De zomerreis van Jan Kuipers door 't 18e-eeuwse Zeeland Dubbelexpositie keramiek en gebatikte zijden stoffen Verkoophal De Buffel voor kwaliteit met een kleine beurs Een minuut gratis winkelen Geheel vernieuwd parkeerterrein bij Europatuin Braber, Renesse LINGERIE DIANE Fietsehkijkdag Kerststukjes Kerst- zangdienst Interkerkelijke nachtdienst Kerst-instuif Nieuwjaars bijeenkomst i In restaurant Mondragon te Zierikzee Presentatie boek donderdag 17 december WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 3 Dam 2I Zierikzcc. 0III0-I247I Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 ZIERIKZEE - Wie zijn fiets mist heeft zaterdag 19 decem ber tijdens de fietsenkijkdag nog een kansje om zijn rijwiel terug te vinden. Daarvoor kan men tussen 09.00 en 12.00 uur een kijkje nemen in het onderkomen van de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land aan het Kerkhof in Zierik zee. Eigenaren die een juiste postcode in hun fiets hebben gegraveerd behoeven niet te reageren. SEROOSKERKE - Op initia tief van de Dorpsgemeenschap Serooskerke wordt donderdag 17 december een bijeenkomst gehouden in het dorpshuis in Serooskerke. Vanaf 20.00 uur is er gelegen heid tot het maken van kerst stukjes. Oases en kersttakken zijn aanwezig. Men wordt ver zocht zelf kaarsen en bakjes mee te nemen. Een mesje of snoeischaar is ook handig. Jong en oud is van harte wel kom. Onervaren deelnemers krijgen deskundige begelei ding. Om de kosten te dekken wordt een kleine vergoeding gevraagd. OOSTERLAND - Op dinsdag 22 december wordt in de Ne derlandse Hervormde kerk in Oosterland een kerstzang- dienst gehouden. Aan deze avond werkt mee het Duivelands Mannenkoor onder leiding van dirigent Henk Weekhout. Organist Stephan Folmer zorgt voor de begelei ding. De kerstzangdienst be gint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 24 december wordt in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede een inter kerkelijke kerstnachtdienst gehouden. Aan de dienst wordt medewer king verleend door de Konink lijke Muziekvereniging Witte van Haemstede en het Inter kerkelijk Kerkkoor Haamste de. Het orgel wordt bespeeld door mevrouw J. Troost. Ds M. Dijkstra gaat voor in de dienst. De dienst begint om 22.00 uur en na afloop wordt gecollec teerd ter bestrijding van de honger in Somalië. Om warm teverlies in het gebouw zoveel mogelijk'te voorkomen wordt alleen de achteruitgang van het kerkgebouw opengesteld. ZIERIKZEE - De Zierikzeese afdeling van de ANBO - de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen - houdt zaterdag 26 december, tweede kerstdag, een kerstinstuif in de Pater noster. Tussen 14.30 en 17.00 uur kun nen ouderen daar terecht voor een praatje met een kopje kof fie of een glaasje wijn. Dè ANBO-Zierikzee biedt oude ren deze gelegenheid omdat de kerstdagen dit jaar zo vallen dat er sprake is van drie vrije dagen. Wie deze kerstinstuif wil bezoeken kan zich tijdens het koffie-uurtje op donderdag 17 december opgeven of kan bellen naar nummer 13241. In verband met de voorbereidin gen wordt men verzocht zich tijdig aan te melden. BURGH-HAAMSTEDE - De Zierikzeese afdeling van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen is dit jaar aan de beurt voor het organiseren van de jaarlijkse Nieuwjaarsbij eenkomst voor de Schouwen- Duivelandse ANBO-afdelin- gen. Deze bijeenkomst staat voor zaterdag 16 januari op het pro gramma. Als lokatie heeft de ANBO-Zierikzee daarvoor dorpshuis De Schutse in Burgh Haamstede uitgekozen. Het programma daar begint om 14.00 uur. Vanuit Zierikzee kunnen ANBO-leden tegen een kleine vergoeding met de bus naar de Westhoek. HILVERSUM - De Stichting Kunstwerk in Hilversum start vanaf dinsdag een landelijke actie pnder werkloze podium kunstenaars. Werkzoekende kunstenaars kunnen zich bij de diverse arbeidsbureaus in schrijven om deel te nemen aan een muziektheatervoorstel ling, een musical of een con certpresentatie. In totaal kun nen 180 zangers, dansers en musici aan drie voorstellingen deelnemen. ZIERIKZEE - In de maand december exposeren in restaurant Mondragon te Zierikzee Karin Raak met objecten en schalen van keramiek en Els van Baarle met gebatikte zijden stoffen en zijdeschilderingen. Karin Raak woont en werkt in Noordwelle. De grondstof die zij gebruikt voor het vervaar digen van haar werk is voorna melijk fijne chamotte. De vorm is voor haar zeer belangrijk. Kleuren worden door middel van glazuur slechts spaarzaam toegepast en vooral om de vorm te versterken. De glazu ren - die loodvrij zijn - worden door haarzelf vervaardigd. Het samenstellen van een goed gla zuur is vaak moeilijker dan het maken van het object. De oven temperatuur bij het biscuit (de eerste brand) is ongeveer 1020 graden Celsius. Daarna wordt het glazuur opgebracht en ver volgens vindt de tweede brand - de zogenaamde gladbrand - plaats bij een temperatuur van 1180 graden. Els van Baarle uit Dreischor volgde een textielopleiding waarbij batikken het afstu deeronderwerp was. Deze tech niek werd verder uitgediept door lessen te volgen bij de heer Sudewo, die verbonden is aan het Volkenkundig museum Nusantara te Delft. Werkwijze van batikken De werkwijze van het batikken bestaat uit het afdekken met hete was van bepaalde delen van de te verven stof. Het ge reedschap dat hiervoor wordt gebruikt is een tjap. Een tja p is een Indonesisch koperen stem pel. Voor het aanbrengen van de was wordt een tjanting - een kannetje met een tuitje - ge bruikt waarmee fijne lijnen ge tekend kunnen worden. Na het aanbrengen van de was wordt de stof geheel of gedeel telijk geverfd. Waar de was op de stof is aangebracht, kan de verf niet worden opgenomen: Op deze wijze word er nen uitgespaard en kan, na het verwijderen van de was weer met andere kleuren worden ge werkt. Door deze handelingen steeds te herhalen ontstaan prachtige kleurrijke stoffen, die onder meer geschikt zijn voor het maken van unieke kle dingstukken. De tentoonstelling is vrij toe gankelijk tijdens de openings uren van restaurant Mondra gon. De stad Brouwershaven. ZIERIKZEE - De auteur Jan J. B. Kuipers overhan digt donderdag 17 december de eerste exemplaren van zijn nieuwe boek Een zomerreis door 18e-eeuws Zeeland aan Ineke Vogel, conservatrice van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en aan Bert Wennekes, beheerder van de historisch- topgrafische atlas van het genootschap, verbonden aan het Rijksarchief in Zeeland. Deze presentatie speelt zich rond 16.00 uur af in het onderkomen van deze rijksdienst in de Sint Pieterstraat in Middel burg. Een zomerreis in 18e-eeuws Zeeland bevat meer dan hon derdtwintig gravures van ste den, dorpen, kastelen en bui tens in Zeeland, veelal vervaar digd naar de schetsen van Cor nells Pronk. Daarnaast bevat het boek zeven stadsplatte gronden plus een kaart van Zeeland en van de afzonderlij ke eilanden, gemaakt door de Hattinga's. Dit alles maakt van Een zomerreis een mooi kijkboek waarmee de lezer een goede indruk krijgt van het le ven in stad en platteland van Zeeland in de 18e eeuw. De auteur geeft bij de prenten, stadsplattegronden en kaarten ook uitgebreid informatie over het Zeeland uit die periode. Dat doet hij onder meer aan de hand van citaten uit een reis verslag van Frans Hoogvliet, een student die in 1774 door Zeeland reisde. Ondanks de economische recessie was die verrukt over de monumentale herinnering aan een groots ver leden". Silhouet Zierikzee Een andere 18e-eeuwse bezoe ker van Zeeland, Comelis Pronk verwerkte zijn indruk ken in schetsen, die hij in de wintermaanden uitwerkte tot gewassen tekeningen. Deze af beeldingen zijn door Hendrik Spilman en Jan Casper Philips bewerkt tot gravures. Op een aantal afbeeldingen is onder meer het silhouet van Zierikzee, gezien vanaf de Westhavendijk te zien. Ook de havenpoorten, de Oude Haven, de Sint Lievens Monstertoren, het stadhuis en de Nobelpoort zijn door Pronk op papier vast gelegd. Oude bekende Pronks werk maakte ook in la ter tijd indruk. Zo schreef Fre- derik Nagtglas, schrijver en arrondissements-ijker in 1845 tijdens een bezoek aan Zierik zee dat hij daar dadelijk de prentjes van Pronk in terug zag. „Daardoor kwam het waarschijnlijk, hoe ik een ge waarwording kreeg, als of het stadje mij als een oude beken de vriendelijk tegemoet kwam" zo schreef Nagtglas. Bij de afbeeldingen die Pronk maakte van Koudekerke en Westenschouwen verhaalt Kui pers over de vissers van Westenschouwen die volgens de overleveringen een zeemeer min in hun netten vingen. On danks alle smeekbeden van de zeemeerman weigerden de vis sers deze nimf van de zoute wa teren vrij te laten, waarop de zeemeerman de beroemde woorden sprak „Schouwen, Schouwen 't zal je rouwen, dat je genomen hebt mijne vrou wen. 't Rijke Schouwen zal ver gaan. Alleen de toren blijve staan". Dat Pronk blijkbaar graag ver bleef op Schouwen-Duiveland bewijzen verder de vele afbeel dingen van dorpen en kastelen op 't eiland. Kerkwerve, Brou wershaven, Burgh, Haamstede, Moermond, Windenburg, Noord welle, Zonnemaire, Noordgouwe, Serooskerke, Ei kerzee, Looperskapelle, Nieu- werkerk zowel op Schouwen als op Duiveland, Ouwerkerk, Oosterland, Oosterstein, Sir- jansland en Bruinisse. Pronk heeft het allemaal „in beeld ge bracht". Dit beeldmateriaal is vervolgens door Jan Kuipers van informatie voorzien. Hattinga's Naast de prenten van Pronk zijn in het boek ook stadsplat tegronden van Zierikzee, Mid delburg, Vlissingen, Veere, Tholen en Sluis opgenomen. Op deze plattegronden zijn om walling, havens, markten, ker ken, kloosters en straatpatro nen herkenbaar. Voor wie be langstelling heeft in landkaar ten is Een zomerreis door 18e- eeuws Zeeland een bijzonder boek. Achterin bevindt zich een kaart van Zeeland en een groot formaat landkaarten van de afzonderlijke eilanden. De ze zijn vervaardigd door de Hattinga's, de beroemde carto grafen. De kaart, van Schouwen- Duiveland is met zijn tot in de kleinste details weergegeven inlagen en nollen, boerderijen en molens, dijken en weggetjes een fraaie afbeelding. Een af beelding ook waaruit ook een stuk bedijkingsgeschiedenis duidelijk wordt. Een Zomer reis door 18e-eeuws Zeeland, dat donderdag 17 december in Middelburg wordt gepresen teerd, is zowel als lees- en kijk boek de moeite waard. Het is (op groot formaat) uitgegeven door uitgeverij De Koperen Tuin uit Goes. ZIERIKZEE - AI enige tijd is aan de Melkmarkt Ver koophal De Buffel gevestigd. Bewust om de kosten te drukken is hier voor een drie-onder-een-dak zaak gekozen, waarhij de kosten van huur, elektra en gas gedeeld.worden. Voor de bewoners van Schouwen- Duiveland zal de gekozen naam De Buffel wellicht niet veel zeggen. Hoe voor deze naam is gekozen, leg gen de heer en mevrouw Kraai graag uit. Zo'n 10 jaar geleden begonnen zij aan de Marinehaven in Hel- levoetsluis een antiekwinkel. Recht tegenover hun bedrijf lag het voormalige Marine- ramschip De Buffel afge meerd. (Dit schip doet al enige jaren in Rotterdam als mu seumschip dienst). Een toepas selijke naam was destijds dus gauw gevonden. Onder één dak De volgende zaak, die zij run den, bestond uit tweede handsartikelen en kreeg ook deze naam mee. Tben zonwe ringsspecialist Wim van de Vel de, een kennis van hen, te ken nen gaf dat hij eigenlijk veel te groot was behuisd, en alleen de daarmee voortvloeiende hoge kosten moest dragen, ontstond het idee om de consument op 3 woonrichtinggebieden onder één dak tegemoet te komen. Ook nu werd voor de inmiddels traditionele naam De Buffel gekozen. Nieuwe meubelen, vloerbedekking. zonwering etc. onder één dak. Voor alle drie de partners geldt dat iedere meter ruimte zo op timaal mogelijk wordt benut. Voor 90% denkt men vooral de klant met de kleine beurs te be reiken, waarbij in principe binnen 14 dagen nieuwe meu belen, tapijt, zonwering en der gelijke afgeleverd kunnen wor den. Moderne meubelen, licht en donker eiken, alsmede slaap kamers in vele variëten, water bedden etcetera zijn zeer snel voor een redelijke prijs lever baar, terwijl vele exclusieve cadeau-artikelen eveneens te koop zijn. Inruil-meubelen Ook is uit actueel foldermate riaal desgewenst in principe al les binnen afzienbare tijd le verbaar. Mits in redelijke staat worden normaliter inruilmeu- belen ook ingenomen. Een rui me werkplaats in Melissant geeft de klant bij eventuele on- voorkomendheden ook de na zorg, die nodig is. Johan van Nunen, die de afdeling stoffe ring runt, biedt zeer goede kwaliteit vloerbedekking, zeil, karpetten tegen marktprijzen aan. A Door het inkopen van onder andere overtollige gerenom meerde fabriekspartijen kan hij tegen zeer scherpe prijzen de consument tegemoet ko men, waarbij meeneemprijzen ook tot de mogelijkheden be horen. Desgewenst legt hij de vloerbe dekking zelf bij de klant huis. Door met drie personen in één ruimte aan de weg te timme ren, delen zij samen de kosten, behoeven door perfekte samen werking geen hoge salaris kosten aan personeel té betalen en kunnen mede daarom op veel gebied de prijzen laag houden. Tweedehandszaak Onder andere door veel inruil- materiaal leeft nu ook het plan zo spoedig mogelijk in Melis sant een tweede-handszaak te openen, die bijvoorbeeld al leen op zaterdag geopend zal zijn. Eerst zal echter de boven verdieping aan do Melkmarkt enigzins worden verbouwd, zo dat bij eventuele gladheid en drukte deze ruimte als schuil/tijdelijk onderkomen kan worden benut. Vele onno dige kilometers worden hier mee gemeden. Voor totale wo ninginrichting op velerlei ge bied kan de consument dage lijks vanaf 10.00 uur bij Ver koophal De Buffel terecht. Al leen op maandag is deze vestiging de gehele dag geslo ten. Een geheel vernieuwd parkeerterrein dat voldoet aan de eisen van deze tijd. (Foto: van Houdt). RENESSE - In de maand november is bij Braber BV in Renesse hard gewerkt aan de renovatie van het parkeerterrein. In vier weken tijd moest een terrein van ca. 1500 m2 volledig worden ontruimd en weer te rug opgebouwd. Vrijdag 4 december zijn de werk zaamheden op enkele details na afgerond, waardoor het terrein weer voor de klanten van het tuincen trum en de groenvoorzieners toegankelijk is. Het oude parkeerterrein heeft 10 jaar naar volle tevredenheid gefunctioneerd. Houten bloem bakken begonnen echter toch slijtage te vertonen, en omdat er nogal wat kuilen in de ver harding ontstonden bleef na een flinke regenbui het water in grote plassen achter. Verder werd het terrein te klein voor de groeiende stroom bezoe kers. Afgelopen voorjaar is er dan ook op het planburo van Braber Groenvoorziening BV een renovatieplan opgesteld. Dit najaar is dit plan gereali seerd. Niet alleen het straatwerk zelf is aanzienlijk opgeknapt, ook de verkeerscirculatie op het terrein is sterk verbeterd door invoering van een éénrichtings- verkeersweg. Het aantal plaat sen voor auto's is uitgebreid tot 35 stuks en daarnaast is er voor topdagen een overloop-terrein. Nieuw zijn de speciale verleng de vakken voor auto's met aan hanger. Geen onbekend ver schijnsel op een tuincentrum, waar de bezoekers vaak met een karretje achter de auto ver schijnen. De bloembakken zijn nu van beton, zodat wegrotten niet meer aan de orde is. Nieuwe jonge beplanting moet het ter rein direct wat vriendelijker maken. Ook nieuw is midden tussen de auto's een verzamel punt voor de winkelwagentjes. Hierdoor hoeft de klant niet meer lang en ver naar z'n wa gentje te zoeken (een bekend systeem van de grote Belgische en Franse supermarkten). Ove rigens zijn het wagentjes waar nog steeds geen piek in hoeft! Ook aan de fietsers is gedacht. Er is een ruime stallingsgele genheid. Tot slot trekken een rij vlaggemasten bij de ingang de aandacht van de voorgij gan gers. Het terrein wordt com pleet met fraaie Italiaanse de sign straatlantaarns. Ook voor de toekomst is er reeds uimte geserveerd. Zodra de behoefte ontstaat kan het terrein nog eens met 25 stuks parkeer plaatsen worden uitgebreid. BRUINISSE - Tijdens de tweede trekking van de Eenminuut gratis winkelactie bij si Kopak-Schoi in Bruinisse is mevrouw N. Lipman-Roukema als de gelukkige prijs ivv r bus gekomen. Mevrouw Lipman tvist donderdagmiddag in recordtempo een winkelvmg een bedrag van f 179,90 aan levensmiddelen vol te laden. Vorige week verdiende mi Ruiter-Meerman voor 116,60 in een minuut tijd (zie foto). Deelnemers(sters) van de ac ren alls kassabons in een speciale ton. Bovendien reikte mevrouw T. Schot-van Gils; van deze actie aan 16 klanten een banketletter of een douchelaken uit. Wegens enorm de speciale verkoopactie van de Bruse Kopak supermarkt in de periode van 14 tot en v, ber nog een keer herhaald. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3