Aanleg kunstgrasveld laat nog tijdje op zich wachten GRATIS ADVERTENTIE 0 1 'Als het betaald wordt milieuvriendelijk prod 'Als het betaald wordt wil ik milieuvriendelijk produceren' Ul/lf KRANT VAN 1 SCHOUWEN-DUIVELAND I h ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE H l j Huisvesting streekarchivariaat hogere prioriteit 2 NEO NAZI'S 3 REORGANISATIE 5 GELD 7 SPORT Twee doden bij botsing op Stormvloedkering X De Wieken op televisie Te veel gedronken Thema-avond over toekomst Zeeuwse landbouw dé krant van schouwen-duiveland! j WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 IKZEESCHE NIEUWSBODE I GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 1 DECEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25267 O d Alles komt op tijd, voor hem die wachten kan. Rabelais Veel wind m HET WEER 'f'/'/'/'/' 0 7 7 0 0 0 Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur rond 6 graden, middagtemperatuur on geveer 12 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot krach- tig, 6, aan de kust en op het IJs- selmeer tot stormachtig, 8. Neo Naziblad via Delfzijl ook in Nederland ver spreid. Gemeente Zierikzee maakt zich op voor bestuurlijke en ambtelijke reorganisatie. Brouwershaven verdeelt geld uit post ontwikkelings samenwerking. Meeste Zeeuwen voelen niets meer voor profvoetbal in provincie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Bij een frontale botsing tussen een vrachtauto en een personenauto maandagmiddag op de Stormvloedkering zijn twee personen om het le ven gekomen. Het gaat om de chauffeur van de per sonenauto, de 42-jarige G. Hartemink uit Amers foort, en diens passagier, de 34-jarige R. Niestadt uit Soest. ZIERIKZEE - Het ziet er niet naar uit dat Hockeyclub Schouwen-Duiveland (HSD) binnen afzienbare tijd zal beschikken over een kunstgrasveld. Andere za ken zoals het verbeteren van de huisvesting van het streekarchivariaat, herbe strating en riolering genieten op dit moment een hogere prioriteit. Het idee van het CDA om volgend jaar vijftig mille (de zogenaamde eenmalige ruimte '93) hiervoor te reserveren haalde het maandagmiddag tijdens de begrotingsbehan deling door de Zierikzeese gemeenteraad ook met steun van de VVD-fractie net niet. J. J. Geleijnse (VVD): Aanleg kunstgrasveld moet hoge prio riteit krijgen. Uit de toelichting bij de begro ting was duidelijk dat een kunstgrasveld binnen het col lege niet de hoogste prioriteit geniet. Het bedrag dat nodig is voor een kunstgrasveld is dan ook niet opgenomen in het be stedingsplan voor '93. Met na me de WD was het daarmee niet eens. In hun (schriftelijke) algemene beschouwingen ach ten de liberalen het mogelijk om dit kunstgrasveld met fi nanciële steun van de Hockey club Schouwen-Duiveland en/ of de gemeenten Westerschou- wen en Brouwershaven nog in 1993 te realiseren. Verwachtingen Ook maandagmiddag tijdens de behandeling van de begro ting sneed de VVD-er J. J. Ge leijnse opnieuw de aanleg van dit kunstgrasveld aan. Volgens de liberaal zijn er in de begro tingsvergadering vorig jaar be paalde verwachtingen gewekt. Hij wilde dan ook weieens we ten hoe hard het college het kan maken dat dit veld in 1994 alsnog wordt aangelegd. ,,Het is niet of... of, maar en...en" al dus Geleijnse, die graag had gezien dat het college in ieder geval in een intentieverklaring te kennen gaf een hoge priori teit toe te kennen aan de aan leg van zo'n veld. Geen prioriteit In meerderheid staat het colle ge positief tegenover zo'n veld, alleen wethouder D. van der Wekken maakte duidelijk dat hij evenals zijn fractie en de SGP/RPF/GPV andere zaken belangrijker vindt. Als PvdA- er heeft zo'n veld, zo zei hij ab soluut een lage, zo niet geen prioriteit. Herbestrating, de verplaatsing van milieuhinder- lijke bedrijven uit het cen trum, het nog op te stellen ver- keersstructuurplan vinden de sociaaldemocraten op dit mo ment urgenter en ook W. F. Sprengelmeijer deelde de me ning dat herbestrating en riole ringswerkzaamheden voor rang moeten krijgen. „Eerst de noodzakelijke dingen, dan pas de leuke zaken" oordeelde Sprengelmeijer. Richting geven aan Daarmee was de kunstgras kous nog niet af. De VVD kon het standpunt van Van der Wekken niet rijmen met het feit dat deze weliswaar in een andere hoedanigheid (als raadslid) akkoord was gegaan met het bestemmingplan voor '93. Voor Van der Wekken - of hij nu raadslid of lid van het college van b en w is - maakt dat, zo zei hij, geen verschil. Die bestedingsplannen hebben zijns inziens geen andere bete kenis dan „het richting geven aan bepaalde ontwikkelin gen". Zijn collega, wethouder L. J. van Gastel dacht er duidelijk anders over. Als wethouder sportzaken erkende die maan dagmiddag openlijk het belang van zo'n veld. Komt dat veld er niet dan zou het weieens zo kunnen zijn dat dit tot leeg loop van de hockeyclub zal lei- Wethouder L. J. van Gastei (VVD): Als dit veld er niet komt dan zou het weieens zo kunnen zijn dat dit het einde van de hockeysport op Schou wen-Duiveland is. den, waardoor deze uiteinde lijk zal verdwijnen. .Het feit dat Zierikzee als centrumge meente betaalt aan een sport- voorziening, waarvan ook niet Zierikzeese sportbeoefenaren profiteren is bovendien niets bijzonders, dat is in het verle den ook gebeurd. Vijftig mille Hoewel Van Gastel duidelijk een voorstander van zo'n kunstgrasveld is, kon hij in te genstelling tot zijn fractie op dit moment als wethouder fi nanciën niet instemmen met het voorstel van-het CDA om de eenmalige ruimte voor 1993 - vijftig mille - niet te reserveren voor het opknappen van de panden in de Meelstraat ten be hoeve van het streekarchiva riaat maar voot dit kunstgras veld. De christendemocraten willen het veld dan vervolgens met ijverig sparen realiseren. Irritatie Dat CDA-voorstel, dat uitein delijk met zeven tegen zes stemmen werd verworpen - al leen van de VVD-fractie kre gen de christendemocraten steun - wekte nogal wat beroe ring bij het college en de twee andere fracties. Die vonden het Uit dit manifest komt naar vo ren dat een mentaliteitsveran dering nodig is onder de land bouwers én de consument. De boer zou moeten kiezen voor een meer milieuvriendelijke manier van produceren, en de consument zou bereid moeten zijn daar wat meer voor te be talen. Volgens mevrouw J. Boo- gerd, die de situatie van de Zeeuwse landbouw toelichtte in het kader van het manifest, is dat voor de boeren de enige manier om te overleven. „Uit onderzoek is gebleken dat bij het invoeren van een vrije we reldhandel op termijn de helft van de landbouwgrond buiten gebruik raakt. Dit onder in vloed van de concurrentie die ontstaat. Minder en milieu vriendelijker produceren is een mogelijkheid om te overle ven". Zij riep de landbouwers op om als sector eensgezind die keuze te maken, omdat dat beter zou werken dan het beleid van de overheden. De ongeveer twin tig belangstellenden in de zaal reageerden kritisch. „Als er voor betaald wordt wil ik best milieuvriendelijk produceren. Maar bij de kopers ontbreekt de lust om milieuvriendelijke produkten te kopen-. Daarom heeft u het mis als u zegt dat de landbouwsector de oplossing kan aandragen. Als de consu ment vierkante tomaten wil produceren we ze. Maar de eco logische verdeelcentra verke ren in grote moeilijkheden. De mensen willen geen appels met erecht om de verwachtingen bij het Streekarchivariaat zijn gewekt, zo van tafel te ve gen. Burgemeester mr J. J. R M. As- selbergs en wethouder Van der Wekken staken hun verbazing en zorg over dit CDA-stand- punt evenmin onder stoelen of banken. „U maakt het zo ver duiveld moeilijk om beleid te voeren. Het streekarchivariaat spreekt de bevolking mis schien minder aan dan een sportvoorziening, maar het is wel belangrijk". Bovendien zijn er ook naar het archief toe verwachtingen gewekt en is de situatie volgens de raadsvoor zitter dusdanig dat er hoe dan ook iets moet gebeuren. Het ar gument van het CDA dat dit standpunt in een eerdere com missievergadering (financiën) kenbaar is gemaakt en dat dit ingegeven is door de onduide lijke toekomst in verband met een nieuwe gemeentelijke her indeling deed niets af van het oordeel van het college dat die eenmalige ruimte gereserveerd moet blijven voor een betere huisvesting van het streekar chivariaat. Te pas en te onpas De hele discussie hierover vond Van der Wefcken bovendien ir ritant, temeer omdat zijns in ziens de indruk werd gewekt dat Zierikzee in vergelijking met Westerschouwen en Brou wershaven achterblijft. „Het feit dat sommigen met niet af latende ijver proberen om het kunstgrasveld hier te pas en te onpas op te voeren, begint me te irriteren. Duidelijker ge zegd, voor mij zijn investerin gen voor een kunstgrasveld voorlopig helemaal niet be spreekbaar" aldus de PvdA- wethouder die daarmee een minderheidsstandpunt binnen het college inneemt. Wethouder D. van der Wekken (PvdA): Aanleg kunstgrasveld heeft een absoluut lage, zo niet geen prioriteit. een vlekje erop. Daarom zou het paard achter de wagen wor den gespannen als we milieu vriendelijk zouden gaan pro duceren". Men was het er over eens dat de strenge milieu-eisen die de overheid nu stelt alleen zin hebben wanneer ze in heel Eu ropa gelijk worden ingevoerd. „Wie overleeft als boer het jaar 2000 met steeds zwaardere milieu-voorschriften en de lage prijzen die worden betaald voor landbouwprodukten? Daardoor wordt een heleboel jonge boeren de nek omge draaid". Mevrouw Boogerd riep de landbouwers op om zich daar tegen te wapenen door als sec tor een keten te vormen en zo een voet aan de grond te krij gen bij de grote afnemers, de grootwinkelbedrijven die mi lieuvriendelijke produkten willen verkopen. „Onze groot ouders richtten als landbou wers wel suikerfabrieken op. We moeten proberen om er bij te zitten. Om het goed aan te pakken, goed uit te werken .en met concrete voorstellen te ko men. Dat kan via de grote land bouworganisaties". Een aantal landbouwers in de zaal bleef sceptisch omdat naar hun idee de belangen van enkele multi nationals en politieke onwil dat in de weg zou staan. Overigens bleek uit de stickers die men bij diverse stellingen kon plakken dat het grootste gedeelte van de aanwezigen het eens of gedeeltelijk eens was met de volgende stelling: 'Zo lang binnen het Nederlandse en Europese landbouwbeleid de concurrentiekracht van de agrarische sector de absolute prioriteit heeft, zijn de mensen hier en in de Derde Wereld, de natuur en het milieu de grote verliezers. Levensbeschou- vervolg pagina 2 De personenauto botste bij een inhaalmanoeuvre frontaal op de tegemoetkomende vracht auto. De bestuurder van de vrachtauto, R. van U., kwam met de schrik vrijDe inzitten den van de personenauto over leden ter plaatse aan hun ver- ZIERIKZEE - Zondag 6 decem ber zijn op televisie beelden te zien uit bejaardenmcentrum De Wieken uit Zierikzee in het NCRV-programma het gezon gen woord. De televisie-opnames werden onlangs gemaakt in De Wie ken. Enkele bewoners van het bejaardencentrum kregen een lied aangeboden door familie leden uit Zierikzee. Het programma begint om 16.05 uur en wordt uitgezonden via TV 1. wondingen en moesten door de brandweer uit het geheel ver nielde voertuig gehaald wor den. Het verkeer werd gedurende twee uur omgeleid over de pa rallelweg van de Stormvloed kering en de Zeelandbrug. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag werd de heer R. uit Zierikzee door de politie aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij te veel alcohol had genuttigd. De aanhouding vond plaats in de Scheldestraat te Zierikzee. Uit de ademanalysetest die werd gehouden in het politie bureau bleek dat het alcohol gehalte in het lichaam van de heer R. 425 ug/1 bedroeg. Hij werd gedagvaard om zich voor zijn gedrag te verantwoorden voor de rechter. Veteranen, veterinnen, senioren, junioren en mini's. Ze moeten het voorlopig nog doen met hun 'echte' grasmat. (Archieffoto). ZIERIKZEE - „We moeten als landbouwsector eensgezind de keuze maken voor een meer milieuvriendelijke teelt van gewassen, die dan ook wat duurder zijn". Die formule liep maandagavond als een rode draad door de discussie die in Zie rikzee werd gevoerd over de toekomst van de Zeeuwse landbouwers. Dat gebeur de tijdens een thema-avond in café de Gekroonde Suikerbiet die werd gehouden op initiatief van de werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing. De werk groep wil via een aantal van deze bijeenkomsten een beeld krijgen van de me ning van de Zeeuwse landbouwers over het manifest Voedselproduktie en grondstoffen in de agrarische sector. De landbouwers werden opgeroepen eensgezind te kiezen voor een meer milieuvriendelijke teelt. (Foto: Joop van Houdt). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CU Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1