tw-zz. iïeeeL Ritzen krijgt groen licht voor akkoord over lerarensalarissen Gezellige drukte op de kerstmarkt Tweede Kamer trekt meer geld uit voor de politie WEEK RVIC EI HST DEÜRLOO B.V. Algemene Zeeuwse l Duivelandse raad achter extra krediet waterstanden Opheffing van buslijnen agenc Wake voor Joegoslavië Tegen de zin van het kabinet <'c Meerjarig contract met de vakbonden 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZKKl'WS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Vervolg van paq. 1 gadering een levendige discus sie. De PvdA-fractie bleek ver deeld. Fractievoorzitter Hille- brand sprak in een eerste reac tie allereerst zijn teleurstelling uit over wat hij betitelde als 'de starre opstelling' van de bestu ren van beide peuterspeelza len. Hilleband zei ervan over tuigd te zijn dat het peu- terspeelzaalwerk goedkoper zou moeten kunnen. Hij ging échter niet zover dat hij zich te gen het collegevoorstel uit sprak. Hij stelde dat het opvoedkun dig nut en het bestaansrecht van de peuterspeelzalen is be wezen en dat deze niet meer weg te denken zijn. Ook WD-vertegenwoordiger mevrouw Van den Ouden sprak zich uit voor de door het colle ge voorgestelde subsidiëring. CDA-raadslid mevrouw Klaas- sen sloot zich bij de voorstem mers aan. „Werken met vrijwil ligers schijnt problematisch te zijn. Dit is de enige oplossing". SGP/RPF/GPV-woord voerder J. A. van den Berge haakte daar op in. „Het kost meer dan we gedacht hadden, maar het- peuterspeelzaalwerk heeft haar bestaansrecht bewezen", aldus Van den Berge. „Het is maar net een kwestie hoeveel je daar voor over hebt. En als je iets doet moet je het goed doen". Vervolgens legde PvdA-raads- lid A. J. C. Melieste wat hij noemde een stemverklaring af. Het bleek een uitgebreid be toog tegen het collegevoorstel. Melieste vindt dat het peu- terspeelzaalwerk een stuk goedkoper gemaakt kan wor den door de peuterspeelzalen in Nieuwerkerk en Oosterland samen te voegen. „Ik vind het ook raar dat er onder de ouders geen animo is voor zelfwerk zaamheid", aldus Melieste. „Er moeten toch ouders zijn die er wel tijd voor hebben". Met de stem van Melieste tegen- en de stemmen van de overige raads leden vqor werd het voorstel van het college tenslotte aange nomen. Vervolq van paq. 1 mensen reageerden verrast op de geste. Sommigen wilden op de foto met de kerstman en kinderen lieten zich gemakke lijk overhalen om een rondje mee te rijden met paard en wa gen. „Ze zijn veel minder snel bang van me dan van Sinterklaas. Dat komt denk ik omdat ik geen Zwarte Pieten bij me heb en geen boek waarin van alles over ze opgeschreven kan staan". Van volwassenen kreeg de kerstman regelmatig op merkingen over zijn dikke buik. Zo ben ik. Een kerstman is altijd goed gevuld, want tij dens het kerstfeest wordt er lekker gegeten". In tegenstelling tot vorig jaar, toen het tijdens de -allereerste kerst-weekmarkt een hele dag regende en waaide bleef het gisteren een hele dag droog en zacht weer. Tben de duisternis begon in te vallen gingen de rij en lampjes aan waarmee alle kramen waren versierd, want ter gelegenheid van de kerst- weekmarkt bleven de kramen tot 21.00 uur geopend. ROTTERDAM - Van 20 decem ber 1992 tot en met 14 februari 1993 is in het Museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam het werk van negen jonge kunstenaars te zien. De tentoonstelling, Peiling 92, is de tweede in de reeks van pre sentaties van jonge kunste naars. Vorig jaar is de tentoon stelling samengesteld door het Haags Gemeentemuseum. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 december 10.55 132 04.35 -107 23.45 147 17.15 -141 20 december 12.10 135 05.50 -111 18.25 -138 21 december 00.50 148 07.00 -118 13.20 143 19.25 -134 ROOMPOT BUITEN 19 december 09.45 130 03.20 -100 22.25 144 16.05 -132 20 december 10.45 133 05.00 -102 23.25 146 17.30 -129 21 december 11.45 142 05.55 -110 18.15 -129 BRUINISSE 19 december 11.00 144 04.35 -113 23.45 159 17.10 - 146 20 december 12.05 147 05.50 -117 18.25 - 144 21 december 00.50 158 07.00 -125 13.05 151 19.25 -143 WEMELDINGE 19 december 10.55 140 04.35 -111 23.45 155 17.15 -145 20 december 12.10 143 05.50 -115 18.25 -142 21 december 00.55 155 07.00 -123 13.15 149 19.30 -140 Springtij 26 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ENSCHEDE - Om betrokken heid te tonen bij de oorlog in het voormalige Joegoslavië is donderdagavond in Enschede door naar schatting 80 mensen een stille wake met fakkels en kaarsen gehouden. Het ging om een initiatief van Groen Links dat werd ondersteund door tal van andere organisa ties. In aansluiting op de wake is tijdens een discussiebijeen komst besloten een plaatselijk platform op te richten voor hu manitaire hulp aan de slachtof fers van de oorlog in Bosnië. Er wordt gedacht aan de adoptie van een vluchtelingenkamp. Daarnaast wil men inspelen op de behoefte aan een politiek in houdelijke discussie over de si tuatie in het voormalige Joe goslavië. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag avond laat tegen de zin van het kabinet een aantal wijzigingsvoorstellen op de begroting 1993 aangeno men, waardoor in totaal 93 miljoen gulden meer ter beschikking komt voor de politie en het beleid ter bestrijding van de criminaliteit. Premier Lubbers had de diverse voorstellen eerder ontraden", dan wel krachtig ontraden". Het ging in dit geval om voor stellen van de beide regerings fracties CDA en PvdA. Beide fracties vinden dat de minis ters Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie 500 extra politiemen sen moeten aanstellen en de rechterlijke macht en justitie moeten versterken. Verder wordt extra geld uitgetrokken voor de zogeheten HALT- projecten voor ontspoorde jon- geren, de reclassering, de slachtofferhulp en voor stads wachten en dergelijke. Afwijzing Premier Lubbers liet de Kamer weten er tegen te zijn om 15 miljoen gulden te halen uit de voorlichtingsbudgetten van de diverse departementen. Het PvdA-Kamerlid Melkert liet donderdagmiddag blijken niet erg onder de indruk te zijn van de krachtige afwijzing door de premier. CDA en PvdA hebben immers bij de algemene be schouwingen al een motie van deze strekking aangenomen, dus de premier had beter moe ten weten, zo luidde zijn rede nering. Een bedrag van 40 mil joen gulden moest ook vanuit diverse andere departementale begrotingen bij elkaar worden geschraapt. Dit bedrag komt uit een korting op de perso neelsbudgetten. Dat is volgens het PvdA-Kamerlid Stoffelen mogelijk, omdat de terugdrin ging van het ziekteverzuim bij de rijksoverheid veel succes voller verloopt dan aanvanke lijk voorzien was. Motie De Kamer vroeg het kabinet via het aannemen van een mo tie van CDA en PvdA bij de rijksoverheid in 1994 duizend arbeidsplaatsen meer te ver minderen dan de 6000 die zijn aangekondigd in de begroting van binnenlandse zaken voor volgend jaar. Minister Dales heeft eerder deze week nog ver zucht dat ze beter kon aftreden als deze motie werd aangeno men, gecombineerd met de ex tra inspanningen die van haar verwacht worden op het terrein van de criminaliteitsbestrij ding. Het Kamerlid Linschoten van de WD vroeg direct na het aannemen van de motie of de minister nu inderdaad zou op stappen. Dales reageerde laco niek met de opmerking dat zij de motie zal gaan bespreken in het kabinetsberaad en dat de Kamer later zal horen wat zij er mee gaat doen. Door bezuinigingen in streekvervoer v< DEN.HAAG 7 Door de bezuini gingen in hetstreekvervoer zullen volgend jaar een aantal buslijnen worden opgeheven. Dat schrijft minister Maij van Verkeer in een brief aan de Tweede Kamer. Op verzoek van de Kamer heeft de minis ter in kort besték de gevolgen van de bezuiniging, met name voor het busvervoer op het platteland, op rij gezet. Maij heeft daarbij gebruik gemaakt van de voorlopige dienstrege lingen. Bij de meeste maat schappijen zullen die op 23 mei ingaan. Maij zegt te zullen toezien op de naleving door de streekver- voerondernemingen van een minimale voorziening. Die komt er op neer dat in gevallen waarin dagelijks per richting minimaal 12 reizigers van een buslijn gebruik maken, op die lijn minimaal drie bussen moe ten blijven rijden. De precieze effecten van de be zuinigingen zijn volgens de mi nister op zijn vroegst in fe bruari bekend. DEN HAAG - Minister Ritzen van onderwijs heeft in de nacht van donderdag op vrijdag van de Tweede Kamer het groene licht gekregen om een meerjarig contract met de vakbonden te sluiten over de verbetering van de onderwijssala- rissen. Dat was de uitkomst van het debat over de onderwijsbegroting waarin sprake was van een voortdurend conflict tussen de CDA-fractie en minister Rit zen. De CDA-fractie, die de Kamer de mogelijkheid wilde geven elk jaar op nieuw over de voortgang van dit contract te beslissen, kreeg daarmee niet zijn zin. Dat kwam vooral door de VVD, die een CDA-motie hierover uiteindelijk niet steunde, waardoor er geen Kamermeerderheid voor was. Ritzen kwam overigens niet he- lemaal ongeschonden uit het debat, want de Kamer nam wel het wijzigingsvoorstel van het CDA aan om meer geld uit te trekken voor de schoolgebou wen. CDA-woord voerder Reitsma heeft steeds volgehou den dat het geld daarvoor er best is. Minister Ritzen heeft volgens hem namelijk een „ge heim potje" in zijn begroting, waarmee hij op termijn de ver betering van de lerarensalaris sen veilig wil stellen. Ritzen wees dit idee steeds fel van de hand en noemde het amende ment woensdag nog „onuit voerbaar". Wantrouwen Ook binnen de Kamer werd het CDA-voorstel gezien als een „amendement van wantrou wen", zoals D66-woord voerder Nuis het noemde. Hij spoorde de minister aan zich niet bij het voorstel neer te leggen. Net als Ritzen verwacht hij dat zo'n extra uitgave voor de gebou wen kan leiden tot tekorten op andere onderdelen. Nadat de Kamer het voorstel had aange nomen zegde Ritzen echter toe. zijn best te doen het uit te voe ren. In het voorjaar zal hij de Kamer laten weten op welke manier hij dat zal doen. In to taal moet hij 92 miljoen gulden extra uitgeven aan schoolge bouwen en andere materiële voorzieningen voor het onder-, wijs. De minister liet overigens al doorschemeren, dat hij mis schien al 60 miljoen voor dit doel kan bestemmen. Dat ex traatje komt dan' uit de op brengst van de, verkoop van de gebouwen van de HBO-scho- len, waarvoor Ritzen eind dit jaar 900 miljoen gulden krijgt. Voor Ritzens verdere onder handelingen met de onderwijs bonden is de afwijzing van de CDA-motie over het salarisak koord van groot belang. De bonden hadden donderdagoch- tend'al laten weten het onaan vaardbaar te vinden als het contract elk jaar opnieuw ter discussie staat. „Op die manier kan de overheid geen fatsoen lijk arbeidsvoorwaardenbeleid voeren", was de reactie van ABOP-voorzitter Vogelaar op de motie van het CDA. Dat laatste was ook voor de WD reden om niet voor de motie van het CDA te stemmen. De VVD vindt bovendien dat in elk geval de jonge leraren meer moeten gaan verdienen. Zo'n salarisverhoging kost al meer dan het CDA in eerste instantie voor het geheel van de maatre gelen wilde uittrekken. Voor het idee om elk jaar opnieuw te kijken of de prioriteit toch niet beter bij apparatuur of gebou wen kan worden gelegd, kreeg het CDA daardoor vrijwel geen steun. In het akkoord tussen Ritzen en de bonden staat wel dat bij economisch „zwaar weer" opnieuw naar de extra uitgaven voor de salarissen ge keken moet worden. Verdere onderhandelingen met de vakbonden moeten nu dit voorjaar leiden tot een defini tief akkoord. Daarin moet wor den vastgelegd waar het extra geld, tot 1996 oplopend tot 700 miljoen gulden, aan wordt be steed. De vakbonden moeten zich daarin onder andere ver plichten tot verlaging van de wachtgelden in het onderwijs. Dat akkoord moet ook weer aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Emotioneel De discussie over de lerarensa larissen was emotioneel bela den. De CDA-fractie, maar ook die van de VVD, neemt het mi nister Ritzen nog steeds kwa lijk dat hij dit voorjaar op een bijeenkomst van de onderwijs bonden in Den Bosch de vorige regeerperiodes van CDA en VVD betitelde als „tien jaar kaalslag". De huidige kamer voorzitter Deetman (CDA) was gedurende die periode minis ter van onderwijs. Ritzen heeft tot nu toe steeds geweigerd voor deze opmerking zijn ex cuus te maken. Hij zegt deze opmerking niet persoonlijk te hebben bedoeld. Dat herhaalde hij ook dinsdag, op de tweede dag van het debat. Ook in de fi nale van het debat, donderdag avond, kwam de „kaalslag" weer terug. „Ik heb liever dat minister Ritzen het woord kaalslag alsnog inslikt, dan dat hij toegeeft aan deze kort zichtige fractie", zei woord voerder Lankhorst van Groen Links. Hij doelde op de opstel ling van de CDA-fractie over het salarisakkoord met de vak bonden. Ook de woordvoerders van an dere fracties beschuldigden de christen-democraten tijdens het debat ervan dat hun inzet vooral werd bepaald door ran cune. De opstelling van de CDA-fractie leidde tot politie ke spanningen tussen de coali tiepartners CDA en PvdA. Aan de uiteindelijke „goede af loop" ging intensief politiek beraad vooraf, waarbij pre mier Lubbers, vice-premier Kok en de fractievoorzitters Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) waren betrokken. Rit zen en staatssecretaris Wallage kregen hun begroting ook op andere onderdelen niet onge schonden door de Kamer. Een bezuiniging op kleine scholen in het basis- en voortgezet on derwijs werd door de Kamer geschrapt. De beperking van de studiebeurs voor MBO'ers die willen doorstromen naar het HBO werd eveneens door de Kamer voorlopig van de hand gewezen. door Mare Legendre Vrijdag 18 december Zierikzee Presentatie catalogus kaar ten/tekeningen van trammaat schappijen in trouwzaal van stadhuis. 10.30 uur. A Cerempny of Christmas Ca rols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kerst-sing-in. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Concert Smalstads Koor. Poor tershof. 19.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstavond School met de Bij bel. Kerkgebouw Gereformeer de Gemeente, aan de Molen straat. 19,00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Fietsenkijkdag op politiebu reau. Van 09.00 tot 12.00 uur. Kerstviering ANIB-Schouwen- Duiveland in gebouw Zuid hoek. Van 11.00 tot 16.00 uur. Hoogtepunten uit Handel's Messiah, Ars Musica. St. Willi- brordus. 20.30 uur. Renesse Verkoop Welfare-handwerken e.d. tijdens kerstmarkt. Dorps huis 11.00-16.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstbijeenkomst met gehan dicapten. Gebouw Salem. 14.30 uur. Maandag 21 december Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 22 december Renesse Gecombineerde ledenvergade ring van VW's Renesse en Burgh-Haamstede in Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Zonnemaire Kerstbijeenkomst van NBvP- Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Interkerkelijke nachtdienst. Nederlandse Hervormde kerk. 22.00 uur. Vrijdag 25 december Zierikzee Kinderkerstviering voor en door kinderen. Willibrordus- kerk. 15.30 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee Kerstfeest in De Lichtboei. 15.00 uur. Donderdag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie. Consistorie Nederlandse Hervormde kerk. Dinsdag 5 januari Zierikzee Nieuwjaarreceptie NBvP. Foy er Mondragon. 10.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwjaarsreceptie. Gemeen tehuis. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 6 januari Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 13 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 19 januari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2