Brugzicht neemt afscheid van tweetal oudgedienden uw krant m schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE Eerste catalogus tramhistorie voor ZWN-directeur Koelemij 0 1 n- r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Adieu voorzitter Bij de Vaate en fysiotherapeut H. J. Ensing Van Middelburg naar Zierikzee met de Wasbeer Politie grijpt dieventrio in de kraag Alcohol en snelheids controles Alcohol controle Eenzijdig ongeval dé krant van schouwen -duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I MAANDAG 21 DECEMBER 1992 1496 JAARGANG NR 25278 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Hoppa, beentjes van de grond. De heren H. J. Ensing en C. Bij de Vaate maakten tijdens hun af scheid een rondedansje met de Dosidoos. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Meer dan twintig jaar belangeloze inzet en ijver, dat kan niet on beloond blijven. Daarom hadden bezoekers en medewerkers van het Zierikzeese dagverblijf Brugzicht en de oudercommissie vrijdagmiddag een speciaal pro gramma voor de scheidende voorzitter C. Bij de Vaate en de eveneens vertrek kende fysiotherapeut H. J. Ensing opgezet. Een programma met dans, muziek, enkele sprekers en vooral ook de nodige cadeautjes. Meer dan twintig jaar inzet. Op dat fenomeen legde de nieu we voorzitter van Brugzicht, de Bruse burgemeester A. Voge laar, die de afscheidnemers als eerste mocht toespreken het ac cent. Op grond van alle infor matie die hij als kersverse voorzitter over beiden had in gewonnen concludeerde hij dat de oud-wethouder van Zierik zee een uitstekend voorzitter is geweest voor Brugzicht. Al moet het voor Elj de Vaate lang niet altijd even eenvoudig zijn geweest om al zijn functies met elkaar te combineren. Die com binatie leek op papier wel ge mak op te kunnen leveren, in praktijk bleek dat combineren weieens wat lastiger. Integratie Bij voorbeeld toen in 1977/1978 binnen de muren van het stad huis gesproken werd over een nieuwe lokatie voor Brugzicht. Vogelaar: ,,U hebt er indertijd voor geknokt dat het nieuwe onderkomen voor Brugzicht op de huidige lokatie (Schel- destraat) kwam te staan". Dit met het oog op een betere inte gratie van de gehandicapte bin nen de totale bevolking. Die in tegratie heeft Bij de Vaate, die vanaf 19 december 1971 voor zitter is geweest, altijd na gestreefd. Overname Bij de Vaate was bovendien een voorzitter wiens betrokken heid verder reikte dan het be stuurlijk reilen en zeilen van Brugzicht. Zeer regelmatig waren hij en zijn vrouw aanwezig bij ouder avonden. Een recent voorbeeld van die inzet was wel het vele werk dat Bij de Vaate belange loos heeft verricht voor de overname van kinderboerderij De Punt door Brugzicht. Brug zicht is Bij de Vaate dan ook veel dank verschuldigd. Leeftijdsgrens De voltooiiing van het project Kinderboerderij kan Bij de Vaate als voorzitter niet hele maal meer meemaken. Hier voor is volgens directeur J. A. Bleijswijk van Brugzicht nog wel een jaar of vijf plus een aardig geldbedrag nodig. Eigenlijk, zo verklapte Bleijs wijk had Bij de Vaate best nog wel wat langer voorzitter van het stichtingsbestuur van Brugzicht willen zijn, het over schrijden van de leeftijdsgrens die voor het bestuur van Brug zicht geldt maakte dat echter onmogelijk. Wel blij was Bleijswijk met blijvende be trokkenheid van Bij de Vaate met de hele overname van de kinderboerderij. Geduld Voor de twintig jaar dat H. J. Ensing als fysiotherapeut aan het dagverblijf Brugzicht ver bonden was, had de nieuwe voorzitter alle waardering, om dat, zo zei hij, het soms een zware opgave was waarvoor veel geduld vereist was". Na mens het bestuur overhandig de hij de beide afscheidnemers als blijk van waardering een enveloppe met inhoud. Directeur J. A. Bleijswijk me moreerde nog eens hoe moei lijk het 21 jaar geleden was om een fysiotherapeut voor Brug zicht te vinden. Ensing wilde het wel doen maar gaf gelijk te kennen dat niet jarenlang te willen doen. Het werd uitein delijk ruim twintig jaar! In die periode heeft de fysiothera peut veel betekend voor Brug zicht. Ensing was geen man voor flauwekul, zijn principe was in die jaren steeds wat goed is voor de deelnemers moet je ze geven. Zijn belangstelling be perkte zich overigens niet al leen tot de fysieke ontwikke lingen van de deelnemers, maar ook voor het reilen en zei len van het dagverblijf toonde hij oprechte belangstelling. Gezien alle lof die hem door Vogelaar, Bleijswijk en D. van Vught van de oudercommissie was toegedicht was het niet vreemd dat uit jaszakken en uit verborgen hoeken allerlei giften te voorschijn kwamen, waarbij de twee kleurige abstracte schilderijen gemaakt door Dien Hoogerwerf wel het meest in het oog sprongen. Met een voldaan gezicht overhan digde ze deze fraaie werken aan beide heren. Dosidoos De „uitsmijter" van deze af scheidsbijeenkomst was echter het optreden van Hetty Rotte en de volksdansgroep Dosi doos. Nadat Hetty Rotte eerst achter de piano was gekropen om een Lang zal ze leven te spe len, liet ze samen met Janny Schraver, John van de Sande, Annerieke van Klinken, Anja Bouterse, Corinne Quist, Ma- riska Schilperoord en Catrien Koster zien over welk repertoi re de groep beschikt. Dat blijkt tot over de grenzen te reiken, want na een paar rondedansjes werden ook 'ëéri wat moeilijke re Engelse en Amerikaanse dans uitgevoerd. De scheidende voorzitter en fy siotherapeut mochten dit alles niet lijdzaam ondergaan want als slot van de middag nloesten beiden onder het kritisch oog van de volksdansers en de an dere aanwezigen laten zien dat ook zij na al die jaren nog een rondedansje kunnen maken. ZIERIKZEE - „Toegegeven, die kaarten en tekenin gen hebben we niet zo netjes bewaard, maar dat we overwogen deze weg te gooien, dat suggereert dat we cultuurbarbaren zijn". Drs. G. J. M. Koelemij, direc teur van NV Streekvervoer Zuidwest Nederland moest dat vrijdagmorgen in het Zierikzeese stad huis bij de presentatie van de catalogus met kaarten en tekeningen van vroegere trammaatschappijen toch even kwijt. Cultuurbarbaar of niet, het eerste exemplaar van deze nieuwe uitgave van het Rijksar chief in Zeeland was voor de ZWN-directeur. Het begin van deze catalogus waarin materiaal te vinden is van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij en de andere maatschappijen die in juli 1977 fuseerden tot de NV Streekver voer Zuidwest-Nederland ligt in een bericht dat het Rijksar chief in Middelburg vier jaar geleden ontving. Daarin werd medegedeeld dat er bij de ZWN duizenden tekeningen en kaar ten over het tramverleden in Zeeland en op de Zuidholland se eilanden lagen te verpiete ren. Deze dreigden volgens drs A. C. Meijer, hoofd van de afde ling inventarisaties van het Rijksarchief „in de container te verdwijnen". Schatdelvers De vondst van deze historische schat betekende wel dat er op zoek moest worden gegaan naar schatdelvers. Die vond het Rijksarchief in de personen H. A. M. van Schagen en T. A. Sondermeijer, zelf twee ver stokte openbaar vervoer gebruikers. Op vrijwillige ba sis zetten zij zich aan de pittige klus om zo'n 2350 tekeningen en kaarten over tramtracé's, re mises, wachtlokalen, rollend, rijdend en varend materieel te restaureren, te ordenen en te beschrijven. Dat viel niet mee, omdat deze historische schat bij het archief ongeordend bin nenkwam, verpakt in 48 rollen en pakken. Uitgeven Het resultaat van hun „schat- graverijen" was zo gedegen en systematisch dat het Rijksar chief besloot om deze catalo gus, waarin een stuk tramver leden verwoord en in kaart ge bracht is, uit te geven. Daar voor was nog eeij andere reden aan te voeren. In de periode 1886-1962 gebruikten de eind 1878 opgerichte Rotterdamsche Tramwegmaatschappij en de andere maatschappijen op de Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen nogal wat buitenlands materieel. Het zou Meijer niet verwonderen als de kaarten en tekeningen die bij de ZWN wa ren gevonden niet bij de fabri kanten meer bekend zijn. Het vastleggen van dit stukje ver leden, zowel in een catalogus als op microfiche verdiende dan ook aanbeveling. Zierikzee Dat die catalogus nu juist in Zierikzee werd gepresenteerd lag voor de Zierikzeese burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs voor de hand. Als cen trum binnen het Deltagebied en als vestigingsplaats van het ZWN-hoofdkantoor sprak dat eigenlijk voor zich. Er was nog een ander argument aan te voe ren voor deze lokatiekeuze. Het initiatief om op Schouwen- Duiveland een tramlijn te rea liseren ging uit van een regio naal comité, onder leiding van de toenmalige burgemeester van Zierikzee, Chr. W. Ver- meijs. Privatisering Dat werd door de Rotterdam sche Tramwegmaatschappij, die zich sinds 1878 geleidelijk aan had uitgebreid opgepikt. „Een stukje privatisering avant la lettre" aldus Assel- bergs. Tot Burgh Rond de eeuwwisseling werd de lijn Steenbergen, Anna-Ja- cobapolder, Zijpe, Brouwers- haven-Slingerbos geopend. De ze lijn werd in 1915 doorgetrok ken tot Burgh. Tot 1966 ging het vervoer eerst per stoomtram en later per motorwagen. Vanaf 1966 wordt het personenver voer alleen per autobus gere geld. Zeker in die eerste jaren was het vervoer van en naar Rotter dam nog een vermoeiende en tijdrovende aangelegenheid. Voor een tocht naar Rotterdam was men al gauw vier uur on derweg in wagons, die blijkens oude filmbeelden qua comfort niet te vergelijken waren met het materieel van de ZWN nu. Oriëntatie Het feit dat het vervoer op Schouwen-Duiveland in den beginne vanuit Rotterdam werd geregeld heeft er volgens Asselbergs toe bijgedragen dat Schouwen-Duiveland en Zie rikzee ook nu nog meer op de Randstad zijn georiënteerd. De technologische ontwikkelin gen maken die „oriëntatie op het noorden" ook mogelijk. Nu hebben busreizigers voor een tochtje naar Rotterdan volgens ZWN-directeur Koelemij niet meer dan 55 minuten nodig. En dat geldt nog voor de spits. Rechtzetten Nadat Koelemij het eerste exemplaar van de nieuwe cata logus van Sondermeijer en Van Schageh had ontvangen, wilde die toch eerst nog even wat rechtzetten. De opmerking van Meijer dat de ZWN het histo risch waardevolle materiaal had willen weggooien, wilde Koelemij toch éven rechtzetten. Ruimtegebrek Dat was niet het geval al zat de ZWN gezien het ruimtegebrek wel in zijn maag met al die do zen met materiaal dat voor de onderneming geen bedrijfseco nomisch belang had. Vrij vervoerbewijs Voor de twee samenstellers van de catalogus had Koelemij nog een toepasselijk geschenk. Bei den kregen van hem een vrij vervoerbewijs voor de periode '93-'95. Die bewijzen lagen ech ter vrijdag nog bij de drukker en dus maakte Koelemij tot hi lariteit van de genodigden van de nood een deugd door symbo lisch een bewijs voor de perio de '89-'92 te overhandigen. Voor hun terugreis naar Mid delburg had het tweetal dat be wijs nog niet nodig. Door toe doen van de ZWN waren de ge nodigden immers per Wasbeer - een oude bus - naar Zierikzee vervoerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om hiervoor De Wasbeer uit 1950 te gebruiken. Omdat deze in revisie was had de ZWN een jonger type inge zet, een bus van Leyland - Ver heul uit 1966. Deze bus was tot 1983 eigendom van de ZWN, waarna deze hem overdroeg aan de Stichting Veteranen Au tobussen, werkgroep Zuid west-Nederland. BRUINISSE - De politie heeft zaterdagmorgen omstreeks 04.30 uur tijdens een surveil lance drie dieven, allen afkom stig uit Lewedorp in de kraag gevat. Deze werden aan de Ha- geweg bij Bruinisse aangehou den. Het drietal, de 25-jarige H, zijn minderjarige vriendin en de 26-jarige D. hadden in hun auto onder meer radio's, video en een walkman afkomstig uit een groot aantal caravans op een nabijgelegen camping. Eerder die nacht had het drie tal al een aantal caravans op een camping bij Zierikzee opengebroken. Het drietal is in verzekering gesteld, terwijl ook een onderzoek wordt inge steld naar elders door de da ders gepleegde feiten. ROTTERDAM - Rotterdam wil het in financiële nood verke rende Stads TV steunen. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit besloten. Maandag wordt op het stad huis met de zendgemachtigde SLOR overlegd over de voor waarden voor de financiële steun. Er is 1,3 miljoen gulden nodig om volgend jaar uitzen dingen van de lokale omroep mogelijk te maken. Bitter en zoet is de afscheidsleus. Herder Bewolkt HET WEER Wolkenvelden en droog. Minimum temper. rond het vriespunt, maar In opklaringsgebieden enkele gra den lager. Midddagtemp. ±2 gra den. Wind uit oostelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddengebied vrij krachtig, 5. EXPOSITIE Voorzitter van de Zeeuwse Kunstkring A. C. M. - Schouw opende de expositie van Marja de Lange. MESSIAH In de Willibrorduskerk in Zierikzee werden de hoogte punten van Höndel's Messiah gespeeld. GEBOORTE Met de geboorte van Arjen Kooiman telt Zierikzee 10.000 inwoners. 8 VOETBAL DFS versloeg in een streekderby ZSC met duidelijke cijfers: 6-0. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/BROUWERS- HAVEN - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft vrijdag en in de nacht van za terdag op zondag op verschil lende plaatsen op snelheid en alcoholgebruik gecontroleerd. Daarbij werden tien proces sen-verbaal opgemaakt en moést S. uit Brouwershaven zijn rijbewijs inleveren. Vrijdagmiddag voerde de rijks politie snelheidscontroles uit in de Haringvlietstraat ter hoogte van de kruising met de Grevelingenstraat en op de Scheepstimmerdijk, waar op grond van klachten van bewo ners werd gecontroleerd. Voor de Scheepstimmerdijk, waar tussen 15.30 en 16.30 uur werd gecontroleerd, wordt een snel heid van 30 kilometer per uur geadviseerd. Als maximum snelheid geldt 50 km. In totaal werden 113 auto's gecontro leerd. Geen daarvan reed har der dan de toegestane 50 km. De meeste voertuigen bleken tussen de 20 en 40 km te rijden. Haringvlietstraat In de Haringvlietstraat ter hoogte van de kruising met de Grevelingenstraat werden tus sen 17.00 en 18.00 uur 356 auto's gecontroleerd. Acht daarvan reden tussen de 61 en 71 km en kregen daarvoor een proces verbaal. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Delingsdijk S. uit Brouwers haven betrapt op het rijden on der invloed. Behalve een proces-verbaal moest deze ook zijn rijbewijs inleveren. Na verhoor kon S. huiswaarts keren. Een andere Brouwenaar trachtte zich in verband met al coholgebruik te onttrekken aan deze controle. Op de Kak kers weel weg bij Noordgouwe werd hij aangehouden. Na on derzoek bleek deze niet teveel te hebben gedronken. Tbch krreeg hij een proces-verbaal en wel voor het negeren van een stopteken. OUWERKERK - Vrijdagavond omstreeks 21.00 uur heeft zich op de Vissersweg bij Ouwer- kerk een eenzijdig ongeval voorgedaan waarbij flinke ma teriële schade ontstond. Het ongeval ontstond toen fne- vrouw F. die in de richting van het dorp reed in een flauwe bocht in de rechterberm reed en daardoor de macht over het stuur verloor. Then ze wilde corrigeren belandde de auto vervolgens in de rechtersloot. De auto - door de klap - total loss moest door takelbedrijf Ista uit Oosterland worden weggesleept. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar CD Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i- ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1