&ee& Ter Veld wil nabestaandenuitkering samenwonenden nog even uitstellen Vaker chromosomenonder- zoek nodig bij kanker Kamer ontevreden over bosbeleid Gabor Neo-naziblad via Delfzijl in Nederland gedistribueerd Toekomst boeren centraal tijdens discussie-avond Radio actief afval naar Borsele Noodoplossing: adempauze van drie maanden NAM gaat niet in op eis protesterende boeren Vervoersbond CNV ontzet' Spoorweg- ongevallen raad onderzoekt treinramp Volgens professor dr. B. de Jong: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 wing, in de zin van oprechte zorg voor de kwaliteit van het menselijke en niet-menselijke leven, is nodig om dat te corri geren'. Mevrouw Boogerd toon de zich daar zeer tevreden mee. ,,Het feit dat veel aanwezigen het daar mee eens zijn, geeft aan dat het die kant op moet met het beleid". De heer T. Blauw gaf als inlei ding op de discussie een toe lichting op het begrip duurza me landbouw en milieuvrien delijke teelten. Hij herinnerde er aan dat het Rijksbeleid er op is gericht in het jaar 2000 in Ne derland een duurzame land bouw te bereiken en dat het antwoord daarop het beste door de landbouw zelf gegeven kan worden. Het provinciaal bestuur van Zeeland wil dat stimuleren door samen met de landbouwsector omstandighe den te creëren en oplossingen te stimuleren. Men doet dat door projecten voor duurzame landbouw te stimuleren en voorlichting te geven. De werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing houdt el ders in Zeeland nog vier thema-avonden over de toe komst van de Zeeuwse land bouw. De resultaten van de dis cussie tijdens die bijeenkom sten worden voorgelegd aan politieke en maatschappelijke organisaties en aan de de ker ken in Zeeland. Staatssecretaris gemaand DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is ontevreden over het bosbeleid van staatssecreta ris Gabor (Natuurbeheer). Zijn eigen fractie (CDA) en coalitiepartner PvdA hebben de staatssecretaris maandag gemaand tot extra voortvarendheid bij het herplanten van zieke bossen. Dit is gebeurd tijdens een debat over het bosbeleid. De staatssecretaris zal binnen het kabinet extra geld moeten zoeken voor overheidsbijdragen voor herplanting van bossen, zo bleek. De CDA-er Esselink ging het verst in zijn kritiek op Gabor door diens beleid „teleurstel lend" te noemen. „Waar de aan val nodig is wordt gekozen voor afwachten". Esselink ver weet Gabor verder dat deze, terwijl de alarmerende cijfers over de aftakeling van de bos sen bekend zijn, kennelijk niet heeft overzien dat het naijlen van de gevolgen van vervuiling nog jaren kan voortduren. Ex tra scherpe normen voor uit stoot van vervuilende stoffen zijn goed, maar die bieden geen soelaas voor de nu zieke bossen. Herplanting Herplanting is de weg, aldus VLISSINGEN - Covra, de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval, begint dinsdag met het afvoeren van onver werkt laag- en middelra- dioactief afval naar de nieuwe bedrijfsvesti ging in het Zeeuwse Bor sele. Het afval is afkom stig van ongeveer 300 ge bruikers van radioactie ve stoffen in Nederland, aldus Covra. De ophaaldienst van Co vra bracht het afval tot nu toe naar het Eenergie Onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in het Noordhollandse Petten. ECN verwerkte het afval daar en verpakte het in beton, in opdracht van Covra. De organisatie slaat dit sinds zondag op in Borsele. Zij heeft in haar nieuwe bedrijfs vestiging in Borsele de mogelijkheid het afval zelf te verwerken en op te slaan. Met het verwer ken begint Covra begin volgend jaar. Esselink. Gabor moet in zijn ogen snel financiering vinden om de zieke bossen te vervan gen. „Wij hebben behoefte aan een staatssecretaris die conse quent werkt aan de kwaliteit van de bossen. Een die de druk op de ketel houdt." De PvdA eiste bij monde van mevrouw Kerstens naast extra maatregelen om de vitaliteit van de Nederlandse bossen te bevorderen, extra uitbreiding van de bossen voor de hout voorziening. Dit mede gezien door de verminderde vraag naar tropisch hardhout. Daar naast moeten milieubelasten de bedrijven versneld uit de ge bieden binnen de Groenstruc tuur worden verbannen, aldus Kersten. De CDA-er Esselink waarschuwde de staatssecreta ris ervoor met daadwerkelijke actie te komen en niet eerst met nieuwe onderzoeken. „Aan nieuwe onderzoeken is geen be hoefte meer; het meeste is nu wel bekend", aldus Esselink. In dat licht vond hij dat er maar eens een einde moet ko men aan de bergen nota's, vi sies, beleidsplannen en derge lijke. „Wij storen ons aan deze papiermassa's die geen toege voegde waarde meer hebben", aldus de CDA-er. Vergaande af slanking van de adviesorganen zal een rem zetten op deze pa- pierproduktie, zo verwachtte hij. Uit de jaarlijkse inventarisatie van de bossen door Gabor's mi nisterie bleek vorige maand dat de vitaliteit van de Neder landse bossen ten opzichte van vorig jaar sterk is achteruitge gaan. Het aantal zieke bomen is in een jaar tijd verdubbeld van 17,8 tot 34 procent. Sinds het begin van deze inventarisa ties (1984) is het nog niet voor gekomen dat het aantal zieke bomen zo snel is toegenomen. Vorig jaar werd 52 procent van de bossen nog als vitaal be schouwd. Dit jaar is dat nog maar 42,9 procent. HARDERWIJK - Suriname ziet af van de aankoop van tien patrouilleboten uit de voorma lige DDR. Dat heeft A.J.A. de Zoeten, eigenaar van de werf Holland Yachting in Harder wijk meegedeeld. Op zijn werf verblijven de boten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 december 08.05 124 02.05 - 96 20.55 129 14.35 -136 3 december 09.00 114 03.00 - 93 21.55 124 15.35 -130 ROOMPOT BUITEN 2 december 07.10 119 01.10 - 88 19.50 122 14.05 -127 3 december 08.05 107 02.25 - 84 20.55 114 15.00 -121 BRUINISSE 2 december 08.20 136 02.10 -102 20.55 141 14.40 -141 3 december 09.05 125 03.10 r 99 21.55 133 15.45 -136 WEMELDINGE 2 december 08.15 131 02.05 -100 20.55 J37 14.40 -140 3 december 09.10 121 03.10 - 97 21.55 130 15.40 -134 DEN HAAG - Staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken ziet geen mogelijkheden voor 1 januari 1995 te voldoen aan de eis van de Eerste Kamer om een sa menwonende pas aanspraak te geven op een na bestaandenuitkering als er sprake is van een (nota riële) registratie of een gezamenlijk erkend kind. In een brief aan de Tweede en Eerste Kamer stelt zij maan dag een noodoplossing voor. Die komt neer op aanvaarding van de nieuwe wet, met een adempauze van drie maanden na 1 januari 1993, waarin sa menwonenden nog geen aan spraak krijgen op een na bestaandenuitkering als de partner overlijdt. Een weduwe of weduwnaar die in die tijd gaat samenwonen met een partner met een eigen inkomen zal in die drie maanden ge woon op oude voet recht blij ven behouden op een na bestaandenuitkering Gelijkstelling In die drie maanden moet dan „in overleg met beide Kamers" de gelijkstelling van samenwo nenden en gehuwden anders worden geformuleerd dan in het wetsvoorstel dat de Tweede Kamer is gepasseerd maar thans op grote bezwaren stuit in de senaat. Indien het parle ment die richting niet wil in slaan, „laat zich een somber beeld schetsen", aldus Tbr Veld. „De regering acht het onver antwoord om de huidige Weduwen- en wezenwet te laten voortbestaan." Als de Na bestaandenwet zoals die er nu ligt met tijdelijke buitentver- kingstelling van het artikel over samenwonenden niet door de Senaat wordt aangenomen, zullen minister De Vries en zijn staatssecretaris Ter Veld afzien van het stellen van de „porte feuillekwestie".. In dat geval „ziet de regering zich gedwon gen zich op kqrte termijn te be zinnen over een andere opzet van de nabestaandenregeling", schrijft Tbr Veld. De staatssecretaris van sociale zaken herhaalt haar bezwaren tegen de gedachte dat een na bestaandenuitkering wordt verleend aan samenwonenden indien die zich vrijwillig heb ben laten registreren. Een regi stratie bij de notaris kan im mers vrij schamel worden inge kleed. Van een onderhoudsver plichting hoeft geen sprake te zijn. Er zou volstaan kunnen worden met een afspraak over verdeling van de boedel bij overlijden, „zoals een schilde rij met een grote emotionele waarde". Registratie Bovendien roept de registratie problemen op als iemand met een nabestaandenuitkering weer gaat samenwonen. Wie weigert die samenwoning op basis van een samenleving scontract op te geven aan de So ciale Verzekeringsbank, raakt zijn uitkering immers niet au tomatisch kwijt. De vrijwillig heid van de registratie leidt er toe dat weduwen en weduw naars zullen overwegen geen samenleving te laten registre ren teneinde de uitkering te be houden. Een potentiële oplos sing uit dit dilemma wordt in zeer grove lijnen al geschetst. Wie gaat samenwonen en kiest voor een samenlevingscontract met onderhoudsverplichtingen of het gezamenlijk zorg dragen voor een kind, krijgt sowieso een nabestaandenuitkering als de partner overlijdt. Wie van zo'n contract afziet, moet geen drie maanden wachten maar een jaar voordat er recht op een uitkering ontstaat. Uit de context van de brief blijkt dat de Sociale Verzeke ringsbank in dat tweede geval geval wel degelijk moet na gaan of sprake is geweest van „echt samenwonen", waarbij diverse beoordelingselementen een rol spelen. Het gaat om een „samenhangend beeld" waar uit de conclusie kan worden ge trokken dat er sprake was van „duurzaam een gezamenlijke huishouding vormen". DE BILT - De maanden septem ber, oktober en november wa ren nat en aan de koude kant. De landelijke gemiddelde tem peratuur bedroeg 10,2 graden Celsius. Dat is 0,3 graden min der dan het langjarig gemid delde. Volgens het KNMI werd het verschil veroorzaakt door de zeer koude maand oktober. ASSEN - De directie van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) in Assen gaat niet in op de eis van de Friese boeren die sinds maandagoch tend een seismologisch onder zoekscentrum van de NAM in de. Friese noordwesthoek heb ben geblokkeerd. De boeren willen met hun blokkade een gesprek met minister Bukman (Landbouw) afdwingen over het landbouwakkoord met de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van de NAM is het bedrijf geen par tij in deze problematiek en wil de NAM hier ook niet bij be trokken worden. De maat schappij heeft dit standpunt aan de boeren meegedeeld. De NAM zegt geen onoverkomelij ke problemen te verwachten als de blokkade wordt voortge zet. „Wij schorten het onder zoek dan gewoon op", aldus woordvoerder F. Duut. Onge veer 80 medewerkers van de NAM kunnen door de blokka de van maandagmorgen niet aan het werk. UTRECHT - De Vervoersbond CNV is „ontzet" over het trein ongeval. Vooral het feit dat binnen 48 uur op hetzelfde tra ject een trein is ontspoord vindt de bond „zorgwekkend". „We hebben geen concrete aan wijzingen dat het met de vei ligheid bij NS niet pluis is maar we maken ons toch zor gen over de veiligheid van de NS'ers", aldus vakbonds bestuurder J van der Kamp. „Deze zaak moet tot op de bo dem worden uitgezocht. Dat is in het belang van iedereen. Van de reizigers en ook van de NS'ei? zelf." Volgens Van der Kamp is de onrust en de ver bijstering onder de NS'ers groot. Met name bij het rijdend personeel is dat volgens hem het geval. Postbusnummer blijkt distributiepunt DELFZIJL - Een postbusnummer in Delfzijl blijkt het distributiepunt voor het Duitse neo nazitijdschrift Die Neue Front-Widerstand, Dat heeft de Groningse persofficier van justitie mr. M.H. Geerds maandag bevestigd. Vanuit de ;Groningse ha venstad vindt het extreem rechtse blad zijn weg naar circa veertig Nederlandse abonnees. Het postbusnum mer alsmedé een bankreke ning staan op naam van een inwoonster van Delfzijl, die banden heeft met het rechts- radicale Aktiefront Nationaal 1 Socialisten (ANS). Het bekend worden van de distributie van ver boden lectuur via Delfzijl is voor justitie aanleiding voor verhoogde paraatheid. „Over een eventueel ingrij pen in Delfzijl doe ik geen mededelingen," aldus Geerds. .Volgens de Gro ningse persofficier houden politie en justitie het ANS voortdurend in de gaten. De organisatie wordt geleid door de 35-jarige Groninger E.H., die in het verleden werd veroordeeld wegens rechts-extremistische acti viteiten. Verder onderschëpte justi tie op grond van een gerech telijk bevel neo-nazilectuur die bestemd was voor een postbus in Assen. Destijds was het ANS eveneens bij de verspreidingvvan het ma teriaal betrokken. UTRECHT - De Spoorwegon gevallenraad gaat een open baar onderzoek instellen naar de treinramp bij Hoofddorp. De raad, onder voorzitter schap van mr. Pieter van Vol lenhoven, gaat de zaak onder zoeken gezien de zeer ernstige aard van het ongeval, aldus een woordvoerder van de raad. De Spoorwegongevallenraad werd in 1956 ingesteld. De le den ervan worden op voor dracht van de minister van ver keer en waterstaat door de Kroon benoemd, telkens voor een periode van vier jaar. De raad legt overigens geen straf fen op en spreekt geen be rispingen uit. Wel brengt de raad verslag uit van zijn bevin dingen aan de minister. Het verslag kan vergezeld gaan van voorstellen voor maatregelen in het belang van de veiligheid van het treinverkeer. Na over leg met NS neemt de minister een besluit over de voorgestel de maatregelen. GRONINGEN - Bij kanker kan onderzoek naar de dragers van het erfelijk materiaal in het lichaam - de chromosomen - in sommige gevallen tot een betere diagnose leiden. Dat opent weer betere perspectie ven voor de behandeling. Daarom zouden ziekte kostenverzekeraars dit chromosomenonderzoek bij vaste tumoren moeten opnemen in hun verzeke ringspakket, net als bij leukemie al het geval is. Dat zei prof. dr. B. de Jong dinsdag in zijn oratie ter gele genheid van zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar in de me dische genetica aan de Gro ningse universiteit. Hij is be noemd door de J.K. de Cock stichting. Deze stichting heeft tot doel het onderwijs en on derzoek aan de Groningse uni versiteit te bevorderen. DNA-moleculen Kanker ontstaat door bescha digingen van het erfelijk mate riaal, Dat materiaal bestaat uit DNA-moleculen die informatie van generatie op generatie overdragen en die ervoor zor gen dat het lichaam groeit en functioneert zoals het moet. Bepaalde leefgewoonten, zoals roken, vet eten of overmatig al coholgebruik, spelen vaak di rect of indirect een belangrijke rol bij het beschadigen van dat materiaal. Het is dus niet zo dat kanker een erfelijke ziekte is; slechts in 1 tot 5 procent van de kanker-gevallen is er sprake ,van een erfelijke aanleg. Wan neer de behandelend arts twij felt welke vorm van kanker een patiënt nu precies heeft, kan volgens De Jong onder zoek van dat erfelijk materiaal in bepaalde gevallen uitkomst bieden. De chromosomen zijn de dragers van dat erfelijk ma teriaal. Dus is het nodig de chromosomen van de kanker cellen te analyseren. Bij leuke mie (bloedkanker) wordt al veel langer gebruik gemaakt van chromosomenonderzoek en dat wordt ook door de ziek tekostenverzekeraars vergoed. Bij andere vormen van kanker, zoals long-, borst- of nierkan ker, nog niet. „Dat komt door dat het chromosomenonder zoek naar deze kankers pas in de loop van de jaren tachtig goed van de grond gekomen is", licht De Jong toe. „Bij leu kemie kunnen we dat chromo somenonderzoek al wat langer verrichten. Maar inmiddels zijn we bij het chromosomen onderzoek bij vaste tumoren ook al ver gevorderd". Het is niet zo dat bij iedere kanker-patiënt een chromosomen-onderzoek moet worden verricht. „In veruit de meeste gevallen kan de behan delend arts wel de juiste diag nose stellen", aldus De Jong. „Een chromosomenonderzoek is wel heel arbeidsintensief, dus in dat soort gevallen is dat nief nodig". door Mare Legendre Doodtij: 4 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Dinsdag 1 december Zierikzee Witlofavond. Huis van Nassau. 20.00 uur. Haamstede Sint Nicolaasmiddag NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. 15.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in de raadzaal. 19.30 uur. Woensdag 2 december Zierikzee UW-Klaverjastoernooi voor 55-plussers in UW-gebouw. 13.30 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening en industrie in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Ren'esse in kantoor aan Jan van Renesseweg. 16.00 uur. Nieuwer kerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal. 19.30 uur. Donderdag 3 december Kerkwerve Soosmiddag, Sinterklaas, in 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Voorlichtingsavond Maastricht en het komende Verenigd Euro pa. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 4 december Scharendijke Intocht Sinterklaas. Vanaf jachthaven. 08.45 uur. Noordwelle Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.00 uur. Ellemeet Sinterklaasavond met opvoe ring musical door leerlingen OBS 't Mêêtje. 19.00 uur. Zaterdag 5 december Zierikzee Concert De Raggende Manne. Brogum. 23.00 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Sirjansland Sinterklaasmiddag. Vereni gingsgebouw. Vanaf 15.00 uur. Maandag 7 december Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Open dag vrijwilligersorgani saties. De Poortershof. Vanaf 14.00 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 december Zierikzee Lezing kinderboekenschrijver Wim Hofman in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Woensdag 9 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Talentenjacht voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.15 uur. Contactmiddag PCOB. Drie hoek. 14.00 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Presentatie resultaten burge- meestersonderzoek. Stadhuis. 16.00 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging. Vergaderzaal Sint Joost- dijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Wit is altijd schoon, solotoneel. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Feestavond brandweer in café- restaurant 't Wapen van Renes se. 18.00 uur. Dinsdag 15 december Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2