CDA tegen meerjarenafspraak over de onderwijssalarissen Onderzoek El-Al-ramp dreigt vast te lopen &eeet. Offertes voor Westerschelde- verbinding binnen Tholen aarzelt met zoetwaterproject Sint Philipsland Werkbezoek Van Gelder J Besmette shampoo uit handel Confrontatie met PvdA dreigt Nederlands meisje ontvoerd en verkracht Eenderde forensen slachtoffer criminaliteit Volgens Rijksluchtvaartdienst Hulpactie vluchtelingen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolg van pag. dat kan vandalisme en agressie tot gevolg hebben". Burgemeester L. N. Labruyère vulde aan dat zijns inziens de gemeente Brouwershaven zou moeten proberen een ander soort toeristen te trekken. „Naturgerichte recreatie zou centraal moeten staan", aldus Labruyère. Hij zou het liefst de echte natuurliefhebbers ver welkomen in zijn gemeente. ,,Een storm is tenslotte net zo mooi als een zonnige middag op het strand", aids Labruyère. ,,We moeten op zoek naar een nieuw type toerist". Van Gelder liet zich niet verlei den tot uitspraken met betrek king tot de politiesterkte. ,,Ik denk dat we eerst de reorgani satie van het politiekorps maar moeten afwachten", aids de nieuwe Commissaris van de Koningin in Zeeland. Onzekere toekomst landbouwers THOLEN - De onzekerheid van landbouwers over hun toekomst heeft er toe geleid dat een zoetwaterproject voor de landbouw op Sint Philipsland voorlopig is afgeblazen. Door de onduidelijkheid over de invulling van het GATT-akkoord en de gevolgen hiervan, zijn de boeren huiverig voor nieuwe investeringen, zo hebben ze laten weten aan dijkgraaf I. C. Hage van het Waterschap Tholen. Hage heeft dit be vestigd. Het basisplan voor de zoet watervoorziening ten be hoeve van de landbouw op Sint Philipsland is al afge rond. Eind september vroe gen waterschapsbestuur ders van Sint Philipsland het Waterschap Tholen om de procedure voor de water- verbetering in te zetten. Met name de angst voor de ge volgen van de handelsover eenkomst met Amerika, bracht de belangstelling voor de zoetwaterverfijning danig aan het wankelen. De algemene vergadering van het Waterschap Tholen be sloot deze week unaniem het plan in de ijskast te zet ten. Via waterlopen zou zoet water naar de akkers moe ten worden geleid. Deze ver fijning zou akkerbouwers in een bepaald van Sint Phi lipsland dertig jaar lang jaarlijks gemiddeld 145 gul den per hectare kosten. Voor een ander gebied zou dat 46 gulden per hectare per jaar zijn. Bij de bereke ning van het voordeel dat landbouwers per saldo door de zoetwatervoorziening zouden hebben, is uitge gaan van prijzen van land- bouwprodukten van de af gelopen vijf jaar. Maar dit biedt volgens de algemene vergadering van het water schap geen enkele zeker heid voor de toekomst. De twee aanbieders zijn de Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde in Den Bosch en het Bietergemeinschaft Konsorti- um Westerschelde Oeverver binding in Keulen. Deze combi natie wordt gevormd door Bil- finger Berger Bau AG in Keulen en Krupp Industrie- technik GmbH in Duisburg. Eerstgenoemde groep bestaat uit BAM^Bredero BV in Bun- nik, Franki NV in Luik, Ver enigde Heijmans Bedrijven BV in Rosmalen, Philipp Holzman AF in Frankfurt, Voormolen Bouw BV in Rotterdam en Wayss Freytag AG in Frank- HOUTEN - De winkelketen Super heeft besloten de droog/normaal shampoo van het eigen merk „Super" uit de handel te nemen. Aanleiding vormt een onderzoek van de Consumentenbond waaruit blijkt dat een bepaalde produktie-serie van deze shampoo besmet is met scha delijke bacteriën. Het moeder bedrijf Unigro heeft dit mee gedeeld. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 december 07.00 151 00.40 -120 19.40 173 13.15 -158 ROOMPOT BUITEN 15 december 05.30 156 11.50 -157 17.55 178 BRUINISSE 15 december 07.35 157 00.40 -129 20.00 185 13.05 -167 WEMELDINGE 15 december 07.15 156 00.45 -125 19.45 180 13.10 -164 Van twee bedrijfscombinaties MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft vrijdag van twee bedrijfscombinaties offertes ontvangen voor de aanleg van een oververbinding over de Wes terschelde. In beide gevallen gaat het om een tunnel, die tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen zou kunnen worden geboord. furt. Mededelingen over ont werpen en bedragen wil de pro vincie Zeeland in dit stadium niet doen. Het provincie bestuur en de projectorgahisa- tie WOV beoordelen de offertes eerst zonder prijsaanbieding, om objectiviteit te waarbor gen. De provincie maakt de prijsaanbiedingen bekend zo dra een voorselectie uit exploi tanten en financiers is ge maakt. De tracénota annex milieu-effectrapportage voor de WOV gaat uit van een prij sindicatie van 850 miljoen gul den (prijspeil 1 januari 1989), exclusief btw en bouwrente. Gebruik van de shampoo kan mogelijk leiden tot ontstekin gen, met name van de ogen. Volgens een woordvoerder van Unigro zijn er tot dusverre geen klachten van gebruikers binnengekomen, noch bij de winkelketen, noch bij de Con sumentenbond. Degenen die de bewuste shampoo in huis heb ben, wordt geadviseerd het spul niet te gebruiken en de flessen in te ruilen bij één van de Super-winkels. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Doodtij: 18 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de overeenkomst die de PvdA-bewindslieden op Onderwijs met de vakorganisaties hebben geslo ten over de verbetering van de lerarensalarissen in de komende jaren goeddeels van tafel gaat. Door de opstelling van de grootste regeringsfractie dreigt de behandeling van de onderwijsbegroting volgende week in de Tweede Kamer uit te lopen op een confrontatie met regeringspartner PvdA. Ook de WD-fractie is gekant tegen de overeenkomst, waar door zich een kamermeerder heid aftekent tegen de voor stellen van minister Ritzen en staatssecretaris Wallage. De bewindslieden hebben met zo veel woorden hun politiek lot verbonden aan de verbetering van de arbeidspositie van de leraren. Strikte voorwaarden Het CDA is wel bereid onder strikte voorwaarden akkoord te gaan om volgend jaar een be gin te maken met de verbete ring van de arbeidspositie van met name jonge leraren. Voor 1993 gaat het om een bedrag van 200 miljoen gulden. Het CDA wil dat het grootste ge deelte van dit bedrag naar de scholen zelf gaat om een eigen personeelsbeleid mee te voe ren. Maar voor de volgende ja ren wil het CDA dat per jaar wordt bekeken of er financiële ruimte genoeg is om opnieuw extra geld ter beschikking te stellen voor dit doel. Ritzen en Wallage hebben tot 1996 in totaal 711 miljoen gul den uitgetrokken voor het in halen van de salarisach terstand die leraren volgens re cent onderzoek hebben ten op zichte van ambtenaren in soortgelijke functies. Ze sloten hierover in november een „raa movereenkomst" af met de vakorganisaties. De CDA- fractie meent echter dat deze overeenkomst niet bindend is. De economische en financiële situatie laat volgens de CDA- fractie bovendien niet toe dat bewindslieden hun uitgaven op deze manier voor komende ja ren vastleggen. De nadruk moet ook in de ko mende jaren liggen op werkge legenheid boven inkomen, al dus CDA-woordvoerder Reitsma. Vertrouwen De PvdA-fractie steunt beide „eigen" bewindslieden volle dig. Ze vindt het juist van het grootste belang dat het onder wijs vertrouwen krijgt in de overheid door toezeggingen te doen voor de langere termijn. Dat vertrouwen wordt volgens PvdA-woordvoerder mevrouw Netelenbos ernstig geschaad, wanneer Ritzen en Wallage zouden worden gedwongen om op hun afspraken met de vak organisaties terug te komen. Ook de fracties van D66 en Groen Links kunnen zich vin den in de afspraken die Ritzen en Wallage hebben gemaakt. Gevoelig De lerarensalarissen vormen een gevoelig onderwerp in de coalitie van CDA en PvdA. Het wordt minister Ritzen door de CDA-fractie nog steeds kwalijk genomen dat deze de term „kaalslag" bezigde over het on derwijsbeleid van de afgelo pen jaren, onder het minister schap van CDA'er Deetman, de huidige kamervoorzitter. Rit zen zei dit in het voorjaar op een bijeenkomst met vakorga nisaties in Den Bosch over de lerarensalarissen. De CDA- fractie zal zich in het begro tingsdebat ook keren tegen de diverse bezuinigingen op het beroepsonderwijs en op mate riële voorzieningen. De PvdA- fractie ziet echter geen moge lijkheden deze bezuinigingen ongedaan te maken. In het al gemeen vinden de sociaal democraten het overigens on begrijpelijk dat een fractie die zo hamert op harde bezuinigin gen bij de onderwijsbegroting met een „waslijst" van wensen komt. Kleine scholen CDA en PvdA trekken wel eensgezind op tegen de voorge stelde bezuinigingen op de kleine scholen. Het schrappen van deze bezuiniging leidt tot het behoud van zo'n 1200 banen in het basis- en voortgezet on derwijs. CDA en PvdA kondig den vrijdag aan met voorstel len te komen om deze bezuini gingen anders in te vullen. HEERLEN - De gemeentepoli tie van Heerlen heeft twee mannen van 19 en 20 jaar oud uit de Duitse plaats Baeswei- ler gearresteerd, die ervan worden verdacht een 16-jarige Duits meisje te hebben ver kracht en van haar vrijheid be roofd. Dit heeft een woord voerder van de politie bekend gemaakt. De twee' mannen sleurden het meisje donderdagavond rond tien uur in het Duitse Alsdorf in hun auto. Daarop verkracht ten ze haar op een parkeer plaats langs de autoweg. De Duitsers reden daarop naar Heerlen. Eenmaal in een ge doogzone voor prostituées, de CBS-weg, eisten de twee dat hun slachtoffer daar als prosti- tuée zou werken. Daartoe be dreigden ze het meisje met een vuurwapen. De Duitsers vroe gen aan een vrouw waar con dooms verkrijgbaar waren op de tippelzone. Die verwees de mannen naar een bus van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs in de buurt. Het meisje moest de condooms daar gaan halen. Aangekomen in de bus verzocht het meisje aan de CAD-medewerkers de politie te alarmeren. Die kon het tweetal donderdagavond, laat arresteren. AMSTERDAM - In een jaar tijd is in zowel Amsterdam als Den Haag ongeveer een derde van de forenzen slachtoffer van criminaliteit geworden. In Amsterdam is 20 procent van de forenzen in verband met het doen van aangifte met de poli tie in contact geweest, in Den Haag 25 procent. Forenzen vor men derhalve een niet te ver waarlozen groepering op het terrein van openbare orde en veiligheid. Dit concluderen drs. M. Krui- sink, drs. P. Kruize en E. de Co- ninck in het jongste nummer van het Tijdschrift voor de Po litie op grond van zogeheten pilot-onderzoeken onder foren zen in beide gemeenten. HOOFDDORP - Het technisch onderzoek naar de ramp met de El-Al-jumbo op 4 oktober dreigt te stranden in gebrek aan gegevens. Dat is vrijdag be kend gemaakt op een persconferentie van de Rijksluchtvaartdienst, die het onderzoek leidt. Doordat veel delen van het vliegtuig niet zijn terug gevonden is het bijzonder moeilijk te reconstrueren waardoor de rechtermotor van de vleugel is geval len, aldus de-leider van het onderzoek, ir. H. N. Wol- leswinkel. Boeing heeft inmiddels meer details bekend gemaakt over het programma voor het meten van belastingen op de motor- gondel dat in december zal worden uitgevoerd onder auspiciën van de Amerikaanse luchtvaartdienst, de FAA. Be gin januari zullen Boeing, de FAA en de Rijksluchtvaart dienst de resultaten bespreken en pogen tot gemeenschappe lijke conclusies te komen, al dus ir. Wolleswinkel. Analyse In een poging meer licht te wer pen op de manier waarop de rechter binnenmotor van het vliegtuig is afgebroken is het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium bezig om een analyse te maken van de baan die de vallende rechter- binnenmotor beschreven heeft vanaf het moment van het los komen van de vleugel tot het moment dat de rechterbuiten- motor werd geraakt. De bin nenmotor heeft de buitenmotor in zijn val meegesleurd. Dit is volgens de Rijksluchtvaart- dieht een ingewikkelde en tijd rovende berekening, mede we gens het gebrek aan gegevens. De RLD hoopt dat resultaten van dit onderzoek beschikbaar zullen zijn als ook de eerderge noemde belastingsmetingen, die in Amerika worden ge daan, klaar zijn en dat deze re sultaten samen meer licht op de eventuele oorzaak van de ramp zullen werpen. Beloning Het uitloven van een beloning van tienduizend gulden voor het terugbezorgen van de cock pit voice recorder heeft niet ge leid tot het terugvinden van die recorder. Dit betekent vol gens de RLD dat veel vragen waarschijnlijk voor altijd on beantwoord zullen blijven. De cockpit voice recorder re gistreert alle gesprekken die in en vanuit de cockpit met de verkeersleiding worden ge voerd. De gegevens die er wel zijn ma ken het goed mogelijk om een beeld te krijgen van het vlucht - verloop. Het is gelukt de gege vens van de zogenaamde flight data recorder«£dat is de recor der die alle gegevens van de cockpit-instrumenten vast legt), de opnamen van de radar en de verkeersleidingsconver satie met de toren samen te brengen in één animatiefilm die de hele vlucht met een gro te mate van betrouwbaarheid weergeeft. Uit de animatiefilm blijkt dat het zwaarbeschadig- de vliegtuig tot vlak voordat het verongelukte redelijk nor maal heeft gevlogen. Tijdens de laatste minuut voor de crash is er iets misgegaan. Wat dat precies kan zijn staat op dit moment nog niet vast, aldus Wolleswinkel. Om meer inzicht te krijgen in de mogelijke oor zaak zullen bij het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium uitgebreide proeven worden gedaan met een zoge naamde vluchtnabootser. Het is mogelijk dat in die fatale laatste minuut door het neerla ten van het landingsgestel voor de geplande noodlanding het vliegtuig zoveel hydraulische kracht heeft verloren dat de flaps, die ook hydraulisch wor den bestuurd niet meer goed hebben gefunctioneerd. UTRECHT - De nationale hulpactie voor vluchtelingen in Somalië en het voormalige Joegoslavië heeft in drie dagen tijd 1,2 miljoen gulden opgele verd. Dat deelde een woord voerder van het Rode Kruis vrijdag mee na de eerste ver werking van de acceptgiro kaarten. Volgens de woord voerder kent de actie daarmee een „fantastische start". Deze week zenden tien hulpor ganisaties, waaronder het Ro de Kruis, een televisiespot uit op de publieke omroepen en RTL4. Voorts hebben 13.000 scholen voor basis- en voortge zet onderwijs een oproep ge kregen om geld in te zamelen. Na de kerstdagen zullen de hul porganisaties de balans opma ken van de actie „Een kwestie van leven of dood". Ook na de kerstdagen blijft het speciale gironummer (giro 800.800 in Den Haag) echter geopend voor giften, zegt de woordvoerder. BONN - De politie in Duits land heeft bij zestig invallen bij de donderdag verboden ex treemrechtse partij Deutsche Alternative gaspistolen en Nazi-propaganda in beslag ge nomen. Dat heeft minister van binnenlandse zaken Rudolf Seiters vrijdag bekendge maakt. De politie legde tevens beslag op ledenlijsten, compu ters en munitie. BRUSSEL - Het Nederlandse Rode Kruis heeft elf miljoen gulden van de Europese Ge meenschap gekregen om een aantal particuliere ziekenhui zen in de door Israël bezette ge bieden draaiende te houden, zo is in Brussel bekendgemaakt. door Mare Legendre Maandag 14 december Zierikzee Vergadering commissie ver keer in raadzaal. 19.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 15 december Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Engelse kerstavond NBvP. Foy er Mondragon. 19.30 uur. Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Mini-instuif. Driehoek. 14.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Havenstraat 1. 15.30 uur. Kerstviering NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerstfeest CPB. Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Kerstmarkt. Havenplein. Kerkwerve Soosmiddag, Kerst, in 't Zuud- ènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 18 december Zierikzee Presentatie catalogus kaar ten/tekeningen van trammaat schappijen in trouwzaal van stadhuis. 10.30 uur. A Ceremony of Christmas Ca rols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kerst-sing-in. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Concert Smalstads Koor. Poor tershof. 19.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstavond School met de Bij bel. Kerkgebouw Gereformeer de Gemeente, aan de Molen straat. 19.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Fietsenkijkdag op politiebu reau. Van 09.00 tot 12.00 uur. Kerstviering ANIB-Schouwen- Duiveland in gebouw Zuid hoek. Van 11.00 tot 16.00 uur. Hoogtepunten uit Handel's Messiah, Ars Musica. St. Willi- brordus. 20.3Ó uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Nieuwerkerk Kerstbijeenkomst met gehan dicapten. Gebouw Salem. 14.30 uur. Dinsdag 22 december Renesse Gecombineerde ledenvergade ring van WV's Renesse en Burgh-Haamstede in Zeeuwse Stromen. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2