Vraagtekens bij aanpassing Bruse gemeentelijke leges De Raggende Manne in Brogum Kamperen bij de boer berichten kerkberichten Liever binnen de perken houden, Wegge bruiker wil meer campagne borden Salarisver hoging gedepu teerden te gortig Vervoersbond FNV: spoor wegen zijn veilig 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - „Sommige verhogingen zijn mij echt te fors". Dat was de reactie van Lijst van de Velde- raadslid C. van den Berge gisteren, woensdag, tij dens de vergadering van de Bruse commissie finan ciën op het voorstel van het college om meer kosten dekkende tarieven voor de gemeentelijke leges vast te stellen. SGP/RPF/GPV-commissielid G. E. Hou tekamer daarentegen noemde de aanpassing reëel. ZIERIKZEE - In het Zierikzees jongerenpodium voor muziekkeu theater Brogum treedt op zaterdag 5 december de band De Raggende Manne op. Het betreft vier popmuzikanten die volgens hun eigen omschrijving onontkoombare krachtpop spelen. Via hun muziek geven zij lucht aan woede, on macht en frustratie. De groep wordt gevormd door de zanger en trompettist Bob Fosko, gitarist en zanger Theo Slagter, bassist en zanger Louis ter Burg en de drummer en zanger Palli Gudmunds- son. Het concert begint om 23.00 uur. In het voorprogramma treedt de groep Bonechild op die al vaker in Brogum was te horen. Uniforme richtlijnen MIDDELBURG - Uiterlijk eind maart van het vol gende jaar is duidelijk op welke uniforme wijze ge meenten in Zeeland het maximaal toegestane aantal kampeerplaatsen bij de boer handhaven. Dan ook liggen er aanbevelingen op tafel over de kwaliteit van het kamperen bij de boer. Daarbij gaan de ge dachten uit naar aanbevelingen over sanitair, de be planting op de camping en het minimale aantal vier kante meters per kampeerplaats. Gemeentelijke leges. Veel men sen krijgen er mee te maken als ze bijvoorbeeld het rijbe wijs moeten verlengen of een uittreksel uit het bevolkingsre gister nodig hebben. Anderen moeten leges betalen voor een ventvergunning en weer ande ren zijn geabonneerd op de stukken voor de gemeente raad. En een abonnement kost geld. Te fors Als het aan het college van b en w van Bruinisse ligt moeten mensen die de raadsstukken thuis willen ontvangen daar in de toekomst meer voor gaan betalen. Nu zijn de abonnees jaarlijks f 81,90 kwijt. Het col lege wil dat abonneegeld ver hogen naar 135,- per jaar. En dat is één van de verhogingen van de leges waar de commis sie het gisteren onderling niet over eens werd. ZIERIKZEE Collecte Nierstichting Op maandag 7 december wordt in Zierikzee huis-aan-huis ge collecteerd ten bate van de Ne derlandse Nierstichting. De collecte was eerder in septem ber gepland maar werd toen uitgesteld omdat er al twee col lectes voor andere instanties werden gehouden. Contactmiddag PCOB Op initiatief van de activitei tencommissie van de Protes tant Christelijke Ouderenbond Schouwen-Duiveland (PCOB) wordt op woensdag 9 december in de Driehoek een contactmid dag met een feestelijk tintje ge houden. Het evenement begint om 14.00 uur. Zowel leden van de POCB als andere belang stellenden zijn daarbij wel kom. Ouderen die problemen hebben met vervoer naar de Driehoek kunnen zich wenden tot de heer M. Goudzwaard, te lefoon 13522. Volkskerstzangdienst Op initiatief van de Interker kelijke Werkgroep Zierikzee (IWZ) wordt op donderdag 24 december in de Grote- of Nieu we Kerk te Zierikzee een volks kerstzangdienst gehouden. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door de Koninklij ke Harmonie Kunst en Eer on der leiding van G. Jordans. Het orgel wordt bespeeld door J. S. den Boer en P. Stoutjesdijk en R. Wansink spelen trompet. Ds K. Hendrikse gaat voor in de dienst. De dienst wordt via de kerktelefoon uitgezonden, aan vang 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Welfaremiddag Vorige week hield de afdeling Welfare van het Rode Kruis af deling Schouwen Westhoek een gezellige middag in verzor gingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. De middag werd behalve door bewoners van het centrum ook door ou deren uit de regio bezocht. Het was een feestmiddag in Sinter klaassfeer, compleet met Zwar te Pieten, een presentje voor ie dereen, banketletter bij de kof fie en niet te vergeten zelfge maakte bowl. Ook de bewoners van Duinoord die er de voor keur aan gaven om op hun ka mer te blijven werden door de Sint met een bezoek verrast. Aan de feestmiddag werkten tien van de in totaal achttien Welfare-medewerksters mee. Overigens kan de afdeling Schouwen Westhoek best nog wat vrijwilligers gebruiken. Door de toenemende vergrij zing wordt steeds vaker een be roep gedaan o|3 het Rode Kruis. SEROOSKERKE Feestavond Afgelopen zaterdag werd in het dorpshuis in Serooskerke de jaarlijkse feestavond van de De aanpassing van de legesver ordening houdt in dat sommige omlaag, maar anderen weer omhoog gaan. Stelregel is daarbij dat de leges zoveel mo gelijk kostendekkend moeten zijn. Winst mag de gemeente er in ieder geval niet op maken. Voor Lijst Van de Vélde- vertegenwoordiger C. van den Berge bleek met name de ver hoging van het abonnements geld voor de raadsstukken een struikelblok. ,,Ik wil de kosten toch liever binnen de perken houden". G. E. Houtekamer dacht er an ders over, zo bleek tijdens de vergadering. ,,De gemeente moet kosten maken en die kos ten moet je doorberekenen aan de belanghebbenden. Ik sta achter dat grondbeginsel", al dus Houtekamer. Algemeen Belang-woord voerder Ph. van der Velde schaarde zich achter de woorden van Van den Berge. Hij zei de Raadsstukken betaal baar te willen houden. Dorpsgemeenschap Seroosker ke gehouden. In het dorpshuis konden de aanwezigen genie ten van de klucht Postorderfo bie die gebracht werd door To neelvereniging Ellemeet. De hoofdrollen werden gespeeld door Jan en Elly van der Klooster in hun creatie van het echtpaar De Vlieger. Het echt paar» wint bij een prijsvraag een vliegreis naar India. Pa de Vlieger heeft echter vliegangst en stuurt in zijn plaats zijn dochter op reis. Tegelijkertijd doet hij er alles aan zijn angst voor de mensen in het dorp ver borgen te houden. Om nieuws gierige buurtbewoners te misleiden moet hij zich thuis verbergen of zich vermommen als zijn eigen broer. Dit leidt tot de nodige komische verwik kelingen. In de pauze werd een verloting gehouden. Na afloop kon worden gedanst op live muziek. BROUWERSHAVEN Oud papier ASV Brouwershaven haalt za terdag 5 december oud papier op. Men vertrekt om 9.30 uur uit de startblokken. Verzocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. Bingo-middag Poortershof In het Brouwse woonzorgcen trum Poortershof wordt op woensdag 9 december een bingo-middag gehouden die door iedere belangstellende kan worden bijgewoond. Het evenement begint om 14.00 uur. Smalstads Koor in Poortershof Op vrijdag 18 december pre senteert het Smalstads Koor onder leiding van dirigent B. Gebben een concert in het woonzorgcentrum Poortershof te Brouwershaven. Het evene ment kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. Aanvang 19.00 uur. ZONNEMAIRE Uitslag play-back wedstrijd Naar aanleiding van het be zoek van Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten werd in Zonne- maire een play-backwedstrijd gehouden. Het evenement werd gewonnen door Maico en Marcel^Post met het lied De trappelzak boogie. Alinda en Jeanine Paauwe werden twee de met hun vertolking van het liedje Samen een vrijer qit de kindermusical Ja zuster, nee zuster. Derde werd Patrick Fokker met het lied Hittentit- ten van Urbanus. DUIVELAND Collecte De onlangs gehouden collecte ten bate van de ZOA- vluchtelingenzorg heeft in Dui- veland in totaal 2174,10 opge- Burgemeester A. Vogelaar rea geerde op de kritiek vanuit de commissie met de opmerking dat men niet zozeer naar pro centuele verhogingen moet kij ken, maar beter uit kan gaan van concrete bedragen. Hij leg de uit dat volgens het ambtena renkorps het abonnement op de raadsstukken eigenlijk nog een stuk duurder zou moeten zijn wil de gemeente op dat punt uit de kosten komen. „Maar dat vonden wij politiek niet verantwoord", aldus Voge laar. „Maar we hebben echt niet het onderste uit de kan ge haald". Verhogingen te fors In een tweede discussieronde herhaalde Van den Berge zijn bezwaren tegen een aantal ver hogingen nog eens. Hij bief bij zijn' standpunt dat een aantal van de voorgestelde verhogin gen te fors zijn. AB-commissie- lid Van de Velde kwam daarop met de suggestie de verhoging van het abonnementsgeld in ie der geval gefaseerd door te voe ren. Dus niet meteen van 81,90 naar 135,-, maar eerst naar 100,- en dan eventueel verder. Burgemeester Vogelaar zegde toe een ander in het col lege te zullen bespreken. bracht. In Nieuwerkerk werd 1108,35 opgehaald. In Ouwer- kerk werd 172,60 bij elkaar gecollecteerd. De opbrengst in Sirjansland was 153,55. In Oosterland tenslotte werd 739,60 opgehaald. Gevers en collectanten hartelijk dank. Het geld wordt besteed aan hulp aan Liberiaanse vluchte lingen. OOSTERLAND SGP-vergaderirig De SGP-studievereniging Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 11 december een verga dering in de Vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 11 in Oos terland. Spreker tijdens deze vergadering is drs. S. Stoop uit Hendrik Ido Ambacht, mede werker Tweede-Kamerfractie SGP. In zijn lezing gaat de heer Stoop in op het onderwerp: be Tweede Kamer als bedrijf. De vergadering begint om 19.45 uur. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Op initiatief van het Reforma torisch Contact wordt vrijdag 9 december in de zaal van de kerk te Sirjansland een bijeen komst gehouden. Daarbij be handelt de heer Slootweg uit Middelharnis het onderwerp Hugenoten. Er is ook gelegen heid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is voor iedere belangstellende toegankelijk en begint om 19.45 uur. BRUINISSE Zangavond in de advent Op donderdag 10 december wordt in de Hervormde kerk te Bruinisse een zangavond ge houden die de titel Zangavond in de advent meekreeg. Het thema van de avond is Gij maakt het wachten goed. Aan het evenement wordt meege werkt door het Hervormd Kerkkoor Bruinisse en het kin derkoor Bruinisse. Mevrouw Schraver bespeelt het orgel en ds Smit verzorgt een meditatie. Er wordt gecollecteerd voor de aanschaf van bijbels voor de bevolking in Oost-Europa. Het Hervormd Kerkkoor bestaat volgend jaar veertig jaar. Be langstellenden die lid willen worden kunnen op woensdag tussen 20.00 en 22.00 uur te recht in het Hervormd vereni gingsgebouw waar het koor re peteert. GOES Steunpunt NCOV Sinds kort beschikt het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond, organisatie voor het midden- en kleinbedrijf de be schikking over een kantoor in de regio Zuid-West Nederland. Het gewestbestuur Zeeland van het NCOV heeft hiertoe het initiatief genomen om onder nemers in het midden- en kleinbedrijf in de regio beter van dienst te kunnen zijn. Het NCOV-steunpunt in Goes is ge vestigd in een verzamelge bouw aan de Evertsenstraat. Men richt zich op de gewesten Zeeland en West-Brabant. Geen moeite had de commisie met het voorstel van het colle ge om ook passanten die de ge meentelijke haven bezoeken milieurecht te laten betalen. Zij, zo redeneert het college, maken immers ook gebruik van voorzieningen als het aan- giftepunt voor chemisch afval terwijl ze er tot nu toe niet voor betalen. „De vervuiler betaalt. Akkoord", was de korte maar krachtige reactie van Houteka- 'mer. Ook de overige raadsle den schaarden zich achter het collegevoorstel. Fietsenstalling Op zich had de commissie geen enkele moeite met het voorstel van het college om 10.000,- uit te trekken voor de plaatsing van een fietsenstalling voor 24 fietsen bij de bushalte aan de Deltastraat. Wel plaatste Van den Berge een kritische kantte kening. „Ik denk dat het te klein is", aldus Van den Berge. „Nu staan er al fco'n 20 zwerf- fietsen en dan hou je dus maar vier plekjes over". Na nog wat heen en weer gepraat werd de discussie gesloten met de op merking dat men het in eerste instantie zou laten met een fiet senstalling voor 24 fietsen. Mocht dat te klein zijn dan kan er altijd nog een stuk bijge bouwd worden. Lezing Wat kun je er zelf aan doen? Dat is het thema van de le zing/informatiemiddag die vrijdag 11 december gehouden wordt op initiatief van de na tionale vereniging voor men sen die lijden aan de reumati sche aandoening fibromyalgia De informatiemiddag wordt gehouden in het provinciaal Kruisgebouw in Goes en be gint om 14.15 uur. Gastspreek ster is mevrouw V. Monteban. Zij is bij velen bekend door de cursussen hyperventilatie en Beter Slapen. Mevrouw Monte ban is docent,, totale yoga, adem- ep; optsppnningsthera- peut en fytoloog. Zij vertelt tij dens de informatiemiddag in Goes over haar ervaringen met groepen van onder andere reu mapatiënten. Voor meer infor matie: 01115-1306 of 01131-2432. Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt zaterdag 12 december een dans avond in wijkcentrum De Spin- ne in Goes. Alleenstaanden tot 45 jaar zijn welkom. De dans avond begint om 21.30 uur. OOSTKAPELLE St. Nicolaasfeest in kinderrevalidatiecentrum Zonneveld Vrijdag 4 december wordt om kinderrevalidatiecentrum Zon neveld in Oostkapelle het tra ditionele St. Nicolaasfeest ge houden. Belangrijke gasten die dag zijn enkele medewerkers van Nedstaal BV uit Alblasser- dam. Ieder jaar opnieuw slaagt de personeelsvereniging van deze kabelfabriek er weer in een aanzienlijk bedrag in te za melen. Dankzij dit particulier initiatief is Zonneveld in staat voor alle 115 mytylschoolleer lingen, de ruim 30 interne kin deren en de 80 polyklinische kinderen een presentje te ko pen. Nedstaal heeft Zonneveld geadopteerd ten tijde van de VARA-speelgoedactie. MIDDELBURG Toekomst landelijk gebied De toekomst van het landelijk gebied. Over dat thema wordt op maandag 14 december in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg een discussie-avond gehouden. De bijeenkomt is een initiatief vari de Zeeuwse natuur- en milieu-organisaties en begint om 20.00 uur. Iedere belangstellende is welkom. VLISSINGEN Sint Nicolaas debating wedstrijd In restaurant De Beurs aan het Bellamypark te Vlissingen wordt op zaterdag 5 december een Sint Nicolaas debating wedstrijd gehouden. Het be treft een initiatief van de jon gerenorganisatie van de WD, de JOVD Zeeland. Iedereen die dat wil kan op het podium stappen om de techniek van het debatteren uit te proberen. Het evenement duurt van 11.00 tot 15.30 uur. DEN HAAG - Wegge bruikers willen dat bor den over verkeerscam- pagnes niet alleen langs de snelwegen worden ge plaatst maar ook langs grote verbindingswegen in de bebouwde kom. Dat blijkt uit een onder zoek dat de dienst ver keerskunde van het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft gehou den in samenwerking met het Instituut voor Toegepaste Sociale We tenschappen. Uit het onderzoek blijkt dat de attentieborden langs de weg effect heb ben. Boodschappen over verkeersveiligheid wer- ken als -eengeheu gensteun voor de wegge bruiker en hebben een positieve invloed op de acceptatie van het ver- keersveiligheidsbeleid. De attentieborden blij ken ondersteunend te werken bij acties tegen plaatselijke verkeersge varen. Het onderzoek evalueert twee experi menten met attentiebor den langs de N34 tussen Emmen en De Punt en op de A20 tussen Gouda en Rotterdam. DEN HAAG - Minister Dales van binnenlandse zaken loopt te hard van stapel met de sala risverhoging van 18.000 gulden per jaar die zij per 1 januari 1993 de leden van Gedeputeer de Staten heeft toegedacht. Zij heeft dit woensdag te ver staan gekregen tijdens een mondeling overleg met de vas te kamercommissie voor bin nenlandse zaken. Met name de fracties van PvdA en D66 wil len dat Dales en haar staatsse cretaris De Graaff-Nauta als nog kiezen voor een geleidelij ker verhoging van de vergoe ding voor de dagelijkse be stuurders van provincies. Het kabinet heeft in september dit jaar besloten dat de leden van Gedeputeerde Staten er per ja nuari 1993 jaarlijks 18.000 gul den bruto op vooruit gaan. Zij verdienen nu 132.000 gulden per jaar, dat wordt 150.000 gul den. Volgens Dales verdienen de provinciale bestuurders te weinig in vergelijking met de wethouders van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Dales weigert op eigen houtje het voorgenomen besluit alsnog aan te passen aan de wens van PvdA en D66. Zij laat het aan komen op een kameruitspraak tijdens een plenair debat, die haar ertoe zou dwingen. De mi nister wil gedeputeerden het zelfde salaris geven als rijks ambtenaren in de top van schaal 17. PvdA-woord voerder Zijlstra en zijn D66-collega Scheltcma vinden dat gezien de huidige schaal van 16,8 een te forse sprong ineens. Zij kie zen voor een geleidelijker ver hoging van 16,8 naar 17,6 en vervolgens in drie jaarlijkse stappen naar de top van 17,9. Een werkgroep waarin verte genwoordigers van gemeente besturen, landbouworganisa ties, Vekabo, Recron, Provin ciale VVV en de Provincie gaat dit uitwerken. De organisaties en overheden hebben dat giste ren, woensdag, op een vergade ring in het provinciehuis afge sproken. Per regio, Schouwen-Duive land, De Bevelanden, Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen komt er een werkgroep die tot aanbevelingen probeert te ko men over het maximale aantal minicampings in de verschil lende gebieden. Afgesproken is dat de werkgroepen de tijd hebben tot het seizoen 1994. Op verzoek van de betrokken or ganisaties en van gemeenten gaat gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes op korte ter mijn overleggen met de betref fende kamercommissie. Inzet UTRECHT - Bestuursleden van plaatselijke afdelingen van de Vervoersbond FNV heb ben woensdag op een kader- vergadering van de bedrijfs groep spoorwegen geïnventari seerd wat zij menen te weten over de achtergronden van de twee ontsporingen, zaterdag en maandag, bij Hoofddorp. Ze zien volgens een woordvoerder van de bond vooralsnog geen reden om iets anders aan te ne men dan dat de Nederlandse Spoorwegen voldoen aan de hoogste veiligheidsstaridaard. De bond zal zijn gegevens waarschijnlijk op 7 december uitwisselen met de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Ook de Spoorwegongevallen raad kan er desgewenst over beschikken. Volgens de woord voerder zou de bond echt aan wijsbare tekorten in de veilig heidsprocedures „zonder dra len aan de orde hebben ge steld". Maaar nu stelt hij zich terughoudend op tot de Spoor wegongevallenraad alle feiten heeft vastgesteld. De Vervoers bond FNV is de grootste bond bij NS en telt er achtduizend leden, onder wie zeshonderd machinisten. AMSTERDAM - Het Rijksmu seum in Amsterdam heeft door de koersschommelingen van de dollar, in guldens meer betaald voor het „Portret van Uytten- bogaert" van Rembrandt dan bij de principe koopovereenkomst was afge sproken. Hol museum maakte dinsdag bekend het schilderij voor een bedrag van 17 miljoen gulden te hebben aangekocht. De Amerikaanse eigenaar be taalde er in juli op een veiling bij Sotheby's in Londen bijna 14 miljoen gulden voor. Het verschil van meer dan drie mil joen gulden is volgens J. Filedt Kok. directeur collecties van het Rijksmuseum, grotendeels toe te schrijven aan de koers fluctuaties van de dollar. van het gesprek over de nieuwe kampeerwet is dat men toe staat dat de verruiming van tien naar vijftien eenheden op een camping gedurende de zes weken van het hoogseizoen, ook mag tijdens de traditione le vakantiepiek met Hemel vaart en Pinksteren. Deze ex tra tijdelijke verhoging van het toegestane aantal kampeer plaatsen op de minicamping acht men tevens van belang voor het voeren van een strin gent beleid tegen de zogeheten wildkampeefders. Beursbericht Markt Goes dinsdag 1 december 1992 Aardappelen Exclusief BTW. Bintje veldsge- was, 40-607- 50 mm opwaarts, fritesgeschikt, tarrering op rotte, hard groene in kapotte knollen, 3,75 tot 4,25 cent per kg; bintje 0 mm opwaarts, 40- 60% 50 m opwaarts, fritesge schikt, 4,25 tot 5 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 30-11-92: 40-50 mm 4,50 tot 5 cent per kg. 50 mm opwaarts 8 tot 8V2 cent per kg. Uien Exclusief BTW. Uien 4 tot 6 cent per kg. Vlas Exclusief BTW. Ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen exclusief BTW en per 100 kg. Thrvve 36,50; brouw- gerst 46,50; voergerst 32,25;' karwij, prima doorsneekwali teit, 138,00; erwten 60,00 tot 63,50; bruine bonen 92,00; capucijners 67,00 tot 73,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi, 175,00 tot 225,00; Roodzwenk 80,00 tot 110,00; Veldbeemd 100,00 tot 150,00; Raaigras 100,00 tot 130,00; gerstestro 120,00 tot 140,00; tarweslro 120,00 tot 135,00. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Kampen (toez.): G. C. Klok te Giessendam- Neder-Hardinxveld. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Oud-Beijerland: A. J. Gunst te Tholen. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Zaterdag 5 de cember, 19.00 uur ds. A. D. Muilwijk uit Dordrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6