Staatssecretaris legt de laatste hand aan derde Zeeuwse slufter GRATIS ADVERTENTIE UW KRAUT VAN SCHOUWEU-DUIVELAUD r Kerstgeur, kerstmuziek, kerst versierselen en veel soorten wenskaarten op kerstmarkt KLEUREN BLAUW y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gedeputeerde: Natuur én recreatie moeten hun plek hebben g 3 BURGEMEESTERS IN 1850 5 VERHUISPLANNEN 11 ZAALVOETBAL Zesde poliogeval in Zeeland In de Grote Kerk bij de Dikke Toren FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE BH NIEUWSBODE VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25273 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het moment van 'doorbraak'. Het gat in de dam werd snel breder. (Foto: Joop van Houdt). NEELTJE JANS - Onder het toeziend oog van de NOS-camera en gadegeslagen door drie bussen vol geno digden legde staatssecretaris J. D. Gabor van Natuurbeheer gisteren, donderdag, de laatste hand aan de slufter aan de Noordzeekant van Neeltje Jans. Het provinciebestuur werd vertegenwoordigd door gedepu teerde G. de Vries-Hommes. De slufter is de derde in Zeeland en één van de weinige in Nederland. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De natuur doet niets zonder doel. Aristoteles Kans op hagel HET WEER '7'7 Vannacht enkele opklaringen. Overdag wisselend bewolkt en een enkele bui, later mogelijk met hagel. Minimumtemp. ±6 graden. Middagtemp. ±7 graden. Wind tussen west en noordwest, kracht 4 5, aan de kust hard, 7. O Amateur-historici deden onderzoek naar burge meesters die in 1850-1855 op Schouwen woonden. 3 iepziekte Westerschouwen trekt ruim twee ton uit voor de be strijding van de iepziekte. Het kruiswerk te Nieuwerkerk wil verhuizen naar het nieuwe servicewoningen-complex. Zaalvoetbalteam Stella Boys 1 verloor belangrijk duel tegen leider Neffen d'Eule. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een slufter is langzamerhand een bijzonder kusttype gewor den in Nederland. Alleen bij het Zwin in Zeeuwsch-Vlaande- ren, in de Kwade Hoek van Goeree en op Texel zijn slufters van betekenis. Een slufter is een strandvlakte achter de eer ste zeereep. Via een geul kan af en toe zeewater in de vlakte Binnen in het grote kerkge bouw is het lekker warm. Heel wat beter dan in de kerk in Goes waar zij ook jaarlijks als vrijwilligster in een stand van het Wereld Natuur Fonds op de kerstmarkt staat, vindt me vrouw M. de Boer. ,,Daar is het altijd verschrikkelijk koud. Hier in Zierikzee is het warmer en gezelliger". Zij is al zeven tien jaar actief als vrijwil ligster voor de dierenbescher ming. „Dat komt omdat ik gek ben op beesten en ik vind het leuk om bezig te zijn voor een goed doel. De belangstelling voor het assortiment in haar kraam is wat minder groot dan vorig jaar vindt ze. „Ik heb het idee dat er ook wat minder be zoekers zijn". De meningen daarover zijn ver deeld. Bij de stand van de We reldwinkel zegt men woensdag lekker verkocht te hebben. „Vandaag is het wat minder druk". Öehalve naar typische kerstartikelen is in de kraam veel vraag naar geknoopte veelkleurige vriendschaps bandjes uit Peru. „Die zijn doordringen. Dat gebeurt al leen maar bij heel hoog water: bij storm of springtij. In de slufter bij Neeltje Jans dringt naar schatting niet meer dan tien keer per jaar zeewater door. Na een overstroming loopt het water voor het merendeel weer terug in zee. Veel water zakt ook geleidelijk in de bodem weg. Een klein deel blijft in on diepe plassen staan. Voor het overige is een slufter verder het domein van zoutminnende waterplanten en vogels als strandlopers, plevieren, stelt lopers en meeuwen. De 40 hec tare grote slufter bij Neeltje Jans wordt beheerd door Het Zeeuws Landschap en Natuur monumenten. Beide organisa ties hebben ook de andere na tuur op Neeltje Jans onder hun hoede. Voor T. A. Vogel, voorzitter van de Stichting Het Zeeuws Land schap was het gisteren een bij zondere dag. „De grootst denk bare tegenstellingen, water en land, zijn vandaag aaneen gesmeed tot één bijzonder ge heel", aldus Vogel. Hij stelde dat het resultaat daarvan het landschap een bijzondere meerwaarde verleende. „Neel tje Jans biedt nu een represen tatieve staalkaart van kust landschappen". Natuurmonumenten-voorzitter P. Winsemius liet zich evenals Vogel enthousiast uit over de ontwikkeling van de natuur op Neeltje Jans en met name de totstandkoming van de slufter. „Vroeger moest alles strak en in beton. Nu beseffen we geluk kig dat het ook anders kan", al dus Winsemius. Hij waagde zich niet aan het voorspellen van de toekomst van Neeltje Jans, maar stelde wel dat con flicten daar tussen natuur en recreatie onontkoombaar zijn. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat als het aan hem ligt er in ieder geval geen verblijfs- recreatie toegestaan wordt op Neeltje Jans. Verblijfsrecrea- tie? Best, maar niet hier", al dus Winsemius. Succesformule Staatssecretaris Gabor noem de de natuurbouw op Neeltje Jans een succesformule. „De natuur doet zijn eigen werk, en dat willen we ook", aldus de staatssecretaris. „Het is ook belangrijk om iets zichtbaars neer te zetten. Het spel van de natuurlijke elementen zorgt daarvoor. Straks zullen bijzon dere planten en dieren er bezit van nemen". Gabor toonde zich een fervent voorstander van natuurbouw. „De Stichting Duinbehoud heeft er een rapport over ge produceerd onder de titel Dui nen voor de wind. Ik zal dit ze ker zeer serieus benaderen. Ik wil dat rapport de status eco systeemvisie geven", aldus Ga bor. In genoemd rapport wordt gepleit voor het aanleggen van slufters daar waar het moge lijk is. En dat zou volgens de vervolg pagina 2 nen gedrapeerd kunnen wor den, wat de mogelijkheden zijn van de moderne naaimachines, hoe gebouwen worden ontwor pen, hoe de nieuwste sportkle- ding er uit ziet en welke vakan tiereizen men kan boeken. In de kraam van een groenvoor- zieningsbedrijf zijn behalve kerstbomen met kluit ook vele tientallen andere artikelen te zien die het kerstfeest gezellig kunnen maken. De initiatiefnemer van de kerstmarkt, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, is op de kerstmarkt ook vertegenwoor digd. De opbrengst van het eve nement is bestemd voor de res tauratie van het orgel en de ex ploitatie van de kerk. Behalve uit de opbrengst van de sta gelden van de kramen wordt dat bedrag opgebouwd uit de verkoop van CD's en cassettes Zingen op Schouwen-Duive- land en de opbrengst van het terras midden in de kerk waar bezoekers even dranken en lek kernijen kunnen gebruiken. De heer L. M. van der Zwan is van mening dat de markt dit jaar nog meer bezoekers trekt dan vorig jaar. „Als het steeds weer een succes blijkt te zijn willen we er een vast jaarlijks evenement van maken". De kraam van de CJV wordt ook bevolkt door mensen van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten Brugzicht. Via een fotocollage is te zien hoe zij zelf de kaarsen maakten die in de CJV-kraam worden ver kocht. Het assortiment bestaat verder uit zelfgemaakte schil derijtjes, gipsfiguurtjes, kaar ten en doosjes. „We zijn onge veer een maand geleden met ongeveer vijf mensen begon nen om dit allemaal te maken voor de kerstmarkt". Tenslotte zijn Amnesty International en SOS Kinderdorpen vertegen woordigd op de kerstmarkt. Het evenement kan vandaag (vrijdag) worden bezocht van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Het Kruiswerk Zeeland en de GGD Zeeland hebben bevestigd dat een 18- jarige jongen van het eiland Tholen polio heeft. Vorige week werd de jongen in het ziekenhuis Lievenberg in Bergen op Zoom opgenomen met verschijnselen die vermoe delijk werden veroorzaakt door het poliovirus. Onderzoek heeft uitgewezen dat dat inder daad het geval is. Hiermee is het aantal poliogevallen in Zee land op zes gekomen. In heel Nederland zijn meer dan vijf tig poliogevallen vastgesteld. ZIERIKZEE - ,,De verkoop van kerstkaarten loopt eiiorm goed. En ook de siera den, de kaarsen en de kerstversieringen. Gisteren hebben we lekker verkocht, vandaag is het wat minder druk". Mevrouw C. de Vos uit Zierikzee is een van de vrijwilligers die deze week in de Grote Kerk te Zierikzee staan tijdens de kerstmarkt die daar wordt gehouden. Aan het evenement wordt vorm gegeven via stands van zeven ideële instellingen en zeven bedrijven in de regio. De kerstsfeer die van de kerst markt uitgaat wordt al voel baar op het plein voor de Grote Kerk. Kerstmuziek klinkt door de open lucht en een kerstboom met rode strikken en lichtjes geeft aan langs wel ke kant de bezoekers de kerk moeten binnenlopen. nogal in. Er zijn veel kinderen die er een komen kopen". Via de kerstmarkt wordt ook een aantal nieuwe produkten van de Wereldwinkel gepresen teerd zoals noten in blik, rode en witte wijnen uit Chili, wie rook en quinua; een produkt dat als alternatief voor rijst en graan kan worden gebruikt. 'Beter een kaars aangestoken dan te schelden op het donker', staat op een kaartje in de kraam van de Unie Van Vrij willigers. De kaarsen die daar bij liggen zijn voorzien van kersttakjes. Ook de andere ar tikelen in de kraam van de UW werden grotendeels zelf gemaakt door de vrijwilligers. Men maakte daarbij gebruik van de filigram- en origami- technieken, borduurde en maakte quiltkussens. „We zijn al vier weken met een hele groep bezig om spullen voor de kerstmarkt te maken". In de stands van de onderne mers kan men zien hoe gordij Niet alleen kleur, maar ook geur speelt een belangrijke rol op de kerstmarkt in de Grote Kerk. (Fo to: Joop van Houdt). Advertentie En de 1001ste is nu net uw kleur blauw. Zoiets moet je weten. Laat het daarom aan de vakman over: Van Lint Autoschade BV. Wij herstellen iedere schade snel en vakkundig. Richten, uitdeu ken en spuiten; alles met de modernste apparatuur. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1