Watersnood-herdenking Zierikzee met tentoonstelling en lesbrief dichters ilCHTING TOT BEVORDERING VAN NOOTZAKEN AMEN NAAR DE FANFARE ET WERD EEN SEXTET Meer invloed huurders via nieuw reglement Nieuw systeem bescherming schepen Kritiek op aanpak straat- prostitutie EN DAN NOG DIT.. DINSDAG 15 DECEMBER 1992 NR 25275 5 College trekt bijna 10.000 gulden uit voor diverse activiteiten ZIERIKZEE - Een herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Een informatie map voor de basisscholen en de scholen voor voortgezet onderwijs. Een wande ling door Zierikzee waarbij de zaken en tekens centraal staan die herinneren aan de strijd tegen het watpr. En een tentoonstelling in de Vierschaar van het stadhuis. Op deze vier manieren wil de gemeente Zierikzee begin februari 1993 herdenken dat het veertig jaar is geleden dat de Watersnoodramp plaats vond. Q) <D Waarom Het jaar is bijina weer gevlogen. En je kijkt eens achterom. Je vraagt je af, van vele dingen. I^l Waarom moest dat, ja waarom. 'Vele dingen in het leven. Gebeuren dikwijls ondoordacht. Meestal ook, op van die dagen. Dat je het dan ook niet verwacht. Fijne dingen, trieste dingen. Daar wordt niemand voor gespaard. Geniet daarom, van alle dagen. Het is het leven zeker waard. Corry Kloet-Slager Burgh-Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichcers uic de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus- I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wei of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Tijdens de raadsvergadering, die op maandag 21 december wordt gehouden in het stad huis, zal het college van burge meester en wethouders aan de raadsleden voorstellen voor de organisatie van deze activitei ten bijna 10.000 gulden be schikbaar te stellen. Het groot ste deel daarvan (7000 gulden) is nodig voor de expositie die na twee weken vanuit de Vier schaar wordt overgebracht naar het Stadhuismuseum. Daar is zij gedurende het ver dere seizoen te zien. De nadruk bij de expositie ligt vooral op de gebeurtenissen die zich ten tijde van de ramp afspeelden in Zierikzee. Zij worden ge toond via foto's, artikelen en materialen die herinneren aan de Watersnoodramp. Tevens wordt het Polygoon-journaal over de ramp vertoond. De directeur van Beter Wonen, ing. Ph. H. van Doorne, gaf aan dat het nieuwe huurreglement (algemene huurvoorwaarden) een verbetering van de positie van de huurders inhoudt. Hij noemde de rentevergoeding over de waarborgsom en de in vloed die huurders kunnen uit oefenen op wijziging en uit- Duizend gulden is nodig voor het laten druken van folders met de wandelroute door Zie rikzee, die langs plaatsen voert die herinneren aan de ramp. En bijna 1200 gulden heeft het streekarchivariaat nodig om een informatiemap samen te stellen waaruit leraren een les brief kunnen samenstellen die is afgestemd op de leeftijd van hun leerlingen. Voor de herdenkingsbijeen komst in de Nieuwe Kerk is 800 gulden uitgetrokken. Het eve nement wordt gehouden op maandag 1 februari. Sprekers zijn de burgemeester van Zie rikzee mr J. J 'P. M. Assel- bergs en ds Van Roon. De bij eenkomst wordt muzikaal om lijst door de Koninklijke har monie Kunst en Eer en een vo caal ensemble onder leiding breiding van het servicepak ket. Enkele aanwezige huurders vroegen zich af of de nieuwe al gemene huurvoorwaarden een verzwaring betekenen van de verplichtingen van de huurder wat betreft gebruik en onder houd van de woning. Van Door van M. van der Veer. Mevrouw Van Kooten presenteert enkele declamaties. Bijna de helft van het benodig de geld wil het college van b en w halen uit de post voorlich ting en de post wisselexposi ties in de musea. Tijdens de raadsvergadering stelt het college ook voor om 10.000 gulden beschikbaar te stellen als extra bijdrage voor de Meester Breetveltspeeltuin. Zoals bekend werd de speel tuin dit jaar zodanig geplaagd door vandalisme dat het be stuur besloot de tuin voor af loop van het seizoen al te slui ten. Uit de raadsstukken blijkt dat het college mogelijkheden ziet voor aanstelling van een part-time toezichter in het ka der van het banenpoolplan. De extra 10.000 gulden zou onder ne gaf aan dat dit niet het geval is. Het bestaande huurregle ment voorziet in dezelfde mo gelijkheden. Vanuit de vergadering werd ook gevraagd of Beter Wonen van haar huurders kan verlan gen dat zij door middel van een machtiging de huur betalen. Volgens Van Doorne is dit mo gelijk en bedoeld om in de toe komst eventuele kosten van het betalingsverkeer te beperken. De nieuwe algemene huurvoor waarden zullen op 5 april 1993 aan de verenigingsraad wor den voorgelegd ter goedkeu ring. Tijdens de vergadering werd ook de begroting van Beter Wo nen 1993 toegelicht. Uit de be groting blijkt dat het verwach te positieve jaarresultaat is toe te schrijven aan rentebaten. De meer besteed moeten worden aan vervanging van het hek werk om de speeltuin. Voor vervanging van de boei- boorden (de houten gevelran- den) om de christelijke' basis school Jan Wouter van den Doel is ruim 22.000 gulden no dig. Het college stelt voor dit bedrag beschikbaar te stellen uit de reserve technisch onder houd/functieverbeterende aan passingen protestants christe lijke scholen. De subsidie-aanvrage van de Werkgroep Tbegankelijkheids- bevordering (de werkgroep die zich inzet voor het toeganke lijk maken van openbare ge bouwen voor ouderen en invali den) dreigt ook in Zierikzee te worden afgewezen. Het college stelt de raad voor het gevraag de bedrag van 1250 gulden niet beschikbaar te stellen omdat men al andere instellingen sub sidieert die zich met dezelfde doelstelling bezig houden. Het bouwrijp maken van het nieuwe bedrijventerrein aan de Boerenweg gaat meer kos- exploitatie van de woningen zal een tekort opleveren. De voorzitter van Beter Wonen, de heer F. K. Vos, deelde mee dat de verenigingsraad af scheid heeft genomen van be stuurslid ing. F. G. Scherjon en van commissaris drs. P. Vis. Herbenoemd zijn J. Pomper en J. van der Maas, respectievelijk als bestuurslid en als commis saris. Eveneens werd afscheid genomen van de verenigings raadsleden 'ing. J. Roest (dis trict Brouwershaven) en F. D. Bijl-vanEgmond (district Zie rikzee). Ter vergadering wer den G. J. Stouten uit Zierikzee en mevrouw J. Been uit Brou wershaven gekozen als nieuwe leden van de verenigingsraad. Verenigingsraadsleden uit de districten Brouwershaven en Zierikzee werden herkozen. ten dan men aanvankelijk had voorzien. Dat komt omdat bij de aanleg van het rioolstelsel om milieutechnische redenen een pijp van 600 mm doorsnede moet worden gebruikt. Een en ander zal tot een hogere grond prijs leiden voor de bedrijven die zich op het terrein willen vestigen. Het college stelt niet temin voor het benodigde be drag beschikbaar te stellen zo dat de werkzaamheden kunnen beginnen. De raadsvergadering omvat in totaal 22 agendapunten. Iedere belangstellende kan de be raadslagingen vanaf de publie ke tribune volgen. Maandag 21 december in de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. GRONINGEN - De nieuwe voorstellen van burgemeester H. Ouwerkerk van Groningen om de straatprostitutie in de Groninger binnenstad aan te pakken, kunnen bij de betrok kenen op weinig bijval reke nen. Dat bleek maandagavond tijdens een forumdiscussie over de straatprostitutie die was georganiseerd door het le zingenbureau van de Groning se universiteit. ,,We weten dat de burgemeester door de onmacht van de poli tiek ook geen kant op kan", zo verklaarde woordvoerster F. Woudstra van buurtvereniging Het A-kwartier. Deze buurt in de Groninger binnenstad wordt al jaren geplaagd door overlast van hoerenlopers en prostituées. ,,De politiek moet nu eindelijk eens met een goe de aanpak komen. We zijn de laffe houding meer dan beu'. Ouwerkerk deed deze zomer een voorstel om een gedoogzo ne voor de straatprostitutie in te richten aan de Bloemsingel, even ten noorden van het stad scentrum. De omwonenden verzetten zich hier fel tegen en het gevolg was dat de PvdA- fractie in de gemeenteraad haar steun aan het voorstel in trok. DEN HAAG - Het ministerie van defensie wil op korte ter mijn beginnen met de ontwik keling van een nieuw luchtver dedigingssysteem voor de be scherming van schepen. De ontwikkelingskosten bedra gen ongeveer 115 miljoen gul den. Dit schrijft staatssecreta ris Van Voorst tot Voorst van defensie maandag aan de Tweede Kamer. Het nieuwe luchtverdedigings systeem voor fregatten, het zo geheten „local area missile system" (LAMS), moet schepen in de nabije omgeving en in de diepte beschermen tegen door gebroken vliegtuigen en raket ten. Het LAMS is bedoeld voor verdediging op de korte af stand, waarvoor bij de meeste schepen ook de Goalkeeper en het Navo-Seasparrow-projec- tiel ingezet zijn. Het LAMS-project bestaat uit een aantal onderdelen. De ont wikkeling van een multifunc- tieradar zal samen met Duits land en Canada plaatsvinden, waarbij Hollandse Signaal Ap paraten een leidende rol speelt. Het bestaande Seasparrow- projectiel zal samen met Australië, Duitsland, Canada, de Verenigde Staten, België, Noorwegen en Portugal wor den verbeterd. Districtsvergadering Beter Wonen ZIERIKZEE - De jaarlijkse districtsvergadering voor leden en huurders van de woningbouwvereni ging Beter Wonen werd met name gewijd aan het voorstel tot wijziging van het huurreglement. JAARGANG 3 - In de gezellige december- 1 maand ditmaal een portret van twee muzikale families, een Flakkeese en een Schouwse, een familie rond om een fanfare en een familie met een hele andere muzika le belangstelling. - De bekendste muzikale familie was wel de familie Bach. De stamvader was Hans Bach. Zijn kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen waren nagenoeg allemaal muzikaal begaafd. Gedurende tweehonderd jaar bezette de Bach-familie alle belangrijke cantor- en orga nistenambten in Thuringen. - Johann Sebastian Bach is een telg uit dit belangrijke geslacht. Bach was vader van zeventien kinderen (van wie er een aantal jong stierf). Ook zijn twee vrouwen waren bei den muzikaal begaafd. Vier van zijn zoons werden beroemde componisten. In hun tijd waren ze zelfs beken der dan hun vader Johann Sebastian. Wilhelm Friedemann, Carl Philipp, Johann Christoph Friedrich en Johann Christian hoorden bij de roem van de Bach-fami lie. - In de generatie na 1700 valt geen Bach-genie meer aan te wijzen. - Op beide foto's ziet u een muzikale familie. In de gou den eeuw werden van fami lies vaak schilderijen gemaakt. Haast altijd zijn deze families aan het musice ren. Dat wil echter niet zeg gen dan men ook kon musice ren. De muziekinstrumenten op de schilderijen waren een symbool van de harmonie die in deze gezinnen heersten Met name de luit als speler van 'akkoorden' had een sym bolische functie. Als iemand op een schilderij een luit aan het stemmen was zocht hij naar harmonie die er blijkbaar niet was. - harmonieuze kerstdagen toegewenst. HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD Hij speelde trombone in "De Hoop". Zij trommelde in de drumband. De liefde ontstond tijdens de muziek. En dan zijn de gevolgen niet te overzien. Alle kinderen zijn gek van muziek. En waar praten ze met elkaar aan tafel over? Juist! Alleen maar over muziek. Een portret van de familie Grootenboer uit Stellendam. In de schoolpauze komen ze even over thuis praten. Het zijn Marieke en Margreet Grootenboer. De achternaam zegt al genoeg, want heb je een 'Grootenboertje' in de klas dan weet je bijna zeker dat het een muzikaal kind is. Vorig jaar is Wilbert geslaagd voor zijn HAVO-examen. Nu studeert hij slagwerk aan het Rotterdams Conservatorium. Hij is de oudste van het stel. Als klein kind wilde hij altijd mee naar de fanfare, geboeid als hij was door het slagwerk. De keer dat hij de grote trom mocht proberen werd bijna bepa lend voor z'n hele leven, want de uren zijn niet te tellen die hij studerend op het slagwerk in de repetitieruimte varr 'De Hoop' heeft doorgebracht. En zelfs als hij thuis is gaat het drummen door: op tafels en stoelen. Behalve op het nieuwe bankstel, maar daar hebben ze thuis ook iets op bedacht. Na Wilbert kwamen er vier dochters. En eigenlijk is het een terugkerend refrein. Ze gingen mee met Pa, hoorden de muziek, begonnen als voorbereiding blokfluit te spelen en kozen daarna een eigen instrument. Marieke speelt saxofoon (D examen), Margreet koos voor de hoorn (C exarhen) en ook Liesbeth koos voor de hoorn (A examen). De kleine Harmke is nog in haar blokfluitpe riode bezig en wat zij zal kiezen is nog een vraagteken. De enige die nog geen melodie-instrument speelde was Ma Grootenboer, zij speelde zoals gezegd oorspronkelijk in een drumband. De kinderen hebben haar betrapt dat ze stie kem op een saxofoon probeerde te blazen. Toen iedereen in huis zo aan het musiceren was nam zij een moedig besluit: ook Ma gaat hoorn spelen. En nu kan het voorkomen dat Ma met haar hoorn meedoet aan het solisten concours, terwijl de dochters al verder zijn. Het maakt niet uit. Het is toch leuk? Wie aan het eind van de middag of vroeg in de avond het huis van de familie Grootenboer betreedt kan vanuit alle kamers muziek horen klinken, want er wordt hard gestudeerd. Het niveau van het fanfare-orkest 'De Hoop' is hoog. Twee keer werden ze Nederlands kampioen en een maal deed men mee aan het Wereldmuziekconcours. Er zijn weinig families die zo vol van muziek zijn als de familie Grootenboer uit Stellendam. Aan tafel gaat het meestal over muziek en zelfs op vakantie zouden ze dolgraag de in strumenten meenemen. Eenmaal per week gaan ze samen naar de repetitie van de fanfa re. Het moet een hoogtepunt in de week zijn. Want het komt allemaal van binnenuit. Er moet niets. Je doet het vanzelf. Gewoon, omdat je het niet laten kunt. 'Duo wordt misschien een trio, en misschien wel een kwartet als strak kleine Boere- bruintjes spelen op hun instrument' (uit de profetieën van de heer Notenbaerd, gedateerd 18 november 1977, de trouwdag van Rien Bruijne en Nelly den Boer). Vijftien jaar later, een bezoek aan een familie vol muziek. Het werd geen trio of kwartet want 'Er is een Kindeke geboren op aard Marieke zingt, Jaap speelt op het keyboard en Jolanda speelt gitaar. Op een kerstkaart zou het een romantisch gezicht zijn, drie musice rende kinderen die kerstliedjes uitvoeren. Jammer dat Mark al op bed ligt anders had hij nog kunnen meetrommelen. Het 'vrede-op- aarde-gevoel' van de kerstkaart is maar schijn want soms moet moeder Nel ingrijpen om de kerstvrede van het musicerende stel te bewa ren. De uitvoering levert heel wat stof tot muzikale discussie. Terwijl de kinderen soms in twee toonsoorten de kerstliedekens verder kwelen vertellen Rien en Nelly uitgebreid over hun muziekfami- lie. Jolanda speelt gitaar en heeft lés bij Dik de Koning, Jaap speelt keyboard en krijgt les bij Meester Marco, Marieke zingt in het kinderkoor 'De Sjofar' en is ook nog een echte 'Mini Star'. Marc is met z'n drie jaren nog te jong, maar door middel van veelvuldig gezang en geroffel laat deze ook al merken dat over enige tijd tromgeroffel en paukenslagen de familie ritmisch zullen begeleiden. Dan is er natuurlijk Ma Nel die aardig kan blokfluiten en ook lid is van het koor Adonai en natuurlijk Pa Rien die van alles speelt, blokfluit, gitaar, orgel bovendien ook zingt in Adonai en tenslotte voorzitter is van de ouder commissie van het kinderkoor 'De Sjofar'. Hoe ontstaat een muzikale familie? Pa en Ma stammen beiden al uit een gezin waar 'muziek' belangrijk gevonden werd. Bovendien zien we ook hier het verschijnsel dat muziek een middel is geweest dat hen samenbracht (Over deze persoonlijke gege vens zullen we niet verder in detail treden). 'Wij vinden muziek erg belangrijk in het leven. We vinden het een verrijking en daarom sti muleren wij het het ook' zegt Pa Rien, om er gelijk aan toe te voegen dat muziek een ont spanning is die vergelijkbaar is met het lezen van een boek. Op deze wijze functioneert de muziek in het gezin. Het is niet belangrijk dat er grote musici uit de Roggenplaat voortko men, maar het gaat ten diepste om de fijne sfeer, de gezelligheid en de ontspanning die muziek kan bieden. Zo fietsen de kinderen naar hun gitaar- of keyboardles, Pa en Ma gaan een keer per week samen zingen in hun koor Adonai. Ze vinden het een fijne groep mensen en het leuke van dit koor is dat in allerlei kerken gezongen wordt zodat je ook eens over de grens van je eigen kerkelijke gemeente kunt kijken. Eigenlijk is het een gewone familie, maar wel een hele leuke, omdat er naast de televisie iets meer is dat belangrijk is voor het geluk van mensen. 't Is toch wat. al die Boerebruintjes!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5