Internationale topartiesten op Delta Blues Festival '92 dichters <u ZLM achter de regeling overlast van de natuur op de landbouw Rook op het Kofschip Expositie windenergie Bestuurscommissie maakt spelregels Surinaamse presidents vrouw bij herdenking Weinig over treders bij grote snelheids controle Eén procent automo bilisten rijdt met drank op Zaterdag 12 december in Heinkenszand DINSDAG 8 DECEMBER 1992 NR 25271 5 Q) Een wonderschoon geschenk Talloze wonderen dag en nacht en één ervan jou toebedacht. Het groeide langzaam in jouw schoot Irl - een geschenk, onnoemlijk groot - Nu ligt het kleintjes in jouw arm en maakt je hart zo stil en warm. Jouw ik verbindt zich met zijn leven, je wilt niet nemen, enkel geven. E. F. Delst-Rebien, Noordwelle Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM staat positief tegenover de instelling van een bestuurs commissie die gaat toezien op een goede afwikke ling van de overlast vanuit natuurgebieden op aan grenzende landbouwgronden en omgekeerd. In het kader van de inspraak over de plannen voor natuur ontwikkeling en relatienotagebieden in Zeeland is de instelling van deze commissie op tafel gekomen. Tijdens de inspraak is geble ken dat niet de aanleg van na tuurgebieden zelf, maar veel eerder het beheer van deze ge bieden twijfels oproept onder de boeren. Er bestaat een reële angst voor wildsehade en ver- onkruiding (distels) vanuit de aangrenzende natuurterreinen. Spelregels Om deze problemen onder con trole te houden is de gedachte ontstaan een commissie in het leven te roepen, die spelregels opstelt en het toezicht op deze regels uitoefent. Tevens kan de commissie knelpunten signale ren en doorgeven aan de be voegde instanties. Het is be doeling dat de commissie bin nen drie maanden na melding van de schade een advies geeft. Als de partijen zich niet in dit advies kunnen vinden, zal de zaak aan een geschillencom missie worden voorgelegd. De ze doet een bindende uit spraak. De instelling van de bestuurs commissie en de geschillen commissie gebeurt op initia tief van de Provinciale Com missie Beheer Landbouwgron den, waarin ook de landbouw vertegenwoordigd is. Het hoofdbestuur van de ZLM be nadert het voorstel positief omdat daarmee een stuk span ning tussen natuur en land bouw kan worden weggeno men. Nul-fase De ZLM is van mening dat de commissie zo snel mogelijk na melding van overlast een uit spraak moet doen. Verder is van belang dat er een goede omschrijving komt van de zo genaamde nul-fase. Dit betreft met name het peil van de sloten en het zoutgehalte van het slootwater. De heer J. van Gorsel, die na mens de ZLM in de PCBL zit ting heeft, deelde in het hoofd bestuur mee, dat het zeker niet uitgesloten is dat boeren wor den betrokken bij het beheer van de natuurgebieden. Hier bij kan worden gedacht aan maai- en andere onderhouds werkzaamheden, uiteraard te gen vergoeding. Staatsbosbe heer speelt zelfs met de gedach te natuurgebieden uit te geven voor landbouwkundig ge bruik. De discussie hierover is nog niet afgerond. Kreekranden Een ander voorstel in het kader van natuurontwikkeling be treft de mogelijkheid om be heersovereenkomsten af te sluiten voor zogenaamde kreekranden. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen komt dit fenomeen voor. Het betreft stroken grond langs waarde volle kreken, die men wil be schermen. Op deze percelen worden bepaalde landbouw kundige beperkingen gelegd, zoals het niet telen van hak- vruchten, niet strooien van stikstof en alleen pleksgewijs spuiten van wortelonkruiden. De grond blijft bouwland waarop onderhoudsbemesting met fosfaat en kali mogelijk blijft. Als vergoeding wordt een bedrag van 2.200,- per ha genoemd en de beheersover eenkomst kan alleen op vrij willige basis tot stand komen. De ZLM is van mening dat be heersovereenkomsten onder de genoemde voorwaarden niet moeten worden afgewezen. DEN HAAG - De nutsbedrijven weigeren nog langer op te tre den als incasseerder ten nadele van hun klanten en ten gunste van de winsten van de banken. De gas-, stroom- en waterbe drijven hebben daarom de krachten gebundeld. In onder ling overleg zijn twee rechtza ken aangespannen met als in zet dat de banken de kosten van het betalingsverkeer niet langer mogen doorberekenen. In afwachting van Klaas en Piet stonden alle Kofschipkinderen op het plein. We zongen en wachtten, hij kwam maar niet. Er zal toch niks misgegaan zijn? Ineens was daar een hoop lawaai. Een brandweerauto in de straat! Met loeiende sirene en lichtgezwaai, kwam de Zeelandia brandweer met zijn maat. En wie zat er ook in de wagen, met een staf en met een zak? We wilden dat nét gaan vragen toen we rook zagen op het dak! Gelukkig was de brandweer al hier dus blussen dat ging snel! De Pieten gingen helpen, dus met z'n vier lukte dat blussen wel. Maar o jee, even paniek! daar op 't dak, die ene Piet, ging er op, heel energiek, maar eraf durfde hij niet! De brandweer van Zeelandia hielp de arme Piet eraf. Lukte het nee of lukte het ja, Sint stond erbij, leunend op zijn staf. Het was allemaal goed afgelopen, we konden het Kofschip weer binnengaan. Sint sprak: ,,En nu maar hopen, dat het volgend jaar minder rokerig zal gaan"! AMSTERDAM - Martine Bijl gaat voor het eerst een selectie van haar porseleinen poppen exposeren. Vanaf 15 december zijn vijftien exemplaren te be wonderen bij Rijkers Art Dif fusion in Amsterdam. Eigen lijk heb ik m'n leven lang pop pen gemaakt maar ik ben nooit tevreden geweest over het re sultaat", aldus Martine Bijl. „Sinds een aantal jaren ga ik er serieuzer mee om. AMSTERDAM - Het veiling huis Sotheby's taxeert op 16 de cember kunst en antiquiteiten in Hotel Iepenhove in Bloe- mendaal. Hoewel het veiling huis gewoonlijk deze diensten kosteloos aanbiedt, zal een be drag van 2,50 gulden worden gevraagd door de taxatie van de eerste twee objecten en voor elk volgend stuk één gulden. De opbrengst gaat naar Am nesty International. SCHIPHOL - Liesbeth Venetiaan-Vanenburg, echtge note van de Surinaamse presi dent, zal dinsdag in Amster dam de herdenkingsplechtig heid bijwonen voor de slacht offers van de decembermoor den in Suriname. Dat heeft de consul-generaal van Suriname, R. Kolader, gezegd bij aan komst van mevrouw Venetiaan op Schiphol. De Surinaamse presidents vrouw wilde zelf geen com mentaar geven. Ze is in Neder land voor een particulier be zoek. Op 11 december zal ze in Rotterdam de opening verrich ten van de tentoonstelling „Sranan - Cultuur in Surina me" in het Museum voor Land en Volkenkunde. Op het Water- looplein in Amsterdam zal dinsdagavond een gedenksteen worden onthuld ter nagedach tenis van de moord, precies tien jaar geleden, op vijftien vooraanstaande critici van het militaire regime van legerlei der Bouterse. ASSEN - Bij een grote snel heidscontrole die heeft plaats gevonden op de A28 tussen As sen en Groningen zijn ruim 4600 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er niet meer dan 68 harder dan de toegesta ne 120 kilometer. De politie wijt dit relatief lage aantal aan het feit dat via de media tevoren ruime bekendheid is gegeven aan de controle. Die vond plaats maandag tussen zeven uur 's morgens en twee uur 's middags. Op het gedeelte tussen De Punt en Groningen gebeuren relatief veel ongelukken. De laatste vijf jaar hebben zich daar 389 ongevallen voorgedaan. Onder zoek heeft al eerder uitgewezen dat daar. geen technische oorza ken voor zijn aan te wijzen. Aangenomen wordt dat het ho ge ongevalcijfer te maken heeft met het weggedrag van de au tobestuurders op dat traject. UTRECHT - Op iedere hon derd automobilisten is er één onder invloed van alcohol. Dat is „tamelijk veel", aldus de ge meentepolitie Utrecht dins dag. Van te voren was alleen aange kondigd dat er elke dag ergens gecontroleerd zou worden. Dat is uiteindelijk 33 keer gebeurd, in de avond- en nachtelijke uren. In totaal moesten 8.257 mensen blazen. Van hen gingen er 126 mee naar het bureau voor een ademtest die in 85 ge vallen te hoog uitviel. Deze mensen kregen een rijverbod en een proces-verbaal. Veertien mensen hadden een alcohol promillage dat hoger lag dan 1,3 en moesten hun rijbewijs inleveren. NEELTJE JANS - Sinds kort is de Delta expositie in het Ir J. W. Topshuis uitgebreid met een kleine, permanente expositie over windenergie. De tentoonstelling gaat in op de energie-behoefte, energie-leverende brandstoffen en het huidige aandeel van duur zame energie in de totale energielevering. Blikvangers in deze windenergie-tentoonstelling zijn een rotorblad van ruim twaalf meter en een turbine van drieduizend kilo. Daarnaast geeft'de expositie ook informatie over het Nederlandse beleid voor de plaatsing van windturbines. Dit wordt door middel van rijks subsidies gestimuleerd. Op een kaart van Nederland wordt ver der zichtbaar gemaakt waar tot nu toe windmolens zijn ge plaatst en welk vermogen die hebben. Aandacht wordt daar naast ook besteed aan het onderzoek in Nederland naar wind energie. Via een computer kan de bezoeker ook zelf allerlei infor matie verzamelen en wie zo'n windturbinepark in ,,'t echt" wil zien hoeft zijn neus maar even buiten het Topshuis te steken. keyboards), Mare Pannebakker (gitaar) Berry van 't Westeinde (bas) en Paul Goedegebuure (drums). Het optreden begint om 14.30 op het hoofdpodium. band. Hij begeleidt Burnside al een aantal jaren. Juke Joints Mr. Charlie's Mister Charlie's Blues verzorgt alles bij elkaar drie pauze concerten in de foyer-ruimte van De Stenge en wel om 15.15, 17.00 en 18.30 uur. Het Zeeuwse gezelschap speelt vooroorlogse roots-blues en authentieke Delta-blues. De band is opge bouwd rond gitarist-zanger Sjef Hermans. Voor Delta Blues heeft hij om zich heen verzameld: Theo de Koning (gi taar, zang, dobro), Geert de Heer (dobro, mandoline, gi taar), Richard Eversdijk (har- monica'sk Bert Henderikse (bas), Peter Lenselink (slag werk) en Annemieke van der Kraats. Al sinds het begin van de jaren tachtig is de Juke Joints een van de meest succesvolle Zeeuwse bluesbands. Inmid dels heeft de band al drie el pees en een CD uitgebracht. Leadzanger/drummer Peter Kempe tourt regelmatig met buitenlandse bluesartiesten. The Juke Joints staan garant voor slepende akoestische blues, keiharde rock roll en rhythm blues krakers. De band bestaat uit: Peter Kempe (zang/drums), Rinus Oudejans (gitaar), Sonny Booy van der Broek (harmonica), Casper Be- rents (bas) en Wouter Izeboud (keyboards en zang). Het optreden van de Joints be gint om 19.00 uur op het hoofd podium. Om 20.45 uur begint op datzelf de hoofdpodium het optreden van de Dunn-Packerband. In 1990 verrasten zij het publiek op het Bluesfestival in Ovezan- de en eerder dat jaar sloten zij ook met groot succes het Mid delburgse Hofpop-festival af. Zanger/harmonicaspeler Keith Dunn werd geboren in Alaba ma als zoon van een gospelzan ger en neef van de bluesartiest Jimmy Mc. Cracklin. Vanaf zijn zestiende stond hij regel matig op de podia als lid van onder andere de Muddy Waters Blues band en de Howlin' Wolf band. Gitarist Jon Packer groeide op in Rhode Island en heeft zijn sporen in de muziek eveneens ruimschoots ver diend. De D'unn-Packerband speelt zowel traditionele Chi- cagoblues als dampende Texas- blues. Blueslegende Harry Muskee Als voorlaatste betreedt blues legende Harry Muskee het hoofdpodium.ih De Sténge. De liefhebbers' kénnen zijn .ge schiedenis; leadzanger en stu wende kracht achter Cuby The Blizzards. Een band die nog steeds te boek staat als één van de weinige Hollandse bluesgroepen die internationa le successen wist te boeken. Na het uiteenvallen van de Bliz zards ging Muskee op de solo toer en dat resulteert in 1982 in de elpee Rimshots in the dark. Op het Delta Blues Festival treedt Muskee aan met naast Harry Muskee Han Langkamp (drums),. Gino Jansen (bas), Roy Kuschel (keyboards), Er- win Java (gitaar) en John La- grand (mondharmonica). Het optreden van Muskee begint om 22.30 uur. Afgesloten Het Delta Blues Festival wordt afgesloten met een optreden van Paul Lamb The Kings- nakes. Deze band bestaat nog maar drie jaar, maar heeft in die tijd zeer snel de top van het Europese blueswereldje be reikt. De stijl van de band is gebaseerd op een mix van Chicago-blues en West Coast Swing. De band bestaat uit Paul Lamb (harmonica), John Whitehill (gitaar), Dave Ste vens (bas), Chad Strentz (gi taar/zang) en Martin Deegan (drums). Het optreden begint om 24.00 uur. Samuel Eddy Wie het Delta Blues Festival bezoekt kan rekenen op een ge varieerd aanbod. Het aanbod loopt van akoestische down- homeblues tot swingende Tfexaanse Rhythm Blues en van Chicagoblues tot stevige bluesrock. Op het hoofdpodi um in De Stenge worden zeven concerten gegeven. Twee Ame rikaanse acts treden aan; Ro bert Lee Burnside Jon Mor ris en Dunn Packer Band. Uit Ierland komt gitaarbeul Samuel Eddy. Zanger Harry Muskee. HEINKENSZAND - Acht binnen- en buitenlandse acts zijn zaterdag 12 december te zien op het Delta Blues Festival. Het festival wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en gaat om 14.30 uur van start. Op het programma onder meer optredens van Muskee, de Juke Joints Grandpa Nick's Horns en het uit Amerika afkomstige duo Robert Lee Burnsi de Jon Morris. De afgelopen vijf edities werd het festival gekoppeld aan het straatfestival Ovezande. Door het wegvallen van het straat festival is gekozen voor een an dere opzet. Een nieuwe naam werd verzonnen, een nieuwe datum geprikt en een nieuwe plaats gezocht. De organisatie is nog steeds in handen van jongerencentrum De Klomp uit Ovezande. Variatie De Sidekick R&B Band ont stond einde tachtiger jaren. Het is een groep jonge muzi kanten uit Brabant die hun ei gen interpretatie van de blues op het podium neer willen zet ten1.' De band'Sjbeëlt covers en eigen werk, variërend van up tempo swing tot 'Hurtin' slow blues. De Sidekick Rhythm Blues Band bestaat uit Flip Kitslaar (zang, bluesharp), An- dré van Weele (gitaar), Carel Lindeboom (hammondorgel en Omstreeks 15.45 gaat op het hoofdpodium het optreden van Samuel Eddy van start. Voor velen is het optreden van deze gitaarbeul ongetwijfeld één van de hoogtepunten van het festival. Hij wordt nogal eens vergeleken met Rory Gallag her en dat zegt voor de liefheb bers genoeg. Eddy werd in 1962 geboren in Dublin en verruilde op zijn tiende het tennisracket voor de akoestische gitaar. Na gespeeld te hebben in diverse high-schoolbandjes trok hij in Amerika rond op zijn Harley- Davidson. Tferug in Ierland creëerde hij zijn eigen band waar hij sinds 1989 bijna onaf gebroken mee toert. Traditionele Mississippi Delta Blues wordt van 17.30 tot 18.30 uur gebracht door Robert Lee Burnside Jon Morris. Robert Lee Burnside werd geboren in Lafayette County in Mississip pi. Na zijn tweede huwelijk op 24-jarige leeftijd raakte hij geïnteresseerd in gitaarspelen. Burnside ontwikkelde zich tot een specialist op de bottleneck gitaar en een goed zanger. Zijn muziek wordt beïnvloed door onder meer Bukka White en Big Bill Broonzy. Jon Morris leerde het harmonicaspel van Curtis Salgado die later furore maakte in de Robert Cray Uit Engeland treffen de bezoe kers Paul Lamb the Kings- nakes. Een legendarische act uit Nederland komt er in de vorm van Muskee. Het Zeeuw se aandeel komt voor rekening van de Juke Joints Grandpa Nick's Horns en Mister Char lie's Blues. De Zeeuws- Brabantse Sidekick Rhythm Blues Band zal het festival openen. Een sterk internatio naal programma derhalve met door de wol geverfde klasse-ar tiesten. Robert Lee Burnside Jon Morris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5