Naast het spitbedrijf wordt volgens de vereniging door on dernemers in toenemende mate machinaal gespit zeeaas ver handeld. „Het verbieden, be perken of hei beëindigen van de machinale winning bete kent dat het voortbestaan van niet alleen de desbetreffende maar ook van andere bedrijven in gevaar komt", aldus de ver eniging. Gesteld wordt dat het voortbestaan van een aantal bedrijven direct bedreigd wordt. „Deze dreiging is een direct gevolg van de aanwij zing tot (beschermd) staatsna- tuurmonument". De vereni ging vraagt een financiële ver goeding danwel een specifiek vergunningensysteem. „Ons inziens zou een goed natuurbe leid moeten beginnen met een goed vergunningensysteem". het gevaar dreigt dat „vele var kens" de spoeling dun maken. Bovendien betekent die decen tralisatie ook dat minder geld voor de sociale werkvoorzie ning vrij komt. Er moet im mers nog 250 miljoen worden bezuinigd. Door het bedrag voor de werk voorzieningsschappen te oor merken kan dit gevaar volgens De Groot worden ondervan gen, alleen het feit dat er min der geld voor de schappen vrij komt, dat blijft. Dit plus het feit dat het budget, ondanks het toenemend aantal werkne mers gelijk is gebleven bete kent volgens De Groot een dub bele vermindering. Een oplossing hiervoor te vin den is gezien alle onduidelijk heden op dit moment moeilijk. Het bevorderen van de uit stroom van werknemers van de schappen naar het reguliere be drijfsleven zal weinig soulaas bieden. Zeker in een tijd van een stagnerende economie is het volgens De Groot een uto pie om te denken dat dit een re medie is en een verplichte uit stroom is wel het laatste waar aan De Groot wil denken. Dat dat zal gebeuren acht hij ook niet waarschijnlijk. Wat wel waarschijnlijk is, is dat de werkvoorzieningsschap pen in de toekomst meer gaan samenwerken met instellingen die kansarmen op de arbeids markt aan werk willen heb ben. Te denken valt hierbij aan banenpools en andere projec ten voor langdurig werklozen. „In de toekomst zal het werk voorzieningsschap daar meer bij betrokken moeten worden" vindt De Groot. Hierdoor zal het karakter van het werkvoor zieningsschap in de toekomst veranderen, maar anderzijds zou die nauwere samenwer king weieens ten goede kunnen komen aan de doorstroming van mensen vanuit de sociale werkvoorziening. Die moeten, vindt De Groot wel de garantie krijgen om terug te keren als blijkt dat de overgang naar het bedrijfsleven toch te groot is geweest. Kanttekening-en Hoewei De Groot een aantal kanttekeningen bij deze ande re opzet van de werkvoorzie ning plaatst is hij vooralsnog niet somber over de toekomst. „Juichend ben ik niet, maar alarmerend vind ik het ook niet. Onzeker is het daarente gen allemaal wel en dat maakt het als schap onmogelijk om op lange termijn iets te plannen". In een tijd waarin ook de werk voorzieningsschappen worden geconfronteerd met een econo mische neergang maakt het er niet gemakkelijker op voor de schappen. ZIERIKZEE - B. uit Bergen op Zoom deed bij de politie aan gifte van diefstal van een bouw-stroomkast. Een schade bedrag is bij de politie niet be kend. De stroomkast is volgens de politie vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woens dag gestolen vanaf een bouw plaats aan de Emil Sandström- weg in Zierikzee. MIDDELBURG - De met asfalt beklede Veerse Dam tussen Noord-Beveland en Walcheren krijgt in de loop van volgend jaar het uiterlijk van duinen met helmgras. Een dikke laag zand moet de scheuren in de as- faltlaag bedekken. De directie Zeeland van Rijks waterstaat meldt in het blad Zeeland-Visie, dat - na vergelij king van verschillende oplos singen voor de asfaltscheuren - voor dit meest milieuvriende lijke alternatief is gekozen. Naar aanleiding van een proef afgelopen jaar, is besloten de hele dam „in te pakken". Het zand wordt tegelijk aange bracht met het opspuiten van de kust van Walcheren en Noord-Beveland. Met de dikke laag zand zullen ook de graffiti-uitspraken die in de loop der tijd op de dam zijn aangebracht, voorgoed ver dwijnen. NIEUWERKERK/ OUWERKERK - Hare Majesteit Koningin Bea trix woont de nationale herdenking van de Wa tersnoodramp in 1953 in de gemeente Duiveland bij. De plechtigheid staat los van de plaatse lijke herdenkingen die in verschillende gemeen ten in Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Bra bant gehouden worden. De nationale herdenking bestaat uit een bijeen komst in de Nederlandse Hervormde kerk in Nieuwerkerk, een krans- legging bij de Caissons in Ouwerkerk en afslui tend een ontmoeting in de Nederlandse Her vormde kerk. Koningin Beatrix ontmoet oogge tuigen van de ramp. In Nieuwerkerk wordt het woord gevoerd door burgemeester A. Bergs- hoeff, voorzitter van het Comité Herdenking Wa tersnoodramp, Commis saris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder, minister J. R. H. Maij-Weggen van ver keer en waterstaat en prof. dr. Selma Leydes- dorff, hoogleraar/direc teur van het Belle van Zuylen-instituut van de Universiteit van Am sterdam. De burge meesters van de meest getroffen gemeenten is gevraagd voor het bijwo nen van de herdenking een bevolkingsdelegatie samen te stellen. De plechtigheid wordt rechtstreeks uitgezon-' den via radio en televi sie. BRUINISSE - Op woensdag 30 december, om 20.00 uur, verga dert de Koninklijke Schippers vereniging Schuttevaer in ho tel restaurant De Meeuw. Na de huishoudelijke medede lingen staat de verkiezing van de penningmeester en andere bestuursleden op de agenda. Vervolgens wordt het verslag van de algemene vergadering doorgenomen en worden de on derwerpen bepaald voor de eerstkomende algemene verga dering. Tbt slot wordt er een verkiezing gehouden voor af gevaardigden van deze algeme ne vergadering. ZIERIKZEE - In het artikel dat vorige week vrijdag in de Zierikzeesche Nieuwsbode stond geplaatst over de 2500ste passagier van de wijkbus 60- plus, wordtenkele keren ge rept over het project 65-plus. Om misverstanden te voorko men: de wijkbus is toeganke lijk voor ouderen van zestig jaar en ouder en mensen die slecht ter been zijn. Kostenstijgingen maken ook voor de Zierikzeesche Nieuws bode een aanpassing van de abonnementstarieven noodza kelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen gewijzigd. Per 1 januari 1993 gelden de volgende tarieven: Kwartaalabonnement: 48,50, kwartaalabonnement met au tomatische afschrijving 46,-, jaarabonnement 183,-, jaar abonnement met automatische afschrijving 173,-. Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt ermee ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. De directie Verwachting t/m maandag 28 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht var. 2 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 3 graden Windkracht var. 2 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 2 graden Windkracht var. 2. ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 08.47, onder 16.32 Maan op 09.34, onder 18.18 26 dec. Zon op 08.48, onder 16.33 Maan op 10.01, onder 19.27 27 dec. Zon op 08.48, onder 16.33 Maan op 10.23, onder 20.36 28 dec.Zon op 08.48, onder 16.34 Maan op 10.42, onder 21.43 Eerste Kwartier: 1 jan. (04.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De Kerst van 1992 gaat de geschiedenis in als een rustige, vrij koude en groene Kerst. Een om vangrijk hogedrukgebied met het centrum boven west-Rusland, dat al geruime tijd op de weerkaart aan wezig is, bepaalt ook de komende dagen het Nederlandse weer. Er verandert dan ook niet veel. Het is bewolkt (al neemt 2e kerstdag de kans op zon wel toe) en droog bij middagtemperaturen van een graad of 3 tot 4. Met name in de nacht van vrijdag op zaterdag kan het licht vriezen. Dat geldt trouwens ook voor de daarop volgende nachten. Want na de kerstdagen komt een nieuwe hoeveelheid koude en droge lucht richting Nederland. Dit bete kent, naast koudere nachten, ook meer kans op zonneschijn. Wie hoopte op sneeuwval met Kerst, moet dus ook dit jaar opnieuw een teleurstelling verwerken. ZIERIKZEE - Mevrouw N. uit Kapelle deed bij de politie aangifte van diefstal uit een winkel in Zierikzee. Drie mensen wisten een kassa- kluis te ontvreemden. De poli tie vermoedt dat één van de dieven de cassière afleidde ter-, wijl de anderen de diefstal pleegden. De schade bedraagt naar schatting 900,-. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZltRl KZEESCH E NIEUWSBODFia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij au torn. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. fnievertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1150 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie Directie en medewerkers wensen u prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. Banninklaan 8 4301 NN Zierikzee ZIERIKZEE - Volgens de leden van de Vereniging van Beroepsspitters Zeeaas loopt hun bedrijfstak ernstig gevaar. In een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland vragen de pierenspitters aandacht voor hun problemen. Zij klagen met name over de activi teiten van Engelse beroepsspitters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3