Schrijver Wim Hofman draagt in RSG voor uit eigen werk Dag van de Vrijwilligers Expositie van E. Zilverberg Herinneringen aan vroeger bron van inspiratie Uitbreiden parkeerwachten is nodig gezien werkdruk Klokgelui Openbare vergadering algemeen bestuur Zuidhoek Gezamenlijke vergadering VVV. Renesse/ Burgh- Haamstede Doorgereden na aanrijding Diefstal uit auto Diefstal uit woning Olie vlekken voor kust Reformatorisch kontact over wet der tien geboden 3 DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 NR 25272 ZIERIKZEE - Het overkwam hem ooit dat een groepje kinderen hem als schrijver herkende en hem van dienst wilde zijn met een handvol pennen, die zo bleek achteraf, zonder betalen uit de winkel waren meegenomen. Dat voorval inspireerde de Vlissingse kinderboekenschrijver en illustrator Wim Hofman tot een verhaal dat opgenomen is in de bundel Straf en andere verhalen. De achtergronden van zijn werk belichtte Hofman dinsdagavond in Zierikzee, waar de schrijver op uitnodiging van het Literair Samen werkingsverband Schouwen-Duiveland voordroeg uit eigen werk. ZIERIKZEE - Door de uitbreiding van het betaald parkeren en het verruimen van het takenpakket is het nodig om in Zierikzee meer parkeerwachten aan te stellen. Daarbij wordt gedacht aan een nieuwe part-time kracht. Dit idee van b en w bespreekt de commissie verkeer maandag 14 december in haar vergadering. Deze vergadering begint om 19.00 uur in het raadzaal. Eerder dit jaar traden medië vist Herman Pley en de dichter Anton Korteweg op uitnodi ging van dit samenwerkings verband, waarin bibliotheek De Stolpe, de Regionale Scho lengemeenschap Professor Zee man, boekhandel De Vries en de culturele commissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen vertegenwoor digd zijn, in Zierikzee op. Voor de derde en tevens laatste lite raire avond van dit jaar was dinsdag Hofman uitgenodigd. Aanmoedigingsprijs De 51-jarige in Vlissingen wo nende schrijver heeft sinds 1969, toen zijn eerste kinder boek Welwel, de zeer grote to venaar uitkwam, veel gepubli ceerd. Boeken als Wim, het Vlot, Grote Pien en Kleine Pien de Kleine Hofman genie ten dan ook grote bekendheid. Een jaar nadat hij als achttien jarige met schrijven begon werd hem een aanmoedi gingsprijs toegekend. Voor zijn boeken Aap en Beer, Zip en Wim kreeg hij de zilve ren griffel. Zijn boek Het Vlot, waarin herinneringen aan zijn eigen jeugd in Vlissingen zijn verwerkt werd in 1989 be kroond met een gouden griffel. Voor zijn gehele oeuvre kreeg Hofman vorig jaar de Theo Thijssenprijs, de belangrijkste prijs die op het gebied van jeugdliteratuur ontstaat. Ook als illustrator - Hofman il lustreert zijn boeken zelf - heeft de schrijver/illustrator ZIERIKZEE - Vanavond, don derdag, worden tussen 19.00 en 19.05 uur op tal van plaats de klokken geluid. Deze actie van de Zeeuwse kerken wordt ge houden als uiting van medele ven met de slachtoffers van de burgeroorlog in het voormalig Joegoslavië. ,,De huidige situatie in het voormalig Joegoslavië en met name Bosnië baart ons grote zorgen. De mensenrechten wor den geschonden. Om uitdruk king te geven aan onze zorg lui den wij vanavond tussen 19.00 en 19.05 uur de kerkklokken", zo staat te lezen in een brief van de Zeeuwse kerken. tot drie keer toe de gouden pen seel gewonnen. Fragmenten Aan de hand van vrij uitgebrei de fragmenten uit boeken als De Dochter van de Kolenboer, Het Vlot, Straf en andere Ver halen en Klein Duimpje ging Hofman in op zijn manier van werken. Voor zijn eerste boe ken, zoals bijvoorbeeld Lapje Loem heeft hij zijn inspiratie vooral geput uit fantasie en hu mor. Zijn latere werk, waarin hij vaak uit herinneringen aan zijn jeugdjaren put, is wat se rieuzer en realistischer. Kinderkost Dat laatste maakt dat niet ie dereen de boeken als Wim en het tweede boek over Wim ge schikt vindt als „kinderkost". Dat geldt ook voor de bundel Straf en andere verhalen waar in zowel vrolijke als spannen de en treurige verhalen over kinderen zijn opgenomen. De ze bundel is inmiddels ook in het Noors en Engels vertaald en behandelt eigentijdse zaken als „een wegwerpbaby in een vuilniszak" en een verhaal over dieven. In dat laatste ver haal heeft Hofman een per soonlijke ervaring verwerkt. Spelletje Ooit werd hij in de buurt van een grootwinkelbedrijf door een groep kinderen als. ,,de ZIERIKZEE - In de bar/lounge van hotel De Zeeuwse Stromen is tot maart '93 werk te zien van Erik Zilverberg uit Pur- merend. Na het volgen van de grafische school en de vrije academie heeft Zilverberg van kunst zijn beroep gemaakt. Zijn werk kenmerkt zich door felkleurige composities van geometrische vormen en lijnen, waarmee hij symbolen, mens en vegetatie afbeeldt. Een enkele keer schrijver" herkend en vervol gens voorzien van een handvol viltstiften, die zij voor hem zonder te betalen uit de winkel hadden meegenomen. Zo'n winkeldiefstalletje beschouw den zij volgens Hofman als een spel, net zoals bij voorbeeld cowbowtje spelen. Dat verhaal over de diefjes Henkie en Juultje heeft geen moralistisch ondertoontje. Want in tegenstelling tot vroe ger toen kwaad altijd voor de val kwam worden de beide boefjes niet gestraft. Integen deel zelfs, het verhaal loopt nog redelijk goed af. Geen goed voorbeeld Dit leverde nogal wat commen taar van ouders op die vonden dat Hofman hiermee geen goed voorbeeld gaf. Een volgens de schrijver onjuiste voorstelling van zaken. De kinderen zelf hebben dit voorbeeld aange reikt, waama Hofman het ver der heeft beschreven. Diezelfde bundel bevat ook een verhaal rond een contactadvertentie, waarin drie kinderen in de leeftijd van drie tot tien jaar op zoek zijn naar een vader en een man voor hun moeder. Herinneringen Naast dat realisme spelen jeugdherinneringen e^n be langrijke rol in Hofman's oeu vre. Zo beschrijft hij in de Dochter van de Kolenboer een logeerpartij als tienjarige jon gen bij een kolenhandelaar in Limburg. Alles in dat huis is bedekt met een laagje kolen gruis en eens in de week, tij dens het wekelijkse bad in een zinken teil in de schuur wordt het badwater geleidelijk aan ondoorzichtig grijs. Die herinneringen zijn door Hofman precies beschreven zo als een kind van die leeftijd de dingen observeert en om schrijft. Dat blijkt vooral uit de passage waarin de tienjari ge Hofman met een vriendin netje erop uit trekt. Het meisje wordt de felle kleur vervangen door fraaie, ingekeerde pastel tinten. Uit zijn werk spreekt voorts dynamiek en beweging, dit door gebruik te maken van een ritmische lijnvoering. Zilverberg die buiten het geijk te patroon werkt, heeft sinds 1975 op verschillende plaatsen in binnen- en buitenland geëx poseerd. Daarnaast maakte hij verschillende studiereizen door Europa, Midden-Ameri- ka, Egypte en Azië. blijkt helemaal gebiologeerd te zijn door het uittrekken van spinnepootjes. Heel nauwkeu rig wordt die bezigheid die kin deren soms zo overmatig kan boeien door Hofman beschre ven. Iets dat niet bij iedereen in goede aarde viel. Geen missers Gebruik maken van jeugdher inneringen is volgens Hofman heel gemakkelijk voor een schrijver. Hij hoeft daarvoor niet op reis te gaan en ook geen onderzoek te doen. En ook het begaan van missers is volgens Hofman nauwelijks mogelijk. Hoewel het taalgebruik in het boek met uitzondering van woorden als moordenaars broekpijpen best te volgen is voor kinderen, snappen deze soms het open einde van het verhaal niet. Dat open eind ge bruikt Hofman nogal eens voor korte verhalen omdat zegt hij „de lezer daarop verder kan borduren". Hoewel Hofman niets voor kin deren verborgen houdt en zich niet beperkt tot alleen de leuke dingen des levens vindt hij wel dat je als kinderboekenschrij ver wel een beetje hoffelijk moet zijn om over te komen. „Je moet ze meenemen door 't verhaal" vindt hij. Daarnaast kan de schrijver voor zijn ver haal ook het beste uitgaan van „één ideaal kind". Aanvankelijk kostte dat Hof man wel wat moeite en kampte hij regelmatig met de vraag of hij bepaalde zaken die voor de ene groep kinderen wel en voor de andere groep kinderen niet bekend waren, eerst moest uit leggen. Die twijfel kent Hof man nu niet meer. Belangrijk is ook dat de dialogen in een boek natuurlijk en voor een kind realistisch moeten zijn. Dat plus de belangrijke functie van een goed ritme is iets dat een schrijver voor ogen moet houden. Hij moet dat eigenlijk op intuïtie doen, aldus Hof man, die zich als kinderboe kenschrijver toch het^meest in zijn element voelt. '«PirvO r ZIERIKZEE - Een nota over~cle ontwikkelingen binnen de so ciale werkvoorziening en de gevolgen voor de Zuidhoek. Dat is een van de agendapun ten waarover wordt gediscus sieerd tijdens de openbare ver gadering van het algemeen be stuur van het werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. De vergadering is gepland op woensdag 16 december in de bestuurskamer van het schap aan de Havenstraat 1 te Zierik zee. Op de agenda staat ook een bespreking over de bestem ming van het voordelig saldo over 1991. Directeur drs. P. J. de Groot geeft een toelichting op de bouwplannen voor het werkvoorzieningsschap. De vergadering begint om 15.30 uur. RENESSE - De VVV's van Re- nesse en Burgh-Haamstede vergaderen dinsdag 22 decem ber samen in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Deze ge combineerde ledenvergade ring begint om 20.00 uur en staat in het teken van de (juri dische) fusie van beide VVV's. Deze fusie is reeds besproken tijdens een informatieve, ge combineerde ledenvergadering van beide WV's op 19 novem ber. Ook in de afzonderlijke le denvergaderingen van beide VW's eind november is deze kwestie aan de orde gesteld. In deze drie vergaderingen is het voorstel tot fusie met instem ming begroet. Omdat het volgens de statuten verplicht is om een formeel be sluit te nemen alvorens sprake kan zijn van een juridische fu sie is een vergadering voor dinsdag 22 december op de agenda gezet. Om toe te zien op het betaald parkeren en het naleven van andere verkeersbepalingen hebben de twee parkeerwach ten - een full- en een parttimer handenvol werk. Met name in de vakantieperioden en in ge val van ziekte blijkt dat qua bezetting weieens moeilijk te zijn. Daarom ook heeft het col lege van b en w in principe be sloten om het aantal parkeer wachten met een parttimer uit te breiden. Daarover wordt de mening van de commissie ge vraagd. Maandagavond bespreekt de verkeerscommissie ook de ver keerssituatie op de Calandweg en het onderzoek naar de ver keersveiligheid op het kruis punt Slabberswerf/d' Ailly- straat en P. D. de Vosstraat. Dit onderzoek is uitgevoerd door Goudappel Coffeng uit Deven ter. Op grond van dat onder zoek wordt aanbevolen om het kruisingvlak door middel van een plateau te verhogen, zodat de weggebruiker wordt ge- De Tien Geboden hebben ook nu nog niets aan waarde afge daan. Het evangelie, van .Chris tus gaat altijd een weg tussen wettisme en wetteloosheid. Ds. Westveer waarschuwde zijn hoorders door niet teveel op een wettische wijze te leven om toch bij God in de gunst te ko men. Een somber krampachtig leven van gebod en gebod en re gel op regel wees hij eveneens van de hand. Wetteloosheid Spreker waarschuwde voor eventuele doorslaan in wette loosheid wat men waarneemt in deze tijd. De Heere Jezus is niet gekomen om de wet op de aarde te ontbinden maar juist om die te vervullen. De domi nee citeerde de burgerlijke wetten die veel goeds bevatten en de ceremoniële wetten rond om de tempeldienst. Maar ook haalde hij de zedelijke wetten aan, die God op de berg Sinaï met zijn eigen vinger op de ste nen tafelen heeft ingekerfd. Deze zijn een richtingaanwij zer voor ons omdat er staat „Doet dat én gij zult leven". Wij hebben van nature voor de zonde gekozen en het zondige vlees wil zich niet aan de wet onderwerpen. Daarom heeft Christus beloofd voor de zijnen de wet te volbrengen. Spreker stelde centraal hoe de wet van God functioneert. Hij noemde drieërlei functies zoals bijvoorbeeld de wet als leefre gel voor het maatschappelijk leven. Ttevens is de wet ook ge geven als tuchtmeester tot Christus terwijl de wet in de derde plaats moet gelden als ROTTERDAM - Drie jaar na de première van „So long, fare well, auf wiederseh'n, good bye..." heeft het RO Theater be sloten de voorstelling in repri se te nemen. In Rotterdam is de voorstelling te zien van 28 tot en met 30 december en op 1 en 2 januari. Uitgangspunt voor het stuk is de film „The sound of music". ZIERIKZEE - De heer S. uit de gmeente Westcrschouwen was niet blij toen bleek dat zijn auto, die hij had geparkeerd op parkeerterrein de Mossel boomgaard te Zierikzee, be hoorlijk was beschadigd. Tben de heer S. bij zijn voer tuig terug kwam. bleek een an dere auto er tegenaan te zijn gereden en vervolgens doorge reden zonder een briefje achter te laten. Gebleken is dat de schade aan de auto ongeveer 1200 gulden bedraagt. dwongen het kruispunt met la ge snelheid op te rijden. Calandweg Op grond van het onderzoek naar het effect van een nieuwe snelheidsremmer op de Ca landweg - op het gedeelte tus sen Caustraat en Sas - wil het college in principe daar geen extra verkeersremmer aanleg gen. Dit omdat zo'n voorzie ning daar te weinig verlichting biedt voor de klachten van de bewoners van de Calandweg. B en w voelen daarentegen in eerste instantie meer voor het verder versmallen (in plaats van vijf meter vier meter) van de reeds aanwezige snelheids remmer plus het aanbrengen van een extra versmalling. Ook wordt tijdens deze commissie vergadering gesproken over het opstelling van het ver- keersstructuurplan. Aan de hand van de verschillende of fertes zal de commissie een standpunt innemen. leefregel der dankbaarheid. Wat het eerste aandachtspunt betreft weerlegde d.e^ spreker- de, tegenstelling tussen de ^de-, mocratie en de theocratie. Respectievelijk de wil van het volk of het feit dat God door zijn wet regeert. God zegt zelf in zijn woord dat de mens zelf de wet alledag in gehoorzaam heid in de pralctijk moet bren gen. Wie God waarlijk lief krijgt krijgt ook zijn wet lief. Een gedurige strijd tussen de oude mens tegenover de nieu we mens komt daarin constant naar voren. Dankbaarheid In de leefregel der dankbaar heid benadrukte de spreker het erg belangrijk te vinden dat ie dereen die kerkelijk meeleeft de wet zondag aan zondag als een spiegel moet worden voor gehouden. Het nalaten van het voorlezen van de wet in de kerk, wat volgens ds. Westveer helaas gebeurt, werkt een losse levensstijl en wetteloosheid in de hand. De Tien Geboden moeten in de prediking func tioneren tot ontdekking waar een mens altijd geneigd is om tegen op te staan. Hij is het eeuwig waard want de Heere vraagt ziel en lichaam beide. Wie hier niet aan vast houdt holt het borgwerk van Christus uit. Gods gebod is goed voor al le mensen. De wet vraagt ge hoorzaamheid. Het zou een ze gen zijn als er meer naar ge luisterd werd. Want in 't hou den van die geboden ligt grote loon aldus de gastspreker in Sirjansland ZIERIKZEE - De heer H. uit Hank werd de dupe van inbre kers die zijn auto open braken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Nieuwe Haven te Zie rikzee. Onbekenden drongen het voertuig binnen en gingen er vandoor met 3e radio/casset tespeler. De omvang van de schade is niet bekend. BROUWERSHAVEN - De heer L. uit de gemeente Brouwers haven deed aangifte van in braak in zijn woning. De inbraak vond afgelopen dinsdagmiddag plaats. Onbe kenden drongen de woning binnen en namen een porte monnee met daarin ongeveer 45 gulden mee. Verwachting t/m maandag 14 decj WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht west 6 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 08.38, onder 16.27 Maan op 18.13, onder 09.52 Laatste Kwartier: 16 december (20.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De luchtdrukverschillen boven onze omgeving zijn nog steeds klein. Vanavond en vannacht is het dan ook rustig, overwegend bewolkt en droog weer waarbij de temperatuur daalt tot 2 3 graden boven het vriespunt. Op die plaat sen waar de bewolking toch even breekt komt het tot een enkele graad vorst en kunnen mistbanken ontstaan. Mist en laaghangende be wolking zullen morgenochtend wor den opgeruimd als de wind naar het zuidwesten draait en aantrekt, bo ven land tot matig, in de kustgebie den en boven het IJsselmeer later tot krachtig, windkracht 6. Daarmee wordt geleidelijk zachtere lucht naar ons land gevoerd waarin de thermo meters in het noorden van het land oplopen naar een graad of 7 - daar kan ook een spatje regen vallen - maar in het zuiden nog niet hoger komen dan 5 graden. De toename van de wind is een gevolg van het dichterbij komen van een Oceaan storing die ons in de nacht van vrij dag op zaterdag passeert. Vooral 's avonds regent het enige tijd. Deze nieuwe wisselvalligheid.duurt voort tot na het weekeinde. DEN HELDER - Het patrouil levliegtuig van de kustwacht heeft woensdag twee olievlek ken op circa 20 kilometer voor de Noordhollandse kust gesig naleerd. Eén olievlek ten wes ten van Petten heeft een om vang van vier bij 1,5 kilometer. Een tweede bij Den Helder meet 345 bij één kilometer. De herkomst van de substantie is nog onbekend. Dat heeft Rijkswaterstaat meegedeeld. De kustwacht kreeg van een kapitein de melding dat er olie op de Noordzee dreef. Daarop ging de bemanning van het kustwachtvliegtuig op onder zoek uit. Volgens waarnemin gen vanuit de lucht gaat het om dunne ruwe olie. De inhoud van beide vlekken wordt ge raamd op 30 kubieke meter. De vlekken zijn vrijwel zeker van één schip afkomstig, aldus de woordvoerster van Rijkswater staat. ZlERlKZEESCHEfffl NIEUWSBODElü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtmah bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succe^es" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BROUWERSHAVEN - In de centrale hal van het woonzorgcentrum Poortershof te Brouwershaven werd aandacht besteed aan de nationale Dag van de Vrijwilligers. Leden van vier vrijwilligersor ganisaties: de stichting Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven, het comité Tafeltje-dek-je Brou wershaven/ Middenschouwen, de Welfare-afdeling van het Rode Kruis Brouwershaven en de plaat selijke Dorkasafdeling gaven via stands informatie over hun werkzaamheden. Behalve de bewo ners van de Poortershof toonden ook mensen die elders op Schouwen-Duiveland wonen belangstel ling voorde mini-informatiemarkt. Er kwamen onder andere leden van andere vrijwilligersorga nisaties in de regio een kijkje nemen. Het evenement werd geopend door de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. Uit haar toespraak bleek dat de gemeente Brouwershaven en het bestuur van de Poortershof volgend jaar op de Dag van de Vrijwilligers willen inspelen door het organiseren van een foto-tentoonstelling over vrijwilligerswerk. Iedereen werd nu al opgeroepen om foto's te maken van activiteiten van vrijwilligers en die in te leveren in de Poortershof. De beste exemplaren worden volgend jaar tijdens de open dag van de vrijwilligers beloond met een prijs. (Foto: Joop van Houdt). In 't houden ervan ligt grote loon' SIKJANSLAND - Het is erg belangrijk dat de wet der tien geboden in de prediking steevast aan de or de van behandeling wordt gesteld. Een getrouwe prediking van de catechismus, de naleving van de wet in de gezinnen en op de scholen moet als de zui vere wegwijzer dienen voor het volk. De Tien Gebo den des Heeren moeten overal doorklinken in zijn ontdekkende en onderwijzende functie. Dit onder meer zei dominee W. Westland uit Middelharnis tij dens een spreekbeurt voor het Reformatorisch Con tact in Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3