Negende editie Bruse hobby beurs trekt kleine duizend bezoekers 'Identiteitsverlies geen argument tegen herindeling' 0 1 r GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Misschien moeten we volgend jaar toch de sporthal afhuren Commissaris van de Koningin op werkbezoek in Brouwershaven Grens aan speel automaten Borden op strand dé krant van schouwen - du weiand! j v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 14 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25274 Straaten houdt zich bezig met Fries houtsnijwerk. Hij maakt pennedoosjes en kundig be werkte dienbladen maar heeft inmiddels ook een rijkelijk be werkte kapstok geproduceerd. Tekeningen Verstraaten gebruikt voor zijn houtsnijwerk uitsluitend lin- denhout. Deze houtsoort is re delijk zacht, laat zich gemak kelijk bewerken en heeft bo vendien een fraaie structuur. Verstraaten legt uit hoe hij te werk gaat. „Allereerst kies je een motief uit. Dat zijn gewoon bestaande, vaak heel oude, mo tieven. Dat motief trek je dan met behulp van carbonpapier over op het hout". De grove contouren worden vervolgens diep uitgesneden, de fijnere nuances minder diep. Als het snij- en guts werk klaar is wordt het werkstuk af gewerkt en beschermd met milieu-vriendelijke blanke lak. Hoeveel uren het produce ren van een werkstuk kost zegt Verstraaten niet te kunnen zeg gen. ,,Ik heb weieens gepro beerd het bij te houden, maar dat was onbegonnen werk". Wat verderop zit Hanneke Pad mos. Zij houdt zich bezig met Noors schilderwerk. Op het eerste gezicht lijkt het veel op het overbekende Hindelooper schilderwerk, maar nadere be schouwing leert dat er een aan tal in hét oog springende ver schillen zijn. Zo zijn de krullen die gebruikt worden in het pa troon veel uitbundiger. Gips Weer wat verder is iemand be zig met guilt-werk, terwijl naast haar een vrouw aan het kantklossen is. Weer een ander heeft in haar stand een fors aantal witgeschilde gipsen fi guurtjes uitgestald. Ook pre sent is teken- en schilderclub De Ibkenaers uit Bruinisse. Tfe- midden van alle drukte zit ook een aantal schakers van Tot Ons Genoegen, achter het schaakbord. Ook een stand van het Bruse visserskoor ont breekt niet. ,,Nee, er is echt van alles wat", beaamt Huizer. Hij is vast van plan om er volgend jaar, als de hobbybeurs voor de tiende keer gehouden wordt, een flink spektakel van te maken. ,,Ik wil proberen om alle hobby isten die ooit op de Bruse hob bybeurs gestaan hebben bij el kaar te krijgen. Als dat lukt zullen we zeker de sporthal af moeten huren". Ook de modeltreinliefhebbers kwamen aan hun trekken. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Ze kunnen er niet langer omheen, de organisatoren van de Bruse hobbybeurs; het evenement is uit z'n jasje aan het groeien. Elk jaar trekt de beurs meer deelnemers én meer bezoekers. Zaterdag werd de hobbybeurs voor de negende keer gehouden. Naar schatting een kleine duizend mensen kwam een kijkje nemen in het voor die gelegenheid afgehuurde dorpshuis. Negen jaar geleden werd voor het eerst een hobbybeurs ge houden in Bruinisse. J. Huizer, samen met Lydie Wiebrens de drijvende kracht achter de Bruse hobbybeurs legt uit dat de eerste Bruse hobbybeurs ei genlijk onder de vleugels van postzegelvereniging H. J. Pee- len werd gehouden. Losgemaakt ,,We wilden de postzegelbeurs wat aantrekkelijker maken door ook hobbyisten de kans te geven iets van hun werk te la ten zien. Het was eigenlijk de bedoeling dat dat een eenmalig evenement zou zijn, maar het sloeg zo aan dat we het het jaar daarop weer, en toen wat uitge breider hebben gedaan. Op ge geven moment hebben we ook besloten dat de hobbybeurs ei genlijk los moest staan van de postzegelvereniging", aldus Huizer. Huizer en Wiebrens namen de taak op zich om elk jaar een hobbybeurs te houden in Brui nisse, en dat hebben ze gewe ten. Elk jaar groeide de belang stelling, zowel van de kant van de hobbyisten als van de kant van de bezoekers van de hobby beurs. Niet alleen van Schou- wen-Duiveland maar ook van buiten de regio reizen hobby isten af naar Bruinisse, zo leert de praktijk. Aan de hobby beurs zaterdag deden 51 hobby isten mee. Er was zaterdag dan ook van alles te zien in het Bruse dorps huis. Dat begon al meteen in de entree van het dorpshuis. Elk gaatje van het dorpshuis moest benut worden om plaats te kunnen bieden aan de stand houders. Meteen bij binnen komst was er de stand waar men kon zien wat er zoal te ma ken is van bestek uit grootmoe ders tijd. Een vork kan met een beetje fantasie, een dosis vak manschap en geduld omgeto verd worden in een fraai sie raad. Kerstsfeer Veel stands ademden een kerst sfeer. Verschillende mensen blijken zich te hebben toege legd op het maken van kerst kaarten of kerstversiering. Hun produkten varieerden van handversierde kaarsen tot kunstig geproduceerde versie ringen voor in de kerstboom. Op de hobbybeurs toonden ver der verschillende modelbou wers staaltjes van hun kunnen. Op het podium, want ook dat was in gebruik genomen, was onder meer het met veel aan dacht voor detail gemaakte schaalmodel van de Bruse mos- selkotter Bru 39 ofwel Regina Maris. Modelbouwer Adrie Va ne werkte drieëneenhalf jaar aan het model alvorens hij het aan den volke durfde te tonen. Ook present op de Bruse hob bybeurs was H. van der Wek ken uit Brouwershaven. Hij heeft zich toegelegd op het ma ken van schaalmodellen van oude boerenwagens en koets jes. Eveneens op het podium de stand van M. Verstraaten uit Bruinisse. Hij begon zo'n acht jaar geleden met zijn hobby: houtsnijwerk. ,,Ja, hoe gaat dat. Ik heb er eigenlijk kennis mee gemaakt op een eerdere hobbybeurs. En toen ben ik het zelf ook gaan proberen. Ver- BROUWERSHAVEN - Het argument dat door een gemeentelijke herindeling kernen hun eigen identi teit zouden verliezen is volgens drs. W. T. van Gelder, Commissaris der Koningin in Zeeland, een oneigen lijk argument. Dat concludeerde Van Gelder na een werkbezoek vrijdag aan de gemeente Brouwersha ven. „Ik heb de vier kernen van Brouwershaven nu gezien en zij hebben na de gemeentelijke herinde ling in 1961 niets aan eigen identiteit ingeboet", al dus Van Gelder tijdens een persbijeenkomst na zijn werkbezoek. Van Gelder werd namens de ge meenteraad toegesproken door PvdA-raadslid M. P. Ketting- Koopman. In haar toespraak vroeg mevrouw Ketting aan dacht voor de problemen met betrekking tot de negatieve kanten van de recreatie. „Zee land is een recreatieprovincie. Ook voor Brouwershaven is re creatie belangrijk. Naast posi tieve kanten heeft het toerisme ook negatieve kanten", aldus mevrouw Ketting. Politiesterkte „Vandalisme", zo betoogde me vrouw Ketting, „en agressie vormen een bron van zorg. In het verleden heeft Brouwers haven samen met de overige ge meenten op Schouwen-Duive- land gepleit voor versterking van het eilandelijk politie korps gedurende het vakantie seizoen. Dit heeft niet tot resul taten geleid. Wij hopen dat u zich in zult willen spannen om aan deze vraag gehoor te ge ven", aldus mevrouw Ketting. „Dit gemeente-overstijgend probleem dient niet alleen door de gemeenten, maar waar mogelijk door de provincie te worden ondersteund". Mevrouw Ketting tekende daar meteen bij aan dat de gemeente Brouwershaven haar beste beentje voorzet om het recreant en inwoner naar de zin te ma ken. „Onze gemeente zal in de nabije toekomst een toeristisch fietspadenplan presenteren. Uiteraard zullen ook de toe risten door middel van toe ristenbelasting aan dit plan mee gaan betalen. Daarnaast nemen wij aan dat ook de pro vincie een deel van de kosten voor haar rekening neemt". Mevrouw Ketting vroeg ook aandacht voor het kamperen bij de boer. „We hebben kunnen lezen dat er een brandbrief van een mini-campinghoudersver eniging uit de regio richting minister-president Lubbers is gegaan met het verzoek een ruimere kampeerwet door de Kamer te loodsen. Mocht dit lukken dan zullen we met eni ge uitbreiding betreffende het kamperen bij de boer worden geconfronteerd. Of wij daar ge lukkig mee zijn doet even niet ter zake. Wel willen wij er op wijzen dat de vervelende toe standen die zich het afgelopen seizoen in verband met het kamperen bij de boer hebben voorgedaan voorkomen moe ten worden". Cultuurhistorie In haar toespraak ging me vrouw Ketting ook in op een mogelijke gemeentelijke her indeling op Schouwen-Duive- land. De gemeenteraad van Brouwershaven zit wat dat be treft op één lijn: voor herinde ling „Wij willen wel opmerken dat de eeuwenoude leefge meenschappen met hun eigen cultuurhistorische achtergrond als gemeenschap moeten kun nen blijven bestaan, met eigen basisvoorzieningen als een school, een dorpshuis en een winkel". Verder passeerden ook de pro blemen in de landbouw de re vue. „Boerderijen en gebou wen zullen leeg komen te staan", voorspelde mevrouw Ketting. „We weten dat dit een landelijk probleem is en in de toekomst zullen we daar zeker als gemeente mee te maken krijgen. Het vrijkomen van be drijfsgebouwen kan een teken zijn voor leegloop van het plat teland wat voor de leefbaar heid van onze kernen schadelij ke gevolgen kan hebben. We streven ernaar de leefbaarheid tenminste op peil te houden", aldus mevrouw Ketting. Tfen leste vroeg mevrouw Ket ting aandacht voor de afstand tussen bestuurder en burger. „Die afstand wordt steeds gro ter. Helaas zien veel burgers dit als aangrijpingspunt om hun stem te geven aan racisti sche partijen die als enig poli tiek punt vreemdelingenhaat propageren. Ook in Zeeland neemt dit verschijnsel toe. Wanneer wij niet in staat zijn de politiek weer terug te bren gen bij de burgers zullen onver schilligheid en teleurstelling de overhand krijgen, met alle gevolgen van dien", aldus me vrouw Ketting. „Wij hopen dat het u zal lukken de Zeeuwse politiek dichterbij de Zeeuwse burgers terug te brengen". Fietspaden belangrijk Van Gelder toonde zich ingeno men met het fietspadenplan van de gemeente Brouwersha ven. Hij legde verband tussen vandalisme en het ontbreken van bepaalde voorzieningen. „Als een recreant iets anders vindt dan hij of zij had ver wacht is er teleurstelling. En GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 vervolg pagina 2 Schaars bezoek vermeerdert de vriendschap. .Arabisch spreekwoord Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig rond kracht 4. BANK De nieuwe ING Bank in Zierikzee werd dit weekeinde feestelijk in gebruik genomen. AFSCHEID Brandweerman Leen de Feiter nam afscheid van het brandweerkorps Westerschouwen. RECREATIENOTA Wethouder Veerhoek maakte bekend dat de gemeen te Westerschouwen werkt aan een recreatienota. 6 VOETBAL Zierikzee versloeg met 4-0 het zwakke De Schutters uit Stampersgat. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - Na de nodige discussie en uitvoerig overleg heeft de gemeente Middelburg vorige week een overeenkomst getekend met Horeca Neder land, de vereniging Horeca Ac tiviteiten Middelburg en de VAN, de Speelautomaten Brancheorganisatie, met be trekking tot het aantal kansspelautomaten dat in Middelburg mag worden ge plaatst. Dit convenant is het eerste dat in de provincie Zeeland wordt afgesloten. Vanaf 1 februari 1993 zal in Middelburg het aan tal kansspel-automaten wor den beperkt tot maximaal twee in zogenaamde hoog drempelige horecagelegenhe den (cafés) en tot één in laag drempelige gelegenheden (snackbars en cafetaria's). In sporthallen, kantines en buurt huizen mogen geen automaten meer worden geplaatst. Bovendien houdt de overeen komst in, dat er een minimum speelleeftijd van 18 jaar zal gelden. Daarnaast wordt van de betrokken ondernemers ver wacht dat, zodra bij spelers sprake is of kan gaan zijn van overmatig spelgedrag, zij hen hierop aanspreken en wijzen op de consequenties van dit ge drag. Ook zullen de onderne mers de preventie en bestrij ding van overmatig spelgedrag met een financiële bijdrage on dersteunen. HILVERSUM - Musici van de omroeporkesten zullen de ko mende dagen overgaan tot ac ties. Dat hebben de Kunsten bond FNV en de Nederlandse Toonkunstenaarsbond vrijdag bekend gemaakt. BURGH-HAAMSTEDE - Huilende kinderen die hun ouders zijn kwijtge raakt op het strand. Ver ontruste moeders die op zoek zijn naar hun kroost. In de zomer maanden een bekend ta fereel op de drukke stranden van de gemeen te Westerschouwen. De heer f}.. M. Verseput (VVD) kwam vorige week tijdens een com missievergadering met een oplossing. Hij had vernomen dat een proef in Zeeuwseh-Vlaande- ren, waarbij borden met de afbeelding van een koe of een paard op het strand worden geplaatst, goed werkt. De kinderen hebben door deze borden een herkenningspunt op welk gedeelte van het strand de ouders hun stoel hebben neergezet. Ook in België werkt de proef goed. Onduidelijk is wie hier het meest ge bruik maakt van de bor den, de ouders of de kin deren Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een- kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank'/gironummer vermelden: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. I-' -ü-j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1