'Men praat altijd over hondenpoep overlast, nu is er een oplossing' „Ik heb geprobeerd de spanning van deze chaotische dagen terug te roepen" stukken Presentatie van boek De Ramp, een reconstructie van Kees Slager Werkvoorzieningschap Zuidhoek demonstreert hondepoep- opzuigmachine Het Zeeuws Orkest Nog éénmaal over de Reisenaren MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 NR 25266 5 Kees Slager overhandigt zijn boek aan de aanwezige hoogwaardigheidsbekleders. (Foto: Marijke Folkertsma). NEELTJE JANS - Op 1 februari 1993 wordt één van de grootste natuurrampen die Nederland trof, de Watersnoodsramp van 1953, herdacht. Aan de voor avond van de veertigjarige herdenking heeft de Zeeuwse radio-journalist Kees Slager zijn boek De Ramp, een reconstructie voltooid. Aan de hand van verhalen van 200 ooggetuigen en het doorspitten van archiefmateriaal geeft Slager een overzicht van de gebeurtenissen, de oorzaken en de gevolgen van de ramp. Vrijdag werd in aanwezigheid van de Com missaris van de Koningin van de Provincie Zeeland, de heer drs W. T. van Gelder, in het Topshuis bij Neeltje Jans het boek gepresenteerd. De filmzaal in het Topshuis, in dit kader een symbolische plek, was afgelopen vrijdag ge vuld met mensen die hun me dewerking aan het boek had den verleend. Voordat Kees Slager het eerste exemplaar van het boek overhandigde aan de Commissaris van de Ko ningin van de Provincie Zee land en de plaatsvervangend Commissaris van de Koningin van de Provincie Zuid-Holland hield de schrijver eerst nog een korte toespraak. „Luctor et Emergo, ik worstel en kom boven. Zelf had ik ook het gevoel onder te gaan in het materiaal dat ik in twee jaar had verzameld en waar ik een verhaal van moest maken". Kees Slager gaf aan hoe hij de laatste twee jaar bezig was ge weest met de ramp en onder welke tijdsdruk hij zijn boek moest voltooien. .Immers, voor 1 februari moest het boek af zijn. „Toch was het niet alleen verschrikkelijk, ik had het voor geen goud willen missen. Ik raakte er min of meer aan verslaafd". Zelf was Slager veertien jaar toen gedeelten van Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland werden over spoeld door het water. „De ramp was voor mij als kleine jongen een sensatie. Je zag am fibievoertuigen en vliegtuigen die voedselpakketten dropten. Het was spannend en raar". Pas zes jaar later raakte Slager als journalist geïnteresseerd in het ontstaan van het Deltage bied. In die tijd was hij bezig met het schrijven van een boek over landarbeiders. Van deze mensen die zwaar wa ren getroffen door de ramp hoorde hij de achtergronden van wat zich in de donkere da gen van begin februari 1953 had afgespeeld. Nieuwe gege vens kreeg Slager in de jaren tachtig toen hij een boek schreef over de vissers in het Deltagebied. Het waren andere gegevens als die in de geschie denisboeken stonden beschre ven. Niet alleen de eenzijdige en geromantiseerde verhalen van stoere helden en de saam horigheid van de bevolking, maar ook anekdotes over de chaos die heerste, het plichts verzuim en reddingsacties die laat op gang kwamen. „Stuk ken geschiedenis zoals de ge wone man die had ervaren", al dus Slager. Door een drie uur durend radioprogramma dat Kees Slager maakte in 1986, werd hem definitief duidelijk dat sommige mensen zich had den ontpopt als leiders bij de reddingswerkzaamheden waar verantwoordelijken het lieten afweten. Voor de schrijver was het duidelijk dat deze kant van de ramp voor het nageslacht moest worden vastgelegd. „Toen wist ik het zeker, wat zich toen heeft afgespeeld moest worden vastgelegd en belicht. En ik moest snel zijn want velen waren al overleden en hadden de geschiedenis mee het graf in genomen". Puzzel Gestart werd met het onder zoek naar historisch materiaal in de verschillende archieven. Daarna bezocht hij zo'n 200 ooggetuigen om door middel van interviews de verhalen achter de ramp te vernemen. „Het zijn juist deze verhalen van de mensen zelf die de ge schiedenis zoveel geschakeer- der en gevoeliger maakten", al dus Slager. Stukje bij beetje pasten de stukjes van de puzzel in elkaar en werden de contou ren van het boek zichtbaar. Vrienden pepten Slager op tij dens de momenten dat hij door de bomen het bos niet meer zag. Zo gaf uitgever Jan Bruins aan Slager als cadeau voor Sin terklaas in 1991 een tijdsplan ning voor het voltooien van het boek. Met deze leidraad wist hij de reconstructie op tijd af te krijgen. Het boek van ruim vierhon derd bladzijden bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt een reconstructie gege ven van de gebeurtenissen die zich afspeelden gedurende de circa tachtig uren tussen de vloed van zaterdagmiddag 31 januari en de nacht van dins dag 3 februari. Bijna van uur tot uur heeft Slager achter haald wat zich van plaats tot plaats in het rampgebied af speelde. Op dringende vragen als waar, hoe en hoe laat werd het eerste alarm'geslagen, wat deden de lokale autoriteiten, hoe werden reddingsactivitei ten opgestart, waar stonden spontane leiders op en op welk tijdstip bereikte de hulp van buitenaf de verdronken dorpen en polders, werd een antwoord gevonden. In het tweede deel worden veertien thema's be handeld. Hierbij komen onder werpen aan bod die niet of ge deeltelijk in het eerste deel wa ren in te passen zoals: de rol van de militairen, de toestand van de dijken, de rol van het Koninklijk huis en de schuld- DREISCHOR - „Hier op het dorp is het soms verschrikkelijk met de hondepoep. Vooral in de grasstroken langs de Ring ligt het vol. Dit zou een oplossing zijn, want het apparaat werkt fantastisch". Medewerker van de buitendienst ge meentewerken Brouwershaven, A. Snijders uit Dreischor was bijna juichend en thousiast over de hondepoep-opzuigmachine die vrijdag door medewerkers van het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek werd gedemonstreerd in Dreischor en Burgh-Haamstede. Vrijdagmorgen werden alle hondebolussen op het gras veldje naast de bushalte aan de Slotlaan in Dreischor opgezo gen en ook maakte de heer J. de Vlieger met de machine een rondje over de Ring. In zijn kielzog liep een tiental belang stellenden waaronder de Brouwse wethouder J. K. Goe- mans, de directeur van de Zuid hoek drs P. J. de Groot en de di recteur van de firma waar het apparaat wordt gefabriceerd P. Reijnlioudt. De heer Reijnhoudt vertelde dat het apparaat nu anderhalf jaar öp de markt is en in diver se steden, waaronder Rotter dam en Tsrneuzen met veel suc ces wordt gebruikt. De honde- vraag. „Ik heb geprobeerd in mijn boek de spanning van de barre, chaotische dagen terug te roepen met daarbij de alles overheersende vraag: was het onafwendbaar dat de storm vloed zo catastrofaal moest zijn?" Indringend Het boek De Ramp, een recon structie geeft door de verhalen van de mensen die de Waters noodramp van dichtbij hebben meegemaakt, een indringend beeld van het verleden. Een doorbraak in de Nederlandse geschiedschrijving. Een boek dat niet alleen interessant is voor mensen die de ramp van dichtbij hebben meegemaakt, maar ook voor jongere mensen. Dat de belangstelling voor het boek De Ramp, een reconstruc tie groot is blijkt uit de aanvra gen. Inmiddels zijn er reeds 19.000 exemplaren gedrukt. Bibliografie De Ramp, een reconstructie van Kees Slager. November 1992. Uitgeverij: De Koperen Tuin, Goes. Grafische verzor ging: Drukkerij Lakenman Ochtman, Zierikzee. Verkrijg baar in paperback en gebon den uitvoering. In de Nieuwsbode van aan staande donderdag volgt een uitgebreid interview met de auteur van het boek, Kees Sla ger. Alle hondepoep op de Ring te Dreischor werd opgezogen. (Foto: Marijke Folkertsma). poep-opzuigmachine lijkt op een grote stofzuiger waarvan het reservoir wordt gevormd door een rolemmer. De slang van het apparaat heeft een va cuüm zuigmond en een krachti ge ventilator waardoor de hon depoep gemakkelijk kan wor den opgezogen. Voor een effectief gebruik van de machine is volgens de direc teur de medewerking van het publiek nodig. Dat houdt in dat hondebezitters bereid moe ten zijn om hun dier uit te laten op een bepaald veldje dat daar voor door de gemeente wordt bestemd. Dat veldje zou via de hondepoep-opzuigmachine eens in de week of de twee we ken poepvrij gemaakt kunnen worden. „Het kan een oplossing zijn. Maar dat hangt grotendeels af van de hondebezitters", sprak de Brouwse wethouder Goe- mans een beetje voorzichtig. De kosten van het apparaat zijn 75.000 gulden. Maar vol gens de heer H. J. van Steenis, die als bedrijfsleider werk zaam is bij Werkvoorzienings schap De Zuidhoek, is het niet nodig dat de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland elk een eigen poepzuiger aanschaffen. „Wanneer er voldoende belang stelling voor bestaat willen wij als werkvoorzieningsschap zo'n apparaat aanschaffen en daarmee onze diensten aanbie den". Dat zou de gemeenten volgens de heer Steenis onge veer zestig gulden per uur kos ten. Voor die prijs worden bepaalde plekken die het gemeentebe stuur aanwijst regelmatig poepvrij gemaakt. In de ko mende weken wordt in elke ge meente een demonstratie ge houden zoals vrijdag in Drei schor en Burgh-Haamstede plaatsvond. De heer Van Stee nis toonde zich optimistisch over de mogelijkheid dat de re gionale gemeenten inderdaad gebruik gaan maken van de dienstverlening met de honde poep-opzuigmachine. „Ik denk dat men er niet onderuit kan ten opzichte van alle burgers die hondenbelasting betalen. Men heeft het hondepoeppro- bleem tot nu toe niet aange pakt omdat daarvoor geen ef fectieve middelen beschikbaar waren. Dat is nu niet meer het geval. Men praat altijd over hondepoep-overlast, nu is er een oplossing". De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn builen verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zi|n. In de kolommen van onze pro vinciale pers kwam ik kort na elkaar de naam Zeeuws Orkest tegen: 's Avonds las ik in de Zierik- zeesche Nieuwsbode dat het college van b en w van Bruinis- se de raad voorstelt het orkest te subsidiëren met 500,-, in de eerste plaats omdat de kosten zijn toegenomen als gevolg van „een verhoging van het ar tistieke niveau en uitbreiding van de activiteiten" en verder omdat de provincie de geld kraan een klein beetje heeft dichtgedraaid. Tbnslotte lees ik dat uit de Bruse adviescom missie financiën de vraag naar voren kwam, of het ZO ook een keer een concert in Bruinisse kan geven. De andere ochtend lees ik in de PZC dat er opschudding en ver ontwaardiging is bij de Zeeuw se koren, omdat het ZO deze „te min" vinden om gezamen lijk op te treden. Ik citeer: „het bestuur van het ZO schreef meteen terug dat het de eigen artistieke eer wil hooghouden en dat de meeste Zeeuwse ko ren onvoldoende niveau heb ben om artistiek interessante projecten op te zetten". Als verdienstelijk „badkamer zanger" en als fan van het Bru se Visserskoor (begin dit jaar opgericht) en om aan de wen sen van b en w, ZO en de Zeeuwse „koorwereld" tege moet te komen, heb ik het vol gende voorstel: Een optreden op het havenpla teau van het ZO tijdens de vis serij dagen volgend jaar (ter wijl de gepavoiseerde vloot met vele honderden toeristen de haven in- of uit vaart) mét het inmiddels op Schouwen- Duiveland wereldberoemde Bruse Visserskoor. Met dit gezamenlijk optreden worden er vele vliegen in één klap gevangen: a. de wensen van b en w wordt vervuld b. 500,- voor een optreden „op niveau" is toch een koopje (daar kunnen de orkestleden tijdens de pauze nog wel een gratis portie mosselen bij krij gen) c. de Zeeuwse „koorwereld" kan dan - in ieder geval vol gend jaar - een toontje lager zingen d. indien het visserskoor de kwaliteit van het Orkest vol doende acht, zal dat een enor me toeristische trekpleister worden en zullen de toeristen niet met de stille trom verdwij nen. e. de activiteiten van het Or kest zijn dan volgen^ jaar uit gebreid f. ze kunnen op een podium- plaatsnemen (op niveau) En „last but not least": een unieke kans van het Orkest om naamsbekendheid buiten de provincie te krijgen (toeristen en Oude-Tbnge ligt vlakbij: bij een gunstige wind en als ze ste vig doorblazen én trommelen moet dat in die plaats te horen zijn. Met dank voor plaatsing, H. C. Stevense, Nieuwstraat 22, Bruinisse De zeergeleerde A. de Vin viel mij hard over mijn benadering van het verschil tussen de be naming van het dorp en zijn in woners: Dreischor en Reisena ren. Hoe durfde ik en wat wa ren mijn bronnen! Omdat we hier niet te maken hebben met het wetenschaps bijvoegsel van die andere kwaliteitskrant vond ik bronvermelding wat te veel van het goede. Maar als de heer De Vin er op staat, en dat deed hij, dan zijn ze hier: H. J. Moermann, een Overzicht van Nederlandse Plaatsnamen; Dr J. de Vries, Woordenboek der Noord- en Zuidnederlandse plaatsnamen; Dr. M. Schön- feld, Historische grammatica van het Nederlands; J. Verdam, Middelnederlands Handwoor denboek. Een trouwe leerling van de destijds Leidse hoogle raar Neerlandistiek, Prof. Dr G. G. Kloeke redeneert in diens trant als volgt: de door snee Reisenaer kon eerder spreken dan schrijven. Daarom zijn overgeleverde uitspraken belangrijker dan die geschre ven zijn. De Vin wijst mij dan wel ook op oude, wat zeg ik, zeer oude schriftelijke naams vermeldingen van Dreischor maar dat neemt niet weg dat „reisenaer", afgeleid van „rei" nog wel eens ouder zou kunnen zijn. Maar toen nog niet opge schreven. De vriendelijke in formant die mij attent maakte op het mogelijk verschil tus sen: „hij komt van Dreister en/of De Reister", moet ik op gezag van Dr A. de Vin te leurstellen. Beide vormen ko men veelvuldig voor. A. W. L. Conijn Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vaassen: L. Ter louw te Bodegraven; te Zaan dam (toez.) (beiden part-time): J. P. Neels te Emmen en mevr. A. G. Neels-Los, kandidaat te Emmen. Aangenomen naar Oostermeer en Eestrum: P. A. Verbaan, kandidaat te Utrecht die be dankte voor Surhuizum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Schiedam: A. N. Verheul te Spijkenisse. Aangenomen naar Hoornster- zwaag-Jubbenga: E. N. Krone- meijer, kandidaat te Heino en kerkelijk werker te Langeslag- Heino. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Harlingen: R. J. Blok te 's-Gravenhage- Zuid Lo o s duinen Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Leerdam: A. J. Gunst te Tholen. Bedankt voor Werkendam: G. Mouw te Genemuiden; voor Katwijk aan Zee: D. Rietdijk te Moerkapelle. Advertentie Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. Bedspecialist Deurloo geeft u graag persoonlijk advies. deurloo intermeubel Haringvlieiplein 4, Zierikzee Tel. 0M1M2946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5