'Collectanten hebben recht op een fatsoenlijke behandeling' Kerstmarkt in Dreischor Christmas Carols in de Grote Kerk te Zierikzee Leerlingenconcert zeker voor herhaling vatbaar Handels Messiah in St Willibrorduskerk Kerst-activiteiten van Leger des Heils-Zierikzee Akkerbouw project Oproep tijdens bijeenkomst voor vrijwilligers in De Schutse: Op vrijdag 18 december Wethouder niet fout Akoestiek van stadhuis prima 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Met het oog op de kerstdagen heeft het Zierikzeese korps van het Leger des Heils een spe ciaal activiteitenprogramma opgesteld met onder meer een Kinderkerstfeest en optredens in de ver zorgingscentra en de Corneliastichting. Het programma voor de kerst dagen ziet er als volgt uit: Zondag 13 december: Heili gingssamenkomst onder lei ding van lt. Kol en mevrouw van Kesteren in De Lichtboei. Woensdag 16 december: vanaf 14.00 uur Kinderkerstfeest. Zondag 20 december: vanaf 10.00 uur Heiligingssamen komst. Vanaf 15.00 uur Kerst feest in Borrendamme. CANBERRA - Australië zal de komende maand 900 militairen naar Somalia sturen die zich zullen voegen bij de internatio nale troepenmacht in dat land, zo heeft de Australische pre mier Paul Keating dinsdag I meegedeeld. Dinsdag 22 december: vanaf 19.00 uur Kerstfeest in In 't Op per in Bruinisse. Woensdag 23 december: Optre den met kerstliederen in de Corneliastichting. Donderdag 24 december: vanaf 20.00 uur Volkskerstzang in de Grote of Nieuwe kerk. Vanaf 23.00 uur Kerstwijdingsdienst in de Lichtboei. Vanaf 00.15 uur bezoek aan nachtwerkers. Vrij dag 25 december: vanaf 11.00 uur Kerstheiligingssamen- komst. Zaterdag 26 december: vanaf 10.30 uur kerstfeest in zieken huis. Vanaf 15.00 uur Kerst feest voor allen. Zondag 27 december: Heili gingssamenkomst. Aanvang 10.00 uur. Zondag 31 december: vanaf 19.00 uur jaarsluiting. SINT JANSTEEN - Op woens dag 16 december om 09.30 uur wordt in De Warande in Sint Jansteen een aantal overeen komsten getekend over het project geïntegreerde akker bouw. De overeenkomst wordt geslo ten tussen enerzijds het provin ciaal bestuur van Zeeland en anderzijds met respectievelijk het waterschap Hulster Am bacht en de veertien deelne mende landbouwers en loon werkers. De ondernemers aan het pro ject, die zich hebben verenigd in een studieclub, verplichten zich tot een evenwichtige ma nier van onkruidbestrijding en bemesting. Daarbij gaat het om een gebied van rond de 55 hectare in het grondwaterbe schermingsgebied. Het spoel water dat wordt gebruikt om spuitmachines schoon te ma ken, wordt gereinigd, waarna het wordt aangeboden aan de rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Hulst. BURGH-HAAMSTEDE - „Mensen zijn niet verplicht om geld aan een goed doel te geven als zij dat niet willen. Maar de collectanten die aan de deur komen heb ben wel recht op een fatsoenlijke behandeling. Het komt voor dat zij op een on beschofte manier worden afgeblaft, terwijl zij niet voor zichzelf komen maar voor een organisatie die zij een warin hart toedragen". Deze oproep tot de bevolking van Schouwen-Duiveland werd afgelopen zaterdag gedaan door de voorzitter van de Fede ratie van ouders en vrienden van mensen met een verstande lijke handicap op Schouwen- Duiveland, P. F. Mes. De heer Mes sprak in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede tijdens een gezellige middag die door de federatie werd ge organiseerd voor de tweehon derd collectanten die jaarlijks ten bate van verstandelijk ge handicapten en andere goede doelen collecteren. De directe aanleiding voor het organiseren van de bijeen komst was de Nationale Dag van de Vrijwilligers die vorige week in heel Nederland werd gehouden. Maar volgens de heer Mes speelde men binnen zijn organisatie al langere tijd met het idee om wat te doen als blijk van waardering voor de vele vrijwilligers op Schou wen-Duiveland die zich op een of andere manier inzetten voor verstandelijk gehandicapten. Men richtte zich daarbij spe ciaal op de collectanten, maar volgens de heer Mes leeft het idee om in de toekomst weer een. groep vrijwilligers uit te nodigen die op een andere ma nier bij de zorg voor verstande lijk gehandicapten zijn betrok ken. Tijdens de vertoning van de videofilm 'Er kan hier ook nooit wat' was te zien op welke manieren dat gebeurt. Vrijwilligers die actief zijn bij de begeleiding van verstande lijk gehandicapten die zelf standig in een huis wonen. Vrijwilligers die vanuit de in Scharendijke gevestigde op- pascentrale bij gezinnen in heel de regio de zorg voor ver standelijk gehandicapten over nemen wanneer de ouders of huisgenoten een avondje uit willen. Vrijwilligers die via hun inzet de speelweek voor gehandicapten mogelijk ma ken die jaarlijks in de grote va kantie wordt gehouden. En vrijwilligers die door te collec teren of door te plannen een en ander financieel en organisato risch mogelijk maken. Volgens de heer Mes is momen teel op Schouwen-Duiveland geen nijpend gebrek aan men sen die dergelijk vrijwilligers werk willen doen. „Maar wat meer vrijwilligers zou prettig zijn. Soms is hun aantal net be palend of hulp al dan niet ver leend kan worden". De Federatie waarvan hij voor zitter is, is een samenwerkings verband van de afdeling Schouwen-Duiveland van de VOGG (Vereniging van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke handicap) en de regio Oosterschelde van Philadelphia (Vereniging van ouders en vrienden van ver standelijk gehandicapten). Hoewel de Federatie via de vi deofilm en de toespraak van de heer Mes informatie gaf over het vrijwilligerswerk binnen de organisatie, had de bijeen komst in De Schutse toch in de eerste plaats een ontspannend karakter. De ongeveer zestig vrijwilli gers, die naar het evenement kwamen, kregen twee keer een korte toneelvoorstelling te zien die werd gepresenteerd door de toneelvereniging Hutspot uit Haamstede. Eerst speelden vier tonelisten het stuk Slaap Lekker en na de pauze presen teerden twee mannen de eenac- ter Janse. Het programma werd verder ingevuld met twee optredens van de volksdans groep van het dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten Brugzicht in Zierikzee. Tijdens de pauze kon men een achter in de zaal ingerichte ex positie bekijken van verf, pot lood, pen en plaktekeningen die werden gemaakt door men sen uit Brugzicht. Ook waren artikelen te koop die door de verstandelijk gehandicapten werden gemaakt. De vrijwilli gers werden verder verwend met hapjes en drankjes en kre gen na afloop van de gezellige middag een presentje. Hierna werd aan Marcus van Houdt en Laurens Troost de ge legenheid gegeven hun vaar digheden op de accordeon te vertonen. Het concert werd na ruim een utïr afgesloten met een sonate uitgevoerd door Sandra Loos en Ella van Sas die beiden de dwarsfluit bespeelden. Normaal gespro ken spelen deze beide muzi- kantes niet met elkaar, maar ook voor deze gelegenheid wa ren zij gaarne bereid gebleken de muziekstukken te repete ren. mevrouw S. C. J. B. Loschacoff- de Kanter dé bezoekers wel kom had geheten, de spits af. Dit ensemble was speciaal voor deze gelegenheid gefor meerd. Vanuit drie muziekver enigingen uit Brouwershaven hadden de verschillende leden de koppen bij elkaar gestoken om een spéciale compositie te maken van Hongaarse volks liedjes. Onder leiding van Re- né Passenier, leraar van de mu ziekschool, speelden zij deze werken uit de Renaissance die prima pasten bij de ambiance. De voorzaal van het stadhuis stamt namelijk ook uit deze tijd en is gebouwd in 1599. Na de ad-hoc kopergroep speelden de violistes Leonie Leijdekkers en Annette Kik werken van on der andere J. Krieger. Deze vi oolvriendinnen hadden voor wat betreft deze uitvoering uit hun grote reservoir geput. Even maakten zij plaats voor Jan de Pagter op althoorn en Aljo van Luin op waldhoorn die een menuet van Mozart ver tolkten. Daarna speelden de twee violistes nog enkele vi oolduetten. Volop publieke belangstelling voor het leerlingenconcert in de hal van het Brouwse stadhuis. (Fo to: Joop van Houdt). Na het afscheidswoord van me vrouw Loschacoff-de Kanter bleken alle aanwezigen het over één ding eens: dit experi ment van een kamerconcert in het stadhuis moet worden voortgezet. Zeker ook gezien de akoestiek van het stadhuis die wanneer de zaal gevuld is, van een goed niveau is. DREISCHOR - Op initiatief van het bestuur van de peuterspeelzaal de Drie Schorren werd in het dorpshuis te Dreischor een kerstmarkt gehouden. Daarbij werden veel zelfgemaakte kerstversie ringen verkocht. Onder leiding van de peuterspeelzaalleidsters M. van Beveren en A. Lamijn maakten de bestuursleden miniatuur kerststukjes. Door onder meer gebruik te maken van stukjes gedroogde citroen, kaneel en kruidnagel zagen die er niet alleen mooi uit, maar geurden ook lek ker. Ook werden hortensia's gebruikt om bijzondere kerstversieringen te maken. Vele inwoners van Dreischor bezochten de kerstmarkt. De opbrengst was bestemd voor de peuterspeelzaal die momenteel wordt bezocht door twaalf peuters in de leeftijd van tweeëneenhalf tot vier jaar. Er is een wachtlijst. Met het geld dat de kerstmarkt opbracht worden grote legoste,nen gekocht en hou ten puzzels. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Sinds enkele jaren wordt in Zierikzee de Ceremony of Christmas Carols gehouden. Keer op keer maakte dit plechtige gebeuren grote indruk. Zeer velen maakten gebruik van de mogelijkheid deze Engelse traditie dicht bij huis te ervaren in een entourage die voor deze gelegenheid geknipt is: de monumentale Nieuwe Kerk te Zierikzee met daarin het prachtige Kam en Van der Meulen-orgel. Ook dit jaar worden de Christ mas Carols uitgevoerd. Op vrijdagavond 18 december om 20.30 uur zal een drietal koren, een vocaal ensemble, een bla zersensemble en instrumenta listen meewerken aan deze bij zondere combinatie van woord en muziek. Een Christmas Carols Service bestaat uit aloude schrift-lezin gen afgewisseld met prachtige kerstliederen; de Carols, meestal van Engelse oor sprong. De lezingen worden verricht door ds. A. Jobsen. Zij zijn gekozen uit de momentale 17e-eeuwse Statenvertaling. De liederen worden afwisselend in de Engelse en Nederlandse taal gezongen. Daarnaast wor den ook de aanwezigen bij be paalde liederen betrokken. Bij het begin van de Service zingt een solostem van achter uit de kerk het indrukwekken de Once in Royal Davids city. Langzaam schrijden daarna de koren zingend de kerk binnen. Bij de klank van het orgel voegt zich ook de klank van de blazers. Op het laatst zingen al len het zesde couplet van dit lied mee. Op dezelfde wijze vindt aan het slot ook de reces sie plaats. Onder het zingen van Komt allen tezamen wordt door middel van het zingend naar buiten gaan op symboli sche wijze het met eerbiedige schreden meegaan naar de stal van Bethlehem uitgebeeld. Tussen deze twee momenten klinken wereldberoemde kerstliederen zoals Away in a manger, The first Nowell, Ding dong merrily on high, en vele, vele anderen. Medewerkende koren zijn het Zierikzees koor Cantare dat sa men met het Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee een groot koor zal vormen. Behalve het grote koor zingt ook een vocaal ensemble dat bestaat uit een klein aantal leden van beide koren. Dit ensemble zal een bijzondere muzikale sfeer creë ren, onder meer via A spotless Rose met als solist Marcel van der Zande. Ook werkt het Mauritskoor Nuove Primavera uit Middel- harnis mee. Het is een nieuw, klein koor van geselecteerde stemmen. De leerlingen heb ben naast de koorrepetities we kelijks stemvorminglessen van Liesbeth Franken. Alle koren staan onder leiding van Mar van der Veer. Een bijzonder aandeel levert dit jaar een speciaal gevormd blazersensemble onder leiding van Kees van der Maas. Tijdens het samenstellen van het pro gramma ontstond het idee om de indrukwekkende inleidin gen en bewerkingen voor bla zers van de Engelse componist David Willcocks aan het geheel toe te voegen. Een speciaal ge vormd ensemble heeft met en thousiasme de bewerkingen in gestudeerd. Het blazersensem ble wordt aangevuld met pauk en en snarentrom. Het Kam en Van der Meulen- Marjan van.der.Vegt (sopraan), één van de solisten die Han dels Messiah vertolken. te horen zijn van de mooiste koorwerken en aria's, waaron der ook het beroemde Hallelu jah. Het koor en strijkersensemble krijgen bij enkele gedeelten ondersteuning van trompetten en pauken, terwijl ook Ruud Kerkhove met zijn clavecimbel medewerking aan het geheel verleent. De uitvoerenden zijn allen op een bepaalde manier verbonden of verbonden ge weest met de Zeeuwse Muziek school, hetzij als docent hetzij als leerling. Het koor bestaat hoofdzakelijk uit leerlingen en oud-leerlingen van de zangpe dagoge Titia Dijkstra. De so listen komen voor het meren deel uit het koor. Het program ma werd eerder met succes uit gevoerd in Middelburg en Oud dorp. AMSTERDAM - De Amster damse PvdA-wethouder L. Ge net is maandagmiddag moeite loos overeind gebleven tijdens een debat over de beschuldi gingen dat hij de gemeente raad om de tuin zou hebben ge leid en geld over de balk zou hebben gesmeten. De wethou der legde zijn politieke verant woording af in de raadscom missie volkshuisvesting en stadsvernieuwing. De beschuldigingen werden vo rige week geuit in het week blad Vrij Nederland in een ar tikel dat was voorzien van de kop „Schandaal in Amsterdam duurt voort, maar wethouder Genet zit er nog". Wat betreft de gemeenteraad blijft dat laatste ook het geval. De Ceremony of Christmas Ca rols. Een Engelse kersttraditie dicht bij huis. orgel wordt bespeeld door or ganist Wim Boer. Voor de Carols wordt geen toe gangsprijs gevraagd. Wel wordt aan de uitgang een col lecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. De Carols beginnen om 20.30 uur. De kerkdeuren gaan om 20.00 uur open. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Ars Musica wor den zaterdag 19 december in de St Willibrorduskerk in Zierikzee hoogtepunten uit Handels Messiah ver tolkt door het Madrigaalkoor en Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Rien Hillebrand en een vijftal solisten. Deze uitvoe ring begint om 20.30 uur. De kerkdeuren gaan om 20.00 uur open. huis werd gehouden. Zowel oudere als jeugdige leerlingen van de Muziekschool zorgden voor de uitvoering. Het meren deel van de muzikanten was af komstig uit de smalstad. Een kopergroep bestaande uit Abram de Pagter, Lenneke van der Wekken, Jeroen Klumper, Corina van Schelven, Aljo van Luin, Jan de Pagter, Willy van Schelven en Carla Bakker beet, nadat loco-burgemeester Handels Messiah is een bekend en monumentaal werk. De be kendheid van dit meesterwerk is nog groter geworden sinds Tom Parker het werk bewerkte tot the Young Messiah, een soort popversie die door jeugd koren graag op het repertoire worden gezet. Parkers versie heeft sindsdien velen nieuws gierig gemaakt naar de oor spronkelijke Messiah. Wie het gehele stuk echter wil horen moet wel over het nodige zit vlees beschikken; hét stuk duurt immers in totaal zo'n drie uur. De bas Peter Wondergem, is één van de vijf solisten die zaterdagavond in de Willibror- dus kerk te horen zijn. Daarom ook hebben uitvoeren den van het door Ars Musica georganiseerde kerstconcert gekozen voor de hoogtepunten uit de Messiah. Het eerste deel dat over de aankondiging en geboorte van de Messias han delt wordt nagenoeg vojledig uitgevoerd. Dit gedeelte be staat uit koorwerken als O thou that tellest good tidings to Zion en For unto us a child is born en enkele aria's die door solisten worden uitgevoerd. Uit deel 2 en 3 zal een selectie BROUWERSHAVEN - Een experiment dat zeer po sitief is uitgevallen. Zowel qua publieke belangstel ling als wat betreft het muzikale gehalte was het concert van de leerlingen van de Zeeuwse Muziek school afgelopen zaterdag in het stadhuis van Brou wershaven, een succes. In het monumentale gebouw gaven de leerlingen een sfeervol concert ten gehore. Allen waren in gespannen af wachting van het eerste kamer muziekconcert dat in dit stad- A1 snel stroomde de voorzaal van het stadhuis van Brou wershaven vol met bezoekers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6