GRATIS ADVERTENTIE EUROPflTuiN 'Vrachtwagens met aanhangwagens rijden nu vaak om via het dorp' 9 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Demonstratie Geurschikken en Strikken maken 0 Westerschouwse raadsfracties eensgezind tegen herindeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwerkerkers niet enthousiast over verkeersremmende maatregelen Stolpweg KERSTKOOPAVOND: Weer snelheidscontrole 'Het gaat primair om de belangen van de inwoners van onze gemeente Diefstal kleuren-tv uit caravan Diefstal van twee boor machines dé krant van schouwen-duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25268 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111Q-16551 HET TUINCENTRUM VOOR GROENLIEFHEBBERS BRABER, LAONE 20, 4325 EL RENESSE, 01116-1820 Macht is een tweesnijdend zwaard; de meester is tevens slaaf. Gerhard Hauptmarm 4, 5, 11 en 12 december van 11,00 tot 17.00 uur. 4, 9, 11, 16 en 18 december tot 21.00 uur. 3 SPEELTUIN Brouwershaven betrekt omwonenden bij ontwerp speeltuin. O 4 KINDERBOEKEN Kinderboekenschrijver W. Hofman geeft volgende week een lezing in de RSG. 6 LEGES Vraagtekens bij aanpassing van de Bruse legesveror dening. 9 VOLLEYBAL Delphi MEVO toont karakter; bekerwinst tegen Ekspal- vo uit Dordrecht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE/ZIERIK- ZEE/MORIAANSHOOFD - De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland heeft afgelopen dinsdag opnieuw een snel heidscontrole met behulp van radarapparatuur gehouden. In totaal werden vier overtredin gen vastgesteld. Men controleerde 385 voertui gen die ter hoogte van Bruinis- se over de Rijksweg N 59 reden. Drie daarvan reden te hard, waaronder een personenauto met aanhangwagen die 118 ki lometer per uur reed terwijl de maximum snelheid voor die ca tegorie voertuigen op de rijks weg 80 kilometer is. Personen auto's zonder aanhangwagen mogen 100 kilometer per uur rijden. Op de Lange Blokweg nahij Zierikzee werden 89 voer tuigen gecontroleerd en één ge registreerd omdat hij te hard reed. Op de Rijksweg N 59 tus sen Zierikzee en Haamstede zag de politie ter hoogte van. Moriaanshoofd 121 voertuigen passeren waarvan er geen één te hard reed. Advertentie Veel Nieuwerkerkers reageren sceptisch op de nieuwe verkeersremmende maatregelen op de Stolpweg. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - „Het is een waardeloze constructie en vooral voor fietsers le vensgevaarlijk. Zij lopen grote kans aangereden te worden door auto's die slin gerend tussen de bloembakken rijden. Het komt ook regelmatig voor dat auto's die bakken aan de verkeerde kant passeren en dan over het weggedeelte rijden dat voor de fietsers is bestemd". Als eigenaar van het benzinestation langs de Stolpweg wordt de heer W. Luiting uit Nieuwerkerk dagelijks geconfronteerd met automobilisten die juist de snelheidsremmende maatregelen op die weg hebben gepasseerd. „Ik heb nog geen enkele positieve reactie gehoord, iedereen moppert". Ook uit een telefonische vra genronde blijkt dat veel men sen in Nieuwerkerk niet zo blij zijn met de verkeersremmende maatregelen, die ruim een maand geleden werden aange bracht op de Stolpweg. Het be treft een aantal bloembakken die afwisselend aan de linker en rechterzijde tegen de mid- denas van de weg zijn geplaatst en twee verkeersdrempels die zijn aangebracht op de plaat sen waar men het dorp via de Stolpweg binnenkomt. Volgens de heer P. Kaashoek uit Nieu werkerk vormen deze maatre gelen met name voor grote vrachtwagen met aanhangwa gens een zodanig obstakel dat ze nu omrijden door het dorp. Hoewel hij een personenauto heeft, rijdt de heer Kaashoek zelf ook liever niet over de Stolpweg sinds daar verkeers remmende maatregelen zijn aangebracht. „In deze beginfa se word je daar regelmatig ge confronteerd met onaangepast gedrag dat ik liever wil mij den. Het zijn vooral Duitse toe risten die hard tussen de bloembakken door rijden. Die kom ik liever niet tegen. Daar om rijd ik tegenwoordig vanaf de Rijksweg via de Ring naar onze woning in de Burgemees ter van Eetenstraat". Volgens de heer Kaashoek wordt dat onaangepast gedrag onder meer veroorzaakt door dat de Stolpweg 's avonds on voldoende verlicht is. „Men komt met hoge snelheid aanrij den en ontdekt de snelheids- remmende maatregelen te laat. Dan gaat men vol in de rem men of passeert de bloembak ken aan de verkeerde kant". Tbch wil de heer Kaashoek ook een positief geluid laten horen. „Ik denk dat we niet al te som ber moeten doen. Het is een nieuwe situatie. De automobi listen moeten even wennen aan de manier waarop ze nu over de Stolpweg moeten rijden". Tankstationhouder Luiting zag de afgelopen twee maanden verschillende auto's tijdens hun 'slalom' de bloembakken raken. „Die obstakels zijn blijkbaar niet goed te zien. Als het een keer goed mistig is heb je grote kans dat hier ongeluk ken gebeuren. Dan is het een levensgevaarlijke situatie". Verder signaleerde de heer Lui ting dat automobilisten, wan neer er geen tegenliggers zijn, toch 'met behoorlijke snelheid tussen de bloembakken door rijden. „Men rijdt of heel hard, of er ontstaan files achter de bloembakken". Een nadeel vindt hij ook de geluidsover last die is ontstaan doordat vrachtwagens met containers over de verkeersdrempels heen rijden. „Men had het geld beter kunnen besteden aan het neer zetten van een fotokast waar mee snelheidsovertreders 24 uur per dag worden gefotogra feerd". Mevrouw C. J. Flikweert en haar echtgenoot zijn ook niet blij met de nieuwe situatie. „We hebben een landbouwbe drijf aan de Stolpweg. Het is heel moeilijk om met de com bine langs die bloembakken te rijden en de suikerrolmachine past er ook niet tussen. Ik be grijp niet hoe ze zulke obsta kels kunnen aanbrengen langs een weg waaraan nogal wat boeren wonen. Het is heel moeilijk manoeuvreren met landbouwmachines. Daar is al op gewezen toen de plannen nog werden gemaakt". Mevrouw M. Kater ziet ook wel voordelen aan de verkeersrem mende maatregelen. „Als je vanaf de Weststraat de krui sing met de Stolpweg oprijdt is de situatie daar minder gevaar lijk dan vroeger. Nu heb je niet meer zo de kans dat er alsnog een auto aankomt wanneer je de kruising al bent opgereden, omdat je dacht dat de situatie veilig was". Aan de andere kant vindt de Nieuwerkerkse de nieuwe zigzaggende manier van rijden, die op de Stolpweg vereist is, heel verwarrend. „Het geeft een heel vervelend effect. Ze hadden in plaats van die bakken beter wat meer drempels kunnen maken. Daarbij wordt de snelheid ver minderd terwijl je toch gewoon aan de rechterzijde van de weg kunt blijven rijden". Mevrouw J. J. de Keijzer vindt de hoeveelheid bloembakken op de Stolpweg wat groot. „Drie a vier was ook genoeg geweest, de situatie is nu erg onoverzichtelijk". Ze is wel van mening dat het verkeer nu min der hard over de Stolpweg rijdt. „Dat zeer zeker. Maar men zou de situatie wat beter moeten verlichten. Als je vanaf Dreischor komt is de eerste hobbel zo slecht verlicht dat je met je hoofd tegen het plafond van de auto vliegt voor je het weet, wanneer je niet met de si tuatie bekend bent". De burgemeester van Duive land, A. Bergshoeff vertelde geen klachten te hebben gekre gen over de nieuwe situatie. „Als ik de opmerkingen die te genover de krant zijn gemaakt zo hoor, komen ze op mij nogal tegenstrijdig over. Ik heb zelf niet gemerkt dat nu meer ver keer door het dorp zou rijden en filevorming op de Stolpweg lijkt mij sterk. Het is een nieu we situatie waaraan men nog moet wennen. Dat is in het be gin altijd wat moeilijk. Maar ik denk dat het een goede maatregel is. De obstakels en drempels werken voortreffe lijk om de snelheid uit het ver keer te halen en de weggebrui kers de indruk te geven dat men binnen de bebouwde kom rijd.t". De burgemeester bena drukte dat het niet om een tij delijke maatregel gaat die op proef zou zijn genomen. „Het is de bedoeling dat de situatie zo blijft". HET WEER Wisselend bewolkt en vannacht nog enkele buien. Minimumtemp. ±4 graden. Tegen de middag toe nemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemp. ±7 graden. Zuidwestelijke wind, kracht 4, in de kustgebieden krachtig, 5. Eerst buien BURGH-HAAMSTEDE - Men was het er afgelopen dinsdag roerend over eens binnen de commissie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Wester- schouwen; in Westerschouwen zijn geen echte knelpunten en een herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland is niet nodig. Ook de VVD-fractie, die zich eerder voorzichtig voorstander van gemeentelijke herindeling toonde, sprak zich uit tegen gemeentelijke herindeling. WD-woordvoerder C. A. Hoorweg nam een lange aan loop voordat hij zich namens zijn fractie uitsprak over nood zaak en wenselijkheid van een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland, „Wij zijn er als fractie behoorlijk mee bezig geweest. We hebben er lang over gesproken en we hebben ons breed georiën teerd", aldus Hoorweg. Zijn slotconclusie: de WD kan zich in grote lijnen vinden in de vi sie van het college van b en w dat vindt dat de gemeente Wes terschouwen zelfstandig moet blijven. Belang burgers „Het gaat primair om de be langen van de inwoners van on ze gemeente", aldus Hoorweg. Hij stelde dat de relatie tussen de gemeente Westerschouwen en de inwoners van die gemeen te goed te noemen is. „De bur gers voelen zich betrokken bij de gemeente. Dat blijkt bij voorbeeld uit de grote belang stelling voor de open gemeen tedag", aldus Hoorweg. Hij voerde verder aan dat in het al gemeen de belangstelling van de burger voor raads- en com missievergaderingen ook goed te noemen is. Hoorweg stelde verder dat met de bestuurskracht van de ge meente ook niets mis is. „OnJie belangen worden goed behar tigd", aldus Hoorweg. „De lijn tussen bestuurders en ambte naren is kort en dat is heel be langrijk. Bij herindeling kan dat alleen maar zwakker wor den", aldus Hoorweg. Hij voegde daaraan toe dat de gemeente een goed voorzienin genniveau kent en een gunstig belastingklimaat. „En dat kan er alleen maar minder plezie rig op worden". Bij het onderzoek naar moge lijkheden en wenselijkheid van gemeentelijke herindeling gaan zowel het rijk als de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) uit van de vraag of binnen een gemeente bepaalde knelpunten zijn. „En ik denk dat wij in onze ge meente geen echte knelpunten kennen", aldus Hoorweg. Hij besloot zijn betoog met de op merking dat een zelfstandig voortbestaan van de gemeente Westerschouwen de voorkeur van de WD heeft. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat de intergemeentelijke samenwer king voor verbetering vatbaar is. PvdA-woordvoerder J. C. Hen- drikse sloot zich daarbij aan. Hij stelde dat de gemeente Westerschouwen dicht bij de inwoners staat en koppelde daar de opmerking aan vast dat een goede relatie tussen ge meentebestuur en bevolking een wezenlijke voorwaarde is. „En die goede relatie is in onze gemeente aanwezig", aldus Hendrikse. Hij stelde dat de gemeente een bloeiend vereni gingsleven kent en dat de inwo ners van de gemeente kunnen beschikken over goede voorzie ningen. Net als Hoorweg sprak ook Hendrikse zich uit voor verbetering van de interge meentelijke samenwerking maar tegen gemeentelijke her indeling. SGP/RPF/GPV-woord voerder J, van den Berge stelde in een eerste reactie dat zijns inziens herindeling voor de gemeente Westerschouwen niet nodig is. „Vergroting is niet altijd verbe tering", aldus Van den Berge. CDA-woordvoerder A. J. Pad mos sloot zich daarbij aan. „Het college zegt in het voor stel aan de raad dat gewerkt moet worden aan verbetering van de intergemeentelijke sa menwerking. Dat wil ik dik onderstrepen, maar de nood zaak voor gemeentelijke herin deling is voor mij niet aange toond". Padmos kon niet nala ten om op de valreep de WD nog een sneer te geven. „Ik ben blij dat de fractie van mening veranderd is. Maar als het CDA dat doet heet het draaikonte- rij". BROUWERSHAVEN - De heer B. uit Bergen op Zoom deed aangifte van inbraak in zijn caravan. Het vakantieverblijf staat op een camping aan het Spuiwek- ken te Brouwershaven. Tussen 27 november en afgelopen dins dag drongen onbekenden de ca ravan binnen door het forceren van een deur. Zij namen een aantal goederen waarondereen kleurentelevisie mee. OOSTERLAND - De heer P. uit de gemeente Duiveland deed bij de politic aangifte van dief stal van twee boormachines uit een geparkeerd staande be drijfsauto. De diefstal vond plaats tussen maandag 17.30 uur en dinsdag 07.30 uur terwijl de auto aan de Weelstraat te Oosterland stond. De omvang van de scha de die werd aangericht bij de inbraak in de auto is niet be kend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— D jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l .=1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1