Arbeidsomstandigheden in banken kunnen stuk beter Geen extraatje voor de pomphouders langs grens Demonstratie tegen fascisme Algemene Zeeuwse Mogelijke gijzeling Ruim helft reuma patiënten bezoekt alternatieve dokter waterstanden Verjarings termijn claims milieuschade wordt 30 jaar Staatssecretaris torpedeert plan Benzine en diesel zaterdag goedkoper Volgens Arbeidsinspectie Noord-Holland 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZKKl'WS ZEKKR Binnen Zeeland bieden wij particulieren', het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 VINKEVEEN - In hotel Résidence in Vinkeveen wor den mogelijk een of meer mensen gegijzeld. Daar aan zou een bankoverval vooraf zijn gegaan, zo heeft het ANP vernomen. De politie in Utrecht deed om kwart over elf mededelingen, zo is zojuist bekendge maakt. Volgens de gemeentepolitie Utrecht is vrijdag even na tien uur een filiaal van de ABN/ Amro aan de Van Mecklen- burgstraat in Utrecht overval len. De daders zijn daarop ge vlucht. De vluchtauto is kort daarna gesignaleerd op de snelweg Utrecht-Amsterdam (A2) en heeft daar de afslag Vinkeveen genomen. Bij Motel Résidence hebben de overval lers de auto verlaten. Daarbij is geschoten en één politieman raakte gewond. Hoe ernstig is niet bekend. Volgens een woordvoerder van de politie Utrecht bevinden de overval lers zich nu in een appartement van het hotel. Over een moge lijk gijzeling van hotel personeel is bij de Utrechtse politie nog niets bekend. De politie heeft de afslag Vin keveen van de A-2 afgezet. Er is een grote politiemacht op de been gebracht, boven het motel hangt een" helikopter, zo meldt een ANP-verslaggever ter plaatse. Ook staan er enkele ziekenauto's. Volgens reumatoloog prof. dr. Rasker UTRECHT - Meer dan de helft van de patiënten met reumatische aandoeningen heeft één of meer alternatieve behandelaars bezocht. Dat is tweemaal zoveel als patiënten zonder reuma. In Nederland zoeken de meeste reumapatiënten hun heil bij strijkers (ook wel paragnosten of handopleggers genoemd) en homeopaten. Bijna alle reumapatiënten hebben onschuldige huismiddelen geprobeerd, zoals armbanden, edelstenen, kastanjes of koolbladeren, of een dieet. Dat zei Teumatoloog prof .dr. J. Rasker vrijdag in Utrecht op een symposium over reu ma. Rasker vertelde dat zijn eigen patiënten op zoek gaan naar alternatieve be handelingen in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Tje- choslowakije, Israël, Duits land en Engeland. Zo bezochten zijn patiënten zeven magnetiseurs, 52 ho meopaten, 36 acupunctu risten, 32 natuurgeneeskun digen, 28 iriscopisten, 18 Heilpraktiker, 12 wichel roedelopers en tien kuu roorden, Rasker pleitte er voor dat eerst de oorzaak van de pijn wordt onder zocht, zodat gerichte behan deling mogelijk is. Daarna kan in overleg met de arts worden besloten alternatie ven te zoeken. Want „net zo als niet alle reguliere artsen goed en betrouwbaar zijn, geldt dit ook voor alterna tieve behandelaars". Een aantal van die methoden kan in meer of mindere ma te pijn verlichten, soms door het placebo-effect. „Maar een wondermiddel dat bij iedere patiënt de pijn wegneemt, is er nog niet", aldus Rasker. Op het symposium zijn twee brochures over pijn bij reuma gepresenteerd, één voor hulpverleners en één voor patiënten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater •tijd stand tijd stand 5 december 11.20 115 05.15 - 96 17.45 - 127 6 december 00.05 136 06.15 - 103 12.25 125 18.45 - 129 7 december 01.00 146 07.10 - 110 13.20 136 19.30 - 131 5 december 10.30 107 04.20 89 23.10 130 16.55 - 118 6 december 11.25 120 05.15 - 96 23.50 143 17.45 - 121 7 december 12.05 135 06.00 - 104 18.20 - 125 5 december 11.35 122 05.10 104 17.45 - 134 6 december 00.15 146 06.10 - 111 12.35 136 18.40 - 137 7 december 01.10 157 07.10 - 119 13.25 148 19.25 - 139 5 december 11.30 120 05.15 - 100 17.45 - 131 6 december 00.10 143 06.10 - 108 12.35 132 18.45 - 134 7 december 01.10 154 07.10 - 116 13.25 144 19.35 - 136 WEMELDINGE Springtij 12 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De verja ringstermijn voor schade claims wegens milieuvervui ling wordt dertig jaar. De Ka mer (CDA en PvdA) is donder dag akkoord gegaan met een wetswijziging van het kabinet van deze strekking. Daarmee wordt een uitzonde ring gemaakt op de maximale verjaringstermijn van twintig jaar die is opgenomen in het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Met de wijziging moet worden voorkomen dat veel vorderin gen wegens bodemvervuiling per 1 januari zouden verjaren. CDA (Biesheuvel) en PvdA (Van Heemst) waren zeer inge nomen met de wetswijziging. Beiden hadden de gifaffaire- Lekkerkerk nog helder voor ogen, zo bleek. De WD-er Korthals had zeer grote aarze lingen bij het wetsvoorstel, zo zei hij. De bestaande verja ringstermijn van twintig jaar vond hij eigenlijk al lang ge noeg. Bovendien vond hij het niet nodig om voor milieuscha de een uitzondering op de alge mene wetgeving te maken. „Je wordt gek van alle uitzonde ringen op algemene regels", al dus Korthals. DEN HAAG - Het extraatje dat PvdA, VVD en D66 de pomphouders in het grensgebied hadden toege dacht, gaat niet door. Hun voorstel daartoe werd donderdag ingetrokken nadat staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) er een verkapt onaanvaard baar over had uitgesproken. Als het voorstel in stemming was gebracht zou de staatssecretaris „de zaak hebben voorgelegd aan het kabinet", zo liet hij de Kamer donderdagavond weten. Tijdens de behandeling van het belastingplan 1993 deze week kwam de PvdA met een amen dement om pomphouders die maximaal 10 kilometer van de grens wonen uitstel te verlenen bij het afdragen van de accijns op hun voorraad. Dat zou hen een rentevoordeel van gemid deld 15.000 gulden per- jaar opleveren. Compensatie De PvdA wilde de pomhouders op deze manier compenseren voor het feit dat de dieselac cijns per 1 januari met 11 cent omhoog gaat. Daardoor gaan meer automobilisten in het buitenland tanken, zodat de pomphouders inkomsten mislopen. Het amendement werd gesteund door WD en D66. De PvdA had berekend dat het amendement 7,5 mil joen gulden per jaar zou kos ten. Volgens Van Amelsvoort bedragen de kosten echter 120 miljoen. Bovendien zou het amendement tot ongelijkheid leiden: pomphouders die 9 ki lometer van de grens wonen zouden worden bevoordeeld ten opzichte van hun collega's 2 kilometer verderop. Van Amelsvoort had dit woensdag al betoogd, maar PvdA, D66 en VVD waren toen niet over tuigd. Donderdag kwam de staatssecretaris echter met een brief van de landsadvocaat op de proppen, waaruit blijkt dat het amendement juridische problemen zal veroorzaken. Dat was voor de PvdA aanlei ding het voorstel alsnog in te trekken. D66 steunde dit. Schijnheilig WD-woordvoerder Van Rey noemde de handelwijze van de staatssecretaris echter „te gek voor woorden". Hij verweet het kabinet „schijnheiligheid", omdat het wel steeds zegt oog te hebben voor de problemen van de pomphouders langs de grens, maar daar niets aan doet. Van Rey sprak van „een niemandsland, waaruit de pomphouders met hun gezin nen moeten wegtrekken" om dat benzine en diesel in Duits land en België aanzienlijk goedkoper zijn. Van Amels voort onderstreepte dat het ka binet wel degelijk bereid is de pomphouders tegemoet te ko men, maar daarvoor tot dusver nog geen geschikt middel heeft gevonden. 'Er zal een vervolg komen' LEEUWARDEN - Naar schatting 1500 tot 2000 perso nen hebben donderdagavond deelgenomen aan een demonstratie in Leeuwarden tegen fascisme. De opkomst was-Volgens de or ganisatie, een samenwerkings verband van een groot aantal organisaties, boven verwach ting. Het samenwerkingsver band wil zich verbreden en de strijd tegen het fascisme inten siveren. „Er zal eèn vervolg ko men", aldus een woordvoerster tot de menigte. Voordat de stoet zich in beweging zette, werden de deelnemers, die re gen en hevige windvlagen moesten trotseitèn, toegespro ken door onder anderen de Cambuur-spelers Winnie Haa- trecht eri Jan Gösgens en de Friese schrijver Willem Verf. Ook werd een minuut stilte ge houden voor de drie slachtof fers van de aanslag op een huis van een Turkse familie in het Duitse Möln, vorige week. De deelnemers aan de de- monstrartie werden op het eindpunt toegesproken door Ann Mannen, voorzitter van het anti-discriminatieburo Friesland. Ze zei „ontzettend geroerd" te zijn door de grote opkomst, met name van jonge mensen. Er deden zich tijdens de demonstratieve tocht geen ongeregeldheden voor. ROTTERDAM - Benzine en dieselolie worden zaterdag goedkoper. De prijs van benzi ne gaat met twee cent omlaag, die van diesel met één. Dit is donderdag in Rotterdam bekendgemaakt. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftankpomp worden 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor euro loodvrij, 195 cent voor superbenzine met lood en 113,8 cent voor diesel olie. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produkt- noteringen. GRONINGEN -*Door een inten sieve controle op de snelheid op de A28 wil Rijkswaterstaat een halt toe roepen aan de vele ongelukken op de rijksweg. AMSTERDAM - De arbeidsomstandigheden in bankkantoren zijn voor veel verbeteringen vatbaar. Tot die conclusie komt de arbeidsinspéctie Noord- Holland na een project bij 8 grote en 158 kleine bankkantoren. Projectleider Beekhoven heeft de in druk dat een inmiddels gestart soortgelijk onder zoek bij gemeenten, verzekeringsmaatschappijen en andere instanties tot soortgelijke conclusies zal lei den. Het onderzoek bij de banken is in februari van dit jaar afge rond en sindsien werken de banken aan verbeteringen. De Nederlandse Vereniging van Banken heeft inmiddels een stuurgroep gevormd om de pro blematiek aan te pakken. Bij 65 ofwel 42 procent van de klei ne bankkantoren werden geen knelpunten geconstateerd. Bij de 93 andere kantoren zijn in totaal 298 „opmerkingen" geplaatst door de arbeidsin spectie. In de acht grote bank kantoren bleek bij een toetsing dat ook het beleid van de on derneming op het gebied van arbeidsomstandigheden te wensen over liet. In 104 gevallen werden opmer kingen gemaakt over de werk plek. Een niet verantwoorde inrichting met betrekking tot beelschermen, baliemeubilair, verlichting en dergelijke kan niet alleen hinderlijk zijn voor de medewerker, maar kan op den duur ook gezondheids klachten veroorzaken. Hoewel de banken zelf een bedrijfsge zondheidsdienst hebben of daarbij zijn aangeslotem wordt hieraan „onvoldoende structurele aandacht besteed", aldus de arbeidsinspectie. In 76 gevallen was sprake van een onjuiste opstelling van prin ters en kopieermachines in kantoorruimtes. Het vrijko men van ozon of andere stof fen, warmte-ontwikkeling en geluid kunnen klachten ver oorzaken. In een normale kantoorsituatie zal de hoeveelheid ozon welis waar onder de zogeheten Maxi maal Aanvaardbare Concentra tie blijven, maar in een combi natie met andere vrijkomende stoffen kan het toch hinderlijk zijn. De meest gehoorde klach ten zijn prikkelende ogen, hoofdpijn, irritatie van lucht wegen, een droge keel en con centratieverlies. Kopiëren In veel gevallen is al afgespro ken om printers en kopieerap- paratuur zo veel mogelijk bui ten de werkruimte te plaatsen in goed geventileerde vertrek ken eh ze te voorzien van ge luid werende kappen. Grote ko pieerapparaten dienen in alle gevallen voorzien te zijn van afzuiging. (w.v.) De arbeidsinspectie gaf in 21 gevallen de bank opdracht de bedrijfsgezondheidsdienst een onderzoek te laten verrichten naar het binnenklimaat. Tij dens inspectieronden door de kantoren werden de inspec teurs nogal eens met klachten hierover geconfronteerd. De meeste bankorganisaties ble ken niet te beschikken over een beleidsplan, jaarplan en jaar verslag over de arbeidsomstan digheden. Ook regels en proce dures om een goede zorg voor de arbeidsomstandigheden te waarborgen ontbraken. Het gaat daarbij om regels rond re gistratie van gevaarlijke stof fen, inkoopbeleid van meubi lair en machines en voorlich ting. Werkdruk De arbeidsinspectie wil vol gend jaar tijdens een inspectie project bij de banken en andere bedrijven de aandacht vestigen op taakinhoud en werkdruk. Bij het bankenproject consta teerden de inspecteurs dat ook dat een belangrijk knelpunt vormt. Volgens projectleider Beekhoven zijn de banken niet uitgezocht voor een eerste pro ject, omdat daar sprake was van buitengewoon veel of ern stige klachten. Bij een nieuwe werkwijze van de arbeidsin spectie, een projectmatige aan pak, werd het bankenproject als eerste afgerond. door Mare Legendre Vrijdag 4 december Noordwelle Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.00 uur. Ellemeet Sinterklaasavond met opvoe ring musical door leerlingen OBS 't Mêêtje. 19.00 uur. Zaterdag 5 december Zierikzee Concert De Raggende Manne. Brogum. 23.00 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Sirjansland Sinterklaasmiddag. Vereni gingsgebouw. Vanaf 15.00 uur. Brouwershaven ASV Brouwershaven haalt oud papier op. Vanaf 9.30 uur. Maandag 7 december Zierikzee Commissievergadering mid denstand, recreatie en toe risme in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. ^Commissievergadering welzijn in commissiekamer. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Open dag vrijwilligersorgani saties. De Poortershof. Vanaf 14.00 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 december Zierikzee Lezing kinderboekenschrijver Wim Hofman in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Presentatie uitslag D66 over gemeentelijke herindeling. Ca fé De Gekroonde Suikerbiet, Nieuwe Haven. 20.00 uur. Woensdag 9 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Talentenjacht voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.15 uur. Contactmiddag PCOB. Drie hoek. 14.00 uur. Brouwershaven Bingo-middag. Poortershof. 14.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Kerkzaal, 19.45 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Presentatie resultaten burge- meestersonderzoek. Stadhuis. 16.00 uur. Bruinisse Zangavond in de advent. Her vormde Kerk, 19.30 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging. Vergaderzaal Sint Joost- dijk 11. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Openbare vergadering Vereni ging Vrienden van Wester- schouwen. De Schutse. 20.00 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Wit is altijd schoon, solotoneel. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Feestavond brandweer in café restaurant 't Wapen van Renes se. 18.00 uur. Zondag 13 december Zierikzee Concert Tbnder Madness. De Vlinder. 15.30 uur. Dinsdag 15 december Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2