Raad Brouw wil betere controle op afgifte klein chemisch afval VVV-Zierikzee moet in '93 twintig mille extra krijgen 0 1 uw mm im GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t l j College studeert op pasjesregeling Meerderheidsadvies commissie: 3 VERHOGING 3 TEGEN 5 BLUES FESTIVAL 7 VOLLEYBAL Tractoren mogen Den Haag niet in Mogelijk zesde poliogeval in Zeeland ■=i dé bant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 8 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25271 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Volgens het college wordt oneigenlijk gebruik gemaakt tot de mogelijkheid van afgifte van klein chemisch afval. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven gaat strenger controleren op de afgifte van klein che misch afval. „Het is goed dat die containers er staan op de Nieuwe Haven, maar er wordt misbruik van ge maakt", stelde wethouder J. K. Goemans tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteren, maandag, in het gemeentehuis. Het college studeert op de mogelijkheden van invoering van een pasjesregeling. Het inzamelpunt voor klein chemisch afval op de Nieuwe Haven is bedoeld ten behoeve van de gebruikers van de jacht haven. Volgens het college van b en w van Brouwershaven wordt in de containers ook klein chemisch afval gedumpt dat niet uit jachthaven en los- wal afkomstig is. Hogere kosten Gevolg hiervan is weer dat er meer afval opgehaald en afge voerd dient te worden en dat heeft dan weer invloed op de kosten. „Controle op de uitga ven heeft ons geleerd dat de stijging van de kosten groten deels is te wijten aan de stij ging van het aanbod. Daar naast zijn ook de afvoer- en verwerkingsprijxen flink gestegen", aldus het college. „Hoewel wij het toejuichen dat het chemisch afval wordt aan geboden zullen wij toch trach ten de aangeboden hoeveelheid enigszins te beperken". Alles bij elkaar is volgens het college het door de gestegen milieukosten ontstane tekort in de exploitatie van de jacht haven zo'n veertigduizend gul den. In een eerste reactie stelde PvdA-ra'adslid mevrouw M. P. Ketting-Koopman dat het een goede zaak is als de controle verschërpt zou worden. Haar vraag richting college: Hoe gaat dat gebeuren? VVD-woord voerster mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde con stateerde dat behalve de kos ten voor afvoer en verwerking van klein chemisch afval ook de kosten van de afvoer van huisvuil, afkomstig van de ge bruikers van de jachthaven, fors zijn gestegen. „En dat zal in de toekomst niet minder- worden. De haven trekt steeds meer bezoekers", aldus me vrouw Van de Velde. Wethouder Goemans stelde in reactie op het commentaar van uit de raad dat gekeken wordt naar mogelijkheden om te ko men tot een betere controle. „We willen het gebouwtje gaan beveiligen door middel van pasjes zodat alleen de gebrui kers van de jachthaven er ge bruik van kunnen maken", al dus de wethouder. Hij voegde daar aan toe dat een dergelijke pasjesregeling weliswaar niet vriendelijk overkomt, maar zijnsinziens altijd nog beter is dan het werken met een sleu tel. Naast beveiliging van het af- giftepunt voor klein chemisch afval wil het college ook bekij ken wat de mogelijkheden tot renovatie cq uitbreiding van de toiletvoorzieningen zijn in combinatie met de bouw van een clubhuis ten behoeve van de watersportvereniging. „Dit onderzoek dient inzicht te ver schaffen waarop nadere beslui ten gebaseerd kunnen worden. Wij- stellen ons voor hierbij ook organisatorische maatregelen te onderzoeken welke vanda lisme terug moeten kunnen dringen". Zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van het college om 40.000,- be schikbaar te stellen voor on derzoek naar de mogelijkhe den van renovatie. Geen enkele moeite had de raad met het voorstel van het college tot aansluiting van de gemeente Brouwershaven bij HALT-bureasu De Bevelan- den/Tholen. Het HALT-bureau is een samenwerkingsverband van gemeenten, politie en openbaar ministerie. Doel is het bestrijden van vandalisme. Minderjarigen die zich schul dig maken aan vandalisme krijgen via het HALT-bureau een alternatieve straf. Verder houden de HALT-bureaus zich bezig met preventie, registratie en voorlichting. Aansluiting bij het HALT-bureau kost de gemeente Brouwershaven voor 1993 een bedrag van 0,50 per inwoner. Zó als al aangestipt reageerde de raad positief op het voorstel van het college. Ook schaarde men zich met'al gemene stemmen achter het voorstel van het college om een eenmalige subsidie van 1147,- beschikbaar te stellen ten be hoeve van het project voorlich ting aan ouderen. Doel van dat project is het creëren van meer samenhang in de voorlichting aan zelfstandig wonende oude ren, het vergroten van het be reik van deze voorlichting en het afstemmen van de voorlich ting op de wensen en behoeften van ouderen. De raad schaarde zich verder achter het gemeentelijk land schapsbeleidsplan zoals dat re centelijk opgesteld is. DoeL-van dit plan is om als beleidsin strument te dienen voor het rifchting geven aan de ontwik keling van het landschap en de natuur in het buitengebied van de gemeente. CDA-raadslid R. J. van der Wekken plaatste een aantal kritische kanttekenin gen. Zo zou volgens hem het be wuste plan absoluut niet spo ren met het beplantingsplan van het waterschap. „En er staat in dat glastuinbouw al leen kan als die bedrijven bij elkaar geconcentreerd zijn. Maar er staat niet bij waar dat zou kunnen". Ook wilde Van der Wekken weten of het plan consequenties heeft voor hin- derwetplichtige bedrijven. Wethouder Goemans moest een concreet antwoord op die laat ste vraag schuldig blijven. Vol gens burgemeester L. N. La- bruyère staat de hinderwet los van het landschapsbeleids plan. „Want het landschapsbe leidsplan heeft geen juridisch kader". Van der Wekken nam genoegen met die uitleg en schaarde zich net als de andere raadsleden achter het voorstel van het collega ZIERIKZEE - De VVV-Zierikzee lijkt voorlopig uit de (grootste) zorgen te zijn. Maandagavond adviseer de een ruime meerderheid van de commissie mid denstand, recreatie en toerisme om de subsidie aan de VVV (een kleine dertig mille) voor in ieder geval 1993 te verhogen met twintigduizend gulden. Dit om te voorkomen dat er beknibbeld moet worden op de dienstverlening. Om het huidige niveau van dienstverlening te kunnen handhaven heeft de VW de ge meente gevraagd om de huidi ge subsidie van 29.700,- op te trekken tot circa vijftig dui zend gulden. Gezien de ontwik kelingen binnen de VW en de nodige onduidelijkheden acht te het college het beter om de subsidie voor 1993 met tiendui zend gulden te verhogen. Die mening deelde ook de meerder heid van de raad, die deze zaak tijdens de behandeling van de begroting voor '93 eind novem ber aanstipte. Daarbij werd wel de kanttekening geplaatst dat mocht blijken dat de VW daardoor in de problemen zou raken de zaak opnieuw beke ken zou moeten worden. Alleen de WD bleek een duidelijk voorstander van een subsidie- verhoging van 20.000,- te ziin. Dispensatie Welke gevolgen een subsidie verhoging van tien mille voor de openstelling van het VW- kantoor heeft zette E. Romijn kort uiteen. Dit betekent im mers dat er 16% moet worden bezuinigd op de personeels kosten. In verband met de in deling van de VW-kantoren in A- en S-kantoren kan dat pro blemen opleveren. Voor beide kantoren geldt immers dat ze 45 uur per week open moeten zijn. Dat aantal uren haalt de VVV-Zierikzee nu net. Nu het verkrijgen van de A- status geen haalbare kaart blijkt te zijn - het brengt in ver band met de plicht om elders ondersteuning te geven teveel kosten met zich mee - en de VVV-Zierikzee de S-status nastreeft betekent dit dat er bij de ANVV (overkoepelende or ganisatie van VW's) dispensa tie moet worden gevraagd mocht de WV zijn deuren wat vaker moeten sluiten. Dat bete kent volgens commissielid en WV-voorzitter Romijn dat de VW-Zierikzee een gevecht hierover moet aangaan met de ANW, want zo zei Romijn „voor de ANW is te weinig geld geen reden om dispensatie te geven". Consequent Het pleidooi van Romijn kon het PvdA-commissielid C. Klippel-Huurling niet vermur wen om haar standpunt te wij zigen. Dat zou, zei zij binnen een week na de begrotings- raad, waarin haar fractie voor een verhoging van tien mille J. J. Geleijnse (VVD): ..Als we willen, dan kan er veel". was, ook wel heel vreemd, zelfs belachelijk zijn. Van dergelijke ploselinge koerswijzigingen bleek de sociaaldemocrate be paald niet te houden. Op grond van het gegeven dat de gemeente de situatie van de VVV opnieuw zou bekijken mocht blijken dat het met tien duizend gulden niet lukt, had het CDA zich achter het colle gestandpunt geschaard. Een standpunt dat het volgens J. J. Geleijnse (VVD) en Th. T. van Wijk voor de VVV wel moeilijk maakt om goed te functione ren. Geen beleid Op zich vond Van Wijk zo'n uit spraak van de raad wel begrij pelijk, maar praktisch was an ders. ,,'t Is zoiets van Iaat ze maar even aanrommelen, we zien 't wel" vatte ook wethou der L. J. van Gastel die hou ding samen. Hij was het ermee eens dat zoiets een teken van geen beleid is. ,,'t Is een kwestie van willen we of willen we niet" Zo sim pel ligt dat, want als je wil kan er volgens Geleijnse ook heel veel. Hij doelde daarbij op het eenmalige voordeel van dit jaar. Een gedeelte daarvan zou best aan het VW-werk besteed kunnen worden. Dat houdt echter niet automatisch in dat de VW na 1993 zonder meer aanspraak kan maken op die twintigduizend gulden extra subsidie. Dat is iéts dat bij de volgende begrotingsraad moet worden besproken. Mede gelet op alle ontwikke lingen binnen de VW-wereld, waarbij het onder meer de be doeling is om op langere ter mijn de subsidiestroom droog vervolg pagina 2 Als het geld voorop gaat liggen alle wegen open. Shakespeare Veel bewolking HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Vannacht temperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden. Zwakke tot matige noordoostenwind, rond kracht 3. De reinigingsrechten gaan in 1993 met zestien procent omhoog. De gemeente Westerschouwen is voorlopig tegen her indeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Bij het Delta Blues Festival te Heinkenszand worden internationale topartiesten verwacht. Eredivisie-spelers Martin Vos en Sander Artdijk pro moten In Zierikzee het volleybal bij de jeugd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DEN HAAG - De protesteren de boeren mogen woensdag niet met hun tractoren Den Haag in. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft vijf Commissarissen van de Ko ningin maandagavond op dracht gegeven dit aan hun boeren kenbaar te maken. De eerdere eisen van Dales „geen blokkades en niet met tractoren de snelweg op" blij ven gehandhaafd. Het „niet de Randstad in" heeft ze veran derd in „nergens de bebouwde kom in". Maandagavond be sprak ze de actie van de boeren met de Commissarissen van de Koningin in Zuid-Holland, Brabant, Utrecht, Flevoland en Zeeland. Laatstgenoemde, drs. W. T. van Gelder, gaf de boodschap dinsdagochtend door aan de boeren die vanuit Zierikzee vertrokken. Hij zei niet van plan te zijn dit woens dag nog eens op het volgende vertrekpunt in Oud-Beijerland te doen. Het Zeeuwse actieco mité zegde de commissaris eer der toe publieksvriendelijk te blijven. Het gedisciplineerde karakter van de actie en het goed overleg met de politie van de Zeeuwse boeren tot nu toe geeft Van Gelder vertrouwen, liet hij dinsdagochtend weten. Of de actievoerende boeren ge hoor geven aan het verbod van Dales is nog maar de vraag. AMSTERDAM - Op de dag van de vliegramp in de Bijlmer meer heeft de politie van Al- mere omstreeks 18.25 de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie telefonisch geïnformeerd over vallende brokstukken boven het Gooimeer. Dit heeft een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart Rijkspolitie maan dag bevestigd. Het openbaar ministerie in Haarlem zal de informatie betrekken bij het onderzoek naar de ramp die op 4 oktober plaatsvond. THOLEN - Een 18-jarige man uit Tholen is afgelopen zater dag opgenomen in het Lievens- berg ziekenhuis in Bergen op Zoom. De man heeft ziektever schijnselen die mogelijk wij zen op polio. De man is om principiële rede nen niet ingeënt. Mocht na on derzoek blijken dat dit ver moeden juist is dan is dit het zesde geval van polio in Zee land. De GGD zal, evenals bij eerdere gevallen, starten met ringonderzoeken. Kruiswerk Zeeland en GGD-Zeeland gaan deze week door met de vaccina tie. Tijden en plaatsen van de vaccinatie staan vermeld op Ibletekst-pagina 867, op de ka belkrant en in de regionale dagbladen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1