Boerenprotest; actie Trekvogel nog een dunnetjes overgedaan streeknieuws 'Gemeentelijk emancipatiebeleid stagneert door bezuinigingen' Tweede hoofdprijs ZOC-actie Woede, overleg, onmacht en frustraties Tine Ruysschaert te zien in Wit is altijd schoon Jaarverslag Zeeuws Ontwikkelingsbureau Vrouwenemancipatie: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ties en het Landbouwschap zich nog afzijdig hielden na men de acties steeds grotere vormen aan. De ene keer blok keerden boeren met trekkers afvalverbrandingsinstallaties, de andere keer „omsingelden" zij een provinciehuis of minis terie. Gevolg was bijvoorbeeld het staken van het ophalen van huisvuil in een aantal gemeen ten. In Groningen gingen con sumenten op een gegeven mo ment brood hamsteren, omdat boeren een meelfabriek blok keerden. Andere akkkerbou- wers blokkeerden voor kortere of langere tijd grensovergan gen en de Afsluitdijk. Verbolgen In Den Haag bezetten boeren het kantoor van het Landbouw schap aan het Prinsevinken- park. Zij waren uiterst verbol gen over de afwachtende hou ding van het schap en de cen trale landbouworganisaties. De Vuilafvoermaatschappij VAM in Wijster verloor een kort geding tegen de boeren, waarin zij stopzetting van de blokkade van haar terreinen eiste. Boze akkerbouwers be laagden het huis van het CDA- Kamerlid Jan van Noord, om dat die zich niet achter hun ei sen schaarde. Van Noord dook onder en kreeg politiebewa king. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij werd een dag lang omsingeld door boeren. Tractoren stonden tot op het bordes. Ambtenaren die 's ochtends vroeg naar hun werk kwamen, konden het ge bouw niet in. Het verkeer was af en toe een chaos. Verkeerd ingeschat ZIERIKZEE - De heer C. P. van de Velde uit de Pieterseliestraat in Zierikzee was de tweede geluk kige die de hoofdprijs won van de ZOC-deeemheractie in Zierikzee. Notaris mr D. van Eek trok zijn zegelkaart uit de enorme stapel volgeplakte kaarten die inmiddels in de ZOC-bussen in de binnen stad zijn gedeponeerd. De heer Van de Velde kreeg uit handen van mevrouw A. E. M. van der Klooster-van Elsacker van de Zierikzeese Ondernemers Centrale een prijs bestaande uit 999,99 aan waardebonnen en een bos bloemen. Behalve de Zierikzeeënaar vielen nog 110 mensen in de prijzen. Hun namen werden gepubliceerd in de Nieuwsbode Extra. Zij kunnen een waardebon ter waarde van 25 gulden afhalen op de Mol 21. De actie, waaraan 69 Zierikzeese middenstanders deel nemen loopt nog tot 18 december. Dat betekent dat notaris Van Eek nog twee keer een trekking zal verrichten. (Foto: Joop van Houdt). Fietsenkijkdag Wie zijn fiets mist heeft zater dag 19 december tijdens de fietsenkijkdag nog een kansje om zijn rijwiel terug te vinden. Daarvoor kan men tussen 09.00 en 12.00 uur een kijkje nemen in het onderkomen van de Rijkspolitie Schouwen-Duive- In 1990 gingen de boeren ook de straat op om hun ongenoegen te uiten over de landbouwpolitiek. In Zierikzee werd het belastingkantoor geblokkeerd door boze boeren. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Demonstrerende boeren die het onder ling niet eens zijn over de vraag hoe ver zij zullen gaan met hun acties. Voormannen van landbouwor ganisaties die zich aarzelend achter de acties van hun leden scharen. Koortsachtig overleg tussen het ministerie van binnenlandse zaken, provinciale en lokale bestuurders, politie en justitie over de vraag wat de boeren nu wel en niet mogen. Het boerenprotest van nu ver toont grote gelijkenissen met de acties die protesterende boe ren bijna drie jaar geleden in het gehele land hielden, zoals de actie Trekvogel. In het voor jaar van 1990 demonstreerden Nederlandse akkerbouwers wekenlang tegen het land bouwbeleid van de Europese Gemeenschap in het algemeen en de voorgenomen daling van de graanprijzen in het bijzon der. Zonder overigens enig con creet succes te boeken. Bemiddeling De boeren schortten hun acties pas op nadat de toenmalige mi nister van landbouw, Gerrit Braks, oud-minister Jan de Ko ning (onder meer sociale zaken en landbouw) op 9 maart had gevraagd te bemiddelen. Sa men met de Commissarissen van de Koningin in Friesland, Hans Wiegel, en Drenthe, Wim Meijer, vormde De Koning een commissie van goede diensten die van Braks onder meer moest uitzoeken hoe het ver trouwen tussen politiek en ak kerbouwers zou kunnen wor den hersteld. Na drie weken le verde de commissie haar rap port bij Braks in. Bij de pre sentatie zeiden de wijze man nen „een zeer duidelijk perspectief te zien voor de Ne derlandse akkerbouw, mits er een zeer ingrijpende herstruc turering zou worden doorge voerd". De commissie pleitte onder meer voor goede finan ciële steunmaatregelen voor de boeren om de periode van her structurering door te kunnen komen. Het kabinet kwam uiteindelijk wel met enige financiële steun over de brug, maar bij lange na niet met de 100 miljoen gulden die volgens het Landbouw schap de eerste jaren zeker no dig was. De organisatie van agrarische jongeren, NAJK, sprak zelfs van „een honde fooi". EG-landbouwbeleid Op 19 april 1990 demonstreer den ongeveer duizend boeren in Den Haag, waar de Tweede Kamer over de steunplannen sprak. Een week later voerden zij onder meer in Brussel, sa men met collega's uit andere EG-lidstaten, actie tegen het EG-landbouwbeleid. De EG- ministers van landbouw stel den het landbouwbeleid wel enigszins bij, maar dat was bij lange na niet voldoende in de ogen van de Nederlandse ak kerbouwers. Net als nu begon nen de acties drie jaar geleden aan de basis. Op 20 februari de monstreerden enige duizenden boeren in Den Haag. Met diep- laders hadden zij honderden tractoren aangevoerd naar de Residentie. Voor Hagenaars zouden de boeren en hun trac toren bijna drie weken een ver trouwd straatbeeld worden. Zeker in het centrum, in de om geving van het Binnenhof, de gebouwen van ministeries, Landbouwschap en Sociaal- Economische Raad. Ook in an dere delen van het land gingen boeren met tientallen, soms honderden trekkers „de straat op". Bende van vijf Terwijl een deel van de boeren het na een dag demonstreren eigenlijk al voor gezien hield, wilde een ander deel, met na me de Zeeuwse boeren, door gaan. Spontaan vormde zich een groep van vijf boeren, af komstig uit alle delen van het land, die achter de schermen de acties ging coördineren. In de loop van de weken werd deze Bende van Vijf aanspreekpunt voor en spreekbuis van de de monstrerende boeren. Terwij1 de centrale landbouworganisa- Na enige dagen schaarden de landbouwvoormannen zich aarzelend achter de eisen van de basis. Zij hadden de stem ming van hun leden aanvanke lijk verkeerd ingeschat. Uit eindelijk keurden zij actie? goed, zolang deze „publieks vriendelijk" zouden zijn. De overheid reageerde aanvanke lijk uiterst terughoudend op al het „geweld" van de tractoren. Vooral in Den Haag voerde de politie voortdurend overleg met de Bende van Vijf over de te voeren acties. Op 8 maart dreigde het boerenprotest te escaleren toen boeren met hon derden trekkers de openbare weg opgingen richting Den Haag. Operatie Trekvogel, zo als de codenaam luidde voor de actie, moest uitmonden in een massaal protest in de Residen tie. In de loop van de dag for meerde zich op de rijksweg A 28 een kilometers lange kolon- ne van honderden tractoren. De overheid stuurde onder meer naar Schiphol enkele pe lotons mobiele een'heid als voorzorg tegen een mogelijke blokkade van de nationale luchthaven. In de loop van de nacht liet zij de leiders van de actie weten een verder optrek ken naar Den Haag niet te zul len dulden. Bij Wezep hield de overheid zwaar militair mate rieel achter de hand om de ko- lonne tractoren tot stoppen te dwingen. Dat vooruitzicht, gevoegd bij de op handen zijnde instelling van de commissie van goede diensten, leidde er toe dat de boeren de actie Trekvogel op schorten. Verscheidene boeren die sinds maandag opnieuw uit verschillende delen van het land optrekken naar Den Haag, spreken van actie Trek vogel Twee. ZIERIKZEE Kerstviering NCVB Op woensdag 16 december houdt de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) een kerstviering in'de Christelijke Gereformeerde kerk te Zierik zee. Aan de bijeenkomst wordt medewerking verleend door de gitarist Dik de Koning. De kerstviering begint om 19.45 uur. Ruilbeurs feestkleding Met het oog op de naderende feestdagen houdt Sally's Booth-iek van donderdag 17 tot 24 december feestkleding in de winkel in de Poststraat. Dit kan op donderdag en wel tus sen 09.00 en 12.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Wie af wil van dat cocktail- of avondjurk je of andere feestelijke kle dingstukken die wel mooi zijn maar nooit uit de kast komen, kan deze afdankertjes vrijdag 11 december tussen 10.00 en 12.00 uur inleveren bij Sally's Booth-iek. De verkoopprijs be paalt degene die kleding inle vert. Die krijgt van zijn ver kochte kledingstukken 80%. De resterende twintig procent komt ten goede aan het werk van het Leger des Heils. Niet verkochte kleding kan 24 de cember tussen 09.00 en 11.00 uur worden opgehaald. land aan het Kerkhof in Zierik zee. Eigenaren die een juiste postcode in hun fiets hebben gegraveerd behoeven niet te reageren. BURGH HAAMSTEDE Sinterklaasfeest De dames van de afdeling Wes- terschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen vierden samen Sin terklaas in de Gereformeerde kerk van Haamstede. De mid dag begon met het voorlezen van een verhaal uit de bundel van Godfried Bomans. In plaats van de gebruikelijke pakjesmiddag werden deze middag ouderwetse Zeeuwse spelletjes gespeeld. Voor velen onbekend maar wel leuk om te doen. Met elk spelletje konden de dames punten voor het eind klassement verzamelen. Voor de winnaars was er marsepein en chocolade. BRUINISSE Kerstboomverkoop Badmintonvereniging Net over 't net uit Bruinisse gaat op za terdagmorgen 12 december langs de deuren voor de ver koop van kerstbomen. Tijdens de rondgang door het dorp worden ook de bewoners van Zijpe bezocht. De opbrengst komt ten goede van de jeugdle den van de vereniging in de leeftijd tussen de acht en zes tien jaar. GOES Kerstviering Reumapatiënten vereniging Op zaterdag 19 december houdt de Reumapatiënten Vereniging Midden-Zeeland een kerstvie ring voor haar leden en hun be geleiders. De bijeenkomst vindt plaats in motel Goes en begint om 15.30 uur. LEIDEN - „Prenten in een ver anderend Japan" zijn van 11 december tot en met 14 februa ri te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. De collectie van de Amerikaan R. O. Muller beslaat de periode 1881 - 1940. ZIERIKZEE - De ontwikkeling van het gemeente lijk emancipatiebeleid stagneert. Dat schrijft het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor Vrouweneman cipatie, kortweg Zoe, in haar jaarverslag over 1991. Volgens Zoe heeft die stagnatie van het ontwikkelen van emancipatiebeleid alles te maken met bezuini gingen. De decentralisatie van taken en bevoegdheden heeft in veel gemeenten gezorgd voor meer werk op een aantal terreinen. „Veelal is de decentralisatie ge paard gegaan met bezuinigin gen, die gemeenten voor de taak stelden keuzes te maken", aldus Zoe. Thken en bevoegdhe den werden opnieuw gestruc tureerd en tegelijkertijd stelde de rijksoverheid op een aantal terreinen tijdelijke subsidies beschikbaar. Als gemeenten van deze subsi diestromen gebruik willen ma ken moeten zij snel handelen. „Daardoor is het de gemeenten nauwelijks mogelijk gemaakt bestaand beleid aan te passen en door middel van deze subsi dies nieuw beleid te ontwikke len", aldus Zoe. „Met betrek king tot de emancipatie heeft deze werkwijze grote gevolgen. De beschikbare middelen zijn veelal tijdelijk inzetbaar, be schikbare emancipatie-uren werden op andere terreinen in gezet en daardoor stagneren de ontwikkelingen om te komen tot een beleidsmatige aanpak van de emancipatie". Zoe tekent daar meteen bij aan dat de wil van gemeenten om aandacht te besteden aan knel punten wel degelijk aanwezig is. „Het bevorderen van de eco nomische zelfstandigheid van vrouwen prijkt hoog op de ge meentelijke agenda. Vooral de arbeidsparticipatie kent een hevige belangstelling. De acti viteiten richten zich vooral op de herintreding van vrouwen op de arbeidsmarkt". Waar het volgens Zoe echter aan ontbreekt is een samen hangend beleid. „De brede emancipatiedoelstelling wordt versmald. Voorwaarden ontbreken. Voor veel vrouwen in gemeen ten waarvoor de deelname aan deze ontwikkelingen van groot belang zijn betekent dat de zo veelste gemiste kans", aldus Zoe. Het gemeentelijk emanci patiebeleid maakt nadrukke lijk deel uit van de door Zoe uitgezette beleidsdoelen. Risico Ook houdt Zoe de vinger aan de pols voor wat betreft het provinciaal emancipatiebe leid. Ook hier constateert hoe dat bezuinigingen invloed heb ben op de voortgang van het emancipatiebeleid. „Beleid dat zich nog moet wortelen kan een gemakkelijk doelwit wor den van bezuinigingen". De be stuurlijke en ambtelijke inzet voor het emancipatiebeleid is in nota's vastgelegd. In die no ta's wordt een aantal uit gangspunten geformuleerd en voornemens uitgesproken. Zoe constateert in haar jaarverslag dat de realisatie van deze voor nemens minder snel gaat dan men had gehoopt. Het contact met de coördine rend ambtenaar emancipatie zaken heeft ook niet geheel vol daan aan de verwachtingen die Zoe daarvan had. Ieder kwar taal werden besprekingen ge voerd met de provinciaal emancipatieambtenaar, „daar bij zijn de voortgang van het emancipatiebeleid en de condi ties waaronder dit beleid ont wikkeld kan worden onder werp van gesprek geweest. Uit deze gesprekken is duidelijk geworden dat het beleid nog zonder duidelijke priori teitsstelling en onder onduide lijke condities tot stand komt", aldus Zoe. Mogelijkheden Met gemengde gevoelens heeft Zoe kennis genomen van de re sultaten van een onderzoek naar de mogelijkheden tot on dersteuning van het emancipa tiewerk. „Het is positief dat in dit rapport de ondersteuning van vrouwengroepen en orga nisaties weer in beeld is ge bracht. Het is merkwaardig dat gesuggereerd wordt dat de ze ondersteuning al wordt uit gevoerd", aldus Zoe. ZIERIKZEE - De Vlaamse actrice Tine Ruysschaert is zaterdag 12 december te zien in Wit is altijd schoon, een stuk gebaseerd op de gelijknamige novelle van Leo Pleysier. Deze voorstelling die on der auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland wordt gehouden is vanaf 20.00 uur te zien in de Zierikzeese Concertzaal. Eerder reeds schitterde deze Vlaamse actrice in Zierikzee in de premiè revoorstelling Tijl Uilenspiegel. Wit is altijd schoon, een stuk dat door Franz Marijnen wordt geregisseerd, is het strikt eerlij ke relaas van een zoon over zijn overleden moeder, een vrouw die hem een levenlang heeft bedolven onder haar gepraat. Een vrouw die hem ook nadat ze overleden is blijft toespreken vanaf haar doodsbed. Niet in verheven termen maar met haar gebrui kelijke spraakwaterval over ditjes en datjes. Het resultaat van dit alles is een ontroerend portret van die moeder. Wit is altijd schoon, een opgewekte roman over rouw, afkomst en taal is on derscheiden met de Bordewijkprijs en ook prijkte het boek op de lijst van nominaties voor de AKO-literatuurprijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6