Eerste paal uitbreiding Reinigingsdienst gaat uit van hogere tarieven Westerschouwen voorlopig tegen een gemeentelijke herindeling Fusie Geldersche landbouwmij, ZLM en ULG definitief GATT- verdemme Vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland Actiegroep Beter Brouw Politieke partijen unaniem in oordeel Grote Hobby- beurs Bruinisse Reinigingsrechten 16% hoger Van Gelder bezorgd over leefbaarheid DINSDAG 8 DECEMBER 1992 NR 25271 3 Honderden tractoren vertrok ken vanmorgen langzaam maar zeker in de richting van Den Haag. Massaal en via een luid protest willen de landbou wers een laatste poging doen om het landbouwakkoord tus sen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap een halt toe te roepen. Met name de landbouwparagraaf in het zogenaamde GATT-akkoord stuit de boeren tegen de borst. Al enige tijd worden er in Zee land bijeenkomsten gehouden waar wordt gesproken over de toekomst van de Zeeuwse boe ren. Een toekomst die er som ber uitziet. De USA en de EG strooien met hun op handen zijnde verdrag nog eens extra zout in de wonden van de boe ren waarvan er steeds meer onder het bestaansminimum raken. Wanneer het akkoord met de EG doorgaat betekent dit dat de landbouwers hun concurrentiepositie verliezen en hun produkten helemaal niet meer aan de straatstenen kwijt kunnen. Vandaar dat pas geleden werd besloten om de uien, suikerbieten en aard appelen dan maar letterlijk en figuurlijk op straat te dum pen. Alhoewel de actie voor enkele burgers zorgde voor een vervroegd Sinterklaas-pre sent, voor de rest van het jaar genoeg ingrediënten voor een flinke pan hutspot, was de boodschap naar de mening van de boeren toch niet duidelijk genoeg overgekomen. Vandaar dat men vandaag is begonnen met de kruistocht richting Den Haag. Uiteraard zal mén hier bij het Landbouwschap zeer geïnteresseerd luisteren naar de klachten om vervolgens toch braaf in te stemmen met het akkoord met grote b(r)oer Amerika. Wat er dan nog over blijft voor de boeren is ondui delijk. De kansen dat staatsse cretaris Gabor overstag gaat voor de argumenten van kam- peerboeren om gedurende de hele zomer vijftien eenheden toe te staan om op deze manier de broodwinning veilig te stel len, lijken tenslotte ook al klein. P.S. ZIERIKZEE - Het verhogen van de heffing verontreiniging oppervlaktewateren Schou- wen-Duiveland voor visver- werkende bedrijven en wasse rijen. Dat is een van de punten die aan de orde komen tijdens de openbare algemene verga dering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De vergadering wordt op woensdag 16 december gehou den in 's Landskamer aan het Havenpark 40 te Zierikzee. Op de agenda staan verder voor stellen tot vaststelling van de vierde wijziging van de ge- schotsverordening, de omslag verordening, herbenoeming ge zworenen en de samenstelling van commissies. Ook wordt af scheid genomen van mevrouw E. A. Kup-Bos. De vergadering begint om 09.00 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. BROUWERSHAVEN - De mi lieugroep Schoon Schouwen- Duivelanders heeft haar naam veranderd in actiegroep Beter Brouw. Behalve haar naam heeft de ac tiegroep ook haar doelstellin gen aangepast. Zo zal men zich voortaan niet meer alleen met het milieu bezighouden maar ook met natuur en milieu, ver keersveiligheid en kinderac commodaties in de gemeente Brouwershaven. Dat houdt on der meer in dat men het zwerf vuil in de gemeente Brouwers haven wil verwijderen met prikstokken, het (te) hard rij den van het verkeer over de Kromwal wil tegengaan en gaat proberen om meer speel terreinen en voetbalveldjes voor de jeugd te realiseren in de gemeente. De actiegroep heeft de inwoners van de ge meente via een brief van haar naamsverandering en nieuwe doelstellingen op de hoogte ge bracht. AMSTERDAM - De Nederland se Opera gaat „Der rfliegende Hollander" in haar program ma opnemen. De opera wordt uitgevoerd in de oorspronkelij ke versie van Richard Wagner uit 1841. De regie is in handen van Richard Jones. BURGH-HAAMSTEDE - De raadsleden van de ge meente Westerschouwen gingen gisteravond, maan dag, mee met het voorstel dat eerder door het college in de commissie algemene en bestuurlijke zaken was gelanceerd. Unaniem stemden zij tegen een gemeen telijke herindeling en voor een uitgebreidere ge meentelijke samenwerking. Door dit standpunt zijn de me ningen van de verschillende ge meenten op het eiland ver deeld. De gemeenten Midden- schouwen, Brouwershaven en Zierikzee zijn voor een herin deling, Bruinisse, Duiveland en nu ook Westerschouwen te gen. Voorkeur ,,Meer regionaal en minder plaatselijk denken op het ge bied van bijvoorbeeld ruimte lijke ordening, recreatie, ver keer en vervoer". De fractie van het CDA gaf bij monde van haar voorzitter, de heer A. J. Padmos, aan waar zij de voor keur aan geeft; een intensieve re samenwerking tussen de ge meenten op Schouwen-Duive land. Op voorhand wil het CDA de discussie over een her indeling niet afwijzen, maar wil zij eerst afwachten tot het moment dat er meer bekend is over de bestuurlijke organisa tie van het land. Zodra er meer duidelijk is over de omvang en decentralisatie en de daarbij behorende schaalgrootte kan er verder worden gepraat, zo is de mening van de christen democraten. De fractie van de SGP/GPV/RPF legde de na druk op het (ontbreken van het) belang voor de burger van een gemeentelijke herindeling. ,,Het bestuur moet zo dicht mo gelijk bij de burger blijven staan. Met een herindeling wordt die kloof groter". Boven dien vond deze partij ook dat de gemeente Westerschouwen op dit moment goed in staat is de verschillende verzorgende taken naar behoren uit te voe ren. „Als er gemeenten samen gevoegd zijn of worden, kan men eigenlijk niet aangeven, wat er nu precies in die op te heffen gemeenten niet goed ging en wat er juist in die gro tere gemeente beter gaat", al dus fractievoorzitter J. van den Berge. Knelpunten De WD ging in op de knelpun tenbenadering van het rijksbe leid. „Op bestuurlijk en amb telijk niveau kennen wij geen knelpunten. Misschien wel za ken die verbeterd moeten wor den, maar daar wordt aan ge werkt". De WD vond de be stuurskracht van de gemeente juist sterk. „Zowel intern als extern. Het college heeft goede contacten met de provincie en Den Haag wat belangrijk is om iets te bereiken. En ook de af stand tot de burger is kort". Goed bezocht Fractievoorzitter C. A. Hoor weg onderbouwde laatstge noemde uitspraak met het feit dat de vergaderingen altijd goed worden bezocht door het publiek en dat de open dag druk was bezocht. „Voor de burger is er bij een samenvoe ging geen meerwaarde aan te tonen en op dit moment willen we Westerschouwen dus zelf standig houden. Ook de PvdA refereerde aan de goede relatie die er bestaat tussen de bevol king en het bestuur van Wester schouwen. „Mede door de in breng van de burgers zijn ve lerlei activiteiten, verenigin gen, organisaties van een goed gehalte te noemen". De fractie verwacht ook geen meerwaar de van een herindeling, dit me de omdat reeds een 'voor uitstrevend innovatiebeleid wordt gevolgd'. „Ook bestaat bij de socialisten de vrees dat bij schaalvergroting de ge- J. van den Berge: ,,Het bestuur moet zo dicht mogelijk bij de burger blijven staan. Met een herindeling wordt die kloof groter. (Archieffoto). meenschapszin en de onderne mersgeest, verder weg staan van beleid en uitgangspunten daartoe. Wel pleitte ook de fractie van de PvdA voor een versteviging van samenwer kingsverbanden zoals die wor den genoemd in de Wet Ge meenschappelijke Regelingen. Wethouder ir. C. W. Veerhoek, die door afwezigheid van bur gemeester H. Tfees de vergade ring leidde, was verheugd met de eensgezindheid van de ver schillende partijen. „Nu is Middelburg aan zet. Ik ver wacht over een half jaar bewe ging". Daarbij sloot de wethou der niet uit dat verschillende gemeenten in Zeeland mis schien wel worden uitgesloten van een gemeentelijke herinde ling. BURGH-H AAMSTEDE - 'Vijf, vier, drie, twee, één nul'. Met die kreet assisteerden de leerlin gen van OBS De Kirreweie en CNS Onder de Wieken gisteren, maandag, wethouder G. J. W. van der Salm. Hij sloeg de eerste paal voor de uitbreiding van de gecombineerde schoolgebouwen van Onder de Wieken en De Kirreweie. Het is de bedoeling dat de uitbreiding in april volgend jaar in gebruik wordt genomen. In 1985 werd een begin gemaakt met de omvorming van de lagere scholen en kleuterscholen tot basisscholen. Met het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding van de ge combineerde schoolgebouwen is de laatste fase van de omvorming ingeluid. De kleuters zijn nu nog gehuisvest in het Kleuterbosje in de Bemhardstraat. Vanaf april 1992 kunnen zij terecht in de twee kleuterlokalen en het gezamenlijke speellokaal. Het Kleuterbosje, dat dan vrijkomt, is bestemd voor de kleuters uit het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. (Foto: Marijke Fólkertsma). ASSEN - Bij een grote snel heidscontrole die heeft plaats gevonden op de A28 tussen As sen en Groningen zijn ruim 4600 voertuigen gecontroleerd. DEN BOSCH - Meer dan 1.200 bezoekers van een hardrock- festival in de Brabanthallen in Den Bosch hebben in de nacht van maandag op dinsdag voor fikse vertragingen gezorgd in het treinverkeer. Dat heeft een woordvoerder van de NS mee gedeeld. De spoorwegen ble ken niet voldoende voorbereid op de onverwacht grote stroom reizigers waardoor vertragin gen onstonden van bijna drie uur. BRUINISSE - In het dorpshuis van Bruinisse vindt op zaterdag 12 de cember weer de grootse hobbybeurs plaats. De beurs is open van 10.00 tot 17.00 uur en de entree is gratis. De organisatie, Lydie Wienbrens en Jaap Hui- zer, is er weer in ge slaagd een groot aantal hobbyisten en verzame laars warm te krijgen voor de hobbybeurs. Op de beurs vertonen ze hun verzameling of werken aan hun hobby. Volgens Lydie Wiebrens en Jaap Huizer, die na acht hob bybeurzen nog steeds met veel enthousiasme deze negende organise ren, is het tevens een uit daging om bij elke beurs toch weer een nieuwe hobby te introduceren voor de vele bezoekers. Dit jaar is dat een beeld houwer die z'n werk laat zien en is er een trein- baan van circa vijftien meter. ZIERIKZEE - De ledenraden van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de Zuidelijke Land bouw Maatschappij en de algemene vergadering van het Utrechts Landbouw Genootschap hebben in gro te meerderheid besloten tot integratie van de drie landbouworganisaties. In de ledenraad van de GMvL was de stemverhouding 162 voor en 22 tegen (twee blanco). In de ledenraad van de ZLM stemden 100 leden voor en ne gen tegen. In de algemene ver gadering van het ULG waren 39 voor- en drie tegenstemmen. Gemiddeld komt deze uitslag er op neer dan ongeveer 90 pro cent van de leden zich voor de integratie heeft uitgesproken. De nieuwe landbouworganisa tie, waarvan de naam nog moet worden gekozen, gaat ruim 18.000 leden tellen en wordt daarmee een van de grootste in Nederland. De Geldersche heeft thans 9.500 leden, de ZLM 7.800 en het ULG 1.300. Het jaar 1993 zal worden ge bruikt om de drie organisaties bestuurlijk en organisatorisch tot een eenheid te maken. Er komt één bestuur en een cen traal management. In de vier provincies (Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland) blijven goed geoutil leerde provinciale kantoren be staan. De integratie moet op 1 januari 1994 of zoveel eerder als mogelijk is een feit zijn. De vestigingsplaats van het centrale kantoor moet nog wor den bepaald. Gestreefd wordt naar gecombineerde huis vesting met het hoofdkantoor van de nieuw te vormen accountants-organisatie, die moet ontstaan door samenvoe ging van de accountants diensten van de Geldersche Mij. van Landbouw en de ZLM. De beslissing over deze fusie zal eind dit jaar worden geno men. KERKWERVE - Vanwege wijzigingen in de verwer king van afval, het verder scheiden van afval en de grotere afstanden waarover het afval moet worden vervoerd (Midden-Zeeland en Moerdijk) houdt de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland de komende jaren rekening met tariefsverhogingen. Dit blijkt uit de toelichting bij de begroting voor 1993. Deze ontwerp-begroting komt ter sprake tijdens de vergade ring van het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Deze vergadering wordt dinsdag 15 december vanaf 14.00 uur gehouden in dorpshuis 't Zuudènde in Kerk- werve. Uit de toelichting bij deze ontwerp-begroting blijkt dat de reinigingsdienst serieus rekening houdt met verschil lende tariefsverhogingen in de komende jaren. Ook de exploitatiekosten zul len door prijsstijgingen, hoge re salariskosten en een verho ging van de brandstofprijzen (milieutoeslag) toenemen. Bo vendien houdt de reinigings dienst voor 1993 ook rekening met het aanstellen van een ex tra medewerker in de buiten dienst. Deze is nodig om het toenemende aanbod van afval op de stortplaats te kunnen verwerken en vanwege de ge schieden inzameling van klein chemisch afval en koelkasten. De komende jaren zal de reini gingsdienst ook geld opzij moeten leggen voor het afwer ken van de stortplaats aan de Hoosjesweg. Doordat de wet is veranderd kan de stortplaats aan de Hoosjeweg wellicht tot januari '95 openblijven. Voor de nazorg van deze stortplaats wil de reinigingsdienst jaar lijks 200.000,- opzij leggen. Daarom is het voor de reini gingsdienst onvermijdelijk dat de storttarieven volgend jaar met 16% worden verhoogd om zo een kostendekkende exploi tatie te krijgen. Zuid-Holland Het meeste geld voor deze re servering moet worden opge bracht door de extra opbreng sten uit het opslaan van huis houdelijk afval uit Zuid-Hol land in 1993 en 1994. Het gaat om circa 140.000 ton huishoude lijk afval met een bruto-op- brengst van ongeveer negen miljoen gulden. Als volgend jaar circa 56.000 ton Zuidhol lands afval op Schouwen-Dui veland wordt opgeslagen bete kent dat zo'n 3.640.000,- aan extra inkomsten. Of dit moge lijk wordt hangt af van het nieuw provinciaal afvalstof- fenplan dat in 1993 in werking treedt. Het huidige afvalstof- fenplan voorziet immers nog niet in deze mogelijkheid. Vier gulden De gemeenten moeten meer be talen voor de reinigingsdienst. Die bijdrage is verhoogd van een gulden tot vier gulden per inwoner. Ook de tarieven voor schoonmaken van straten, we gen en pleinen moeten volgens de tarieven voor volgend jaar worden aangepast. De tarieven voor de afvalstof fenheffing en de reinigings rechten worden met 16% ver hoogd. Dat is nodig vanwege hogere personeelslasten, hoge re brandstofprijzen en de nood zaak om voor de nazorg van de stortplaats te reserveren. Ook het toetreden van de reini gingsdienst tot de Gemeen schappelijke Regeling Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland speelt hier bij een rol. Verwacht wordt dat de reini- gingdienst meer moet gaan be talen voor het huren van de glasbollen. Hiervoor heeft de reinigingsdienst een contract afgesloten met Kotrac Milieu Bv in Rotterdam. Gezien de milieuheffingen en de hogere kosten om verschillende glas soorten voor verwerking te scheiden verwacht de reini gingsdienst dat de huurprijs van de glasbollen met zo'n vijf tien procent per bol wordt ver hoogd. Het inzamelen van oud papier kost de reinigingsdienst ook geld. Via een garantiesubsidie wordt aan verenigingen een in- zamelvergoeding (maximaal vijftig gulden per ton oud pa pier) en aan handelaren een transportvergoeding (maxi maal dertig gulden per ton oud papier) verleend. Deze uitga ven worden betaald uit de op brengsten van de stortgelden en de afvalstoffenheffing. Voor de opslag en verwijdering van klein chemisch afval wor den de kosten geraamd op 3,50 per kilo ingezameld af val. Van dit klein chemisch af val wordt volgend jaar naar verwacht 45.000 kilo ingeza meld. Of deze 3,50 toereikend is is op dit moment niet met ze kerheid te zeggen. De kosten voor het afvoeren en ontmante len van oude koelkasten wor den voor volgend jaar geraamd op 44 gulden per koelkast. Milieusamen- werking Door de komst van een milieu- coördinator wordt gestreefd naar samenwerking op milieu gebied. De kosten daarvan mo gen niet ten laste worden ge bracht van de reinigingsdienst, maar moeten door de gemeen ten worden opgebracht. Daar bij wordt uitgegaan van een be drag van 3,67 per inwoner. Gescheiden afval Volgend jaar worden ook voor bereidingen getroffen voor het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Behalve het geven van voor lichting hierover moeten in 1993 ook speciale rolemmers hiervoor worden aangeschaft. Het streven is om in 1994 in het Sloegebied een composteer- installatie in gebruik te ne men, waar al het natuurlijke afval (GFT-afval) kan worden verwerkt. Dit brengt niet al leen extra transportkosten met zich mee maar noodzaakt ook tot de aanschaf van aangepaste voertuigen. Maai- en snoeiafval van Schou wen-Duiveland moet binnen de regio worden verwerkt en afge zet. In het provinciaal Af- valstoffenplan is de stortplaats hiervoor als lokatie aangewe zen. Na 1994 zal ook het ver- brandbare afval naar Moerdijk moeten worden afgevoerd. Daar zal waarschijnlijk begin 1996 een afvalverbranding sinstallatie voor heel Zuid- Nederland in gebruik worden genomen. Hierdoor zullen ech ter ook de transportkosten voor de reinigingsdienst toene men. Afval wat daar niet naar toe kan, moet worden afge voerd naar de stortplaats van Midden-Zeeland. Verwachting t/m zaterdag 12 decembe WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidwest 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 08.36, onder 16.27 Maan op 16.00, onder 08.03 10 dec. Zon op 08.37, onder 16.27 Maan op 17.01, onder 09.03 Volle Maan: 10 dec. (00.41) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De lucht die zich boven ons land bevindt is van oorsprong tame lijk zacht maar tijdens de lange de- cembernachten verliest het aardop pervlak zoveel warmte dat de luchtlaag dicht bij de grond even eens afkoelt. Er vormt zich dan ge makkelijk mist of laaghangende be wolking. In de komende nacht heeft de bewolking de overhand. Op de meeste plaatsen blijft het kwik net boven 0 maar mocht de bewolking toch even breken dan komt het plaat selijk tot een graadje vorst. Met een zwakke tot matige noordoostelijke wind stroomt geleidelijk iets drogere en minder zachte lucht naar ons land. Morgen wordt het daarin niet warmer dan 3 4 graden. Ook dan is er vrij veel bewolking maar afgezien van een enkel spatje motregen in de ochtend blijft het overal droog. Don derdag verandert er nog weinig, in de loop van vrjjdag begint de invloed van Oceaandepressies weer merk baar te worden. ZIERIKZEE - Drs. W. T. van Gelder, Commissaris der Ko ningin in Zeeland, maakt zich zorgen over de leefbaarheid van het Zeeuwse platteland. Dat blijkt uit een brief van Van Gelder aan de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij. Op verzoek van de drie Zeeuw se landbouworganisaties stuurt Van Gelder de petitie, van genoemde organisaties waarin deze hun bezorgdheid over het GATT-akkoord uiten doornaar de minister. Van Gel der vraagt in de brief aandacht voor de petitie. „WsSineer de fi nanciële positie van landbouw bedrijven te veel wordt aange tast worden daarmee ook de mogelijkheden voor een inno vatief beleid dat sinds enkele jaren is ingezet teniet gedaan", aldus Van Gelder. Hij besluit zijn brief met de opmerking dat hij zich zorgen maakt over de leefbaarheid van het Zeeuw se platteland. ZIERIKZEESCHEjSSJ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag 'tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ,'succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3