HET HUIS MET GOUDEN MUREN Dubbelexpositie keramiek en gebatikte zijden stoffen Concert Tender Madness Burgemeester L. N. Labruyère nieuwe voorzitter van REC In restaurant Mondragon te Zierikzee Onderzoek verspreiding polio-virus Thuiscontrole uitkeringen bijstand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 32 Rieneke heeft bij Dries nog eens naar Geertje en haar imbiciele dochter Mien geïnformeerd. Ze is niet veel wijzer ge worden. Geertje komt niet buiten het erf, ze is een vergeten figuur aan wie de mensen misschien pas herinnerd wor den als ze een overlijdensbericht in de krant lezen. 'Hé, is Geertje dood? Nou, voor het mensje maar gelukkig, wat had die nou nog aan haar leven!' Ja, zo zullen de mensen praten, ze kent dat. Twee regels burgerlijke stand na zo'n leven. Ze zou die Geertje graag nader leren kennen. Ze begrijpt wel dat dat vrouw tje door haar blindheid bij Hasse ei genlijk veel op haar Rieneke voor heeft, maar het moet de eigen vrouw toch ook lukken door dat pantser heen te breken. Haar kans komt wanneer Hasse op een morgen na het ontbijt zegt dat hij twee dagen weg zal blijven. Hij zegt niet wat daarvan de reden is, het feit alleen moet blijkbaar voor haar voldoende zijn. Ze vraagt er ook niet naar; ze le ven immers beiden aan de kant van een wijde kloof, ieder gaat zijn eigen gang. Ze ziet haar man vertrekken. Een grote zwarte auto komt voorrijden: een chauffeur houdt voor de jonker het portier open. De auto van meneer Her- bert, licht Dries haar even later in. Hasse gaat dus zijn familie bezoeken, ze weet nu alwéér wat meer. In de garage staat haar fiets; haar va der heeft ervoor gezorgd dat die hier kwam. Ze kan al wat autorijden, nog een paar lessen en ze zou rijexamen kunnen doen. Hasse weet dat; als ze haar rijbewijs zou hebben, zou ze met hem in een van zijn auto's kunnen gaan rijden, maar hij zinspeelt daar niet op en ze is te trots om het te vragen. Ze heeft het altijd met haar fiets gedaan, naar school in weer en wind, ze zal er nu weer gebruik van maken. Het fietst heerlijk langs de bospaden. Ze kan Geertje nu bezoeken zonder de kans te lopen er Hasse te ontmoeten. Ze kent de gewoonten van de streek, loopt bij het huisje achterom en gaat door de keukendeur naar binnen. Met een hoort ze een stem, de stem van Geertje: 'Wie is daar?' Tbch wat nerveus roept ze: 'Mevrouw Van Artendael, van de Warrenborch. Mag ik verder komen?' 'Maar natuurlijk', is het antwoord, 'de vrouw van de jonker is hier altijd wel kom'. En dan ziet ze Geertje, een klein schriel vrouwtje, grijzend al, de doffe ogen verborgen achter een donkere bril. Ze ziet ook Mien, het zorgenkind, dat geen weet van de wereld heeft, dat de wieg verwisseld heeft voor de tafelstoel die overdag ook na zestien jaar nog haar verblijf is. Mien is sinds haar vierde jaar niet meer gegroeid; behalve het hoofd dan, dat monsterlijk af steekt bij het onvoldragen lichaampje. Ze kan zich wat bewegen, ziet Rieneke, haar handen maken schutterige bewe gingen met een lepel boven een schaal tje pap, waaruit haar moeder blijkbaar bezig was haar te voeren.' Ze zit wat te neuriën, een onverstaanbaar wijsje, telkens dezelfde vier maten, verder komt ze niet. 'Mientje is blij', zegt Geertje, 'dan zingt ze. Ze is meestal lief, mevrouw, maar als ze stout is, dan is ze ook èrg stout, hoor, dan kan ik haar moeilijk tot bedaren brengen'. 'Kent ze andere mensen?' vraagt Riene ke. 'Mij kent ze best, hoor, en de jonker ook. Mientje lacht niet vaak, maar als de jonker hier is en gekheid met haar maakt wél. Dan heeft ze plezier. Nou ja, de jonker brengt altijd wat voor haar mee, een stukje chocola of peper munt. Daar is ze gek op'. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In de maand december exposeren in restaurant Mondragon te Zierikzee Karin Raak met objecten en schalen van keramiek en Els van Baarle met gebatikte zijden stoffen en zijdeschilderingen. Karin Raak woont en werkt in Noordwelle. De grondstof die zij gebruikt voor het vervaar digen van haar werk is voorna melijk fijne chamotte. De vorm is voor haar zeer belangrijk. Kleuren worden door middel van glazuur slechts spaarzaam toegepast en vooral om de vorm te versterken. De glazu ren - die loodvrij zijn - worden door haarzelf vervaardigd. Het samenstellen van een goed gla zuur is vaak moeilijker dan het maken van het object. De oven temperatuur bij het biscuit (de eerste brand) is ongeveer 1020 graden Celsius. Daarna wordt het glazuur opgebracht en ver volgens vindt de tweede brand - de zogenaamde gladbrand - plaats bij een temperatuur van 1180 graden. Els van Baarle uit Dreischor volgde een textielopleiding waarbij batikken het afstu deeronderwerp was. Deze tech niek werd verder uitgediept door lessen te volgen bij de heer Sudewp, die verbonden is aanlièt Volkenkundig museum 'Nusantara te Delft. De werkwijze van het batikken bestaat uit het afdekken met hete was van bepaalde delen van de te verven stof. Het ge reedschap dat' hiervoor wordt gebruikt is een tjap. Een tjap is een Indonesisch koperen stem pel. Voor het aanbrengen van de was wordt een tjanting - een kannetje met een tuitje - ge bruikt waarmee fijne lijnen ge tekend kunnen worden. Na het aanbrengen van de was wordt de stof geheel of gedeel telijk geverfd. Waar de was op de stof is aangebracht, kan de verf niet worden opgenomen. Op deze wijze worden patro nen uitgespaard en kan, na het verwijderen van de was weer met andere kleuren worden ge werkt. Door deze handelingen steeds te herhalen ontstaan prachtige kleurrijke stoffen, die onder meer geschikt zijn voor het maken van unieke kle dingstukken. De tentoonstelling is vrij toe gankelijk tijdens de openings uren van restaurant Mondra gon. GOES - Op initiatief van het staatstoezicht op de volksgezondheid (de Geneeskundige Hoofdinspec tie) wordt een onderzoek gedaan naar de versprei ding van het polio-virus onder de algemene bevol king. Dit onderzoek wordt verricht omdat staatsse cretaris Simons en de Geneeskundige Hoofdinspec tie op korte termijn nader inzicht willen krijgen in de circulatie van het virus. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in sa menwerking met vier gemeen schappelijke gezondheids diensten. De GGD Zeeland en de gemeente Goes doen mee aan dit onderzoek. Het onderzoek is van belang om het verloop van de huidige epidemie goed te kunnen vol gen. Ook geeft het de nodige informatie voor eventuele toe komstige epidemieën met dit type virus. Nog deze week wordt aan 1350 willekeurig gekozen inwoners van Goes gevraagd of zij een beetje ontlasting willen opstu ren en een korte vragenlijst willen invullen. Het gaat om kinderen van 5-14 jaar en vol wassenen van 40-64 jaar. Het benodigde materiaal (een faeces-potje) met een uitgebrei de toelichting wordt hen toe gestuurd. In het laboratorium zal worden onderzocht of er polio-virus in de ontlasting voorkomt. De gegevens zullen uiteraard vertrouwelijk wor den behandeld. Na ontvangst worden de vra genlijst en het faeces-potje anoniem verwerkt. Daarnaast zal in de gemeente Goes het ri oolwater onderzocht worden op de aanwezigheid van het vi rus. Volgens de GGD Zeeland is het in het belang van de volks gezondheid dat iedereen die aangeschreven wordt, mee werkt aan dit onderzoek. Voor nadere vragen over het onder zoek kan men zich wenden tot de polio-infolijn van de GGD Zeeland, telefoonnummer: 01100-49475. DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil bijstandsfraude bestrijden door onaangekondigd in het hele land huiscontroles te ver richten. Van bijstandscliënten die hier niet aan willen mee werken moet onmiddellijk de uitkering worden ingetrok ken. Dat is een van de voorstel len die VVD-woordvoerder Linschoten zal doen in een de bat in de Tweede Kamer over de bijstandsfraude. De WD wil verder onder meer dat alle gemeenten, die zijn be last met de uitvoering van de bijstandswet, worden verplicht een fraudebestrijdingsplan op te stellen. Vrijdag 11 december NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.06 uur Oproep Spoorloos 16.26 uur Heb ik iets gemist? Terugblik op de programma's van de afgelopen week. 16.53 uur Young riders, Ameri kaanse jeugdserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis, infor matief kindermagazine. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur Perfect strangers, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Spoorloos, program ma waarin vermiste personen worden opgespoord. 21.24 uur Reporter, actualitei ten. 21.58 uur The Chief, Engelse politieserie. 22.51 uur Om de bocht van het Spaanse, documentaire. 23.24 uur Journaal. 23.29 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Stuntmasters, repor tage. 16.52 uur Marine en muziek, muzikale reis met de Mari nierskapel van de Koninklijke Marine^ 17.31 uur Vocaal centraal, mu ziekprogramma. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Dingbats, crypto- gramspel gepresenteerd door Marceline Schopman. 18.47 uur De energieflits. 18.50 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 19.16 uur Natte neuzen, behen digheidsspelletjes voor hon-1 den en bazen. 19.43 uur De leukste thuis, de beste thuisvideo's. 20.14 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. 21.07 uur TV show op reis, talkshow. 22.02 uur Crime time, magazi ne over alle facetten van de misdaad. 22.37 uur TV Dokter. 22.38 uur Dat willen we even kwijt, column. 22.43 uur Vocaal centraal, mu ziekprogramma. 23.21 uur In the heat of the night, Amerikaanse politiese rie. 00.13 uur Bat 21, Amerikaanse speelfilm. 01.53 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.30 uur Huisje, boompje, beestje, afl. 59. 10.30 uur Skoalle TV 11.00 uur School-tv weekjour- naal, afl. 13. 11.30 uur Advent: Dromen met Jesaja, afl. 4. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Boekhouders te vel de, Werken-aan-werken film. 18.40 uur Zie zoo, serie co lumns van politieke teke naars. 18.47 uur Zendtijd politieke partijen: D66 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 20.00 uur Het groot dictee der Nederlandse taal, spelling wedstrijd. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.15 uur Beeldend dichten, portret van beeldend kunste naar René Daniels. 23.45 uur Grand slam Mün- chen, verslag van dit ten nistoernooi. RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.04 uur RTL 4 Groente- en fruittip. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Showtime. Afleve ring van een nieuw, actueel magazine over entertainment. 11.25 uur RTL Radio studio live 13.05 uur Ron's tweede jeugd- show, spelprogramma. 14.20 uur Carol Company. Amerikaanse comedyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. a. 16.00 uur Telekids. Kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.45 uur RTL Club. Met onder meer het minispel Pictiona- ry. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Eerste af levering van een nieuwe reeks van het spelprogramma waar in twee teams het tegen elkaar opnemen. 21.25 uur Klasgenoten. Afleve ring van een nieuwe reeks pro gramma's waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.20 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.15 uur Field of dreams, Amerikaanse speelfilm, deel 1. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur Field of dreams, deel 2. 01.25 uur Love circles, Ameri kaanse erotische speelfilm. 03.00 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 15.30 uur Holiday affair, Ame rikaanse melodrama. 17.00 uur Diamond Awards. 17.15 uur Duupje. Kinderserie. 17.30 uur Bugs Bunny in King Arthur's Court, Amerikaanse tekenfilm. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 345. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 565. 18.35 uur TV 1 - Top 30, mu ziekprogramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Mr. Bean. Humo ristisch programma. 20.30 uur De droomfabriek. tweede aflevering van een nieuwe, 12-delige serie. 21.30 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Het eenzame harten- buro. Talkshow. 23.25 uur Dangerous curves, 13-delige Amerikaanse avon- turenserie. 00.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, Engelse humor. 20.00 uur Groot Dictee der Ne derlandse taal. 21.50 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 22.30 uur Affiche. Kunstmaga zine. 22.50 uur Vuurvogel: Binnens kamers: Duo De Neve - Kessels (2). ZIERIKZEE - Op zondag 13 december treedt de rhythm bluesband Tender Madness op in het Zie- rikzeese café De Vlinder. Tender Madness is een ervaren groep die al een aantal jaren met toene mend succes aan de weg timmert. In 1991 kwam hun eerste CD Standing at the Crossroads op de markt en waren zij live te horen via de radio. Momenteel zijn de voorbereidingen voor een tweede CD in volle gang. Tender Madness speelt voornamelijk eigen werk. De muziek van de groep komt voort uit de Amerikaanse blues-traditie maar onderging ook invloeden van jazz en country. Behal ve de scheurende sax. de snerpende gitaar, de krijsende harmonika en het swingende ritme-tandem geeft vooral het vocale geweld van zangeres Karin Roerdink de band veel power. De leden van de band zijn verder Tom Schepp harmonika, Ellio Martina bas, Bert de Jonge drums, Jacques Los saxofoon en Jan Mittendorp gitaar. Het concert in De Vlinder begint om 15.30 uur. fase in haar bestaan, omdat ze onlangs een intentieverklaring heeft getekend inzake fusie met het Scaldis College in Goes en het MBO College in Oude- Tbnge. De fusie is onder meer van belang om het aantal voor zieningen en de kwaliteit er van in onze regio op peil te hou den", aldus de nieuwe voorzit ter. Labruyère kende het REC voor die tijd slechts van naam, maar is inmiddels enthousiast over deze instelling; ,,Het REC is een belangrijke en veelzijdi ge voorziening voor de mensen in de Oosterschelderegio. Voor al voor de mensen met weinig kansen. Veel buitenlanders, on der andere asielzoekers, leren bij het REC Nederlands als eer ste stap naar de arbeidsmarkt. Maar ook de vele uiteenlopen de cursussen voor bijvoorbeeld vrijwillig kader en de cursus sen op kunstzinnig gebied zijn niet meer weg te denken in het aanbod. Het REC staat dicht bij de mensen en dat spreekt mij erg aan". Kennismaking De heer Labruyère heeft in middels kennis gemaakt met de overige bestuursleden. Na mens het REC heeft hij ook zit ting genomen in de stuurgroep die de fusie begeleidt. Binnen kort hoopt hij ook nader ken nis te maken met het uitvoe rende werk en het personeel van het REC dat uit ruim 50 personen bestaat en verdeeld is over verschillende teams en plaatsen. Het hoofdkantoor van het REC is gevestigd in Goes en er zijn dependances in Goes en Tholen. Het voorzitter schap van het REC is een onbe zoldigde functie. Burgemeester Labruyère: ,,Het REC staat voor een belangrijke fase in haar bestaan". (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Burgemeester L. N. Labruyère is benoemd tot voorzitter van het stichtingsbestuur van het Regionaal Educatief Centrum in Goes. Hij volgt in deze functie mevrouw Hoogendijk op die tot voor kort burgemeester was van de gemeente Kortgene. Het REC verzorgt grote delen van de volwas seneneducatie in de Oosterschelderegio. Labruyère is blij xhet de benoe- voor de regio veel te kunnen volwasseneneducatie. ,,Het ming. Hij denkt in deze functie betekenen op het gebied van de REC staat voor een belangrijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4