GRATIS ADVERTENTIE Westerschouwen bereikt akkoord met Bohemen over koop sporthal Krayestein UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Bevolking Schouwen-Duiveland wil referendum over mogelijke samenvoeging tot één gemeente 0 Politie registreert snelheidsovertreders r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I j Auto rijdt tegen hert dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zlerikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25272 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Koop en renovatie geschat rond de twee miljoen gulden Het eigendom van sporthal Krayestein is overgegaan in handen van de gemeente. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Aan het einde van de middag rolde het verlossende antwoord van de firma Bohe men BV, de beheerder van sporthal Krayestein, van de fax. De intentieverklaring om over te gaan tot de verkoop van de sporthal/tennishal aan de gemeente Westerschouwen was ondertekend. Met de koop van het complex is een bedrag gemoeid van zo'n 1,3 miljoen gulden. Daarnaast moet er nog zo'n 700.000 gulden wor den gestoken in een opknapbeurt. Naar verwachting kunnen de inwoners van Westerschouwen vanaf augus tus 1993, de start van het nieuwe sportseizoen, in de opgeknapte hal terecht. Dit verrassende nieuws werd gisteren, woensdag, tijdens een speciaal belegde persconferentie in het gemeentehuis in Burgh-xlaamscede bekend gemaakt. ,,Met de inhoud van de onderhandelingen zijn we zeer tevreden", aldus wethouder G. J. W. van der Salm. Met de verkoop van Bohemen BV is een eind gekomen aan een jarenlange discussie over een eventuele bouw van een nieuw sportcomplex in de ge meente Westerschouwen. In het beleidsprogramma 1990 van het huidige college werd er reeds gesproken over de reali satie van een overdekt sport complex voor de eigen bevol king. Een onderzoek door de Nederlandse Sport Federatie was redelijk positief over de haalbaarheid van zo'n hal. Ver volgens werd om inzicht te krijgen in de mogelijkheden een aantal sporthallen in Ne derland bezocht. „Daarbij za ten mooie hallen, maar ook ge drochten", aldus wethouder Van der Salm. Al langere tijd werden er in de gemeente Wes terschouwen vragen gesteld waarom sporthal Krayestein niet gebruikt kon worden. Bo hemen BV gaf echter de voor keur aan de recreanten wan neer het ging om het gebruik van de hal. Dat betekende dat eigen inwoners die een zaal zouden gehuurd hebben op het laatste moment te horen kon den krijgen dat de zaal niet be schikbaar was. „Geen goede zaak", zo vond men bij de ge meente. Behoefte Aangezien veel inwoners voor hun sportbeoefening zijn aan gewezen op de accommodatie in Zierikzee of zelfs nog verder, was duidelijk dat er onder de bevolking een grote behoefte bestaat aan een nieuwe sport hal. Vandaar dat een aantal maan den geleden een aantal bouw bedrijven werd benaderd met de vraag of zij tekeningen en een offerte wilden opstellen voor de bouw van een nieuwe sporthal naast de brandweer- garage in Haamstede. Met het bouwbedrijf Pellikaan uit Til burg werd een intentieverkla ring getekend. Berekénd werd dat de nieuwbouw tussen de twee en de tweeëneenhalf mil joen gulden zou kosten. Vijf weken geleden werd er plotseling een ander licht op de zaak geworpen doordat de fir ma Bohemen aangaf sporthal Krayestein en een deel van de gronden daar om heen (circa 3 hectare) wilde verkopen. Stug ge onderhandelingen met de gemeente Westerschouwen volgden. Pas afgelopen maan dag was er een redelijke zeker heid dat de aankoop doorgang zou kunnen vinden. Met het bouwbedrijf Pellikaan werd direct open kaart gespeeld. Het toeval wil dat dit bouwbedrijf tevens sporthal Krayestein heeft gebouwd. Pellikaan stel de zich professioneel op en ver klaarde bereid te zijn de reno vatie van de hal op zich te wil len nemen. Ook hen was de verpauperde toestand van het complex een doorn in het oog, mede omdat dit hun enige sportproject was dat in zo'n abominabele toestand ver keert. Voordeel van het inscha kelen van Pellikaan is dat hier de kennis en de technische ge- gevens-tfan Krayestein beschik baar zijn. Renovatie In de intentieverklaring met Bohemen BV is als ontbinden de voorwaarde opgenomen dat mocht blijken, dat er ernstige technische mankementen aan de hal boven water komen, de koop niet doorgaat. Uit een eerste onderzoek van de dienst gemeentewerken is gebleken dat hierop niet gerekend hoeft te worden. Toch moet er veel vertimmerd en verspijkerd worden aan de hal. Bij elkaar wordt het bedrag dat hiervoor nodig is geschat op 700.000 gul den. „Zowel intern als aan de buitenzijde wordt het complex gerenoveerd. Het moet er uit zien als nieuw, we kunnen de bevolking niet afschepen met een 'tweede-handsje' aldus wethouder Van der Salm. Het ligt in de lijn der verwachting dat het opgeknapte sportcom plex in augustus 1993 in ge bruik kan worden genomen. Hoewel de inwoners een voor keursbehandeling krijgen wordt ook aan de recreanten volop de gelegenheid gegeven om gebruik te maken van de hallen. Uit onderzoek van de NSF was reeds gebleken dat de claim die de bevolking legt op het com plex niet honderd procent zal zijn. Ook voor de recreant blijft er dus ruimte over, met name in het hoogseizoen als het plaatselijke sportleven stil ligt. De invullyag van de drie hectare grond die om de sport hal ligt is op dit moment on duidelijk. Zo is op dit moment niet zeker dat de midgetgolf- baan en de driving range zul len worden blijven gehand haafd. De parkeervoorzienin gen en de oprijlaan naar het complex zullen worden verbe terd. De ingang wordt gelegd aan de Daleboutseweg. VoorVde overige zes hectare grond heeft de firma Bohemen BV andere gegadigden. Hier kunnen bestemmingsplanmatig bunga lows worden gebouwd. Exploitatie Wat betreft de exploitatie van de hal gaat de gemeente Wes terschouwen uit van.een maxi mum exploitatie-tekort van 150.000 gulden. „Een reëel be drag. Met de prijs die in dat ge val aan de gebruikers van de hal kan worden gevraagd zit ten we op een niveau dat ge bruikelijk is", aldus Van der Salm. Ook de Stichting Renes- se heeft zich inmiddels bereid verklaard bij te dragen in de exploitatie om op deze wijze bij te dragen aan het verbete ren van de recreatieve moge lijkheden van de inwoners van de gemeente Westerschouwen. Over een eventuele bijdrage in de investeringen van de Stich ting Renesse wordt op een na der tijdstip verder gesproken. Na de raadsvergadering van af gelopen maandag hebben er in formele gesprekken plaatsge vonden met de raadsleden waarbij getoetst werd of zij konden instemmen met het nieuwe plan. De uitkomst van deze bijeenkomst was positief. Op maandag 21 december wordt er een speciale raadsver gadering ingelast waarin een definitief standpunt wordt in genomen over de aankoop van Krayestein. Uit D66-enquête blijkt dat vijftig procent tegen herindeling is ZIERIKZEE - ,,Het is van groot belang dat de mensen op Schouwen-Duiveland goed worden voorgelicht over de voor- en nadelen van het samenvoegen van de gemeenten op Schouwen-Duiveland tot één gemeente, zodat ze niet alleen op ba sis van emotionele gevoelens maar vooral ook op grond van rationele motieven een keuze maken". Dat zie de voorzitter van de D66-fractie in de provinciale sta ten van Zeeland, J. A. Jorritsma-van Oosten dinsdagavond in café De Gekroon de Suikerbiet in Zierikzee. De D66-afdeling Schouwen-Duiveland presenteerde daar de uitslag van een telefonische enquête over de noodzaak van herindeling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente. Uit de antwoorden van de 340 men sen die werden gebeld bleek dat vijftig procent van hen een dergelijke herinde ling niet ziet zitten. 31 procent is voor de vorming van één gemeente Schouwen- Duiveland en 19 procent had daar geen mening over. Opvallend is dat 72 procent van de ondervraagde mensen te kennen gaf een eilandelijk referendum over sa menvoeging gewenst te vinden. Uit de enquête bleek ook dat 75 procent van de ondervraag den vindt dat na een gemeente lijke herindeling dorpsraden moeten worden gevormd. Dat zou een manier zijn om het con tact tussen de plaatselijke poli tiek en de bevolking te behou den. De telefonische enquête werd in november gehouden. Medewerkers van de D66-afde- ling belden daarbij twee perso nen uit elke kolom in het tele foonboek. In totaal meer dan één procent van de bevolking afkomstig uit alle kernen van Schouwen-Duiveland. Daarbij werden vier vragen gesteld. Eerst werd de politieke interes se gepeild via de vraag: Bent u geïnteresseerd in gemeentepo litiek. Dat bleek bij een kleine minderheid; 47 procent het ge val te zijn terwijl 43 procent aangaf de gemeentepolitiek niet te volgen en tien procent geen mening had. Het grootst is de politieke interesse bij de inwoners van Duiveland (60 procent) en het kleinst in Brui- nisse, waar zeventig procent van de ondervraagden aangaf nooit gemeenteraadsverslagen te lezen en de plaatselijke poli tiek niet te volgen. De vraag 'Bent u voor gemeen telijke herindeling waarbij één gemeente Schouwen-Duive land ontstaat?' beantwoordde slechts 31 procent met ja. Vijf tig procent van de mensen liet weten dat niet te zien zitten en 19 procent had geen mening. Van de politiek geïnteresseer den was 41 procent voor de vor ming van één gemeente en 48 procent tegen. Opvallend was dat in de ge meente Brouwershaven, waar van het gemeentebestuur zich uitsprak voor gemeentelijke herindeling, 71 procent van de bevolking aangaf daar tegen te zijn. Ook in Middenschouwen bleek 58 procent van de bevol king tegen herindeling te zijn terwijl de gemeenteraad zich voor één gemeente heeft uitge sproken. In de overige gemeenten stem de de mening van de bevolking beter overeen met de keuze van het gemeentebestuur. In Brui- nisse stemde de raad tégen her indeling, evenals zeventig pro cent van de bevolking. In Dui veland sprak een meerderheid van de raad zich uit tégen her indeling evenals 69 procent van de bevolking. In Westerschou wen besloot de raad voorlopig af te zien van herindeling, ter wijl 32 procent van de bevol king tégen een gemeente Schouwen-Duiveland is en 42 procent aangaf daar geen me ning over te hebben. Zierikzee, dat behoort tot de drie gemeen ten die voor herindeling tot een gemeente zijn, wordt daarin gesteund door 49 procent van haar inwoners. Op de derde vraag: 'Dienen na gemeentelijke herindeling dorpsraden te worden ge vormd?' geeft de overgrote meerderheid (75 procent) een bevestigend antwoord. Dat is ook het geval bij de laatste vraag: 'Acht u een eilandelijk referendum over gemeentelijke samenvoeging gewenst? Pre cies 72 procent gaf aan dit te willen. De D66-politici trekken hieruit de conclusie dat het onderwerp onder de bevolking leeft en dat men het instellen van dorpsra den als noodzaak ziet om de ge vreesde afstand tussen burgers en gemeentebestuur te verklei nen. In een commentaar op de en quête trok fractie-voorzitster Jorritsma de conclusie dat veel antwoorden vooral op emotio nele motieven gebaseerd moe ten zijn omdat bijna de helft van de ondervraagden aangaf niet politiek geïnteresseerd te zijn. „Men denkt waarom moet het veranderen terwijl het nu toch ook goed gaat en is bang dat de kern waar men woont door de herindeling zijn identi- vervolg pagina 2 Moeilijk zijn deze vragen, nog moeilijker het antwoorden. Young Veel bewolking HET WEER Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. In de loop van de avond van het noordwesten uit re gen. Minimumtemp. ±3 graden, en kans op een mistbank. Middag- temp. ±5 graden. Wind zuidwest kracht 4, aan de kust krachtig, 6. 3 WIM HOFMAN De Zeeuwse auteur Wim Hofman hield een lezing in de RSG in Zierikzee. 1 4 BENOEMING De Brouwse burgemeester Labruyère is benoemd tot voorzitter van het Regionaal Educatief Centrum. 6 BOERENPROTEST Het boerenprotest van de afgelopen dagen vertoont veel overeenkomsten met dat in 1990. 11 KORFBAL De Zierikzeese Korfbalvereniging All-Ready verspeel de haar winst aan het eind van de wedstrijd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Via radarcontrole SEROOSKERKE/ZIERIKZEE - Via een snelheids controle met behulp van radarapparatuur re gistreerde de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland af gelopen dinsdag 34 snelheidsovertredingen. Een deel van de overt~»;ders werd ter plaatse aangehouden en bekeurd. De overigen krij gen binnen enkele weken een proces-verbaal met bijbehoren de acceptgiro voor betaling van de boete in de brievenbus. Tussen 07.15 en 08.30 uur werd gecontroleerd op de Weg naar de Val. Daar passeerden 374 voertuigen waarvan er vijftien te hard reden. De snelheid van de overtreders varieerde van 97 tot 121 kilometer per uur (ter wijl 80 kilometer is toe gestaan). Van 08.40 tot 09.00 uur stond de politie aan de Scheldestraat te Zierikzee. Al le 52 voertuigen die daar pas seerden hielden zich keurig aan de maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. 124 kilometer per uur De controle werd tussen 09.50 en 12.00 uur uitgevoerd op de weg tussen Zierikzee en Haam stede ter hoogte van Seroosker- ke. Daar passeerden 3Ó3 voer tuigen waarvan er negentien harder reden dan de toegestane maximum snelheid van tachtig kilometer. De snelheid van de overtreders varieerde van 95 tót 124 kilometer per uur. Acht van hen werden ter plaatse aangehouden en bekeurd, de overigen krijgen het proces verbaal per post. SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam nabij Scharen- dijke is een personenauto die werd bestuurd door de heer Van de H. uit de gemeente Wes terschouwen tegen een hert ge reden. Het ongeluk gebeurde in de nacht van dinsdag op woens dag toen de heer Van de H. met zijn auto vanaf Ouddorp in de richting Scharendijke reed. In het donker stak plotseling een hert de weg over. De automobi list kon het dier niet meer ont wijken. Het dier overleefde de aanrijding niet, de auto werd flink beschadigd. De inzitten de werd niet gewond. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil eenj kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ■=1 4 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1