ZLM roept boeren op tot solidariteit 0iee&. Trekkerkaravaan door Rotterdam Protest Schouwse boeren Landbouwschap geeft niet toe aan eisen van boeren In '93 20 mille extra nodig voor VVV-Zierikzee Celstraf hennepkweker Voorzitter FNV: ledental stabiliseert Na overleg met Bukman en Lubbers Eensgezind strijden tegen GATT-akkoord uer ve BcccecnAPfeu ex ve vaat' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vierhonderd tractoren op de weg STEENBERGEN - Vanuit het Westbrabantse Steenbergen zijn dinsdagmorgen circa 150 boe ren met hun tractoren vertrokken richting Den Haag. De boeren voegden zich omstreeks half elf bij een groep collega's die in Oud-Beijerland (Hoekse Waard) op hen wacht. Vanuit Zierikzee op Schouwen-Duiveland is eveneens een stoet van honderd tractoren vertrokken naar Oud- Beijerland. De stoet tractoren in Oud- Beijerland kan daardoor aangroeien tot ruim 400 stuks. In ieder geval een deel van de trekkers zal aan het eind van de morgen door de Maastunnel naar Rotterdam rijden. Van daar uit voert de reis naar Pijn- acker, waar de tractoren worden geparkeerd. De boe ren gaan vervolgens met bussen weer naar huis. Hoe veel tractoren door Rotter dam richting Den Haag zul len rijden was dinsdagmor gen om negen uur nog niet bekend. Volgens het actie centrum in Goes was de on derlinge discussie daarover nog niet afgerond. Vanuit Zeewolde in Flevo land zijn dinsdagmorgen vijftig tractoren vertrokken op weg naar Pijnacker. Voor alle karavanen geldt vol gens het actiecentrum dat de routes in goed overleg met de politie worden geko zen. Er zal zo min mogelijk overlast worden veroor zaakt, aldus de actievoer ders die hopen dat steeds meer boeren zich zullen aansluiten bij de diverse stoeten. Woensdag willen de protesterende boeren gaan demonstreren in Den Haag. Tbr ondersteuning van deze actie hebben de landelijke boerenbonden maandag avond hun leden opgeroe pen om woensdag eveneens te gaan demonstreren in Den Haag. Vervolg van pag. 1 te leggen, vonden de commis sieleden, met uitzondering dan van Klippel-Huurling het een goed idee om een gedeelte van het eenmalig voordeel te ge bruiken om de VW volgend jaar het subsidiebedrag te ver strekken waarom is gevraagd: bijn vijftig mille. Volgend jaar zal dan opnieuw een beslissing moeten worden genomen. In ie der geval lijkt het er door dit advies op dat het gevaar van een gesloten VW-kantoor vooralsnog is gekeerd. Parkeren Zou het niet mogelijk zijn dat de gemeente in het hoogseizoen terreinen aan de rand van de stad beschikbaar stelt voor parkeren. Die vraag legde Ria Geluk aan de commissie voor. De huidige drie lokaties aan het Eerste Weegje voldoen als parkeergelegenheid wel, al leen zijn de onderlinge verhou dingen tussen de drie parkeer- veld-exploitanten van dien aard dat het de presentatie van Zierikzee niet bevordert. Enige samenwerking daar lijkt niet mogelijk. CDA-commissielid C. Lege- maate had daarvoor een eerste oplossing voorhanden. „Ge bruik het terrein tussen de RSG en de Laan van Saint Hi- laire daarvoor" opperde hij. Daar bleken nogal wat - ver keerstechnische - haken en ogen aan te zitten en wethou der Van Gastel had dan ook zijn bedenkingen over de ge schiktheid van die plaats. Ge- leijnse daarentegen vond die lokatie op zich niet onaardig en adviseerde dan ook om dit te betrekken bij de reconstructie van de Laan van Saint Hilaire. Dit is echter iets wat op wat langere termijn moet gebeu ren, terwijl Ria Geluk meer aan een alternatief op korte termijn dacht. Koninklijk mysterie Een historisch fenomeen mis schien? De CDA-er Legemaate vroeg het zich in alle openheid af, want hoe interpreteer je nu een zin als „op de verjaardag van de koning 4 mei". Zijn ken nis over de nazaten van Willem van Oranje schoot net iets te kort om dat te kunnen bevat ten. Van Gastel kon hem deels helpen door de mededeling dat met de koning ook koningin kan worden bedoeld. Een stuk je koninklijke unisex dus. Vier mei was ook hem echter een raadsel. De oplossing bleek echter een komma (na het woord koning) te zijn en daar mee was het koninklijk myste rie vrij snel ontrafeld. fen van drie maanden geëist. Tfegen de Stichting Natuurge trouw uit Wedde, die voor het zelfde feit was gedagvaard, eiste de officier de maximale boete van 25.000 gulden. Bij een inval op 1 mei vorig jaar door politie en Justitie werden op vier verschillende plaatsen in Oost-Groningen voor de hen nepteelt ingerichte kassen met duizenden hennepplanten ont dekt. Onderzoek door het ge rechtelijk laboratorium wees uit dat het zeer hoogwaardige planten betrof. De rechtbank wijst op 17 december vonnis. GRONINGEN - Een 42-jarige man uit Stadskanaal hoorde maandag voor de rechtbank in Groningen zeven maanden cel waarvan drie maanden voor waardelijk eisen voor het kwe ken en bewerken van hennep. De man was al twee keer eer der betrapt maar was steeds opnieuw begonnen. In totaal stonden maandag vijf mannen voor hennepteelt te recht. Tégen vier mannen uit Veendam, Slochteren, Wedde en Oude-Pekela werden voor waardelijke gevangenisstraf- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 december 02.35 160 08.35 -123 14.55 158 20.50 -131 10 december 03.25 164 09.15 -129 15.45 167 21.30 -130 ROOMPOT BUITEN 9 december 01.10 166 07.15 -123 13.20 166 19.35 -133 10 december 01.50 173 08.00 -133 14.00 179 20.20 -135 BRUINISSE 9 december 02.35 169 08.35 -133 14.50 165 20.55 -141 10 december 03.10 170 09.20 - 140 15.20 172 21.35 -141 WEMELDINGE 9 december 02.40 167 08.35 -129 15.00 164 20.50 -138 10 december 03.25 170 09.15 -136 15.45 172 21.35 -137 Springtij 12 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZIERIKZEE - Een indrukwekkende optocht vanmorgen, dinsdag, in alle vroegte. Omstreeks 8.00 uur vertrok een kleine honderd tractoren vanuit Zierikzee naar Barendrecht. Einddoel is Den Haag waar de boeren uiting willen geven aan hun protest tegen het GATT-akkoord, het landbouwak koord tussen de VS en de EG. Diegenen die niet konden deelnemen aan de tractor-tocht krijgen-een herkansing. Voor hen is morgen, woensdag, busvervoer geregeld. De boeren vinden dat het Land bouwschap het omstreden akkoord volledig moet verwerpen en steken die mening niet onder stoe len of banken. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - Na een jarenlange groei lijkt de ledenwinst van de bij de FNV aangesloten vakbonden te stagneren. Dat zei dinsdag de voorzitter van de Dienstenbond FNV, L. de Waal, tijdens het congres van zijn bond in Utrecht. De Waal volgt in januari J. Draijer op als cao-coördinator van de FNV. Een woordvoerder van de vak centrale bevestigde desge vraagd dat de groei „is afge vlakt". Volgens hem is de si tuatie echter niet zo somber als door De Waal geschetst. „De laatste maanden gaat het wat minder," aldus de zegsman. „Maar we sluiten het jaar ze ker met groei af." Cijfers kon hij nog niet geven. De Waal pleitte in zijn toespraak voor bestendiging van de „offensie ve strategie" van de FNV en haar bonden. De taak van „de moderne vakbeweging" ligt volgens de voorzitter van de dienstenbond onder meer in gezondmaking van de huidige banen. Vakbonden en onderne mingsraden steken te weinig energie in verlichting van de werkdruk en verbetering van de arbeidsomstandigheden en zij laten zich te weinig gelegen liggen aan technologische ver anderingen, aldus De Waal. DEN HAAG - Het Landbouwschap wil niet tege moet komen aan de eisen van actievoerende Neder landse boeren het GATT-akkoord tussen de EG en de VS in zijn geheel te verwerpen. Voorzitter Mares van het schap zei dit maandag na afloop van het overleg met minister-president Lubbers en landbouwmi nister Bukman. Mares was tevreden over het overleg met de beide bewindslieden. „We hebben de indruk dat de heren bereid zijn te zoeken naar een goede op vang van de pijnpunten", verklaarde hij. Maandag begon -een langzame protesttocht naar Den Haag. Tbrwijl in Brussel boze boeren bijna overgingen tot eén bestorming van de vergadering van EG-ministers over het GATT-akkoord, trokken zo'n 500 Nederlandse boeren met trekkers langzaam richting de residentie. De Nederlandse agrariërs roeren zich, zij het minder luidruchtig en minder massaal dan de protesten van bijvoorbeeld hun Franse en Belgische collega's. Woensdag is ,het de bedoeling een grote protestactie te houden in Den Haag om de boeren de gelegen heid te geven hun ongenoegen over het landbouwakkoord te uiten. Meerdaagse reis De actie van de Nederlandse boeren van maandag was er niet opgericht meteen naar Den Haag op te stomen. Het gaat om een meerdaagse reis. Op vier plekken, Zeewolde, Steenbergen, Oud-Beijerland en Zierikzee, verzamelden de protesterende boeren en tracto ren zich. De meesten kwamen uit Zeeland en een kleiner deel uit Flevoland. Eenmaal op een verzamelpunt aangekomen lie ten de boeren hun trekkers staan en keerden terug naar huis. Dinsdag volgt opnieuw een etappe en woensdag hopen honderden boeren in Den Haag te arriveren. Daar heeft dan mondeling overleg plaats tus sen minister Bukman en de Tweede Kamer over het land bouwakkoord tussen de EG en de VS. Tijdens de demonstratie zal een petitie worden aange boden aan de Tweede Kamer. De protestmars naar Den Haag is maandag rustig verlopen. Er werd voornamelijk over pro vinciale wegen gereden om geen overlast te veroorzaken op het Nederlandse rijkswe gennet. Of dat zo blijft is nog •de vraag. Actieleider Van 't Westeinde van de Zeeuwse boe ren zei: „Dat ligt aan de poli tiek. Als zij ons gaan intimide ren en blijven vasthouden aan de eisen en de standpunten in de GATT-overeenkomst denk ik dat de boeren grimmiger worden en dat de zaak niet meer in de hand te houden is". Geen blokkades Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft maandag de com missaris van de koningin in Zeeland, drs. W. van Gelder, ge vraagd er op toe te zien dat de zaak niet uit de hand loopt. De minister dringt er op aa,n dat de boeren geen gebruik maken van de snelwegen, geen blok kades opwerpen en niet de Randstad binnentrekken. Op dat laatste is weinig hoop, want aangekondigd is dat de verschillende karavaans trac toren woensdag naar Den Haag zullen komen. Het landbouwk- koord heeft met name negatie ve invloeden voor de zuivel-en suikerindustrie. Zo moet de ge subsidieerde export van kaas in 1994 sterk omlaag. Het Landbouwschap wil dat in elk geval de kaasexport overeind blijft. Als wisselgeld wil het schap inleveren op de boterex- port en op de export van mage re melkpoeder. ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM roept alle boeren en tuinders op eensgezind de strijd aan te binden tegen het landbouwakkoord van de Euro pese Commissie en de Amerikaanse regering in het kader van de GATT. „We moeten de rijen sluiten om te voorkomen dat de bestaansmogelijkheden van land- en tuinbouw om zeep worden geholpen", aldus een verontwaardigd ZLM-bestuur, dat in zijn verga dering van afgelopen vrijdag uitvoerig aandacht besteedde aan de recent in Washington gemaakte af spraken. Het hoofdbestuur stelde vast, dat behalve de reeds in gang gezette afbraak van de prijson dersteuning nu ook de export van gesubsidieerde produkten fors moet worden verminderd. Gemiddeld gaat het om 21%, maar in werkelijkheid zal de exportbeperking voor een aan tal produkten aanzienlijk ho ger uitvallen. Vooral de zuivelsector en de ak kerbouw krijgen de rekening gepresenteerd. In de melkvee houderij is sprake van een in komensverlies van 25% in de komende zes jaar. In de akker bouw dreigt een verdere volu mebeperking van de graanteelt dan nu reeds in de MacSharry- voorstellen is opgenomen. Tbr- wijl Amerikaanse graanver- vangers op de Europese markt blijven toestromen, zullen de boeren in Europa meer grond moeten gaan braak leggen. De gevolgen hiervan zijn een dras tische versterking van het ver dringingseffect en verdere da ling van prijzen. Een extra klap voor de akker bouwers is, dat de suikerex port uit Europa sterk aan ban den wordt gelegd. Dit zal forse gevolgen hebben voor de bie- tenprijs, die de boer ontvangt. Voorlopige berekeningen wij zen uit dat dit tot minstens 20% prijsverlaging kan leiden. Onbegrijpelijk Het ZLM-bestuur vindt het on begrijpelijk dat de EG op es sentiële punten voor Amerika door de knieën is gegaan. De positieve reactie van de Neder landse regering heeft nog eens extra zout in de wonde gewre ven. Volgens de ZLM sleept dit akkoord de hele land- en tuin bouw mee in een negatieve spi raal. Akkerbouwers zullen massaal op vrije produkten overschakelen, waardoor de markt voor deze produkten ernstig verstoord zal raken. Daarom is dit akkoord een slecht akkoord voor alle secto ren binnen de land- en tuin bouw. Algemeen voorzitter H. C. van der Maas: „Dit is geen druppel die de emmer doet overlopen, het is een plons wa ter". Het steekt het ZLM- bestuur dat het akkoord in de politiek met enthousiasme is begroet, terwijl er meteen aan wordt toegevoegd, dat alle ge volgen nog niet te overzien zijn. RIJSWIJK - Een tv- programma met alledaagse, herkenbare situaties kan al lochtonen helpen hun kennis van het Nederlands te verbete ren. Zo'n programma moet lan delijk worden uitgezonden. Dat blijkt uit een onderzoek van de katholieke universiteit Nijmegen, uitgevoerd in op dracht van het ministerie van welzijn. door Mare Legendre 'MAUA Dinsdag 8 december Zierikzee Lezing kinderboekenschrijver Wim Hofman in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Presentatie uitslag D66 over gemeentelijke herindeling. Ca fé De Gekroonde Suikerbiet, Nieuwe Haven. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 ur. Scharendijke Ledenvergadering CDA-Mid- denschouwen in De Putmeet. Aanvang openbaar gedeelte 20.30 uur. Woensdag 9 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Talentenjacht voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.15 uur. Contactmiddag PCOB. Drie hoek. 14.00 uur. Borstvoedingsinformatie/ modergroep. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond en pachtzaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo-middag. Poortershof. 14.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Kerkzaal, 19.45 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Presentatie resultaten burge- meestersonderzoek. Stadhuis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. 19.30 uur. Noordgouwe Ledenvergadering Agrarisch Jongeren Kontakt in café restaurant Van der Wei j de. 20.00 uur. Bruinisse Zangavond in de advent. Her vormde Kerk. 19.30 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging. Vergaderzaal Sint Joost- dijk 11. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Openbare vergadering Vereni ging Vrienden van Wester- schouwen. De Schutse. 20.00 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Wit is altijd schoon, solotoneel. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vrijwilligersbijeenkomst. De Schutse. 14.00-16.00 uur. Renesse Feestavond brandweer in café- restaurant 't Wapen van Renes se 18.00 uur. Brouwershaven Concert leerlingen muziek school in stadhuis. 16.00 uur. Zondag 13 december Zierikzee Concert Tbnder Madness. De Vlinder. 15.30 uur. Brouwershaven Jazzconcert Centrum Jazz Band. 't Swarte Schaep. 15.00 Dinsdag 15 december Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Foyer Mondragon. 10.00 uur. Engelse kerstavond NBvP. Foy er Mondragon. 19.30 uur. Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Nicuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Kerstmarkt. Havenplein. Kerkwerve Soosmiddag, Kerst, in 't Zuud- ènde. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2