VieeeL CDA geeft Ritzen geen ruimte voor meerjarig onderwijsakkoord Geen bijeenkomst van de Amieales Meer doden bij toenemend aantal schietpartijen Kamer heeft moeite met bezuinigingen Beroering over uitbreiding van asielzoekerscentrum Westland model illegalen Tweehonderd miljoen gulden maximum Hond ruimt veld voor kat Constatering CRI 2 zierikzeesche nieuwsbode DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft grote moeite met de extra bezuiniging van 50 miljoen gulden die minister Dales van binnenlandse zaken volgend jaar wil doorvoeren op het gemeentefonds en het provin ciefonds. De meerderheid van de Kamer vindt het niet juist om gemeenten en provincies zo kort voor het begin van het begrotingsjaar met nieuwe bezui nigingen te confronteren. Dat bleek maandagavond in de Tweede Kamer bij de behande ling van de bezuinigingen op de begroting van binnenlandse zaken die het resultaat zijn van de extra bezuinigingsronde in november. Alle sprekers wezen er op dat Dales en haar staatssecretaris De Graaff-Nauta handelen in strijd met het twee jaar gele den afgesloten bestuursak koord met gemeenten en pro vincies. Daarin staat dat na 1 juli van een bepaald jaar voor het daaropvolgende jaar geen nieuwe bezuinigingen zullen worden opgelegd. Het overleg met gemeenten en provincies over de vraag of in dit geval de overmachtsclausule toepas baar is, vindt pas later deze week plaats. De Kamerleden De Cloe (PvdA) en Schutte stel den voor de bezuiniging van 50 miljoen gulden te betrekken bij de opstelling van het gemeente- en provinciefonds voor 1994. Wiebenga pleitte er voor de stemming over dit voorstel helemaal uit te stellen tot na het nadere overleg tus sen de staatssecretaris en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovin ciaal Overleg. De Graaf-Nauta zei dat het nog wel een paar we ken kan duren voordat het overleg met gemeenten en pro vincies over deze kwestie is af gerond. Het is daardoor niet duidelijk of er donderdag, de laatste dag voor het Kersreces van de Tweede Kamer, gestemd kan worden over de begroting voor binnenlandse zaken. Bo vendien maakte Dales duide lijk niet te weten of zij er in slaagt om nog voor donderdag avond een nader standpunt van het kabinet over een aantal wijzigingsvoorstellen over meer geld voor de politie aan de Kamer over te leggen. MARKELO - In het Twentse Markelo is maandag verbaasd en geschokt gereageerd op de informele goedkeuring die het gemeentebestuur heeft gegege- ven aan de uitbreiding van het Asielzoekerscentrum (AZC) De Klompjan van 325 naar 550 bewoners. Het buurtschap waar het centrum is gevestigd verwijt de gemeenteraad dat de besluitvorming zich in het diepste geheim heeft voltrokken. Het voorgenomen besluit dat de gemeenteraad 22 december moet bekrachtigen, vloeit voort uit het dringende ver zoek van het ministerie van WVC om het asielzoekerscen trum uit te breiden met het oog op de wassende stroom vluch telingen uit het voormalige Joegoslavië. Er zijn volgens het ministerie op De Klompjan met gemak 50 tot 60 caravans bij te plaatsen om deze mensen onderdak te geven. Voor deze uitbreiding moet wel de over eenkomst van WVC en Markelo over De Klompjan worden ge wijzigd. Voorwaarde Onder voorwaarde dat de uit breiding van De Klompjan Markelo geen geld kost blijkt de gemeenteraad met het plan van WVC akkoord te gaan. Het buurtschap Herik-Elsen be grijpt niet dat de raadsfracties zonder het raadplegen van hun achterban tot dit besluit kun nen komen. Ze hebben er be grip voor dat er naar onderdak voor de vluchtelingen wordt gezocht, maar de mogelijkhe den voor de opvang in Markelo zijn naar hun mening al volle dig benut. Door de uitbreiding van De Klomp jan zouden er meer allochtonen in het buurt schap komen wonen dan oor spronkelijke bewoners, wat voor de bewoners van Herik- Elsen onaanvaardbaar is. De bewoners menen dat de ge meente ,,op het verkeerde spoor zit" als ze meent de ge voelens van onbehagen over de ondemocratische besluitvor ming te kunnen af kopen" met de aanleg van een fietspad. Waarom kan zo'n fietspad plotseling wel als de belangen van asielzoekers in het geding zijn," zo vraagt het buurtschap zich verbolgen af. DEN HAAG - Door systemati sche acties van de Dienst In spectie Arbeidsverhoudingen (DIA) en de politie zijn er dit jaar in het Westland 633 illega le buitenlanders opgepakt en uitgewezen. Dit maakte minis ter De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid maandag bekend in NCRV's Hier en Nu. Volgens De Vries staan de in het Westland opgedane erva ringen model voor een lande lijke aanpak van illegale ar beiders. Tegelijkertijd met de strengere controles van de DIA en de vreemdelingenpolitie zijn de arbeidsbureaus in de regio's ac tief geweest bij het aan het werk zetten van officiële werk lozen. Daarbij zijn in totaal 710 mensen aan het werk gehol pen. Uit een enquête van de tuinders zelf blijkt dat het Westland volgend jaar vacatu res heeft voor 500 vaste krach ten en 1.700 tijdelijke werkne mers. De arbeidsbureaus in de regio zijn volgens minister De Vries in staat om deze mensen te leveren. Het komend jaar worden ook de bloembollen sector, de asperges en de naaia teliers aangepakt. Uitkerings gerechtigden die een tijdelijke baan vinden in de asperges mo gen een groter deel van hun in komen behouden. „Dit jaar was er in de glastuinbouw in het Westland sprake van een leerproces. Volgend jaar zullen we daarvan het landelijk resul taat kunnen oogsten," aldus de minister. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 16 december 07.50 146 01.35 -117 20.30 166 14.10 -159 17 december 08.45 140 02.30 -113 21.25 157 15.00 -155 ROOMPOT BUITEN 16 december 06.25 147 00.10 -113 19.05 167 12.45 -156 17 december 07.30 139 01.20 -108 20.10 158 13.40 -151 BRUINISSE 16 december 08.15 155 01.35 -126 20.50 180 14.00 -167 17 december 09.00 152 02.25 -122 51.40 172 14.55 -162 WEMELDINGE 16 december 08.05 152 01.35 -122 20.40 175 14.05 -164 17 december 08.55 148 02.30 -119 21.35 167 15.00 -160 Doodtij: 18 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De verbetering van de lerarensalarissen dreigt uit te lopen op een conflict tussen de twee regeringspartijen CDA en PvdA. De CDA-fractie wil mi nister Ritzen en staatssecretaris Wallage niet toestaan een onderwijsakkoord te sluiten dat voor de komende jaren steeds hogere bedragen omvat, oplopend tot 711 miljoen gulden in 1996. Meer dan 200 miljoen, het be drag dat voor 1993 met de vak bonden is afgesproken voor een eerste verbetering van de onderwijssalarissen, mag Rit zen van het CDA niet toezeg gen. De grootste onderwijs vak bond ABOP vindt dat van zo'n uitgekleed akkoord, dat ook afspraken omvat over beper king van de wachtgeldregeling in het onderwijs, geen sprake kan zijn. Eenzijdig CDA-woordvoerder Reitsma verweet beide PvdA- bewindslieden maandag in het debat over de onderwijsbegro ting eenzijdig te kiezen voor hogere salarissen. De werkge legenheid dreigt daarbij op de achtergrond te raken. Reitsma sprak in dat verband van ,,kaa81slag", een term die Rit zen zelf ooit gebruikte voor het onderwijsbeleid van zijn voor gangers. Omdat hij daarmee vooral oud-minister Deetman (CDA) leek te bedoelen, neemt de CDA-fractie dat Ritzen nog steeds kwalijk. Het arbeids voorwaardenbeleid van Ritzen en Wallage wordt wel gesteund door PvdA, Groen Links en D66. „Het zou volstrekt onver antwoord zijn geweest om de salarisachterstanden te laten voortbestaan. Verbeteren van de rechtspositie is een basis voorwaarde voor kwalitatief goed onderwijs", aldus PvdA- woordvoerder mevrouw Nete lenbos. Ook de WD vindt dat de onderwijssalarissen om hoog moeten, maar dan alleen van de jonge leraren. Zo'n ver hoging kost 350 miljoen gul den, aldus WD-woordvoerder Franssen. Net als het CDA voelt de VVD er niets voor dat Ritzen en Wallage zich ook voor de komende jaren vastleg gen op hogere en oplopende be dragen. De WD verwijt de PvdA- bewindslieden eveneens dat zij inkomenspolitiek teveel laten prevaleren boven werkgelegen- heid en de voorzieningen in het onderwijs. Ritzen en Wallage „verjubelen" nu forse bedra gen voor de leraren, terwijl er nog wel andere prioriteiten zijn, zei WD-woordvoerder mevrouw Ginjaar-Maas. Conflict Volgens topambtenaar H. Pont van het ministerie van binnen landse zaken kunnen Ritzen en Wallage niet terugkomen op de Raamovereenkomst die zij met de vakbonden over de verbete ring van de lerarensalarissen hebben afgesloten. „Als een kamermeerderheid Ritzen toch terugfluit, dan is er een poli tiek conflict. Maar aan de in houd van de afspraken kan niet meer worden getornd", zei Pont, de hoogste ambtenaar personeelsbeleid maandag op een studiebijeenkomst in Den Haag. Ritzen wilde desge vraagd niet reageren op de uit latingen van Pont. De Tweede Kamer kon zich in meerder heid wel vinden in de bezuini gingen die Ritzen heeft voorge steld op de studiefinanciering. De invoering van de „tempo beurs", die de beurs koppelt aan de studieprestaties, kreeg alleen kritiek van de WD. De ze partij vreest een enorme bu reaucratische rompslomp bij zo'n systeem. Het CDA voelt er zelfs wel voor zo'n tempobeurs in het hele onderwijs in te voe ren, niet alleen in het hoger be roepsonderwijs (hbo) en voor universiteiten. CDA en WD namen maandag alvast een voorschot op de discussie over het toekomstige stelsel van de studiefinanciering. CDA- woordvoerder Reitsma wil de basisbeurs voor studenten op kamers verlagen tot de vergoe ding voor studenten die nog bij hun ouders thuis wonen. Dit voorstel kreeg weinig weerklank bij de andere frac ties. Het zou vooral voor stu denten van niet-bemiddelde ouders betekenen dat ze niet de kans hebben om zelfstandig te gaan wonen. Reitsma zei dat het CDA er geen moeite mee heeft dat kinderen langer bij hun ouders blijven wonen. De bezuiniging die Ritzen en Wal lage wilden opleggen aan de kleine scholen in basis- en voortgezet onderwijs wordt door de Kamer van tafel ge veegd. CDA en PvdA kondig den aan een motie in te zullen dienen, /lie deze bezuiniging op een andere manier invult. DEN HAAG - Het aantal honden in Nederland neemt af ten gunste van het aantal katten. Oor zaken zijn onder meer de stijgende kosten van het hondenbezit en het toe nemend aantal tweever dieners. Volgens globale schattingen telt Neder land circa 1,3 miljoen honden en 1,8 miljoen katten. Een aantal jaren geleden was het aantal honden groter dan het aantal katten, aldus de Dierenbescherming. Een woordvoerster van de Dierenbescherming schrijft deze ontwikke ling toe ^an de alsmaar stijgende kosten van het hondenbezit. Gemeenten heffen steeds meer hon denbelasting en stellen bovendien meer beper kingen aan het uitlaten van de dieren. Daarnaast speelt het toe nemend aantal een- en tweepersoonshuishou dens een rol. „Mensen die de hele dag van huis zijn, kunnen zich geen hond veroorloven. Je kunt een hond nou een maal niet de hele dag al leen laten. Bij katten speelt dat probleem veel minder", aldus de woordvoerster. Het toe nemend katten- en het afnemend hondenbezit vertaalt zich ook in een dalend aantal zwerfhon den. Volgens het jaar verslag van de Dierenbe scherming over 1991 kwamen er in dat jaar 16.500 zwerfhonden te recht in de asielen. In 1989 waren dat er nog 22.000. Het aantal zwerf katten dat in de asielen belandt ligt al enkele ja ren stabiel op 21.500. In 1991 vonden ruim 10.000 honden en katten hun einde in de ruim hon derd asielen die bij de Dierenbescherming zijn aangesloten. In veruit de meeste gevallen moesten de dieren worden afge maakt wegens ziekte of agressief gedrag. AMSTERDAM - De Stedelijke Marokkaanse Raad heeft de gemeente Amsterdam gevraagd een bijeen komst te verbieden van de landelijke federatie van Amieales in Nederland. De Amieales bestaat uit Ma rokkanen die nauw zijn verbonden aan het regime in Marokko. De organisatie zou niet terugschrikken voor geweld tegen Marokkanen die zich los willen maken van officiële Marokkaanse invloeden. De bijeenkomst, vrijdag, gaat volgens de Amieales over de problemen van de Marokkaan se gemeenschap in Nederland, maar volgens de SMR is dat een farce. Wat de Amieales wer kelijk willen is het „tegenwer ken van iedere vorm van eman cipatie en participatie van Ma rokkanen in Nederland." De SMR is een overkoepelend participatie- en adviesorgaan van de gemeente Amsterdam waarin allerlei Marokkaanse organisaties zijn vertegen woordigd. De raad is bang voor een „sterkere interventie van het Marokkaanse regime in Ne derland.' De raad beschouwt het beleid van Marokko ten aanzien van geëmigreerde Ma rokkanen als ondubbelzinnig: ook in het buitenland moeten Marokkanen trouw blijven aan het bewind van Koning Has san, de Marokkaanse cultuur en de Marokkaanse wetgeving. Op alle mogelijke manieren wordt de emancipatie en parti cipatie van Marokkanen in Ne derland tegengewerkt. „Het instrument daartoe zijn de Amieales." De Amieales heb ben zich geruime tijd op de achtergrond gehouden. Sinds kort treden ze weer meer op de voorgrond, juist nu steeds meer Marokkanen bereid zijn om actief deel te nemen aan de Nederlandse samenleving. De gemeente Amsterdam zal de bijeenkomst van de Amieales alleen verbieden als de open bare orde daardoor in gevaar komt. Woordvoerster N. Van Oost veen wijst op het algeme ne recht van vereniging en ver gadering; dat ook geldt voor de Amieales. DEN HAAG - Afrekeningen in het crimininele cir cuit, ruzies en relatieconflicten leiden in Nederland steeds vaker tot het gebruik van vuurwapens met dodelijke afloop. Dit jaar zijn er al 225 schietpartij en geweest met in totaal 98 doden. In 1991 kwam het 163 keer tot een gewapend treffen waarbij 71 mensen om het leven kwamen. Het aantal gewonden steeg van 120 vorig jaar tot 190 in 1992. Dit blijkt uit voor lopige cijfers van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). De CRI heeft inmiddels 69 schietpartijen die zich dit jaar voordeden geanalyseerd. Daar uit blijkt dat 72 mensen door vuurwapengeweld om het le ven kwamen. In 55 gevallen kon een verdachte worden aan gehouden. Hun gemiddelde leeftijd is 32 jaar. Een „aan zienlijk deel" van zowel de da ders als de slachtoffers heeft een crimineel verleden. Motieven De belangrijkste motieven voor de schietpartijen zijn vol gens de CRI achtereenvolgens relatieconflicten,' afrekeningen in het criminele circuit en ru zies. Bij de onderzochte schiet partijen werden geen automa tische wapens of riotguns ge bruikt, maar uitsluitend vuist vuurwapens als pistolen of re volvers van de kalibers 7.65 of 9 millimeter. Uit onderzoek blijkt dat een zogenaamd FN- pistool in Nederland in het ille gale circuit tussen de 700 a 800 gulden kost. Deze wapens wor den geproduceerd in België, Frankrijk en Italië en gaan vervolgens in containers naar de legale wapenhandelaar. Zo'n container wordt nogal eens gestolen tijdens de opslag in grote havengebieden als die van Antwerpen. De wapens worden na de diefstal onher kenbaar gemaakt door de se rienummers weg te frezen. Door wie en waar de wapens in Nederland te koop worden aan geboden wil een woordvoerder van de CRI niet zeggen. „Maar wie dat wil, kan hier een wa pen kopen. Bovendien hebben de verdachten van schietpartij en vaak een criminele achter grond en voldoende contacten om snel aan een wapen te kun nen komen." Over de groei van het wapenbezit in Nederland heeft het CRI geen harde cij fers. „Maar er wordt wel mak kelijker naar wapens gegre pen. Dat is een landelijk beeld." De politie in Rotter dam deelt die mening. Daar zijn dit jaar al 40 mensen door "geweld om het leven gekomen. De politie schrijft deze ontwik keling onder meer toe aan het toegenomen wapenbezit. Een nieuwe ontwikkeling en een „probleem voor de toekomst" noemt de CRI de invoer van il legale wapens uit het voorma lig Oostblok, met name uit TSjecho-Slowakije. „We hebben tot nog toe tiental len signalen gekregen dat in Nederland automatische wa pens van het type Scorpion te koop worden aangeboden", al dus de woordvoerder. De wa pens lagen tot voor kort in ar senalen van de Tsjechische overheid, maar die zijn inmid dels ontmanteld. De Scorpions zijn vervolgens in de illegale handel terecht gekomen. door Mare Legendre i(M)Ovtfeepr<Jtèsr Hf -frrec-PiMrjes veeMv&e/jf Dinsdag 15 december Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Engelse kerstavond NBvP. Foy er Mondragon. 19.30 uur. Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). ^Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Mini-instuif. Driehoek. 14.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Havenstraat 1. 15.30 uur. Kerstviering NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerstfeest CPB. Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Kerstavond NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee - Kerstmarkt. Havenplein. - - Kerkwerve - Soosmiddag, Kerst, in 't Zuud ènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 18 december Zierikzee Presentatie catalogus kaar ten/tekeningen van trammaat schappijen in trouwzaal van stadhuis. 10.30 uur. A Ceremony of Christmas Ca rols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kerst-sing-in. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Concert Smalstads Koor. Poor tershof. 19.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstavond School met de Bij bel. Kerkgebouw Gereformeer de Gemeente, aan de Molen straat. 19.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Fietsenkijkdag op politiebu reau. Van 09.00 tot 12.00 uur. Kerstviering ANIB-Schouwen- Duiveland in gebouw Zuid hoek. Van 11.00 tot 16.00 uur. Hoogtepunten uit Handel's Messiah, Ars Musica. St. Willi- brordus. 20.30 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstbijeenkomst met gehan dicapten. Gebouw Salem. 14.30 uur. Maandag 21 december Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 22 december Renesse Gecombineerde ledenvergade ring van VW's Renesse en Burgh-Haamstede in Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Donderdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Nieuwe Kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2