'In deze kerk zijn de mooiste beelden van Zeeland te zien' GRATIS ADVERTENTIE 15 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 32t 'Een vrijwillige brandweerman zou best na zijn 55e doorkunnen' §4 O Te veel alcohol gedronken r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ü- Epitafen in kerk van Burgh ondergingen half miljoen gulden kostende restauratie Jaap van den Hoek uit Brouwershaven was bijna 32 jaar brandweerman 8 Sportvissersschip van meertrossen losgegooid dé krant van schouwen -duiveland! j KZEESCHE NIEUWSBODE I MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25266 De epitafen in de Hervormde kerk van Burgh (op de achtergrond tegen de muur) zien er weer prachtig uit. Rechtvoor president kerkvoogd G. Bil, links burgemeester Tees. (Fo\o: Mo.rijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - ,,De kerkvoogdij verdient een pluim en de restaura teurs een compliment. Burgh kan weer trots zijn op zijn epitafen. Wie goed kijkt ziet de De Huyberts, die er op zijn afgebeeld, tevreden glimlachen". Streekar chivaris H. Uil uit Zierikzee was een van de mensen die zich afgelopen vrijdag zeer tevreden toonden met de restauratie van de meters hoge wandbeelden; de epitafen die in de zeventiende en achttiende eeuw werden aangebracht in de Hervormde kerk te Burgh. Op een van de gerestaureerde epitafen is de vroegere raads pensionaris van Zeeland, Pie- ter de Huybert afgebeeld. Op de andere zijn de portretten van zijn zoon Johan de Huy bert en diens tweede echtgeno te Catharina Cornelia de Huy bert in marmer uitgehouwen. Beide epitafen werden ver vaardigd door de beeldhouwer Blommendael. In de kerk han gen nog twee kleinere epitafen waarop de ambachtsheer van Burgh en Kraaiestein David de Huybert is afgebeeld en zijn schoondochter Barbara Theo dora van Willigen die op 33- jarige overleed. Deze wandbor den werden in de achttiende eeuw gemaakt door de Antwer penaar Van Barscheidt senior. ,,In deze kerk zijn de mooiste beelden van Zeeland te zien", aldus president kerkvoogd van de Hervormde Kerk in Burgh, G. Bil. Hij sprak vrijdagmid dag in de kerk tijdens een offi ciële bijeenkomst ter gelegen heid van het gereed komen van de 560.000 gulden kostende res tauratie. Een restauratie waar van de moeilijkheidsgraad door de president-kerkvoogd werd vergeleken met de Delta werken. Hij ve2*telde dat het kerk bestuur de houten wand achter de preekstoel wil verwijderen om de epitaaf van Pieter de Huybert beter zichtbaar te ma ken. Het feit dat enkele men sen daartegen bezwaar hebben aangetekend bij Monumenten zorg noemde hij ontmoedigend en demotiverend. De burgemeester van Wester- schouwen, H. Tfees omschreef die gang van zaken als 'een hobbel die nog moet worden genomen'. Hij benadrukte het belang van de restauratie. „Daardoor kunnen de epitafen die een wezenlijk onderdeel vormen van de historie van Burgh weer aan den volke wor den getoond". Het is volgens de burgemeester van wezenlijk belang dat de rijksoverheid en de provinciale overheid ook in de toekomst bereid blijven der gelijke omvangrijke restaura tie financieel te steunen. „Vooruit schuiven kan afstel worden waardoor waardevolle monumenten verloren gaan". 95 procent van de kosten voor de restauratie van de epitafen wordt betaald door Monumen tenzorg (Rijksoverheid), het provinciaal bestuur van Zee land en de gemeente Wester- schouwen. De Hervormde Ge meente die vijf procent van de kosten voor haar rekening moet némen, heeft daarvoor al 37.000 gulden gekregen van stichtingen en fondsen. Tijdens de bijeenkomst voegde de heer J. R. de Boer uit Middelburg daar nog 3000 gulden aan toe namens de Provinciale Kerk voogdijcommissie der Neder landse Hervormde Kerk. Ook kreeg men enkele leningen en garanties. Streekarchivaris Uil ging in op de stamboom van de thans uit gestorven familie De Huybert, wiens naam is verbonden met de geschiedenis van Burgh. Zij gaat terug tot 1476 toen de vervolg pagina 2 BROUWERSHAVEN - „Als brandweerman van 55 jaar kun je burgemeester worden, minister worden of je kunt terugkijken, want brandweerman mag je niet blijven". Voor Jaap van den Hoek uit Brouwershaven was zijn afscheid bij de vrijwillige brandweer Brouwershaven niet helemaal een feest. De Brouwe- naar had duidelijk moeite met het functioneel leeftijdsontslag dat hem na bijna 32 jaar trouwe dienst werd gegeven. „Voor een beroepsbrandweer man is het misschien tijd om te stoppen op zijn 55e jaar, die moet veel vaker in actie ko men. Maar een vrijwilliger zou op die leeftijd best nog door kunnen gaan". Omdat de regels dat echter niet toelaten en hij Brandweerman Jaap van den Hoek krijgt uit handen van burgemeester Labruyèrepen oorkonde als waard&ing voor zijn inzet. (Fo to: Marijke Folkertsma). ook geen ambities zei te heb ben om burgemeester of minis ter te worden, keek Jaap van de Hoek terug, vrijdagavond in het Tbnnenmagazijn. De Brouwse fietsenmaker/ loodgieter de^.d officieel in 1961 zijn intrede bij de Brouw se brandweer. Maar lang daar voor was hij via zijn vader al betrokken bij het brandweer korps. „In 1954 deed ik het eer ste karweitje. Toen moest ik bij een brand op de Markt in Brou wershaven voor de brandweer commandant een boodschap overbrengen aan mijn vader". Het was in die tijd een van zelfsprekende zaak, een tradi tie dat je als middenstander bij de brandweer ging. „Dat was je plicht tegenover de bevol king. Iedere middenstander had ook zijn specifieke taak binnen de brandweer. De tim merman was altijd comman dant, de smid regelde het water en de monteur uit een garage bedrijf was verantwoordelijk voor de leidingen en pompen". In 1959 kwam Jaap van de Hoek 'officieus' bij de brand weer. „Ik mocht wel helpen bij branden, maar niet de vergade ringen bijwonen. Daar was ik te jong voor, ik was 22 jaar".' In de daarop volgende 33 jaar was Jaap van den Hoek pre sent als de Brouwse brandweer in actie moest komen. In die periode veranderde veel. Men kreeg niet meer een bepaalde functie op grond van zijn be roep. maar moest daarvoor steeds meer en ingewikkeldere cursussen gaan volgen. Het vervoermiddel van de Brouwse brandweer evalueer de van een bellewagen tot een VW-bus en via een kleine Mercedes-wagen tot het ruime, goed geoutilleerde voertuig waarover men sinds kort be schikt. „Er is zelfs ruimte voor de manschappen". Het onder komen aan de Sleepstraat werd ingewisseld voor de ge meentewerkplaats aan de ha ven en vervolgens voor de nieu we brandweergarage aan de vervolg pagina 2 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakeriman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De beeldhouwer slaat meer in de steen dan er af. Hugo Oswald Af en toe zon HET WEER In de nacht eerst nog regen. Over dag af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemp. ±7 graden. Middagtemp. ±10 graden. Zuid westenwind, matig, kracht 4, aan de kust nu en dan krachtig, 6, la ter toenemend tot hard, 7. INTOCHTEN Sinterklaas maakte zijn intocht in Schouwen-Duiveland. plaatsen op OPERETTE-MELODIEEN Bij de uitvoering van Nu met Hope werden operette-, opera- en musicalliederen gezongen. DE RAMP In het Topshuis op Neeltje Jans werd het boek De Ramp gepresenteerd. BRUSE BOYS Voetbalclub Bruse Boys boekte een zwaarbevochten overwinning op WHS. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Daders spoorloos BURGHSLUIS - Nog onbekende vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag het sportvis vaartuig Neeltje Jans in de Noordland-binnenhaven, op het voormalige werkeiland Neeltje Jans van de meertrossen losgegooid. Het vissersschip, dat eigendom is van R B. uit Haamstede, liep vervolgens op de punt van de havendam vast. Toen de eige naar 's morgens omstreeks zes uur bij de steiger arriveerde was het schip spoorloos. Latere pogingen van de sleepboten Palmer-Art, de Rassaw, de sportvisser Andromeda en de reddingsboot Koningin Bea trix om de voormalige Noord- zeekotter van zijn ongewenste verblijfplaats los te trekken mislukten. Zaterdagmiddag om kwart over vier kwam de Neeltje Jans op eigen kracht vlot. De Rijkspolitie te Water stelt een onderzoek in naar de daders van deze onbezonnen daad. Een geluk bij een onge luk was dat het schip niet tot. buiten de haven is gedreven. Gezien het afgaand tij was het niet ondenkbeeldig geweest dat de kotter tegen de Storm vloedkering zou verdagen, met alle gevolgen van dien. ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd me vrouw M. uit de gemeente Brouwershaven door de politie aangehouden omdat zij een auto bestuurde terwijl ze te veel alcoholhoudende drank op had. Uit de adem-analysetest op het politiebureau te Zierikzee bleek dat ze 665 ugl in haar li chaam had. Tfegen de automo biliste werd proces-verbaal op gemaakt. Zij kreeg een rijver bod van zes uur en haar rijbe wijs werd ingevorderd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironumfner vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1