GRATIS ADVERTENTIE Voorlopig geen verkeersremmende maatregelen aan de Calandweg 0 Sneeuwwitje W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Kermis Haamstede voortaan op eerste zaterdag augustus r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 32. b# Eerst meer zekerheid over toekomst College van b en w wil samenhang met Sint Jan laten vervallen Verontrust over plannen sluiting bejaarden centra 3 TWINTIG JAAR 9 WINST dé krani van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakeriman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 15 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25275 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1SS9 V\\\>N ^\\\N s V 3§| Aan de Calandweg in Zierikzee worden voorlopig extra verkeersremmende voorzieningen aangebracht. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Voorlopig zullen er op de Calaiid weg geen extra maatregelen worden getroffen om de snelheid van het hier passerende verkeer te remi.T.en. De leden van de commissie verkeer van de gemecjte Zierikzee waren gisteren, maandag, in hun vergadering eensluidend in hun visie. Naar de mening van de commissiele den kon er beter gewacht worden op de uitspraak van de Raad van State op de juridische procedure die be woners van de Scheepstimmerdijk hebben aangespannen tegen het omkeren van de rijrichting alhier. Ook willen de leden het treffen van voorzieningen zien in een breder verband. Pas als het verkeerscirculatieplan gereed is, is er een beter overzicht wat de functie van de Calandweg in de toekomst moet worden, zo vond de commissie. In de commissievergadering van april van dit jaar adviseer den de leden een onderzoek in te stellen naar de aanleg van een nieuwe snelheidsremmen- de maatregel op de Calandweg tussen de Caustraat en het Sas. Het college was van mening dat een voorziening op deze plaats weinig bijdraagt aan de oplossing van de problemen van bewoners langs de Caland weg. Vandaar dat zij de com missie voorstelde om de door gang bij de twee reeds aanwezi ge versmallingen op de Caland weg van vijf meter terug te brengen naar vier meter en hiertussen een extra versmal ling aan te brengen. Voordat de commissieleden hun mening over dit advies mochten geven was het eerst de beurt aan enkele bewoners die op de publieke tribune hadden plaatsgenomen. De heer Groen vond dat er beter gewacht kon worden met de uitspraak van de Raad van State over de om gekeerde rijrichting aan de Scheepstimmerdijk. De heer J. Goedhart van de aan de Calandweg gelegen Theo Thijssenschool dacht dat een extra versmalling zou zorgen voor meer geluidhinder. Auto's moeten bij de versmal ling wachten. Ze moeten dus eerst remmen waarna ze ver volgens weer optrekken. De hinder zal toenemen". Hij had graag gezien dat alleen bestemmingsverkeer toegang zou krijgen tot de wijk Malta. ,,Het verkeer dat hier niets te zoeken heeft, moet geweerd worden". Ook de heer W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/ RPF) had zo zijn bedenkingen of er op dit moment al maatre gelen genomen moeten wor den. ,,De versmallingen zullen leiden tot een extra verkeers druk op de Scheepstimmer dijk. We moeten eerst maar wachten op de uitkomst van de Raad van State en het ver keerscirculatieplan. Ondanks dat de bewoners misschien wat langer pijn moeten lijden, moe ten we niet overgaan tot ad hoe beslissingen". Ook de heer J. J. Geleijnse (VVD) was bang dat maatregelen die nu getroffen zouden worden op een later tijdstip weer zouden moeten worden teruggedraaid. „We moeten niet 'hapsnapperig' te werk gaan", was zijn mening. Ook de overige leden waren het eens met de stelling van voor gaande sprekers dat met de tijd ook de raad zou komen en dat op dit moment het geld ste ken in verkeersremmende maatregelen geen juiste gang van zaken is wanneer nog niet duidelijk is wat de functie van de Calandweg in de toekomst zal zijn. De heer Van Tbl die namens de Rijkspolitie de vergadering bijwoonde kon in ieder geval toezeggen dat er langs de Ca landweg verscherpt gecontro leerd gaat worden op de snel heid van de automobilisten. Hierbij wil men achterhalen of er inderdaad door veel mensen te hard wordt gereden en of de intensiteit van het verkeer in derdaad hoog is. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs kon zich de mening van de commis sieleden wel voorstellen. Wel dacht hij dat het wat meer tijd en geld had gescheeld als de commissie eerder had laten we ten nog niets te voelen voor maatregelen. In de tussentijd is er namelijk al wel veel werk verricht door de Dienst ge meentewerken van de gemeen te Zierikzee. Plateau Dat er op een andere lokatie in Zierikzee wel iets moet gebeu ren, daar was de commissie het wel vrijwel unaniem over eens. Het voorstel om op het'kruis punt Slabbers werf/d'Ailly- straat/P. D. de Vosstraat een plateau aan te brengen om daarmee de snelheid waarmee het verkeer de kruising pas seert te temperen, werd van harte ondersteund. Tot grote vreugde van twee scholieren op de publieke tribune die samen met enkele vriendinnen deze zomer een handtekeningenac tie hadden gehouden onder omwonenden met als doel het college te wijzen op de gevaar lijke situatie die zich op deze lokatie voordoet. Het college had op haar beurt een onder zoeksbureau ingeschakeld om te onderzoeken of het kruis punt inderdaad onveilig is. Het bureau had achterhaald dat hier inderdaad sprake is van een onoverzichtelijk kruispunt waar automobilisten met te ho ge snelheid passeren. Slechts de heer Van Uden die namens de rijschoolhouders fitting heeft in de commissie Macht aan een andere oplossing. Het plateau zou naar zijn me ning zorgen voor overlast voor de directe aanwonenden van dit kruispunt wanneer het zwa re verkeer deze hindernis moet nemen. Hij pleitte derhalve voor het aanbrengen van ver smallingen waarmee, naar hij dacht, hetzelfde resultaat be reikt zou worden. De overige commissieleden deelden deze mening niet en zagen toch meer heil in de aanleg van een pla teau. Door de hellingshoek van het plateau iets te verlagen moet de hinder van omwonen den dóór trillingen tot een mi nimum worden teruggebracht en kan het relatief hoge aantal ongevallen dat zich op deze kruising voordoet, worden te ruggedrongen. De raad doet in haar januarivergadering uit spraak over deze kwestie. BURGH-H AAMSTEDE - Wanneer de gemeenteraad van Westerschouwen daar mee instemt zal de jaarlijkse kermis in Haamstede vanaf volgend jaar niet meer samenhangen met de historische datum van het Sint Jansfeest. Burgemeester en wethouders stellen voor om de kermis voortaan op de eerste zaterdag van augustus te houden, plus de daarop volgende maandag en dinsdag. Het college komt tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 21 december met dit voorstel omdat de kermis in Haamstede de laatste jaren steeds minder aantrekkelijk wordt. Er komt minder pu bliek en daardoor ook steeds minder attracties. Enkele jaren geleden is om die reden ook al eens aan de raad voorgesteld de datum van de kermis te ver anderen, zodat het evenement meer in het toeristenseizoen valt. De raadsleden wilden toen vasthouden aan de histo rische samenhang van de ker- misdatum met Sint Jan. Attractie voor toerist Dat is nu niet meer haalbaar volgens het college. „Of u handhaaft de kermis op het huidige tijdstip waardoor er op den duur zo goed als niets van overblijft, of er moet nogmaals getracht worden een andere da tum te vinden", aldus de raadsstukken. Burgemeester en wethouders vinden dat de kermis naar voren gebracht moet worden als een attractie voor de toerist; als een slecht- weervoorziening die niets meer met Sint Jan te maken heeft. Ook op zaterdag Tfevens stellen zij voor de ker mis in Renesse uit te breiden met de zaterdag. Het evene ment wordt in Renesse altijd rond de 25e juli gehouden. In het verleden begon de kermis altijd op maandag. Sinds twee jaar werd de kermis in Renesse bij wijze van proef ook op za terdag gehouden. Dit omdat een groot aantal exploitanten op die dag toch al met hun at tracties in het centrum van Re nesse stond. Uit reacties van omwonenden is gebleken dat de meesten van hen geen be zwaar hadden tegen een vroe ger begin van de kermis, mits de geluidsoverlast binnen de perkert zou blijven. Of de voorgestelde veranderin gen ook inderdaad worden doorgevoerd hangt van de raadsleden af. Zij moeten tij dens de raadsvergadering ook beslissen over een bedrag van 56.400 gulden. Dat moet de ge meente op tafel leggen voor het besteksgereed maken van het eerste gedeelte van de randweg die men om Renesse wil reali seren om de verkeersstroom door het dorp te verminderen. Het betreft de aanpassing van een gedeelte van de Stoofweg, de aanleg van een rotonde en de aanpassing van een gedeelte van de Hogezoom. Het is de be doeling dat de werkzaamheden nog voor het toeristenseizoen van 1993 worden gerealiseerd. HALT-bureau In de raadsvergadering komt verder aansluiting van de ge meente bij het HALT-bureau De Bevelanden-Tholen aan de orde. HALT betekent Het AL- Tbrnatief. Het betreft een pro ject waarin gemeenten, politie en openbaar ministerie samen werken om vandalisme te be strijden en via preventieve maatregelen te voorkomen. Aansluiting bij het HALT- bureau kost Westerschouwen vijftig cent per inwoner ofwel ongeveer 1500 gulden. Verder moet worden beslist over een gemeentelijke bijdra ge aan het project voorlichting aan ouderen. Een project waar mee men in 1993 de ouderen op Schouwen-Duiveland direct wil informeren over de instel lingen en organisaties die voor hen van belang zijn. Een kwart van de daarvoor benodigde kosten (35000 gulden) zou door de gemeenten op Schouwen- Duiveland moeten worden op gebracht. Voor Westerschou wen betekent dat 31 cent per in woner ofwel bijna 1250 gulden. Een bedrag waar het college positief tegenover staat omdat het project past binnen de doel stellingen van het gemeente lijk ouderenbeleid. Bestrijding iepziekte Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt ook de bestrij ding van de iepziekte en de aankoop van het sportcomplex Krayestein aan de orde. Iedere belangstellende kan de be raadslagingen vanaf de publie ke tribune volgen. Maandag 21 december vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis te Haamstede. ARNHEM - Felix-Bonzo uit Rotterdam, fabrikant van on der meer kattenbrokjes, wil dat de vereniging Loesje in Arnhem alle affiches met „Fe lix oeh, dat smaakt. Het PvdA-hondje van Loesje," ver nietigt. KERKWERVE - De Hervorm de Gemeente Kerkwerve is on gerust over de plannen voor sluiting van een aantal verzor gingshuizen in de provincie. Dat blijkt uit een brief aan provinciale staten. „Ouderen zijn bang door uw voornemens in een vreemde omgeving terecht te komen en de veiligheid en beschutting van hun huisvesting kwijt te raken, wanneer zij van woon omgeving moeten veranderen", aldus de brief van de Hervorm de Gemeente. „Als diakenen gaat onze aandacht uit naar mensen die slachtoffer zijn van leed, nood of geweld en die in - vaak ook door - de samenle ving in de knel komen. Oude ren vormen in onze samenle ving een kwetsbare groep", al dus de brief. „Aan de ene kant hebben wij begrip voor het feit dat zij zich bedreigd en on rechtvaardig behandeld voe len. Aan de andere kant probe ren wij ook uw nieuwe beleid ten aanzien van de verzorgings huizen te begrijpen. Tbch moe ten we toch de conclusie komen dat beide op deze manier eigen lijk onverenigbaar zijn", aldus de brief. De Hervormde Ge meente besluit haar brief met een appèl aan provinciale sta ten. „Mogelijk kan er op ande re, minder belangrijke, dingen worden bezuinigd". Het leven is vol dissonanten; maar ze lossen zich tenslotte harmo nisch op, als men maar standvastig blijft. L. R. Beijnen Wat regen HET WEER Vannacht tamelijk helder en mini- mumtemp. ±2 graden. Overdag toenemende bewolking gevolgd door wat regen. Middagtemp. ±7 graden. Zuidenwind, matig kracht 4, langs de kust af en toe krach tig, 6. Brandweervereniging Westerschouwen vierde het 20- jarig bestaan in het Wapen van Renesse. 1 6 WATERSNOOD Zierikzee herdenkt de Februariramp met een tentoon stelling en een lesbrief. MESSIAH In de St. Wiilibrorduskerk worden zaterdag 19 decem ber hoogtepunten uit Handels Messiah uitgevoerd. Dames van Delpbi/MEVO '80 boeken na een loodzwa re wedstrijd een welverdiende overwinning. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Op woensdagmiddag 30 december om 15.00 uur spelen Rijn en Trijn voor de Stichting tot behoud van Roodkapje en de boze wolf in de Con certzaal in Zierikzee de familievoorstelling Sneeuw witje en de zeven dwergen. Hiermee blazen Rijn en Trijn een oeroud sprookje weer nieuw leven in. Rijn en Trijn spelen alle rollen zelf, ook die van de zeven dwer gen en van Marie, de dienst meid, een nieuwe verschijning in het sprookje. Het verhaal blijft verder zoals iedereen het kent. Wie de rol van de Prins mag vervullen blijft tot aan het slot het geheim, waar schijnlijk zal deze koninklijke hoogheid zich onder het pu bliek hebben begeven. Ook de vraag of het hem zal gelukken de betovering van de boze stief moeder te doorbreken, blijft tot aan het einde van dit sprookje een verrassing. Met behulp van het publiek maken Rijn en Trijn er een kleurrijke en feestelijke voor stelling van. Rijn en Trijn spe len hun voorstellingen het hele jaar door en in het gehele land. Maar in Zeeland was hun nieu we voorstelling Sneeuwwitje en de zeven dwergen alleen in Ouwerkerk tijdens de premiè re en op het Straatfestival van Vlissingen te zien. Door een sa menwerking met de Concert zaal in Zierikzee wordt nu tus sen Kerst en Oudjaar aan het publiek, groot en klein, de mo gelijkheid geboden om Sneeuwwitje en de zeven dwer gen bij henzelf in de buurt te aanschouwen. Rijn en Trijn hebben naast Sneeuwwitje en de zeven dwer gen nog meer op hun program ma staan. Zo zijn Roodkapje en de Boze Wolf, Repelsteeltje en In Holland staat een huis die met succes al vele malen uitge voerd. AMSTERDAM - Een groep van ongeveer 35 zigeuners uit het voormalige Joegoslavië ver trekt maandagavond met acht caravans uit Amsterdam. De zigeuners hebben bijna een week doorgebracht op een grasveld aan de Amstel nabij de Utrechtsebrug, nadat ze eer der van een camping in de hoofdstad waren weggestuurd. Het is niet bekend waar de groep nu naar toe gaat. UTRECHT - De algemene le denvergadering van de Lande lijke Vereniging voor Thuis zorg (gezinsverzorging, kruis werk, kraamzorg) heeft maan dag drs. H. Tjassing gekozen tot voorzitter van de LVT. Hij is algemeen directeur van Thuiszorg Drenthe en presi dent van de Europese Vereni ging van Thuiszorgorganisa ties. Hij was al waarnemend voorzitter. i- Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon 'n °P0n envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~~l ZZN j 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1