Trevi-overleg in Londen beoogt het Europees asielbeleid aan te scherpen Restauratie epitafen in kerk Burgh gereed Jaap van den Hoek neemt afscheid Waarschuwing* teg*en oplaaiende golf van vreemdelingenhaat Zeeliedenbond bezorgd over de werkgelegenheid zeescheepvaart "Ö33 Verdachten die bekennen kunnen sneller berecht" Om stroom asielzoekers in te perken Lubbers tijdens CDA-partijraad Reders hebben geen oog voor gezond beleid rykiÉc, ikr e£JüMier\ Y CAUéet? eoos oU- OCT je 4a)X£ iMM Me «eertf&e- f T&xJltiÉMS, V/a; MU MÉT ÉU&ü!) 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 stuurman Comelis Janszoon (die men Neelle Jans noemde) zich in Zierikzee vestigde. Zijn zonen noemden zich naar zijn schip dat Den Hubert heette. Hun afstammelingen waren deftige lieden dié lid waren van het stadbestuur, burge meester, schepen en later secre taris van de Staten van Zee land. Pieter den Huybert, die op een epitaaf is afgebeeld, werd raadspensionaris van Zeeland. Door erfenis en koop kréég hij het grootste deel van de heer lijkheid Burgh in bezit. In de nabijheid had hij zijn eigen kasteeltje, slot Kraaiestein. In 1671 liet hij een nieuwe kerk en toren bouwen in Burgh. Na zijn overlijden in 1697 werd zijn li chaam in de kerk begraven en werd de eerste epitaaf met daarop zijn beeltenis vervaar digd. Zijn afstammelingen wa ren ambachtsheer van Burgh en Kraaiestein. Velen van hen liggen in de kerk te Burgh be graven. Architect ir L. J. van Oeveren vertelde aan de hand van een geschrift, dat men in een loden koker aan de achterzijde van een epitaaf vond, wat over de geschiedenis van de vorige res tauratie die plaats vond in 1928. Een restauratie die ach teraf gezien niet zo succesvol was. De heer Van Oeveren ver telde dat men de epitafen bij de huidige restauratie in onderde len heeft gedemonteerd en ver volgens met acrylhars gerepa reerd. Ook de muren waaraan de epitafen hangen moesten worden gerepareerd en ver sterkt. De architect noemde de ontvanger van de kerk, F. T. Laman Trip als de grote motor achter de restauratie. Uit handen van predikant A. van de Deyl kreeg hij en ook de heren Bil en Hogewoning een boek over kerkenbouw als dank voor hun werkzaamhe den. De predikant sprak er zijn vreugde over uit dat het gewo ne gemeentewerk, ook in fi nancieel opzicht, niet heeft ge leden onder de restauratie. Vervolg van pag. 1 Haven Zuidzijde die dit jaar werd geopend. Materiaal, kle ding en inzichten veranderden, maar Jaap van den Hoek bleef zichzelf, zo bleek uit de herin neringen van de postcomman- dant van het Brouwse brand weerkorps, M. den Boer. „Hij trad nooit op de voor grond, maar hij was altijd aan wezig. Als ik Jaap zijn gezicht achterin de auto zag, dacht ik de waterwinning is geregeld". De commandant herinnerde aan de zware storm met or kaankracht op 25 januari 1990. „Wij moesten een dak op waar van de schoorsteen los zat. Tben de ladder op de dakhel ling was geplaatst zei Jaap nog voor er iets was gezegd: „Ik ga wel naar boven. Het oude vlees moet eerst op". Pijn Volgens de heer Den Boer doet het pijn iemand als Jaap van den Hoek uit het brandweer korps te zien verdwijnen. „We zullen je ook missen achter de bar. Je was een prima bar man". Hij gaf zijn scheidende collega een groepsfoto van het brandweerkorps en voor diens vrouw waren er bloemen. Oorkonde De burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyère reikte aan Jaap van den Hoek een oorkonde uit. In een korte toespraak wees hij er op dat er steeds minder mensen zijn als Jaap van den Hoek. „Brand weermannen die er altijd zijn. Het gemeentebestuur vindt dat zeer belangrijk. Ze zijn onmis baar". Tijdens de brandweervergade ring reikte de burgemeester ook een aantal certificaten en een diploma uit. R. W. Burema behaalde hetdiploma hoofd wacht en het rijkscertificaat verkenner/gevaarlijke stoffen. E. O verbosch en N. van Vulpen slaagden voor het rijkscertifi caat verkenner/gevaarlijke stoffen en J. Beeke behaalde het rijksdiploma brandwacht en het rijkscertificaat persoon lijke bescherming. Wetsvoorstel Hirsch Ballin HILVERSUM - Minister Hirsch Ballin van justitie komt volgend voorjaar met een wetsvoorstel waar door verdachten die een misdrijf bekennen sneller berecht kunnen worden. Hirsch Ballin die hiermee reageert op het advies van de commissie Moons dat twee weken geleden uitkwam, zei dat zondag voor de NOS-radio. Als een verdachte heeft be kend, hoeft tijdens de rechts zitting alleen nog centraal te staan welke straf of maatregel aan de verdachte moet worden opgelegd. Dat is de kern van het advies van de commissie Moons die de ministeradvi- seerde over de vereenvoudiging van het strafrecht. In de huidi ge procedure staat steeds voor op of de verdachte het strafba re feit heeft begaan en of en in welke mate de dader strafbaar Wens Minister Hirsch Ballin wil nu in navolging van het advies van de commissie ervoor zor gen dat wanneer verdachten dat willen, op de zitting van de rechtbank alleen nog maar de hoogte van de straf wordt be handeld. Hierdoor worden lan ge onnodige zittingen van de rechtbank voorkomen. Volgens de minister kan de verdachte die wens voor een versnelde procedure alleen uitspreken in aanwezigheid van een advo caat. „Wij willen uiteraard niet aan de grondrechten van de verdachten afbreuk doen en daarom is het van belang dat een advocaat de verdachte kan bijstaan", aldus de minister. Hirsch Ballin hoopt met de versnelde procedure de overbe laste officieren van justitie en rechters te ontlasten. Zij zullen overigens nog een advies moe ten geven over de voornemens van de minister. Tijden en standen volgens gctijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I december 07.25 135 01.10 - 99 20.00 140 13.45 -142 ROOMPOT BUITEN 1 december 06.15 131 00.10 - 94 18.55 135 12.50 -133 BRUINISSE 1 december 07.30 145 01.20 -108 20.10 152 13.50 -148 WEMELDINGE I december 07.30 142 01.20 -105 20.10 148 13.50 -146 Doodtij: 4 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het Trevi-overleg- dat maandag en dinsdag tussen de twaalf lidsta ten van de Europese Gemeenschap in Londen zal plaatsvinden, beoogt het Euro pese asielbeleid aan te scherpen. De voorstellen voor harmonisatie van het asielbeleid, die door de ministers van justitie zullen worden besproken, lijken de stroom asielzoekers naar de EG te willen inperken. Twee resoluties zullen ter goedkeuring worden voorge legd. In de eerste worden af spraken vastgelegd over de vraag wanneer een asielver zoek kan worden beschouwd als „kennelijk ongegrond". In de tweede wordt voorgesteld éérst te kijken welk land kan worden beschouwd als het „eerste land van opvang"van de asielzoeker, voordat het asielverzoek zelf inhoudelijk aan de orde komt. Verslechtering Vluchtelingenorganisaties en D66 vinden het Europese voor stel ten aanzien van de kenne lijk ongegronde asielaanvraag, die versneld zou moeten wor den behandeld, een verslechte ring voor Nederland. Zij me nen dat de vluchteling het na deel van de twijfel zal krijgen. Als de contact-ambtenaar van justitie het verhaal van de asielzoeker „onwaarschijn lijk" vindt, zou er volgens het voorstel al sprake zijn van een ongegrond verzpek tot asiel. Volgens de vluchtelingeorgani saties moet alleen van objectie ve criteria, zoals valse docu menten, worden uitgegaan. De tweede resolutie borduurt ver der op de conclusies die door de ministers tijdens hun bij eenkomst in Lissabon in juni dit jaar zijn goedgekeurd over „het land van eerste opvang". Daarbij werd vastgesteld dat een asielzoeker alleen asiel kan aanvragen in het eerste land dat hij op zijn vlucht aan doet. Bij de huidige procedure wordt eerst het asielverzoek in behandeling genomen en pas aan het einde gekeken of de vluchteling in Nederland moet zijn of in een ander land. Het voorstel dat in Londen voorligt wil de volgorde omdraaien. Eerst het criterium „eerste land" beoordelen, voordat het asielverzoek inhoudelijk wordt getoetst. Het komt erop neer dat de lidstaten de asiel zoeker zonder procedure naar het eerste land op zijn vlucht mogen terugsturen, mits dat land zich houdt aan de humani taire regels van het vluchtelin genverdrag. 'Derde land' Het zogenoemde Verdrag van Dublin, dat het asielbeleid in de EG beoogt te harmoniseren, gaat daarbij verder dan het Schengen-verdrag. Schengen zegt dat het „land van eerste opvang" alleen Schengen- landen geldt. Het verdrag van Dublin maakt het echter moge lijk om ook een vluchteling, die via een „derde land" de EG is binnengekomen, terug te sturen. Volgens de voorstellen voor Londen zouden die derde landen alle honderd landen kunnen zijn die het Vluchtelin genverdrag hebben onderte kend en toepassen. Vluchtelingenwerk vreest ge sol met asielzoekers door het toepassen van dit principe. Als een land ontkent dat het het land van eerste opvang is, ont staat het risico van maanden lang getouwtrek over het hoofd van de asielzoeker heen, meent Vluchtelingenwerk. Tijdens het informele overleg in Lissa bon in juni van dit jaar sugge reerde Duitsland het verdrag van Dublin op dit punt uit te breiden naar enkele buurlan den van de Gemeenschap. Ge doeld werd op kandidaten voor het EG-lidmaatschap zoals Zwitserland, Oostenrijk, Zwe den, Polen en Tjechoslowakije. Voor Duitsland zou een derge lijke uitbreiding een uitkomst zijn, omdat het land wordt ge confronteerd met een enorme toeloop van vluchtelingen uit met name Oost- en Zuidoost- Europa. Als de genoemde landen tot het verdrag zouden willen toetre den, zouden die een keurige buffer voor Duitsland kunnen vormen. De Bondsrepubliek kan asielzoekers op dit mo ment niet zomaar terugsturen en ook het verdrag niet ratifi ceren, omdat de Duitse grond wet een individueel asielrecht kent. Voor beide is een grond wetswijziging nodig. Minister Hirsch Ballin noemde de ge sprekken over de „parallel overeenkomst" in Lissabon voorbarig. Hij vindt dat het Verdrag van Dublin eerst door alle twaalf lidstaten moet zijn geratificeerd, voordat naar uit breiding kan worden gekeken. Hij wees er daarbij op dat, in tegenstelling tot het Schengen- akkoord dat al met vijf van de acht ondertekenaars van kracht kan worden, „Dublin" een voledig communautaire zaak is. Het verdrag moet vol gens Hirsch Ballin worden ge combineerd met de opheffing van de grenscontrole aan de binnengrenzen. „Pas daarna kan verdere samenwerking ontstaan", aldus Hirsch Ballin. ARNHEM - Premier Lubbers heeft zaterdag de CDA- partijraad in Arnhem aangegrepen om nog eens na drukkelijk te waarschuwen voor het gevaar van oplaaiende vreemdelingenhaat. „Wij moeten ge woon nee zeggen tegen vreemdelingenhaat, ik kan dat niet genoeg benadrukken", stelde de CDA-leider. Hij hield zijn CDA-gehoor voor dat men er het'kabinet.op mag' aanspraken dat het zorgvuldig omgaat met de immigratie. „Maar we moeten ook zorgvul dig omgaan met geen valse ver wachtingen te wekken. Laten we voorkomen dat straks onze samenleving verscheurd gaat worden door een tekort aan mogelijkheden", aldus Lub bers. CDA-fractieleider Brinkman signaleerde dat nu de economie tegenzit, het onaistig is op de Balkan en de immigratie toe neemt, er een behoefte ontstaat „eerst maar eens in eigen huis orde.op zaken te stellen". Hij hekelde het gebrek aan daad kracht bij de Europese Ge meenschap waar het gaat om het geweld in het verscheurde Joegoslavië een halt toe te roe pen. Brinkman koos de heldere lijn dat als militaire steun noodzakelijk is om de situatie in de voormalige federale repu bliek te keren „we daar ook voor moeten durven staan. Eu ropa verliest zijn gezicht als Europa er niet in slaagt Joe goslavië een halt toe te roe pen", poneerde de CDA- fractievoorzitter. Hij steunt volop de strijd van de Duitse regering tegen de oplaaiende rassenhaat, het herlevende nationalisme en de „brandbommengooiers". „Maar we moeten ook in eigen land voorkomen dat dit soort dingen hier gaat gebeuren", zo waarschuwde hij. Partijvoor zitter Van Velzen stipte de pro blematiek aan van de aanwe zigheid van veel illegalen in ons land. Zij leven volgens hem niet alleen vaak onder menson waardige omstandigheden en worden uitgebuit. „De proble matiek brengt ook de positie van hier legaal verblijvende personen in gevaar en ze onder mijnt de geloofwaardigheid van de burger in de rechtsstaat. Van Velzen juicht de discussie toe "over het strenger straffen van werkgevers die illegalen in dienst nemen of van mensen die hen woonruimte verhuren. Hij opperde te adverteren»in „Ghanese, Turkse of Marok kaanse kranten met de gevol gen waarin een illegaal te rechtkomt". Brinkman kon zich in een reactie vinden in het plan van PvdA-minister Ritzen van onderwijs om de studiefinanciering te koppelen aan het inkomen van de ouders van het kind. Maar Brinkman wijst de suggestie daarentegen van de hand om ook de kinder bij s^aginkomens afhankelijk te maken van het inkomen. ROTTERDAM - De zeeliedenbond FWZ, waarvan 75 procent van de Nederlandse zeelieden lid is, maakt zich ernstig zorgen over de werkgelegenheid in de zee scheepvaart. Aan de éne kant zijn het afgelopen jaar honderden arbeidsplaatsen verdwenen, terwijl aan de andere kant er een tekort is aan jonge officieren. De bond verwijt de reders geen oog te hebben voor een gezond werkgelegenheidsbeleid. Het streven van de reders is er vol gens FWZ-voorzitter P. Trom mel steeds meer op gericht om met zo weinig mogelijk beman ningsleden te varen, die het liefst nog uit goedkope ar- beidslanden afkomstig zijn. Laag loon Het gebrek aan jonge Neder landse officieren wordt vol gens de FWZ met name veroor zaakt door de lage gages en de gebrekkige verlofregelingen. De FWZ verdenkt de reders er van dat zij het tekort aan jonge officieren gebruiken om nog meer met goedkope buiten landse arbeidskrachten te kun nen gaan werken. De zeelie denbond heeft ook geen goed woord over voor het subsidie beleid van de Nederlandse overheid, dat er kennelijk op gericht is om koste wat kost de Nederlandse koopvaardijvloot te behouden. In de nieuwe be manningswetgeving en in de nota „Voortvarend naar de vol gende eeuw" krijgen de reders van minister Maij (verkeer en waterstaat) een bijna vrije keu ze naar het door hen gewenste bemanningsplaatje toe, als men maar onder Nederlandse vlag blijft varen. „De Neder landse zeescheepvaart lijkt te bestaan uit schepen onder Ne derlandse vlag, zonder dat de nodige aandacht besteed wordt aan de aantallen opvarenden en hun nationaliteit. Het tijd stip lijkt niet vermeer weg dat het bestuur van de FWZ zich niet langer aansluit bij verzoe ken van de reders om steun maatregelen voor de be drijfstak, omdat deze slechts één kant uitvloeien en geen vertaling vinden naar nieuwe arbeidsplaatsen en kennelijk ook niet direct verplichtend mogen worden gekoppeld aan een goed werkgelegenheidsbe leid", aldus Trommel. Versoepeling Afgelopen vrijdag nog pleitte voorzitter A. Korteland van de redersvereniging KVNR voor een verdere versoepeling van de bemanningsregels om de koopvaardijvloot voor Neder land te behouden. Trommel constateert echter dat ondanks alle steunmaatrege len het onder goedkope vlag brengen van de Nederlandse koopvaardijvloot doorgaat. Daarom zal de FWZ zich vol gend jaar sterk maken voor een Europese vloot onder Eu ropese vlag, maar dan wel met bindende voorschriften over het minimum aantal Europea nen dat aan boord van dergelij ke schepen dienst moet doen. Ook de reders zijn voorstander van een Europees scheepsre gister, maar zij wensen niet te voldoen aan de eisen dat de be manning voor de helft uit EG- landen afkomstig moet zijn. De reders dreigen hun schepen onder Antilliaanse vlag te brengen als niet op korte ter mijn overeenstemming wordt bereikt over de instelling van een zogeheten Euros-vlag. EINDHOVEN - Ongeveer 250 mensen hebben zaterdagmid dag in Eindhoven gedemon streerd tegen het opkomend ra cisme en het toenemend geweld van rechtse extremisten. Tbt de demonstratie was opgeroepen door het comité Samen tegen racisme". Daarin zijn diverse maatschappelijke en politieke organisaties verenigd. DEN HAAG - Koningin Bea trix, prinses Juliana en prinses Margriet wonen op 12 decem ber in de Ridderzaal in Den Haag de bijeenkomst bij waar mee het jubileumjaar van de Rode Kruis (125 jaar) wordt af gesloten. V=4"--- V-A door Mare Legendre Maandag 30 november Zierikzee Begrotingsvergadering Zierik- zeese gemeenteraad in stad huis. 13.30 uur. Vergadering Verenigingsraad Beter Wonen, Calandweg 51. 19.30 uur. Dinsdag 1 december Zierikzee Witlofavond. Huis van Nassau. 20.00 uur. Haamstede Sint Nicolaasmiddag NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. 15.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in de raadzaal. 19.30 uur. Woensdag 2 december Zierikzee UVV-Klaverjastoemooi voor 55-plussers in UW-gebouw. 13.30 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening en industrie in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse in kantoor aan Jan van Renesseweg. 16.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken! Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal. 19.30 uur. Donderdag 3 december Kerkwerve Soosmiddag, Sinterklaas, in 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Voorlichtingsavond Maastricht en het komende Verenigd Euro pa. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 4 december Scharendijke Intocht Sinterklaas. Vanaf jachthaven. 08.45 uur. Noord welle Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.00 uur. Ellemeet Sinterklaasavond met opvoe ring musical door leerlingen OBS 't Mêêtje. 19.00 uur. Zaterdag 5 december Sirjansland Sinterklaasmiddag. Vereni gingsgebouw. Vanaf 15.00 uur. Maandag 7 december Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Open dag vrijwilligersorgani saties. De Poortershof. Vanaf 14.00 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 december Zierikzee Lezing kinderboekenschrijver Wim Hofman in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Woensdag 9 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Thlentenjacht voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.15 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Presentatie resultaten burge- meestersonderzoek. Stadhuis. 16.00 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Vrijdag 12 december Zierikzee Kerstmarkt. Nieuwe Kerk. Wit is altijd schoon, solotoneel. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Feestavond brandweer in café restaurant 't Wapen van Renes se. 18.00 uur. Dinsdag 15 december Haamstede Kerstmiddag NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Kerstmarkt. Havenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2