„Ik zie wel hoe ver ik kom, het is gewoon leuk om mee te doen" 2500ste passagier verwelkomd in wijkbus vijfenzestig-plus Bejaard Ontsnapping Cheque van 50.000,- voor ziekenhuis Autogordel controle Autokraker aangehouden Oester- - stropers opgepakt Anneke Baart in finale Miss Zeeland J. van den Noord: Behoefte aan aanvullend vervoer bewezen Kunst in nijverheid VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 NR 25277 3 |Verwachting t/m dinsdag 22 december Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZltRIKZEESCHEfêfJ NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Adverténtietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. successes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Nederland is een raar landje. Voor velen ook een goed land. Wanneer je arbeidsongeschikt raakt, je baan verliest, met pensioen gaat, altijd heb je de zekerheid dat er goed voor je wordt gezorgd, dat je een dak boven het hoofd hebt en niet omkomt van de honger. De so ciale zekerheid is hier prima geregeld. Toch mist er iets. In Nederland en andere Westerse landen is het gebruikelijk dat wanneer mensen een hoge leef tijd hebben bereikt en niet meer voor zichzelf kunnen zor gen, zij worden 'weggestopt' in een bejaardencentrum of verzorgingshuis. ,,Dat is het beste voor je, de verzorgers zullen goed voor je zorgen", wordt hen door familie in het oor gef luisterd, „en we komen je iedere week opzoeken". Van uit de auto wordt nog een keer gewuifd en het oudere stel of de alleenstaande ouder wordt achtergelaten. Terwijl met na me in de zuidelijke landen de familie de ouders in huis houdt en blijft verzorgen, zijn daar hier in Nederland bepaalde in stellingen voor. Maar goed, de ze situatie is in de loop der tij den zo gegroeid en op zich is het natuurlijk een goede zaak dat deze instellingen bestaan. Velen vinden er hun stekje en het personeel doet ondanks een tekort aan mankracht en geld al het nodige om het de bewoners naar de zin te ma ken. Over het algemeen lukt dat goed en zijn de meeste be jaarde mensen, wanneer ze eenmaal gewend zijn, toch ge lukkig in hun nieuwe leefom geving. Enige rust wordt hen echter niet gegund, zo lijkt het. De overheid heeft name lijk bepaald dat er bezuinigd moet worden en dat er ook in de provincie Zeeland een aan tal verzorgingshuizen gesloten dient te worden. Misschien is het omdat oudere mensen niet zo snel van zich laten horen, dat juist zij de dupe worden van deze maatregel, want je vraagt je toch werkelijk af of er geen andere zaken zijn waar een provincie wat minder geld aan kan uitgeven. Het gesol met oudere mensen lijkt hier voor niet de meest geschikte manier. P.S. ZUTPHEN - Voor de tweede keer deze week zijn drie gede tineerden ontsnapt uit de jeugdgevangenis van Zutphen. De ontsnapping ging gepaard met een korte gijzeling van twee bewaarders. Dat heeft de politie in Zutphen donderdag avond meegedeeld. Donderdagavond om tien over acht gijzelden de drie gedeti neerden twee bewaarders door hen met het mes op de keel te dwingen de tussendeuren van de rechteruitgang te openen. De portier opende de buiten deur toen hij zag dat zijn colle ga's werden gegijzeld. Buiten zag een bewaarder kans te ontsnappen. De tweede werd even later losgelaten waarop het drietal te voet verdween. De ontsnapte jongemannen zijn respectievelijk 20, 21 en 22 jaar oud. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht noordo. 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 08.45, onder 16.28 Maan op 03.41, onder 13.14 20 dec.Zon op 08.45, onder 16.29 Maan op 04.59, onder 13.44 21 dec.Zon op 08.46, onder 16.29 Maan op 06.13, onder 14.22 Nieuwe Maan: 24 dec. (01.43) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Hoewel er nog enige on zekerheid over bestaat, zijn er toch ook duidelijke aanwijzingen dat de winter nu toch op de loer ligt. Vanaf maandag wordt er een krachtig ho- gedrukgebied boven Scandinavië verwacht. Dit hoog drijft bij ons de wind in de oosthoek, waardoor er transport van veel koudere lucht uit Rusland en Scandinavië op gang kan komen. Volgende week gaan de temperaturen, zeker gedurende de nacht ruim onder nul. Ook de kans op een witte kerst wordt reëel. Iets dat statistisch gezien minder dan eens in de tien jaar voorkomt. Voor dat het echter zover is nadert er za terdag een koufront vanuit het wes ten. Er is het komende etmaal dan ook veel bewolking en er kan lang durig regen vallen. De temperatuur ligt zowel vannacht als morgen overdag rond de 7 graden. De wind is zuidelijk, vannacht nog matig, en aan de kust krachtig tot hard. Over dag neemt de wind snel en sterk af, tot zwak en veranderlijk. Zondag ligt ons land aan de koude kant van het front en vanaf dat moment begint de hogedrukopbouw in de richting van Scandinavië. HILVERSUM - Het aantal zelf dodingen in Nederland is de af gelopen vijf jaar gedaald. Het aantal pogingen tot suïcide is zelfs gehalveerd. Onderzoek van de vakgroep Klinische Psychologie van de Rijksuni versiteit Leiden heeft dat uit gewezen. „Tot 1984 steeg het aantal zelfdodingen, vanaf 1985 is het aantal jaarlijks ge daald." In 1984 waren er 1901 zelfdodingen; een-jaar later 1760. De daling heeft zich ver der voortgezet tot in 1991 met 1611 zelfdodingen. Advertentie BROUWERSHAVEN - Giste ren, donderdag, overhandig den vertegenwoordigers van de commissie Geven om jong leven een cheque van 50.000,- aan dokter K. Hahlen van het Sophiakinderziekenhuis in Rotterdam. Dokter Hahlen is hoofd van de subafdeling haematologie/on- cologie van het Sophia-kinder- ziekenhuis. De gift is bestemd voor de aanstelling van een re- searchverpleegkundige bij ge noemde afdeling. De commis sie Geven om jong leven spant zich al vele jaren in voor de kinderen van de afdeling onco logie van het kinderziekenhuis en biedt de kinderen jaarlijks een geheel verzorgde dag naar De Efteling aan. De benodigde gelden worden bijeen gebracht door het organiseren van diver se activiteiten. De jaarlijkse rommelmarkt is een hoogte punt. De commissie hoopt door haar werk een bijdrage te kun nen leveren aan de verzachting van het ziekte-leed van met na me jonge kinderen. ZIERIKZEE - Gisteren, don derdag, schreef de politie vijf tien processen-verbaal uit we gens het niet dragen van de au togordel. Tussen 14.00 en 14.45 uur werd nabij de kruising Heuvelsweg- Lange Blokweg gecontroleerd. Ongeveer 30 procent van de be stuurders bleek geen gordel te dragen. Op het niet dragen van de autogordel staat een boete van 50,-. BRUINISSE - Op verzoek van de Rijkspolitie Schouwen-Dui- veland is door de politie Rid derkerk de reeds langer ge zochte B. uit Ridderkerk aan gehouden. B. wordt verdacht van het ple gen van een aantal inbraken in auto's in Bruinisse afgelopen zomer. Een mede-dader was reeds eerder aangehouden. B. heeft drie auto-inbraken be kend. ZIERIKZEE - Dankzij een ade quate samenwerking tussen Staatsbosbeheer, de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland en de groep Veld- en milieupolitie zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee oesterstropers opgepakt. De oesterstropers werden op heterdaad betrapt op het mo ment dat zij bezig waren om oesters weg te halen van een strekdam in de Oosterschelde bij de Schelphoek. Veertig zak ken oesters werden in beslag genomen. Advertentie Anneke Baart uit Noordwelle, één van de finalistes bij de verkiezing Miss Zeeland '92. (Foto: Joop van Houdt). NOORDWELLE - De 22-jarige Anneke Baart uit Noordwelle is vanavond, vrijdag, in discotheek El Toro in Goes één van de deelneemsters aan de Miss Zeeland verkiezing 1992. In de voorrondes die in de zelfde discotheek werden gehouden, behoorde zij van de tien meisjes die meededen tot de besté zes. Bij de finale wordt daar nog een meisje uit een ande re voorronde aan toegevoegd en tezamen gaan zij uitmaken wie zich de schoonste van Zeeland mag noemen. De winnares, die wordt gekozen door een jury waarin onder andere Vivian Jansen, de huidige Miss Universe, en Lillian Dekkers, Miss Brabant 1992 zitting hebben, wint een geldbedrag van 1500 gulden. Bruin lang krullend haar, blau we ogen en een stralende glim lach. Anneke Baart is een vro lijke en mooie Rotterdamse, die sinds drie jaar in Noord welle woonachtig is. In de krant had Anneke enige maan den geleden gelezen over de verkiezing Miss Zeeland. Zelf had ze geen enkele ervaring met dit soort schoonheids wedstrijden, maar aange spoord door vriendinnen be sloot ze een poging te wagen en belde ze het organisatiebureau. Ze had weinig hoop dat ze mee zou mogen doen gezien haar kleine postuur. Anneke meet namelijk maar 1,58 meter. „Geen enkel probleem, geef je maar gewoon op", zo leerde een telefoontje richting het organi satiebureau New Image Pro ductions uit Eindhoven. De vriendelijke en geruststel lende manier waarop haar vra gen werden beantwoord, gaven Anneke de moed om zich in te schrijven. Samen met tien an dere Zeeuwse schonen moest zij aantreden voor de voorron de. Wat haar direct opviel was de spontane manier waarop de meisjes met elkaar omgingen. „Iedereen hielp elkaar met de haren goed te doen en van riva liteit was eigenlijk geen spra ke, het ging er heel ontspannen aan toe". Na wat uitleg over hoe de avond zou verlopen, moesten de meisjes in de eerste ronde in vrijetijdskleding op het po dium. De vraag was alleen wie als eerste de sprong in het die pe wilde wagen. De spontane en goedlachse Anneke bleek daarmee geen problemen te hebben en begaf zich zonder schromen voor de spotlights. „Ik dacht ik ga maar eerst, dan ben ik er het snelst vanaf", weet ze nog. De presentator stelde een aantal vragen over hobby's, woonplaats, muziek- voorkeur en dergelijke. „Ge lukkig waren het geen moeilij ke vragen en stond ik niet ge lijk met een mond vol tanden", verzucht Anneke. In de tweede ronde hadden de meisjes zich omgekleed in avondkleding. Haar kleding had ze zelf uitgezocht. Gehuld in een mooie zwarte pantalon, een gillette met ópen rug en op hoge hakken vertoonde zij zich 1 aan het publiek en de jury. Het bemoedigende knikje van één van de juryleden gaf Anneke het vertrouwen dat ze het zo slecht nog niet deed. De derde en laatste ronde bleek voor de meisjes het spannendste, want nu was de badkleding aan de beurt. Kleding die bij mannen nog al eens kan leiden tot ge roep en gefluit. „Tbch kwamen er vanuit de mannelijke helft van het publiek geen vervelen de reacties", aldus de finaliste. Geintje Na de drie rondes moest de ju ry in beraad treden. Onder de Zeeuwse meisjes heerste de ge bruikelijke spanning die hoort bij een Miss-verkiezing. In wil lekeurige volgorde werden de finalistes bekend gemaakt. Bij de eerste vijf meisjes werd An- neke's naam niet genoemd. De Noordwelse had er op dat mo ment al geen vertrouwen meer in. Toch kwam het verlossende antwoord „De laatste finaliste is Anneke Baart, die plotseling twee centimeter groter is ge worden", schalde het door de zaal. „Een geintje van de pre sentator', legt Anneke uit, „bij mijn inschrijving had ik name lijk opgegeven dat ik 1,60 me ter lang ben'. Zenuwen Of ze een kans maakt bij de fi nales, vindt ze moeilijk te zeg gen. „Het was in ieder geval heel erg leuk om mee tè doén, ik zie wel hoe ver ik kom", zegt Anneke nuchter terugblikkend op de voorrondes. „Zelfs als ik niet door was gegaan, was ik toch gaan kijken". Toch hebben de zenuwen haar onbewust flink te pakken. „De hele week ben ik al misselijk als ik wat eet, ik ben er zelfs voor bij de dokter geweest. Ik was zelfs wagenziek terwijl ik zelf ach ter het stuur zat toen we terug reden uit Goes". Van zichzelf had ze dat niet verwacht. Im mers twee jaar geleden stond ze met haar paard Aran in de finale van de Zeeuwse kam pioenschappen dressuur, die ze later ook won, en ook toen was ze niet zo nerveus als nu. In ieder geval is ze een ervaring rijker. Als het aan Anneke ligt is het ook niet de laatste keer dat ze meedoet aan een Miss verkiezing. „De volgende keer schrijf ik mezelf weer in, want het is gewoon hartstikke tof". Namens de gemeente Zierik zee, die het project subsidieert, werd gisteren het woord ge voerd door wethouder D. van der Wekken. Hij schaarde zich allereerst achter de conclusie van Van den Noord dat de Wijkbus 65+ in een behoefte voorziet. „En die behoefte zal ook in de toekomst blijven be staan", aldus Van der Wekken. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat ouderen anno 1992 langer zelfstandig blijven wonen en dat ook bejaarden woningen vaak heel verspreid, en in buitenwijken liggen. „Terwijl de voorzieningen vrij wel allemaal in de binnenstad liggen", aldus de wethouder. Hij stelde dat de Wijkbus 65 derhalve een goed instrument is om ouderen te betrekken bij alles wat er zich in Zierikzee afspeelt. Het was voor de eer ste keer dat de Wijkbus 65+ de mijlpaal van 2500 passagiers haalde. De Wijkbus 65+ ging in juni 1988 van start en is een initia tief van de afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO), Ihxibedrijf J. de Jonge uit Zie rikzee en de Stichting Welzijn Ouderen (SWO). De wijkbus wordt mogelijk gemaakt dank zij een financiële bijdrage van de gemeente Zierikzee. Vlag uit „Vandaag hangt de vlag uit", begon J. van den Noord, voor zitter van de beheerscommissie van de Wijkbus 65+ zijn toe spraak tot de 2500ste passagie- re. Hij schetste in het kort de geschiedenis van het ontstaan van de Wijkbus en stelde dat het de bus voor de wind is ge gaan. „Tben we begonnen had den we gemiddeld zo'n 31 pas sagiers per dag. Nu zijn dat er al gemiddeld 50", aldus Van den Noord. Zijn conclusie is dat de Wijk bus 65+ duidelijk in een be hoefte voorziet. „Wat dat be treft hebben wij ook veel te danken aan de enorme inzet van de vrijwillige chauffeurs en de coördinator", aldus Van den Noord. Hij stelde dat het succes van de Wijkbus veel te maken heeft met het feit dat men een zeer flexibel rij- schema heeft. De wijkbus on derhoudt een verbinding tus sen de binnenstad van Zierik zee en buitenwijken Malta en Poortambacht. Men kan ook gebruik maken van de wijkbus voor vervoer naar verpleeghuis De Cornelia- stichting en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De Wijkbus heeft vaste halte plaatsen, maar op verzoek stopt de bus op elke gewenste plaats langs de route. De Wijk bus 65+ is bedoeld voor men sen ouder dan 60 jaar die slecht ter been zijn en is bedoeld als Wethouder D. van der Wekken feliciteert de 2500ste passagier. (Foto: Marijke Folkertsma). «MSf Vienna Collection Arabia Stelton en Studio D-Tec John Bi ZIERIKZEE - „Ik maak er al van het begin af aan ge bruik van. Ik vind het gewoon erg makkelijk". Dat antwoordt de 75-jarige mevrouw G. de Vin-Kruit op de vraag of zij vaak gebruik maakt van de Wijkbus 65 Mevrouw De Vin werd gisteren, donderdag, in het zonnetje gezet als zijnde de 2500ste passagier van de Wijkbus 65 aanvullende vervoersmogelijk- heid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3