Zwaar weer op komst voor de groothandel Internationale topartiesten op Delta Blues Festival '92 Kinderkunstuitleen start op Walcheren Eerste Zeeuwse Kunstmanifestatie Kerstvoorstelling in het Artis Planetarium Nationale Gezondheids telefoon geeft antwoord Security installatie voor Goot Stelle, Goes Expositie windenergie A Zaterdag 12 december in Heinkenszand WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 7 ZOETERMEER -1992 wordt voor de groothandel een redelijk jaar. De 48.000 groothandelsbedrijven reali seren met 400.000 werkzame personen een omzet van 350 miljard gulden 3%) en een nettowinst van bij na 11 miljard gulden 2,5%). Voor 1993 zijn de voor uitzichten echter minder rooskleurig, onder meer als gevolg van de verslechterde internationale con junctuur en dan vooral de sombere verwachtingen voor de Duitse economie. Bovendien hebben de recente crises op de valutamarkten de Nederlandse produkten voor de Britse, Italiaanse en Spaan se markt aanmerkelijk duur der gemaakt. Al met al moeten exporteurs dan ook rekening houden met een forse terugval in de vraag naar Nederlandse exportprodukten. Ook de binnenlandse vraag staat als gevolg van de tegen vallende economische ontwik keling onder druk. De reële omzetgroei en de groei van de nettowinst van de groothandel zullen in 1993 onder het niveau van 1992 liggen. Een en ander blijkt uit het Jaarboek Groothandel 1992, dat recentelijk is uitgebracht door EIM/Groothandelsonder- zoek te Zoetermeer. In dit jaar boek zijn de meest recente ont wikkelingen binnen de groot- handelssector weergegeven. Toenemende noodzaak Door de stagnerende groei van de vraag zal de concurrentie verder toenemen en zullen de marges onder zware druk ko men te staan. Om de marges op peil te houden, zal nog meer aandacht geschonken moeten worden aan kostenbeheersing. Vooral bij de kosten op lo gistiek gebied kan nog veel verbeterd worden. Gemiddeld heeft de groothandelssector voor meer dan 28 miljard gul den in voorraad, terwijl de ge middelde voorraadtermijn 39 dagen bedraagt. De voorraadkosten belopen een bedrag van meer dan acht miljard gulden. Gezien deze enorme bedragen zal kostenbe heersing met name gericht moeten zijn op het terugbren gen van de voorraadtermijn en het verlagen van het gemiddel de voorraadniveau. Het verder automatiseren van het voor raadbeheer en het gebruiken van elektronische data-uitwis seling met leveranciers en af nemers kunnen hierbij goede instrumenten zijn. De automa tiseringsgraad in de groothan del vormt daarbij zeker geen beletsel. Behalve op de prijs zal de in ternationale concurrentie zich steeds meer gaan richten op kwaliteit. Afnemers én leve ranciers worden steeds profes sioneler en dus kritischer en gaan steeds hogere eisen aan de prestaties van de groothan del stellen. Daarnaast dwingt de opkomst van logistieke dienstverleners de groothandel tot herbezinning op zijn taken en functies en op de kwaliteit waarmee deze uitgevoerd wor den. De groothandel zal in toe nemende mate het instrument van integrale kwaliteitszorg moeten gaan toepassen om de concurrentiepositie te behou den en te verstevigen, maar ook omdat steeds meer afne mers en leveranciers zelf met kwaliteitszorg bezig zijn. Bestellen Het Jaarboek Groothandel 1992 (prijs 50,—) kan per fax (079-415024) of telefonisch (079- 413634) bij EIM/Groothandels- onderzoek wofden besteld, on der vermelding van bestelnum mer E0492. Tbgelijk met de pu- blikatie ontvangt men een re kening. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De kunstuitleen in Middelburg én Vlissingen wordt met ingang van za terdag 12 december uitgebreid met een speciale kunstuitleen voor kinderen tot 12 jaar. De opening die zich op het zelfde moment zowel in Middelburg als Vlissingen afspeelt wordt verricht door leerlin gen van de basisschool, de pedagoog Ernst Radius en de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff. De komst van een kinder kunstuitleen maakt het kinde ren mogelijk om voor een rijks daalder per maand een werk uit de kinderkunstuitleen in huis te halen. Dat kan voor een maand maar ook voor een half jaar zijn. Het werk dat in de kinderkunstuitleen is opgeno men is uitgekozen omdat het kinderen aanspreekt, maar ook bevat de collectie werk van kinderboekillustratoren. Zo kunnen de Walcherse kinderen kiezen uit prenten van illustra toren als Friso Henstra, Dick Bruna en Sylvia Weve. Met deze kunstuitleen voor kinderen wil de Stichting Kunstuitleen Zeeland kinde ren op jonge leeftijd in contact brengen met moderne beelden de kunst, want om met Annie M. G. Schmidt té spreken ,,de weg naar het stedelijk museum begint met het prentenboek". De prenten in de prentenboe ken zijn soms ware kunststuk jes en steeds vaker exposeren prentenboekmakers hun werk. Dat kan vanaf 12 december nu ook (tijdelijk)- een plaatsje krijgen in de kinderkamer. Opdracht Zaterdag 12 december gaat de kinderkunstuitleen officieel van start. Dat gebeurt tegelij kertijd in Middelburg en Vlis singen. Leerlingen van de Theo Thijssenschool (Vlissingen) en de Tbrenhoveschool (Middel burg) gaan dan aan de hand van het thema Ieder schilderij kent zijn eigen geheim aan het werk. In Vlissingen begint die schilderopdracht om 10.00 uur, terwijl de Middelburgse basis schoolleerlingen om 13.00 aan hun opdracht beginnen. Samen met de pedagoog Ernst Radius wordt het werk vervolgens be sproken. Na afloop van die na bespreking zijn deze schil derstukken te zien. In Vlissin gen is bovendien ook wethou der L. Poppe-de Looff uitgeno digd voor een bijdrage aan de opening. Een kijkje nemen De openingstijden van de kin derkunstuitleen in Middelburg (Kuiperspoort 22) zijn van dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur In Vlissin gen (Lange Zelke 91) kunnen kinderen van woensdag tot en met zaterdag tussen 12.00 en 17.00 uur en donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur een kijk je nemen bij de kunstuitleen. Een nieuwe 06-informatieservice LEUSDEN - Sinds dinsdag 1 december 1992 kan het Nederlandse publiek antwoord krijgen op vragen over veel voorkomende medische- en gezond heidsproblemen via de Nationale Gezondheidstele foon, een nieuwe 06-voorlichtings- en advieslijn. De onderwerpen zijn samenge steld door een panel van huis artsen en medisch specialisten. Maandelijks worden de onder werpen gewisseld. Bovendien zal de Nationale Gezond heidstelefoon inspelen op me dische actualiteiten zoals de re cente polio-epidemie. In de maand december geeft de Nationale Gezondheidstele foon (06-35034060) informatie en advies over stoppen met ro ken, osteoporose, jeugdpuist jes, het vergeten van de pil, maagklachten en het maken van een uitstrijkje. Bij een aantal van deze onder werpen kunnen bellers tevens patiëntenfolders en ander voorlichtingsmateriaal aan vragen door aan het eind van de band hun naam, adres en woonplaats in te spreken via een antwoordcomputer die aan de Nationale Gezondheidstele foon gekoppeld is. Binnenkort 2al het ook moge lijk zijn via een doorschakelfa- ciliteit van de Nationale Ge zondheidstelefoon op bepaalde dagen en tijdstippen in een persoonlijk gesprek advies te vragen aan een arts of een an dere medische deskundige. De kosten voor deze 06- informatieservice bedragen 75 cent per minuut. Zierikzee vertegenwoordigd door twee kunstenaars GOES - In het weekeinde van zaterdag 13 en zondag 14 februari wordt in de Zeelandhallen bij Goes voor het eerst een Zeeuwse Kunstmanifestatie gehouden. De kunstmanifestatie gaat zaterdag 13 februari van start om 13.00 uur. Tijdens de kunstmanifestatie ge ven ook twee kunstenaars uit Zierikzee acte de pré- sence; Rijnhard Schregardus en Willem van Anraad. Op het programma van zater dag 13 februari staat voor 14.00 uur een optreden van Peter Blanchette. Blanchette is een muzikant die de organisatoren van de kunstmanifestatie spe ciaal daarvoor uit Amerika hebben laten overkomen. Hij bespeelt een zelf ontworpen 'arch guitar'. Het instrument is een combinatie van luit en gi taar. De muziek die Blanchette speelt is meestal Barok, maar er komt ook wat Renaissance in voor. Blanchette speelt voor al klassieke muziek van Bach, Handel, Vivaldi en Scarlatti. Om 21.00 uur volgt een tweede optreden van Peter Blanchette Voor 16.00 en 20.00 uur staan theateroptredens gepland van Beeldtheater Binnen Buiten. Dit theatergezelschap laat zich inspireren door laat middel eeuwse schilders en de twin tigste eeuwse opvattingen. Centraal in hun produktie staat de tegenstelling tussen fantasie en realiteit. Zondag 14 februari gaat om 11.00 uur van start met een op treden van Peter Blanchette. Om 12.00 uur volgt een film voorstelling. Om 14.00 uur volgt een tweede optteden van Blanchette, om 15.00 uur ge volgd door een filmvoorstel ling. Het derde en laatste op treden van Peter Blanchette be gint om 16.00 uur. Om 17.30 wordt de eerste Zeeuwse Kunstmanifestatie afgesloten. Alles bij elkaar is tijdei Zeeuwse Kunstmanifestatie werk te zien van 34 kunste naars uit den lande en acht Zeeuwse kunstenaars. Naast Willem van Anraad en Rijn hard Schregardus gaat hel om beeldend kunstenaar Juul Kor tekaas uit Middelburg, beeld houwer/schilder Amiran Isaa kowich Djanasvili uit Grijps kerke, schilderes Ludmila Kal meava uit Vlissingen. schilder Johan Adriaanse uit Kloet in ge, Hans de Win uit Borssele (monumentale vormgeving) en achterglas-schilder Jean Kamps uit Koewacht. AMSTERDAM - Van 12 december tot en met 5 janua ri wordt in het Artis Planetarium in Amsterdam weer de kerstvoorstelling De Ster van Bethlehem vertoond. In dit sfeervolle programma wordt inge gaan op de vraag Wat was de Ster van Bethlehem? Met behulp van de grote ster renprojector reizen de bezoe kers terug in de tijd. Op de enorme koepel van het Plane tarium verschijnt de sterrenhe mel zoals die eruit zag ten tijde van Christus' geboorte. In het dertig minuten durende programma passeren de ver schillende mogelijke verkla ringen voor de Ster de revue. Ging het om een komeet, de ex plosie van een ster aan het eind van haar bestaan, of eqn bij zondere samenstand van enke le heldere planeten? Zeldzaam Tijdens de voorstelling blijkt dat er rond Christus' geboorte inderdaad sprake was van een zeer zeldzaam sterrenkundig verschijnsel. Ook wordt duide lijk dat Christus waarschijn lijk twee jaar vóór het begin van onze jaartelling is geboren De Ster van Bethlehem is bij uitstek een familieprogram ma, niet alleen informatief, maar bovenal zeer sfeervol Rond de koepel van het Plane tarium straalt ook de ten toonstellingsruimte de sfeer van Kerstmis uit. De Ster van Bethlehem word- in de kerstperiode dagelijk: verscheidene keren vertoond Het Artis Planetarium ligt bi, de hoofdingang van Artis aan de Plantage Kerklaan in Am sterdam. DEN HAAG - De nutsbedrijven weigeren nog langer op te tre- deh als incasseerder ten nadele van hun klanten en ten gunste van de winsten van de banken alles bij elkaar drie pauze concerten in de foyer-ruimte van De Stenge en wel om 15.15, 17.00 en 18.30 uur. Het Zeeuwse gezelschap speelt vooroorlogse roots-blues en authentieke Delta-blues. De band is opge bouwd rond gitarist-zanger Sjef Hermans. Voor Delta Blues heeft hij om zich heen verzameld; Theo de Koning (gi taar, zang, dobro), Geert de Heer (dobro, mandoline, gi taar), Richard Eversdijk (har monica's), Bert Henderikse (bas), Peter Lenselink (slag werk) en Annemieke van der Kraats. Omstreeks 15.45 gaat op het hoofdpodium het optreden van Samuel Eddy van start. Voor velen is het optreden van deze gitaarbeul ongetwijfeld één van de hoogtepunten van het festival. Hij wordt nogal eens vergeleken met Rory Gallag her en dat zegt voor de liefheb bers genoeg. Eddy werd in 1962 geboren in Dublin en verruilde op zijn tiende het tennisracket voor de akoestische gitaar. Na gespeeld te hebben in diverse high-schoolbandjes trok hij in Amerika rond op zijn Harley- Davidson. Tbrug in Ierland creëerde hij zijn eigen band waar hij sinds 1989 bijna onaf gebroken mee toert. Traditionele Mississippi Delta Blues wordt van 17.30 tot 18.30 uur gebracht door Robert Lee Burnside Jon Morris. Robert Lee Burnside werd geboren in Lafayette County in Mississip pi. Na zijn tweede huwelijk op 24-jarige leeftijd raakte hij geïnteresseerd in gitaarspelen. Burnside ontwikkelde zich tot een specialist op de bottleneck- gitaar en een goed zanger. Zijn muziek wordt beïnvloed door onder meer Bukka White en Big Bill Broonzy. Jon Morris leerde het harmonicaspel van Curtis Salgado die later furore maakte in de Robert Cray band. Hij begeleidt Burnside al een aantal jaren. Juke Joints Al sinds het begin van de jaren tachtig is de Juke Joints een van de meest succesvolle Zeeuwse bluesbands. Inmid dels heeft de band al drie el pees en een CD uitgebracht. Leadzanger/drummer Peter Kempe tourt regelmatig met buitenlandse bluesartiesten. The Juke Joints staan' garant voor slepende akoestische blues, keiharde rock roll en rhythm blues krakers. De band bestaat uit: Peter Kempe (zang/drums), Rinus Oudejans (gitaar), Sonny Booy van der Broek (harmonica), Casper Be- rents (bas) en Wouter Izeboud (keyboards enjzang). Het optreden van de Joints be gint om 19.00 uur op het hoofd podium. Om 20.45 uur begint op datzelf de hoofdpodium het optreden van de Dunn-Paekerband. In 1990 verrasten zij het publiek op het Bluesfestival in Ovezan- de en eerder dat jaar sloten zij ook met groot succes het Mid delburgse Hofpop-festival af. Zanger/harmonicaspeler Keith Dunn werd geboren in Alaba ma als zoon van een gospelzan ger en neef van de bluesartiest Jimmy Mc. Cracklin. Vanaf zijn zestiende stond hij regel matig op de podia als lid van onder andere de Muddy Waters Blues band en de Howlin' Wolf band. Gitarist Jon Packer groeide op in Rhode Island en heeft zijn sporen in de muziek eveneens ruimschoots ver diend. De Dunn-Packerband speelt zowél traditionele Chi- cagoblues als dampende Texas- blues. Als voorlaatste betreedt blues legende Harry Muskee het hoofdpodium in De Stenge. De liefhebbers kennen zijn ge schiedenis; lead-zanger en stu wende kracht achter Cuby The Blizzards. Een band die nog steeds te boek staat als één van de weinige Hollandse bluesgroepen die internationa le successen wist te boeken. Na het uiteenvallen van de Bliz zards ging Muskee op de solo toer en dat resulteert in 1982 in de elpee Rimshots in the dark. Op het Delta Blues Festival treedt Muskee aan met naast Harry Muskee Han Langkamp (drums), Gino Jansen (bas), Roy Kuschel (keyboards), Er- win Java (gitaar) en John La- grand (mondharmonica). Het optreden van Muskee begint om 22.30 uur. Het Delta Blues Festival wordt afgesloten met een optreden van Paul Lamb The Kings- nakes. Deze band bestaat nog maar drie jaar, m,aar heeft in die tijd zeer snel de top van het Europese blueswereldje be reikt. De stijl van de band is gebaseerd op een mix van Chicago-blues en West Coast Swing. De band bestaat uit Paul Lamb (harmonica), John Whitehill (gitaar), Dave Ste vens (bas), Chad Strentz (gi taar/zang) en Martin Deegan (drums). Het optreden begint om 24.00 uur. De Sidekick R&B Band ont stond einde tachtiger jaren. Het is een groep jonge muzi kanten uit Brabant die hun ei gen interpretatie van de blues Robert Lee Burnside Jon Morris. GOES - Vorige week mocht de heer A. de Bokx, do- cent elektrotechniek aan de Scholengemeenschap Groot Stelie in Goes een beveiligingsinstallatie in ontvangst nemen. De installatie bestaande uit: een demo-alarmcentrale, drie infrarood detectoren, een alarmsirene en flitslicht, diverse magneet deurcon tacten en een display unit is een geschenk van de fir ma Varel uit Goes. De heer Geldof van Varel was persoonlijk aanwezig om de apparatuur aan te bieden. Leerling Ronald van Duyn uit klas E4b, die vorig cursusjaar mocht stage lopen in het Goese bedrijf, monteerde het centraal meidpaneel met de componen ten. De eléktrogroep van het Goese onderwijsinstituut bouwt mo menteel een installatiebordes in het praktijklokaal. Nieuwbouw De nieuwbouw bestaat uit: bij keuken, keuken, woonkamer, slaapkamer, badkamer en kan toor. Alle ruimtes worden geïnstalleerd volgens de thans geldende voorschriften volgens het hoofdleiding- en centraal- doossysteem. De aanwezige in stallaties zijn: licht-, kracht- zwakstroom en telecomminica- tie. De heer Geldof wil de jonge toekomstige technici in een vroeg stadium kennis laten maken met moderne elektroni sche systemen. Tbmeer omdat de uitvoering hiervan grote zorgvuldigheid vereist van de monteurs die eraan moeten werken. Tegenwoordig is in veel bedrijven en kantoren reeds een beveiligingsinstalla tie aanwezig, terwijl ook in de particuliere sector het aantal steeds meer toeneemt. De Goese onderwijsinstelling is bijzonder verheugd over de positieve belangstelling die het bedrijfsleven heeft om de leer lingen in contact te brengen met de modernste middelen. Onder toezicht van F. Geldof van Varel Security monteert Ro nald van Duyn het centrale meldpaneel. (Foto: Groot Stelle). Zanger Harry Muskee. HEINKENSZAND - Acht binnen- en buitenlandse acts zijn zaterdag 12 december te zien op het Delta Blues Festival. Het festival wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en gaat om 14.30 uur van start. Op het programma onder meer optredens van Muskee, de Juke Joints Grandpa Nick's Horns en het uit Amerika afkomstige duo Robert Lee Burnsi de Jon Morris. De afgelopen vijf edities werd het festival gekoppeld aan het straatfestival Ovezande. Door het wegvallen van het straat festival is gekozen voor een an dere opzet. Een nieuwe naam werd verzonnen, een nieuwe, datum geprikt en een nieuwe plaats gezocht. De organisatie is nog steeds in handen van jongerencentrum De Klomp uit Ovezande. Variatie op het podium neer willen zet ten. De band speelt covers en eigen werk, variërend van up tempo swing tot 'Hurtin' slow blues. De Sidekick Rhythm Blues Band bestaat uit Flip Kitslaar (zang, bluesharp), An- dré van Weele (gitaar), Carel Lindeboom (hammondorgel en keyboards), Mare Pannebakker (gitaar) Berry van 't Westeinde (bas) en Paul Goedegebuure (drums). Het optreden begint om 14.30 op het hoofdpodium. NEELTJE JANS - Sinds kort is de Delta expositie in het Ir J. W. Topshuis uitgebreid met een kleine, permanente expositie over windenergie. De tentoonstelling gaat in op de energie-behoefte, energie-leverende brandstoffen en het huidige aandeel van duur zame energie in de totale energielevering. Blikvangers in deze windenergie-tentoonstelling zijn een rotorblad van ruim twaalf meter en een turbine van drieduizend kilo. Daarnaast geeft de expositie ook informatie over het Nederlandse beleid voor dc plaatsing van windturbines. Dit wordt door middel van rijks subsidies gestimuleerd. Op een kaart van Nederland wordt ver der zichtbaar gemaakt waar tot nu toe windmolens zijn ge plaatst en welk vermogen die hebben. Aandacht wordt daar naast ook besteed aan het onderzoek in Nederland naar wind energie. Via een computer kan de bezoeker ook zelf allerlei in f; - matie verzamelen en wie zo'n windturbinepark in ,,'t echt" wil zien hoeft zijn neus maar even buiten het Topshuis te steken. Wie het Delta Blues Festival bezoekt kan rekenen op een ge varieerd aanbod. Het aanbod loopt van akoestische down- homeblues tot swingende Texaanse Rhythm Blues en van Chicagoblues tot stevige bluesrock. Op het hoofdpodi um in De Stenge worden zeven concerten gegeven. Twee Ame rikaanse acts treden aan; Ro bert Lee Burnside Jon Mor ris en Dunn Packer Band. Uit Ierland komt gitaarbeul Samuel Eddy. Uit Engeland treffen de bezoe kers Paul Lamb the Kings- nakes. Een legendarische act uit Nederland komt er in de vorm van Muskee. Het Zeeuw se aandeel komt voor rekening van de Juke Joints Grandpa Nick's Horns en Mister Char lie's Blues. De Zeeuws- Brabantse Sidekick Rhythm Blues Band zal het festival openen. Een sterk internatio naal programma derhalve met door de wol geverfde klasse-ar tiesten. Mr. Charlie's Mister Charlie's Blues verzorgt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7