Brandweervereniging is al twintig jaar lang Paraat Ondernemersvereniging houdt geslaagd feest in dorpshuis Agressief Originele kerstwens Station ontruimd na bommelding Renessedag Paspoorten in container 'Belangrijk om elkaar op een andere manier te leren kennen' DINSDAG 15 DECEMBER 1992 NR 25275 3 |Verwachting t/m zaterdag 19 december Dat veel mensen veranderen van gedaante wanneer ze zich nestelen in hun auto, daar zijn talloze voorbeelden van be kend. Wie is ze nooit tegen ge komen? Die doorgaans vrien delijke en rustige mensen die, wanneer zij het stuurwiel in handen hebben, veranderen in agressieve wezens die bij een in hun ogen verkeerde hande ling van een medeweggebrui ker direct klaarzitten om met hun vinger op het voorhoofd te wijzen om vervolgens het gaspedaal nog eens extra in te drukken. Ook in Zierikzee wo nen dit soort snelheidsmon sters die zich zittend in hun heilige koe alles menen te mo gen permitteren. Dat werd duidelijk uit de uitkomst van snelheidscontroles die de poli tie had uitgevoerd langs de Schelde straat. Hieruit bleek dat langs deze weg waar toch een kinderboerderij, een kin derdagverblijf, een verzor gingshuis en een school zijn ge legen ruim tien procent te hard rijdt. En niet zo maar te hard, want bij sommige automobi listen werden snelheden ge constateerd van maar liefst 90 kilometer per uur. Vaak wordt dan de schuld geschoven op de toeristen die zich niet aan de maximum snelheid houden. Onterecht, zo bleek uit het on derzoek, want 95% van de overtreders bleek afkomstig uit Zierikzee en zelfs uit de omgeving van de Schelde- straat. Even zo vaak wordt de beschuldigende vinger rich ting de gemeente gewezen wanneer zich op een bepaald punt een ongeluk heeft voorge daan. ,,Dat had voorkomen kunnen worden als er eerder maatregelen waren genomen", is de reactie. De enigen die daadwerkelijk kunnen voor komen dat het risico op onge lukken wordt verkleind, zijn de automobilisten zelf. Helaas moet ik daarbij de hand in ei gen boezem steken. Vol schuld gevoel is direct de acceptgiro kaart voor de snelheidsover treding langs de Scheldestraat op de bus gedaan. P.S. ZIERIKZEE - De heer R. K. A. Prager, directeur van de instelling voor Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei van de Stichting Leger des Heils Welzijns- en Ge zondheidszorg, werd ook dit jaar geconfron teerd met de vraag naar welke collegainstellin gen, relaties en gemeen ten een kerstwens moest worden verzonden. Hij verzon een originele kerstwens. Hij vond dat er ieder jaar meer kerstwensen werden verstuurd, die naar de ervaring leert bij de instellingen waar de wens op de deurmat valt veelal na een paar dagen weer in de prullenbak te rechtkomen. Natuurlijk is de intentie van de wens goed bedoeld, vond Prager, maar er moest volgens hem toch een creatievere manier zijn om met een kerstwens qm te gaan. Prager bedacht voor zijn eigen organisatie de Ac tie Geef een wens aan een Mens, hiermee be doelend dat de kosten die anders worden ge maakt om een wens te sturen naar een instel ling/organisatie nu wor den overgemaakt ter at tentie van de Nationale actie voor Joegoslavië en Somalië op giro 800800 in Den Haag. Hij hoopt dat andere instellingen zijn voorbeeld zullen volgen en is van mening dat deze door het plaat sen van een kleine adver tentie met de tekst: Uw Wens sturen wij naar een Mens met daaronder als afzender de naam van de instelling/organi satie/gemeente kunnen aangeven dat zij deelne men aan deze actie. HEERENVEEN - Het Open baar Lichaam Afvalverwijde ring Friesland (OLAF) ziet af van de bouw van een composte- ringfabriek in Heerenveen. Dit heeft het OLAF maandag aan milieu gedeputeerde Frans Steijvers meegedeeld. Het OLAF zal met het vuilverwer- kingsbedrijf VAM in Wijster een meerjarig contract afslui ten voor tenminste vijf jaar. Vanaf 1 januari 1993 gaat het groente-, fruit- en tuinafval (gft) daarom gewoon weer naar de VAM. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht zuid 5 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 dec. Zon op 08.43, onder 16.28 Maan op onder 12.08 17 dec. Zon op 08.43, onder 16.28 Maan op 01.01onder 12.28 Laatste Kwartier: 16 dec. (20.13) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Deze week zijn de depressie-invloeden in ons land niet erg groot. Woensdagmiddag of - avond kan er wat regen vallen, door een depressie die op grote afstand over het zeegebied tussen IJsland en Schotland naar het oosten trekt. Donderdag wordt een droge dag met rustig weer en een grote kans op och tendmist. Vrijdag begint het te waai en. Oceaanstoringen doen dan een poging een hogedrukgebied van het Europese continent te verdrijven. Dat zal niet helemaal lukken. Het ho gedrukgebied trekt zich tijdelijk te rug op de Oeral. Misschien dat er in ons land in het komend weekend weer wat regen valt, maar ook dan gaat het om geringe hoeveelheden. Koud wordt het deze week niet. De maxima blijven rond een graad of 6 schommelen, de minima komen in enkele nachten hooguit een enkele graad onder nul. ROTTERDAM - Hel Neder- landse Anti Racisme Informa tie Centrum (Aric) in Rotter dam gaat samen met tien Duit se zusterorganisaties een advies- en informatiecentrum over racisme opzetten in Ber lijn. Het Aric heeft dat maan dag meegedeeld. MAASTRICHT - De hal van het Maastrichtse station en een in de. onmiddellijke omge ving gelegen vergaderzaal zijn maandagavond van circa kwart over negen tot elf uur vanwege een bommelding ont ruimd geweest. Het bleek loos alarm. Volgens de politie waren bij een lokettiste van het station drie anonieme telefoontjes bin nengekomen over het ontplof fen van een bom in de verga derzaal die toen druk bezet was in verband met een bingo avond. Bomverkenners gingen op onderzoek uit, maar troffen geen bom of projectiel aan. Het treinverkeer heeft enige hinder van de bommelding ondervon den. ZlERIKZEESCHEÏfB NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. 1 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, .'.succesj'es" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. te geven", aldus De Feiter. ,,We zijn naar de brandweer-RAI ge weest, maar we hebben ook door de bossen bij Oisterwijk gefietst". Czerniejewo De gemeente Westerschouwen werkt aan een stedenband met het Tsjechische Namestovo. De Westerschouwse brandweer on derhoudt sinds kort vriend schapsbanden met hun Poolse brandweervrienden uit Czer niejewo. De Poolse brandweer lieden kwamen vorig jaar op bezoek in Westerschouwen en inmiddels zijn de Wester schouwse brandweervrijwilli- gers ook al op bezoek geweest in Czerniejewo. „Dat is eigen lijk wel één van de hoogtepun ten in het bestaan van de brandweervereniging", aldus De Feiter. De brandweervereniging pro beert in haar activiteiten ook zoveel mogelijk aandacht te besteden aan de achterban. Zo is er een brandweervrouwen dag geweest waarbij de echtge notes van de brandweervrij- willigers mochten laten zien wat ze van de verhalen van hun mannen op hadden gestoken. Die taak werd zeer serieus op gevat. „Ze hebben zelfs een paar keer geoefend", vertelt Verberk. Ook het jeugdbrandweerkorps heeft de volle aandacht van de brandweervereniging. Het accent ligt dan wel op ge zelligheid en saamhorigheid, maar de brandweervereniging zorgt ook voor wat men betitelt als logistieke zaken. Dat kan het organiseren van jeugd- b rand weerwedstrij den zijn. •Ook is een belangrijke rol weg gelegd waar het de organisatie van oefenavonden betreft. Het natje en droogje van de brand weerlieden is van meet af aan het pakkie-an van de brand weervereniging geweest. Lief en leed In de brandweerfamilie Wes terschouwen wordt lief en leed gedeeld en ook daar speelt de brandweervereniging een rol in. Wie jarig is kan zeker een bezoek verwachten of minstens een attentie. En als één van de brandweerlieden of een naast familielid daarvan in het zie kenhuis belandt wordt min stens een kaartje of een bloe metje verstuurd. „En dat wordt in het algemeen hogelijk gewaardeerd'.', aldus De Feiter. De bthndweervereniging Pa raat is niet de enige brand weervereniging op Schouwen- Duiveland, maar wel verreweg de oudste. „In Middenschou- wen bestaat ook een brand weervereniging, maar die is er nog maar een paar jaar". ROTTERDAM - Honderd werk nemers van het overslagbedrijf Multi Terminal Waalhaven in Rotterdam hebben dinsdagoch tend spontaan het werk neerge legd uit protest tegen het ont slag van 34 sjorders van een failliet bedrijf. De Vervoers- bond FNV heeft dat bevestigd. RENESSE - Zaterdag 22 mei zal er weer een Renessedag worden gehouden. Dit werd duidelijk op de eerste vergade ring van het Renessedagcomi- té dat voor meer dan de helft uit nieuwe gezichten bestond. Het werd een oriënterende ver gadering, vooral voor de vijf nieuwe leden, waarbij toch al enkele besluiten werden geno men. Zo werd zaterdag 22 mei als da tum voor de Renessedag be paald, terwijl op zaterdag 17 april en 8 mei rommel wordt opgehaald voor de rommel markt. Jammer was wel, dat nog geen nieuwe voorzitter kon worden benoemd. Wel namen alle le den een vaste taak op zich, waardoor de organisatie al in grote lijnen werd geregeld. Bo vendien was het prettig te con stateren, dat men ruimschoots gebruik kan maken van de er varing opgedaan in vorige ja ren, vooral ook omdat veel schriftelijk blijkt te zijn vast gelegd. AMSTERDAM - De politic heeft in een vuilcontainer in Amsterdam-Zuidoost zeventig Nederlandse paspoorten aan getroffen. Naast de paspoor ten zijn ook scheermesjes, pas foto's, plakband en nietjes in beslag genomen. De vondst werd gedaan op aanwijzing van een buurtbewoner, zo deel de de politie maandag mee. De paspoorten, van het nieuwe Europese model, komen uit het hele land. De politie onder zoekt of ze afkomstig zijn van diefstal. Hoe de identiteitspa pieren in de container terecht zijn gekomen, is nog niet be kend. De brandweervereniging Paraat heeft een belangrijk aandeel in de oefeningen van de Westerschouwse brandweer. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - „Binnen het brandweerkorps van Westerschouwen besteden we veel aandacht aan ontspanning. Het is goed om elkaar op een andere manier te leren kennen en dat de achterban daar ook bij betrokken wordt. Want als het thuisfront niet achter je staat kun je dit werk wel vergeten". Aan het woord is S. L. de Feiter, commandant van de vrijwillige brandweer Westerschouwen en hij heeft het over het werk van brandweervereniging Paraat. Zaterdag vierde de brandweervereniging haar twintigjarig be staan. De brandweervereniging, met de toepasselijke naam Paraat, werd twintig jaar geleden op gericht nadat de brandweer korpsen van de voormalige ge meenten Renesse en Haamste de, samen werden gesmolten tot het korps Westerschouwen. „Doel was om saamhorigheid te kweken", aldus J. Verberk, voorzitter van de brandweer vereniging. Penningmeester J. van der Zande vult aan: 'We wilden door de vereniging ook proberen de achterban zoveel mogelijk bij het brandweer- werk te betrekken". Activiteiten In het begin van het bestaan van de brandweervereniging bestonden de activiteiten voor al uit het organiseren van een reisje of een feestavond. „Maar later is daar nog van alles bij gekomen", aldus Verberk. „We proberen dingen voor het hele gezin te organiseren. Zo heb ben we een fietspuzzeltocht ge organiseerd, hebben we de kin deren paaseieren laten zoeken en hebben we een Paasbrunch gehouden". Hoe belangrijk de. brandweer vereniging voor de brandweer is blijkt wel uit het feit dat ook oud-brandweerlieden regelma tig meedoen aan de door de vereniging georganiseerde ac tiviteiten. Verberk: „Zo is er iemand die om medische rede nen niet bij de brandweer kon blijven maar die zich wel zo verbonden voelt met het corps dat hij er altijd is om ervoor te zorgen dat als we na een brand weer in de kazerne komen er koffie en soep is". De brandweervereniging is, zó blijkt uit "het verhaal van Ver- berk, vergelijkbaar met een personeelsvereniging van een bedrijf. Men probeert met de activiteiten zoveel mogelijk het nuttige met het aangename te verenigen. „We proberen er vaak een brandweertintje aan kort commentaar op de act. Er was duidelijk veel zorg aan de verschillende acts besteecl, wat onder meer tot uiting kwam in de aankleding. De senioren- groep die het nonnenkoor uit de film van Whoopie Goldberg playbackte was de dupe van een falen der techniek. Tbt drie keer toe ging het mis met de band. Maar onder het motto de aanhouder wint, lukte het uit eindelijk toch en bracht men het er goed vanaf. Beraad Na afloop van het programma ging de jury in beraad om als afsluiting van een gezellige ge slaagde avond de uitslag be kend te maken. Bij de kinde ren werd de eerste plaats be haald door een negenmans groep die Guns 'n Roses play backte. Eerder hadden deze jongelui ook in Haamstede al een keer beslag weten te leggen op de eerste plaats. De tweede plaats was voor Tbrsten Verse- put en Jan Willem Prinse uit Haamstede met Tbn Sharp. Ma donna Fiona Kroon uit Renes se bezette de 3e plaats. Bij de senior-deelnemers ging de eerste plaats naar de me neer en mevrouw De Bok act, bekend door de vertolking van André van Duin. Voor alle deelnemende kinderen was er een herinneringsbeker. De uit reiking daarvan werd verricht door de voorzitter van de On dernemersvereniging Renesse, tevens lid van de jury, Ad Ver- seput. De maaltijd werd dit jaar voor de tweede keer geor ganiseerd. Voor de playback- show was het de eerste keer. De organisatoren waren tevreden over het verloop. Het zit er dus ook wel in dat het evenement een volgende keer wordt her haald. Men hoopt dan wel op nog wat meer deelname. LEIDERDORP - Om het Groe ne Hart van de Randstad te redden zal het Marine Vlieg kamp Valkenburg in Zuid- Holland moeten verdwijnen om plaats te maken voor wo ningbouw. Dat is één van de be langrijkste conclusies van het rapport 'Structuurvisie Leidse Regio', dat maandagavond in Leiderdorp is gepresenteerd door de gelijknamige stuur groep. RENESSE - Afgelopen zaterdag organiseerde de Ondernemersvereniging Re nesse een geslaagd feest in het dorpshuis van Renesse. Het gebeuren begon 's middags om vijf uur met een uitgebreide broodmaaltijd voor 60 ers uit Renesse en Noordwelle. Zo'n 80 ouderen maakten van de uitnodiging gebruik en kwa men naar het dorpshuis om de gezamenlijke maaltijd bij te wonen. Ze werden namens de feestcommissie verwelkomd door mevrouw Annie Lemsom, die hen een gezellige maaltijd toewenste. De deelnemers aan de maaltijd genoten zichtbaar, niet alleen van het uitstekend verzorgde eten, maar ook van de gelegen heid om veel oude bekenden weer eens te zien en even lek ker bij te praten. Playbacks Om half zeven zat de maaltijd er op en gingen de deuren open voor de bezoekers en deelne mers van de playback- en kara- okeshow, die aansluitend om zeven uur werd gehouden. De meeste bejaarden bleven hier nog lang naar kijken. De play- backshow had in totaal elf op tredens. Bij de kinderen waren negen acts, drie solisten en zes groepjes in grote variërend van twee tot negen personen. Daar naast was een tweetal vetera- nengroepen dat zich voor het voetlicht waagde. De playbackers werden beoor deeld door een driemans jury bestaande uit mevrouw Mary Dalebout, WV-directrice, Ad Verseput, voorzitter van de On dernemersvereniging Renesse en Henk Blom, directeur van de Renesser basisschool. De presentatie was in handen van Robert Jan, de disc jockey van The Game, die zich uitstekend kweet van zijn taak. Ter verhoging van de sfeer werd tussen de playback door karaoke gedaan, het populaire live meezingen via een televi siescherm. De juryleden gaven direct na ieder optreden een Deze jonge Axl Rose van Guns 'n Roses haalde de eerste plaats bij de play back wedstrijd voor juni oren. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3