GRATIS ADVERTENTIE Meerderheid raad akkoord met aankoop sporthal Krayestein Christmas Carols: sfeermakers in de donkere dagen voor Kerst M| I i 1 0 UW KRAKT VAK SCHOUWEK-DIIIVELAKD Aantal verkeersdoden in Zeeland stabiliseert ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koppeling met verhoging onroerend goed belasting goedgekeurd fe Grote Kerk in Zierikzee bomvol 2 VLIEGRAMP 3 ZANGERS 5 NIEUWSBODE-REIS 7 SCHAKEN van oeveren reizen to dé krant van schouwen-duiveland! j 32.6(5 RIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25279 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Ook de raad van de gemeente Westerschouwen schaarde zich achter de aankoop van de sporthal Krayestein. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Een overgrote meerderheid van de raad van de gemeente Westerschouwen toonde zich gisteravond, maandag, bij de raadsvergadering akkoord met de aankoop en renovatie van sporthal Krayestein. Al eerder was overeenstemming bereikt met de eigenaar de firma Bohemen BV. De aankoop som bedraagt 1,3 miljoen gulden. Voor renovatie moet nog eens een bedrag van rond de 700.000 gulden wor den uitgetrokken. DTrêcVin verband met de "aan koop en opknapbeurt van de sporthal stond een voorgestel de verhoging van de onroerend goed belasting (OGB) met 5 procent. Met uitzondering van de heer J. van den Berge (SGP/GPV/RPF) die vanuit principiële redenen tegen de aankoop van de sporthal, deze zal namelijk ook op zondag ge opend zijn, en dus ook tegen een verhoging van de OGB voor dit doel was, stemden de overige raadsleden in met het voorstel. Daarbij werd wel aangetekend dat mocht de-aankoop onver hoopt niet doorgaan het ook mogelijk zou moeten zijn de belastingverhoging terug te voeren. Een mogelijkheid die volgens wethouder G. J. W. van der Salm inderdaad openstaat. ,,Maar we hebben meer ijzers in het vuur. De gesprekken met Pellikaan BV zijn niet stopge zet. Als de aankoop niet door gaat gaan we opnieuw bekij ken of er een nieuwe investe ring mogelijk is tot bouw. We moeten alles in het werk stel len om binnen de gemeente grenzen een sporthal te vesti gen". Een mening waar eve Pla ter vrijwel iedereen achter bleek te staan toen de aankoop ter sprake kwam. Ook het principe-besluit van de Stich ting Renesse dat zij mee wil be talen in het mogelijk exploita tietekort en de investering, werd gewaardeerd. ,,De Stich ting draagt op deze wijze een steentje bij aan de hele ge meenschap", aldus de heer A. J. Padmos (CDA). Wethouder Van der Salm was verheugd en noemde het be langrijk dat zo'n groot deel van de raad achter de plannen van "héT college biéek te "staan bij dit 'belangrijke onderwerp'. Iepziekte Ook het voorstel voor het ter beschikking stellen van een krediet van 77.000 gulden ter bestrijding van de iepziekte vond steun bij de raad. Een kri tische noot werd daarbij ge kraakt richting de rijksover heid die naar de mening van de raad te weinig bijdraagt aan de bestrijding van deze besmette lijke ziekte onder iepen. „Je wordt afgescheept met een druppel op een gloeiende plaat", aldus de heer A. M. Ver- seput (WD). Ook werden rich ting wethouder C. W. Veerhoek, die zich bij staatssecretaris Ga- bor hard heeft gemaakt voor een bijdrage in de kosten ter bestrijding van de iepziekte, vragen gesteld over hoe het zit met een eventuele subsidie voor herinplant van nieuwe bo men. Wanneer de gemeente haar plannen wat betreft her- inplant kenbaar had gemaakt zou zij voorrang krijgen bij het verdelen van de pot die hier voor bestaat, zo maakte Veer hoek de mening van Gabor kenbaar. Schertsend voegde hij hier aan toe: „We staan dus vooraan bij de ruif, maar hier blijkt niets in te zitten. Er is helemaal geen geld", daarmee aangevend dat de gemeente met een valse belofte in het nog bestaande bos was gestuurd. Verder liet de wethouder weten dat er momenteel met andere gemeenten die eveneens door de iepziekte zijn getroffen, wordt overlegd om de staatsse cretaris er van te overtuigen dat hij de structuur met be trekking tot de beheersing van de ziekte weer terug moet aan brengen. Twee jaar geleden liet Gabor de gemeenten weten dat er vanuit de landelijke over heid geen geld meer beschik baar werd gesteld voor de be heersing. De gemeenten moes ten hier zelf voor zorg gaan dragen. Wethouder Veerhoek trok de vergelijking van een staatssecretaris die het verkeer had geregeld, maar de stekker uit de stoplichten had getrok ken. „Wat deze vraag betreft is er enig licht aan de horizon", wist de wethouder te vertellen. Met de raad was hij het eens dat als de overheid zijn handen bleef terugtrekken, het ook voor de gemeente geen zin had om jaarlijks enige tonnen te steken in de bestrijding van de iepziekte. „Maar voor deze ene keer moeten we de explosie aanpakken". Ter afsluiting van de vergade ring werd nog een dankwoord gericht aan gemeentesecretaris mr J. O. R. Alberda van Ekenstein voor zijn trouwe dienst. Na zeseneenhalf jaar dienstverband stopt hij met zijn werk als gemeentesecreta ris om in Zeeuwsch-Vlaande- ren als secretaris van het Wa terschap Hulster Ambacht ver der te gaan. Hij wordt per 1 ja nuari opgevolgd door de heer W. H. Bitter, nu nog enkele da gen chef van de afdeling Alge mene Zaken. ZIERIKZEE - „M'n complimenten hoor, 't was ge weldig". Met deze lovende woorden vertolkte H. van der Post naar alle waarschijnlijkheid wel de mening van al die honderden die vrijdagavond in de Grote of Nieuwe Kerk van Zierikzee genoten van de traditio nele Christmas Carols. Een stukje Engelse traditie dat in Zierikzee steevast voor een volle kerk zorgt en dat in deze donkere dagen voor Kerst een stijlvolle sfeermaker is. Wat in 1989 als een experiment begon is in vier jaar tijd uitge groeid tot een traditie, waar voor volgens Mar van der Veer van meet af aan veel belang stelling bestaat. Dit waar schijnlijk omdat zo'n avond met Christmas Carols een be paalde zuiverheid en stijl uit straalt. Vrijdagavond echter overtrof het aantal bezoekers alles. Hoewel de kerkdeuren officieel pas om 20.00 uur open zouden gaan, verdrongen velen zich al rond 19.45 uur voor de ingang om toch maar vooral een goede plaats te kunnen be machtigen. Rond kwart over acht was de kerk dan ook al af geladen met mensen die of al leen voor de stemmige muziek of voor die typische kerstsfeer kwamen, die zo zuiver tot uit drukking komt in deze Carols, die aan het eind van de vorige eeuw in Engeland verschenen. Tbt zelfs op de trapjes naar de banken aan de zijkant in de kerk zaten luisteraars, onder wie ook een flink aantal jonge ren. Die kwamen wellicht voor het optreden van het Mauritskoor Nuove Primavera uit Middel- harnis. Dit schoolkoor trad in tegenstelling tot vorig jaar in een wat kleinere bezetting op. Samen met het Zierikzees koor Cantare en het Gereformeerd kerkkoor Zierikzee zorgden zij voor een indrukwekkend be gin. Geheel volgens de traditie, waarin begin en eind nauw keurig zijn vastgelegd, schre den de zangers en zangeressen al zingende (Once in Royal Da vids city) de kerk binnen rich ting dirigent Mar van der Veer. Zeven- a acht honderd man Die had zijn handen meer dan vol, want behalve het dirigeren van de koren, in totaal zo'n ze ventig personen, moest hij bij de samenzang aan het begin en het einde van de dienst ook de vocale verrichtingen van het publiek in goede banen leiden. Op die momenten had de Zie- rikzeese muziekdocent maar liefst een koor van zeven- a achthonderd man onder zijn hoede, hetgeen in deze grote, hoge ruimte voor een machtig geluid zorgde. Hij behoefde dat alles niet in zijn eentje te doen, want ook Liesbeth Franken, die de stemvorming van het In de Nieuwe of Grote Kerk genoten honderden van de traditionele Christmas Carols. (Foto: Joop van Houdt). jongerenkoor verzorgt, nam een gedeelte van het dirigen- tenwerk.voor haar rekening. Nieuw dit jaar was de mede werking van een speciaal ge vormd blazersensemble onder leiding van Kees van der Maas. Die had voor dit optreden zelf de muziek uitgeschreven. Een hele klus die echter de moeite meer dan waard was, zo vond hij achteraf en ook Mar van der Veer was na afloop zeer in zijn nopjes met de bijdrage van dit brass-ensemble. „Het is echt een verrijking" vond hij. De muziek voor de blazers - werken van de Engelse compo nist David Willcocks - had Mar van der Veer in Engeland moe ten huren voor deze avond! Be halve de blazers zorgde ook or ganist Wim Boer uit Burgh op het gerestaureerde Kam en Van der Meulen orgel voor de muzi kale begeleiding van het koor, terwijl af en toe ook de pauken en de snarentrom te horen wa ren. Kern Zingend, musicerend en lezend werden de aanwezigen terug gevoerd naar de kern van het Kerstfeest. Iets dat in het ge- prakkizeer over de keuze van het kerstmenu en de grootte van de kerstboom nogal eens naar de achtergrond verdwijnt. De sfeer vrijdagavond in de Nieuwe Kerk zorgde er echter voor dat het publiek zich weer even realiseerde dat Kerst meer is dan lekker eten en drinken. Actualiteit Daarvoor zorgden niet alleen de korte fragmenten uit Gene sis, Jesaja, Lucas, Mattheus, Johannes die dominee A. Job- sen tussen de Carols door uit de zeventiende eeuwse Staten vertaling voorlas. Tbzamen vormden die korte lezingen het Kerstverhaal, vanaf de aan kondiging van de geboorte van vervolg pagina 2 Muziek lokt van een ziel muziek weer los. Frederik van Eeden Bewolkt HET WEER Veel bewolking en overwegend droog. Minimumtemperatuur omstreeks een graad, middagtem- peratuur ongeveer 4. Zwakke tot matige oostenwind, windkracht 2 3. 1 De eerste overlevenden van de vliegramp in Portugal arriveerden vanmorgen op Schiphol. Dirigente Willie Bil is op zoek naar zangers voor een uitvoering van de Mattheus Passion. De tiende Nieuwsbode-reis, in maart 1993, voert naar het Duitse Cochem. Schaakvereniging Zierikzee verslaat hoofdklasser De Variant. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bijna één miljoen voor veiligheid Zeeland ZIERIKZEE - Het aantal verkeersdoden op de Zeeuwse wegen lijkt zich te stabiliseren. Dat blijkt uit cijfers van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). Tot eind oktober werden 43 mensen het slachtoffer van het verkeersongeval en dat waren er twee minder dan vorig jaar over dezelf de periode. Vorig jaar. vielen in Zeeland in totaal 58 verkeersslachtoffers. In 1990 waren dat er 50. De voorlopige cijfers laten zien dat 14 verkeersslachtoffers be hoorden tot de leeftijdscatego rie 12-23 jaar. Dat is 33 procent van het totaal terwijl deze groep slechts 16 procent uit maakt van de bevolking. Met andere woorden; de 12- tot 23- jarigen lopen extra risico op een dodelijk ongeluk. Hetzelfde geldt voor 65- plussers. In deze categorie wa ren tot eind oktober negen slachtoffers te betreuren, ofwel 21 procent van het totaal, ter wijl het aandeel in de bevol king 16 procent omvat. Zeeuwsch-Vlaanderen telde dit jaar tot eind oktober 15 ver keersdoden. Op Tholen vielen vier doden in het verkeer, op Schouwen-Duiveland zes, op de Bevelanden elf en op Wal cheren zeven. Voor 1993 heeft het ROVZ één miljoen gulden tot zijn be schikking. Het bevorderen van de verkeersveiligheid blijft een harde noodzaak, zo blijkt uit het werkplan van de ROVZ voor 1993. Voor een vruchtbare aanpak van de problemen zijn twee dingen van groot belang: beschikbaarheid van gegevens over verkeersveiligheid en het bevorderen van communicatie. Het ROVZ ziet deze twee zaken als fundament van zijn functio neren. Advertentie rjmm REISBURO VAN OEVEREN L/Wm Dam 3, tel. 01110-15036/12319 r 't Is VOLOP ZOMER bij van Oeveren.. Haalt voor de feestdagen de reisgidsen in huis. I» 4)00 AA Ztntrrf Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bankVgironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. (O Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. I— ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1