Lezing Wim Hofman over kinderboeken HET HUIS MET GOUDEN MUREN Kinderkunstuitleen start op Walcheren Spanning in film Unlawful Entry In RSG Professor Zeeman Veerboot uit de vaart Tweede polio- patïent in Ede 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kinderboekenschrijver Wim Hofman. ZIERIKZEE - Op uitnodiging van het Literair Sa menwerkingsverband Schouwen-Duiveland ver zorgt kinderboekenschrijver Wim Hofman dinsdag 8 december een lezing over kinderboeken. De lezing is voor het samenwerkingsverband de afsluiting van het seizoen. De lezing wordt gehouden in de Regio nale Scholen Gemeenschap Professor Zeeman aan het Hatfieldpark in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Wim Hofman werd geboren in Oostkapelle op 2 februari 1941. Na zijn middelbare school periode volgde hij het Klein Seminarie en studeerde filoso fie en theologie in Nederland, België en Engeland. Daarna werkte hij een jaar als vrijwil liger in Oeganda en Tanzania. Tijdens zijn studie begint Hof man te schilderen. Hij wordt vooral beïnvloed "door de Cobra-groep .waar opdepmee? Karei Appel en Corneil-le déél van uitmaakten. Deze groep toonde veel belangstelling voor kindertekeningen, het geen Hofman op het idee brengt kinderverhalen te gaan schrijven. Een aantal van deze verhalen is opgenomen in de bundel Welwel de zeer grote to venaar. Beginperiode Rond zijn achttiende levens jaar begint Hofman met schrij ven. Over deze beginperiode zegt hij zelf: ,,Dat viel niet echt goed. Was ik daarvoor nog een briljante leerling, met mijn liefde voor de kunst, gedich ten, schilderen en schrijven, gingen die prestaties achteruit. Maar ik heb het gelukkig vol gehouden en me niet van de wijs laten brengen. Ook niet omdat tegen het schrijven van kinderboeken toen nogal vreemd werd aangekeken". In het vroege werk van Hof man blijkt al snel dat fantasie en humor een belangrijke rol spelen. Later wordt het werk ook wel serieuzer en realisti scher, bijvoorbeeld in Wim en Het tweede boek over Wim. Dat handelt over een jongetje dat veel gepest wordt en ou ders heeft die steeds ruzie ma ken. Beide boeken hebben aan leiding gegeven tot veel discus sie. Confronteren Zo vroeg men zich af of je een kind met zo'n triest boek moet confronteren. De laatste jaren speelt zijn eigen leven een steeds belangrijker rol in de boeken. Herinneringen aan zijn eigen jeugd zijn de basis voor boeken als Het Vlot en De dochter van de kolenboer. Wim Hofman heeft met zijn kinder boeken en illustraties al heel wat prijzen in de wacht ge sleept. Dat begon al in 1970 met een aanmoedigingsprijs. Later ontving hij de Nienke van Hichtumprijs. Zilveren griffels waren er voor Aap en Beer en Zip, een gouden pen seel voor de tekeningen in Ko ning Wikkepokpluk en een Gouden Griffel voor Het Vlot. In 1991 kreeg Wim Hofman de belangrijkste prijs voor jeugd- literatuur,; de Theo Thijssen- prijS^^ïn hetzelfde jaar ver scheen het prachtige boek over en van Wim Hofman, De Klei ne Hofman, ter ere van zijn vijftigste verjaardag. ZIERIKZEE - Van vrijdag 4 de cember tot maandag 14 decem ber is de dubbeldeks veerboot Prinses Juliana voor reparatie uit de vaart op de vaarverbin- ding Vlissingen-Breskens. De dienst wordt in die tijd onder houden met de twee enkeldek kers Prinses Margriet en Prin ses Beatrix. De eerste vaart die door een van de enkeldek kers wordt overgenomen is die van 19.50 uur vanaf Vlissin gen. In de tijd dat de enkeldekkers op Vlissingen-Breskens varen, wordt op werkdagen «een extra vaart uitgevoerd: vertrek Vlis- singen 6.20 uur en Breskens 6.50 uur. Afhankelijk van het verkeersaanbod wordt op de zaterdagen 5 en 12 december vanaf 7.20 uur (vertrek Vlissin- gen) de tweede boot ingezet. Dat geldt ook voor de zonda gen 6 en 13 december, vanaf 8.20 uur (vertrek Vlissingen). Zolang alleen met de enkeldek kers'wordt gevaren, moet het vrachtverkeer rekening hou den met een lagere doorrij- hoogte. Voertuigen tussen 3,90 en 4,00 meter hoogte kunnen alleen aan boord bij een gunsti ge waterstand. Voertuigen die hoger zijn dan 4,00 meter kun nen niet worden overgezet. Hun bestuurders wordt verwe zen naar de lijn Kruiningen- Perkpolder. In het algemeen moet rekening worden gehou den met wachttijden op de lijn Vlissingen-Breskens. De repa ratie aan de Prinses Juliana houdt verband met de storing die zich in augustus heeft voor gedaan met de voortstuwings installatie. EDE - In Ede is opnieuw een vermoedelijk geval van polio geconstateerd, zo heeft de lo kale GGD woensdag ^meege deeld. Het gaat om een kleuter uit Ede die met verlammings verschijnselen is opgenomen in het Gelderse Vallei Zieken huis in Ede. Vanwege de privacy wil de GGD niet meedelen of het een jongetje of een meisje en ook niet hoe pud het slachtoffertje is. De dienst verklaarde wel dat het kind om religieuze re denen niet is ingeënt. Dit is het tweede polio-geval in Ede en het 53ste in het hele land. V I ZIERIKZEE - De kunstuitleen in Middelburg en Vlissingen wordt met ingang van zaterdag 12 decem ber uitgebreid met een speciale kunstuitleen voor kinderen tot 12 jaar. De opening die zich op het zelf de moment zowel in Middelburg als Vlissingen af speelt wordt'verricht door leerlingen van de basis school, de pedagoog Ernst Radius en de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff. De komst van een kinder kunstuitleen maakt het kinde ren mogelijk om voor een rijks daalder per maand een werk uit de kinderkunstuitleen in huis te halen. Dat kan voor een maand maar ook voor een half jaar zijn. Het werk dat in de kinderkunstuitleen is opgeno men is uitgekozen omdat het kinderen aanspreekt, maar ook bevat de collectie werk van kinderboekillustratoren. Zo kunnen de Walcherse kinderen kiezen uit prenten van illustra toren als Friso Henstra, Dick Bruna en Sylvia Weve. Met deze kunstuitleen voor kinderen wil de Stichting Kunstuitleen Zeeland kinde ren op jonge leeftijd in contact brengen met moderne beelden de kunst, want om met Annie M. G. Schmidt te spreken ,,de weg naar het stedelijk museum begint met het prentenboek". De prenten in de prentenboe ken zijn soms ware kunststuk jes en steeds vaker exposeren prentenboekmakers hun werk. Dat kan vanaf 12 december nu ook (tijdelijk) een plaatsje krijgen in de kinderkamer. Opdracht Zaterdag 12 december gaat de kinderkunstuitleen officieel van start. Dat gebeurt tegelij kertijd in Middelburg en Vlis singen. Leerlingen van de Theo Thijssenschool (Vlissingen) en de Tbrenhoveschool (Middel burg) gaan dan aan de hand van het thema Ieder schilderij kent zijn eigen geheim aan het werk. In Vlissingen begint die schilderopdracht om 10.00 uur, terwijl de Middelburgse basis schoolleerlingen om 13.00 aan hun opdracht beginnen. Samen met de pedagoog Ernst Radius wordt het werk vervolgens be sproken. Na afloop van die na bespreking zijn deze schil derstukken te zien. In Vlissin gen is bovendien ook wethou der L. Poppe-de Looff uitgeno digd voor een bijdrage aan de opening. De openingstijden van de kin derkunstuitleen in Middelburg (Kuiperspoort 22) zijn van dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur In Vlissin gen (Lange Zelke 91) kunnen kinderen van woensdag tot en met zaterdag tussen 12.00 en 17.00 uur en donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur een kijk je nemen bij de kunstuitleen. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 28 Hij durft zijn gezicht, zijn vreselijk ge schonden tronie zoals hij zijn gelaat zelf noemt niet meer te laten zien. Maar is het wel nodig dat hij zo blijft? Er bestaat toch zo iets als plastische chirurgie? 'Knappe dokters kunnen toch veel aan zo'n gezicht verbeteren', denkt ze. Hoeveel oorlogslachtoffers, in het gezicht getroffen, zijn er niet weer toonbaar gemaakt? Op geld be hoeft Hasse niet te kijken. Er bestaan zelfs ragdunne gezichtsmaskers. Tben ze nog thuis was, heeft ze een film op de tv gezien, waarin een afzichtelijke vrouw door het dragen van een masker normaal aan de samenleving kon deel nemen. Ze zou er graag met Hasse over praten, maar ze durft niet. Hij is zo ongenaak baar. Hij zal er zijn reden wel voor heb ben zo te blijven rondlopen, zoals hij voor alles zijn reden heeft. Duistere redenen soms, zoals voor hun huwelijk De Warrenborch ligt een half uur gaans van het dorp, waar Rienekes ouders wonen en waar de mensen haar natuur lijk bijna allen kennen omdat ze er is opgegroeid. Ze wil deze keer nog maar liever niet thuis aangaan, ze voelt zich tegen het onvermijdelijke gevraag niet opgewassen. Ze loopt regelrecht naar Bartels, de kruidenier, en doet haar boodschap. Bartels kan en dat is wel te begrijpen zijn houding niet goed bepalen. Als kind kwam Rieneke hier al een boodschap voor haar moeder doen, maar nu is ze geen kind meer, maar een deftige dame. Tóch wil het 'mevouw' hem moeilijk over de lippen. Hij vermijdt dat woord, maar zegt ook niet meer 'Rieneke'. Wèl vraagt hij be leefd of hij de klandizie van de Warren borch mag houden. Rieneke knikt vaag. Ze mag eigenlijk de andere kruidenier Van Dam lie ver, omdat Bartels zo opdringerig is, maar Van Dam woont vlak naast haar ouders en is een oude kletskous, daar komt ze liever niet. Wanneer Bartels de boodschap wil op schrijven, zegt Rieneke meteen te zul len betalen. 'En al wat u verder aan ons levert, wordt ook contant betaald, Bar tels'. 'Ja maar', protesteert de kruidenier, 'dat is toch helemaal niet nodig? Dat bordje hier: 'Verkoop uitsluitend con tant' geldt toch niet voor de jonker? We sturen altijd driemaandelijkse reke ningen. Die worden dan over de bank wel betaald'. 'Ik wil het zo', zegt Rieneke. 'Ik vind dat gemakkelijker. U neemt uw reke ning van wat besteld is mee, die betaal ik en als ik er niet ben, kunt u naar Dries gaan'. De kruidenier moppert nog wat na, Rieneke luistert al niet meer. Als het allemaal zuivere koffie was hier, zou Bartels in zijn schik zijn met contante betaling. Hij heeft dan immers geen renteverlies meer, hoeft het geen drie maanden meer uit te zingen. Rieneke herinnert zich, toen ze nog thuis was, in het buurtblaadje gelezen te hebben dat het juist Bartels was die tijdens een vergadering van de mid denstand aandrong op contante beta ling. Rieneke kan het niet bewijzen en is ook niet van plan het verder na te pluizen, maar ze is ervan overtuigd dat Bartels op de rekeningen meer schreef dan hem toekwam en zo het rentever lies ruim compenseerde. Daar heeft Rieneke nu een eind aan gemaakt. Spreeuw, de melkman, en Jonkers, de bakker, krijgen dezelfde boodschap. Haar moeder borgde nooit en heeft haar voorgehouden het ook niet te doen, een wijze les. Met haar boodschappen in een netje wandelt ze op haar gemak naar huis. Ze neemt een wat langere weg. Het is heerlijk buiten en zoveel wil ze van daag thuis niet meer doen; alleen de meubels in de eetkamer nog wrijven. (wordt vervolgd) Vrijdag 4 december NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven eji slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.06 uur Oproep Spoorloos 16.26 uur Heb ik iets gemist? Terugblik op de programma's van de afgelopen week. 16.53 uur Young riders, Ameri kaanse jeugdserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Hét Klokhuis, infor matief kindermagazine. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur Perfect strangers, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Spoorloos, program ma waarin vermiste personen worden opgespoord. 21.22 uur Reporter, actualitei ten. 21.56 uur Inspector Morse, En gelse misdaadserie. 22.52 uur Vrouwen van Zuilen, documentaire. 23.32 uur Journaal. 23.37 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Stuntmasters, repor tage. 16.56 uur Henk Temming, de hulpsinterklaas, kinderpro gramma. 17.31 uur Power Play, magazi ne rond computerspelletjes. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Dingbats, crypto- gramspel gepresenteerd door Marceline Schopman. 18.47 uur De energieflits. 18.52 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 19.16 uur Natte neuzen, behen digheidsspelletjes voor hon den en bazen. 19.44 uur De leukste thuis, de beste thuisvideo's. 20.15 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. 21.05 uur TrosKompas TV ster gala, programma waarin de kandidaten voor deze onder scheiding genomineerd wor den. 21.15 uur TROS tv show, talk show 22.05 uur Trekking Staatslote rij. 22.10 uur TV dokter. 22.12 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 22.22 uur In the heat of the night, Amerikaanse politiese rie. 23.13 uur TROS Weekend film:. When time ran out, Ameri kaanse speelfilm. 01.00 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 9. 09.30 uur Huisje, boompje, beestje, afl. 58. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 12. 11.00 uur School-tv weekjour- naal, afl. 12. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Graven naar gif, Werken-aan-werken film. 18.40 uur Zie zoo, serie co lumns van politieke teke naars. 18.47 uur Zendtijd politieke partijen: WD. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 20.00 uur Han de Wit, film. 21.33 uur Le viaduc, korte speelfilm. 21.47 uur De knop (The but ton), Armeense animatiefilm uit 1989. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.15 uur Akteren, serie waar in een acteur/actrice wordt ge volgd. 23.55 uur Davis Cup, samen vatting van de finale. RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.04 uur RTL 4 Groente- en fruittip. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Showtime. Afleve ring van een nieuw, actueel magazine over entertainment. 11.45 uur RTL Radio studio live 13.05 uur Ron's tweede jeugd- show, spelprogramma. 14.20 uur Carol Company. Amerikaanse comedyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.00 uur Telekids. Kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.45 uur RTL Club. Met onder ander het minispel Pictionary. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Eerste af levering van een nieuwe reeks van het spelprogramma waar in twee teams het tegen elkaar opnemen. 21.25 uur Klasgenoten. Afleve ring van een nieuwe reeks pro gramma's waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.25 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.20 uur House of games, deel 1. Amerikaanse speelfilm. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur House of games, deel 1. Amerikaanse speelfilm. 01.30 uur Night games, Ameri kaanse film. 03.15 uur Nachtprogramma. 14.30 uur Schooltelevisie. 14.30 uur Geschiedenis: Eerste Wereldoorlog 1914-1918. Les 1. 15.00 uur Nieuws uit de na tuur. Afl. 3. 15.30 uur Me and my gal. Amerikaans melodra ma. 17.15 uur Duupje. Kinderserie. 17.20 uur Er was een Amerika, Franse tekenfilmserie. 17.45 uur Dag Sinterklaas. Kinderprogramma. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 338. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 565. 18.35 uur TV 1 - Top 30, mu ziekprogramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Mr. Bean. Humo ristisch programma. 20.30 uur De droomfabriek. Eerste aflevering van een nieu we, 12-delige serie. 21.30 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Het eenzame harten- buro. Talkshow. 23.25 uur Waar ligt Maas tricht? Engelse serie. 01.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Dag Sinterklaas. Kinderprogramma. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Document: Een week op cel. Documentaireserie. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur Affiche. Kunstmaga zine. 22.20 uur Vuurvögel: Binnens kamers. Het strijkkwartet Mandelring speelt vanuit het kasteel van Gors het derde strijkkwartet van Sjostako- vitsj. In Zierikzeese Concertsaal ZIERIKZEE - De lotgevallen van Michael Carr en diens echtgenote Karen staan centraal in de film Un lawful Entry. Deze film draait zaterdag 5 en zondag 6 december in de Concertzaal in Zierikzee. Beide ke ren begint de film om 20.00 uur. Michael Carr (Kurt Russell) is 's avonds laat nog bezig telefo nisch te werken aan een be langrijke zakentransactie. Zijn vrouw Karen (Madeleine Sto- we) ligt te dommelen, maar schrikt klaarwakker als ze be neden een vreemd geluid hoort. Ze waarschuwt Michael en ze gaan samen naar beneden om te ontdekken wat er aan de hand is. Het blijkt dat er een inbreker in huis is. Bruut De inbreker weet te ontkomen door Karen een mes op de keel te zetten. Michael belt de poli tie en er komt een politiewagen met twee agenten: Pete Davis (Ray Liotta) en diens partner Roy Cole (Roger E. Mosley). Vooral Pete lijkt een heel vriendelijke man eiy>p zijn ad- vies laat Michael een beveili gingsinstallatie in zijn huis aanbrengen. Pete stelt Michael voor om eens een avond met hem en Roy op patrouille te gaan. Op die avond wordt Michael onaangenaam verrast door het bijzonder brute optreden van Pete tegenover de man die bij Michael ingebroken heeft. Mi chael vertelt Pete dat hij niets meer met hem te maken wil hebben. Karen is het daar vol strekt niet mee eens. Zij heeft er geen idee van dat Pete ver liefd op haar geworden is en zich heeft ingebeeld dat dat wederkerig is. Pete begint een wraakactie tegen Michael. De laatste vraagt de hulp van Pefe's partner Roy. Pete weet vervolgens Roy op een gruwe lijke manier uit te schakelen en weet het zo te spelen dat Mi chael wordt gearresteerd voor het bezit van cocaïne die Pete eerst zelf in diens huis verstopt heeft. Pete denkt op die manier de weg te hebben vrijgemaakt voor hem om er met Karen van door te gaan. Dat pakt anders uit... UTRECHT - De Stichting Fo bieclub Nederland en de H. C. Rümke Groep hebben samen een Angst- en Fobie Centrum (AFC) opgericht. Het centrum moet uiteindelijk een landelijk instituut worden dat kennis en informatie bundelt en ver spreidt, maar ook patiënten behandelt, zo is meegedeeld. UTRECHT - Vrouwen bevallen op steeds hogere leeftijd. In 1988 was bij de verloskundige 36 procent van de bevallende vrouwen dertig jaar en ouder. Vorig jaar was dit al 42 pro cent. Bij de gynaecologen stijgt het aantal bevallende vrouwen in die leeftijdsgroep van 40 procent in 1988 naar 45 procent vorig jaar. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag dec. 20.00 uur zondug 6 dcc. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4