'Ouwerkerkse jongeren zijn enthousiast genoeg om activiteiten te organiseren' Commissieleden wachten met een oordeel over verhoging onroerend goedbelasting Brand richt grote schade aan in woning Arendshof Zierikzee streeknieuws Eerste prijs voor Nut en Uitspanning Jeugdwerk-adviseur Elenbaas begeleidt Ouwerkerkse jeugd bij het opzetten van film- en disco-avonden Nieuwe informatie eerst terugkoppelen naar fractie Lossende vrachtwagenchauffeur weigerde opzij te gaan voor brandweer Zierikzeese sportvisser doet een monstervangst DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 NR 25264 5 groep jongeren uit om eens te komen praten. ,,De eerste keer kwamen er acht meisjes en tij dens een tweede gesprek kwam ook een aantal jongens". Alle jongeren wilden graag disco- en filmavonden in het dorp en de meisjes voelden ook voor discussie-avonden. Omdat de Stichting Jeugd in de eerste plaats een ondersteunende or ganisatie Sis, onderzocht d.e heer Elenbaas of vanuit de jon geren een groepje gevormd zou kunnen worden die het regel matig organiseren van derge lijke activiteiten in het dorps huis op zich zou willen en kun nen nemen. Hij is optimistisch over de kan sen daarop. ,,Er is een groepje van vijf a zes jongeren dat be reid is de schouders daaronder te zetten". Natuurlijk komt er meer bij kijken. Zo zou de nieuwe groep moeten worden ondergebracht bij een al be staande organisatie als de Cul turele Vereniging en moet er een kader, bestaande uit enke le volwassenen, wordpn gevon- ilijit stir Jeugdwerk-adviseur J. Elenbaas: ,,We gaan het gewoon doen en dan kijken we of het aanslaat". (Fo to: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - „Ik ben nog met ze aan het 'utteren'. Maar het is een hele leuke groep, zonder meer. Ik denk zeker dat ze genoeg enthousiasme en motivatie heb ben om hun schouders er onder te zetten". Vanuit zijn werk als jeugdwerk adviseur bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland heeft Jaap Elenbaas de af gelopen maanden contact gezocht met de Ouwerkerkse jeugd in de leeftijd van twaalf tot ongeveer vijftien jaar. Hij stimuleert ze om onderling een groep te vormen die activiteiten organiseert die de jeugd in Ouwerkerk mist. Uit overleg met de jongeren is gebleken dat men de meeste behoefte heeft aan film- en disco avonden in het dorp. Jaap Elenbaas verwacht dat de eerste film- of disco-avond nog dit jaar zal worden gehouden in het dorpshuis te Ouwerkerk. „Misschien in de week na Sin terklaas en dan in januari de volgende avond". Volgens de jeugdwerk-adviseur komt zijn initiatief om contact te zoeken met de Ouwerkerkse jeugd niet voort uit ontwikkelingen bin nen de Duivelandse gemeente raad waarbij diverse politieke fracties te kennen hebben gege ven dat zij de gemeentelijke subsidie aan de Stichting Jeugd willen beëindigen'. Dit omdat de stichting niet zo ac tief zou zijn in de vier kernen van de gemeente. ,,,Als Stichting Jeugd onder steunen we het kerkelijk jeugdwerk in Sirjansland door materiaal aan hen uit te lenen. In Nieuwerkerk en Oosterland zijn we bezig met de geuter speelzalen. Daarom waren we van mening dat er een leemte zat in de contacten met Ouwer kerk. Na de verbouwing van het dorpshuis is de Culturele Vereniging daar weer opge bloeid. We dachten dat dat een goede aanleiding was om te be kijken of er ook behoefte was aan wat nieuwe jeugdactivi- teiten". In eerste instantie dacht de heer Elenbaas daarbij aan kin derclubwerk. Maar uit overleg dat hij in september had met de directeur van de Ouwer kerkse basisschool, H. Snij ders en de leden van de Ouwer kerkse Culturele Vereniging C. Steutel en T. Huges bleek dat in Ouwerkerk vooral behoefte bestond aan activiteiten voor de groep twaalf- tot vijftien jarigen. „Dat is de jeugd die nog niet op een brommer, mag rijden en daardoor niet zo mobiel is dat ze elders een disco of bioscoop kunnen bezoeken. Ze hangen vaak in groepjes rond in het dorp omdat er voor hen niet zo veel mogelijkheden zijn". De heer Elenbaas huurde het dorpshuis af en nodigde die den die de groep blijft stimule ren bij het organiseren van ac tiviteiten. Via een dergelijke constructie kan volgens Elen baas ook subsidie worden aan gevraagd voor de activiteiten. In het aanloopstadium pro beert men de kosten van de ac tiviteiten te dekken via het heffen van entreegelden. „Voor het organiseren van films is dat niet zo'n probleem. Bij de Stichting Jeugd hebben we een projector waarmee videoban den met hele grote beelden kunnen worden afgedraaid. Daarvoor hoeft dus alleen een videofilm te worden gehuurd en rechten te worden betaald om de video groot te mogen af draaien". Bij het organiseren van disco-avonden komt wat meer kijken. Maar ook daar voor ziet de jeugdwerk-advi seur wel mogelijkheden. „Samen met de jongeren gaan we het gewoon doen en dan kij ken we of het aanslaat." Als dat laatste het geval zou zijn komt voor de heer Elenbaas het moeilijkste werk: het zoda nig begeleiden van de groep jongeren dat ze capaciteiten ontwikkeleii om zelfstandig activiteiten te blijven ontwik kelen. „Dat is het moeilijkste van mijn vak. Maar ik wil niet pessimistisch zijn. Ik ga uit van het enthousiasme van de jeugd en probeer dat te stimu leren". BURGH-HAAMSTEDE - Wegens personeelsproble men laat de behandeling van de begroting van de ge meente Westerschouwen tot januari op zich wach ten. Wel zijn enkele conceptcijfers bekend. Hieruit blijkt dat voor volgend jaar ruim 300.000 gulden be schikbaar is voor nieuw beleid. In dit bedrag is ech ter inbegrepen de opbrengsten van een verhoging met tien procent van de onroerend goedbelasting (OGB). Een verhoging die gisteren, woensdag, aan de orde kwam in de vergadering van de commissie financiën. In zijn inleiding tot het agen dapunt gaf de voorzitter van de vergadering, wethouder G. J. W. van der Salm, de argumen ten weer van het voorstel tot verhoging van de OGB. Daar bij gaf hij aan dat de gemeente de laatste jaren door middel van bijvoorbeeld belastingver hogingen tot een groot aantal investeringen is gekomen, maar dat nu het plafond is be reikt. Hij herhaalde hierbij de waarschuwing die hij de laat ste tijd meer heeft geuit. „De komende jaren moeten we dus terughoudend zijn wat betreft investeringen. Er moeten dui delijk prioriteiten worden ge kozen. Ook intern, binnen het gemeentehuis, moet een menta liteitsverandering plaatsvin den". Slechts investeringen die bijdragen tot een verhoging van de kwaliteit van het voor zieningenniveau, een verbete ring van het welzijn, moeten in de ogen van het college in aan merking komen voor uitvoe ring. Een van die voorzienin gen is de realisering van' een sporthal. Tekort Op grond van vergelijkingscij- fers is echter bij schatting bere kend dat een sporthal met een exploitatietekort zou kampen van 150.000 gulden. Vandaar dat een verhoging van de OGB met tien procent, en minstens met 5 procent, nodig is om de bouw van een sporthal te kunnen realiseren. Bent u het hier niet mee eens dan dreigt het gevaar dat die hal er niet komt". De heer W. Muil wijk (SGP/RPF/GPV) liet we ten kort geleden eigenlijk ook te hebben tegengestemd met een verhoging van de toeristen belasting. „We zien de sporthal niet als een prioriteit. De niet- gebruiker moet niet via een be lasting mee betalen aan deze voorziening. We stemmen dus niet in met het voorstel". De heer H. J. Klatter (CDA) was van mening dat eerst de begro ting nog eens ingezien moest worden om te kijken of het te kort op een andere manier ge dekt zou kunnen worden. Een opmerking waar wethouder Van der Salm aan toevoegde dat een verhoging na 1 januari niet kan plaatsvinden. „Wat we wel kunnen doen is nu verho gen en bij de begrotingbehan deling in januari eventueel be sluiten om weer te dalen". Een mogelijkheid waar ook de heer dr H. J. van Zuylen niet van het bestaan van af wist. Hij wilde dus eerst terugkop pelen naar de fractie. Zijn frac tie had reeds te kennen gege ven dat zij grote bezwaren heeft tegen het feit dat bepaal de groepen inwoners via verho ging van de OGB meer bijdra gen aan voorzieningen dan an deren. Ook was de VVD van mening dat ook de toeristen ge bruik gaan maken van de sporthal en dus ook best via toeristenbelasting mee kunnen betalen aan de exploitatie. Wethouder G. J. W. van der Salm: ,,Een investeringsstop betekent stilstand en stilstand is achteruitgang". Een redenatie waar de heer C. Verton (PvdA) zich namens zijn fractie wel in kon vinden. Zijn voorkeur ging gezien de verho ging van de toeristenbelasting kort geleden uit naar een ver hoging van de OGB met vijf procent. „Deze beide verhogin gen maken het mogelijk om het exploitatietekort draaglijk te maken", aldus Verton. Speerpunten Om uitgaven in de hand te hou den worden in de begroting die in december wordt aangeboden duidelijk de speerpunten aan gegeven voor 1993, zo liet wet houder Van der Salm weten. Speerpunten zullen zeker zijn de maatregelen voortvloeiend uit het mobiliteitsscenario zo als de aanleg van de Randweg, de voorzieningen aan de Hoge- weg, het verkeerscirculatie plan en het parkeerbeleids- plan. Andere prioriteiten zijn de realisering van een Milieu Edilcatief Centrum en de bouw van de bewuste sporthal. „De 270.000 gulden uit de verho ging van de toeristenbelasting is hard nodig voor het mobili teitsscenario. Dit geld is dus ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer rukte dins dagmiddag uit vanwege een brand in de woning van mevrouw B. aan de Arendshof te Zierikzee. De scha de die het vuur aanrichtte wordt door bandweer- commandant H. J. Fierens geschat op 70.000 a 80.000 gulden. De brand ontstond in de berg- kast onder de trap waar een stapel oude kranten lag en de stofzuiger stond. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld door de technische recherche van de rijkspolitie. Mevrouw B. die in de woonkamer naar de televi sie zat te kijken ontdekte om ongeveer 16.30 uur de brand doordat zij elders in huis 'her rie' hoorde. Tben ze op onderzoek uit ging bleken in de slaapkamer, die boven de bergkast ligt, de vlammen al uit de kast te slaan. De snel gealarmeerde brandweer werd op de Schuit haven opgehouden door een vrachtwagenchauffeur die aan het lossen was en weigerde zijn auto opzij te zetten om de brandweer door te laten zolang hij niet klaar was met zijn werkzaamheden. De politie moest er aan te pas komen om de chauffeur tot andere ge dachten te brengen. Hij kreeg daarbij tevens een proces-ver- baal met een hoge boete. Tben de brandweer met twee wagens bij de woning in de Arendshof aankwam bleek de trap door het vuur al helemaal verwoest te zijn. Door de enor me hitte smolten allerlei plas tic en kunststof materialen in de woning en scheurden de be tonnen platen van het plafond. Het bed en de kast in de slaap kamer verbrandden. Met behulp van twee hoge- drukstralen had de brandweer het vuur binnen een kwartier onder controle. Men was nog tot ongeveer 18.00 uur bezig met nablussen. Behalve door het vuur werd in de woning ook veel schade aangericht door de dikke, zwarte rookko lom die zich als gevolg van de brand ontwikkelde. Volgens brandweercommandant Fie rens is de schade enorm. In geld uitgedrukt schatte hij het op zo'n 70.000 a 80.000 gulden. niet meer te gebruiken. We kunnen het tegenover de bur ger niet maken dat de plannen niet uitkomen. We zitten met beloften en een terughoudend heid. Op het eerste gezicht lijkt dit tegenstrijdig. Een investe ringsstop betekent echter stil stand en stilstand is in dit ge val achteruitgang". Aangezien er in december een extra raadsvergadering moet worden ingepast voor de aan bieding van de begroting, werd besloten de commissieleden tot dan de tijd te geven om over dit punt met de fractie te overleg gen. Op basis van een raads besluit kan dan alsnog worden overgegaan tot een verhoging van de OGB. In de volgende commissievergadering wordt op de zaak teruggekomen waarbij wethouder Van der Salm dacht met meer exacte cijfers te kunnen-komen van de bouw van de sporthal. ZIERIKZEE Leger des Heils Op zondag 29 november staat de samenkomst van het Leger des Heils onder leiding van de jongerengroep. Het zijn jonge ren die iedere zondag samen een uurtje besteden aan het le ren uit de Bijbel, maar ook sa menkomen om bezig te zijn met dingen die om ons heen ge beuren in de maatschappij. 1b- vens zal de nieuw gevormde zang- en muziekgroep twee ei gentijdse liederen ten géhore brengen in deze samenkomst. Deze is toegankelijk voor ie dereen tussen de 14 en de circa 25 jaar die van Gospelsongs houdt en gezelligheid waar deert. De groep houdt zijn re petities elke zondag in De Lichtboei om 12.30 uur. Voor inlichtingen, bel: 01110-13291 of 14458. Zondag begint de samen komst om 10.00 uur in het ge bouw van het Leger des Heils in de Poststraat 37. Witlofavond Op initiatief van de vereniging Oudleerlingen Tuinbouwwin- tercursussen wordt op dinsdag 1 december in het Huis van Nassau een witlofavond gehou den. De heer K. Bosma spreekt daarbij over ziekten en plagen bij de witlof teelt, de verschil lende wortelsoorten en de con currentiepositie van Neder lands witlof. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op dins dag 8 december wordt een wit lofexcursie naar West-Brabant gehouden. Belangstellenden kunnen zich hiervoor aanmel den via telefoonnummer 01112- 1960. NEELTJE JANS Computerbeurs a De computerbeurs voor Zee land die gepland stond voor zondag 29 november in het Tbpshuis op Neeltje Jans is af gelast wegens gebrek aan be langstelling. De beurs wordt verzet naar het voorjaar van 1993. SEROOSKERKE Feestavond Zaterdag 28 november houdt de Dorpsgemeenschap Seroosker- ke een grote feestavond in het dorpshuis. Op het programma toneel en dans. Tbneelvereni- ging Ellemeet brengt de klucht Postorderfobie op de planken. In de pauze wordt een verlo ting gehouden. Na de pauze kan gedanst worden op live muziek. Plaats bespreken is mogelijk op zaterdag 28 no vember voor leden van de dorpsgemeenschap van 10.30 tot 11.00 uur. Niet-leden kun nen terecht van 11.00 tot 11.30 uur. De feestavond begint om 20.00 uur en is voor iedereen van 8 Jaar en ouder toeganke lijk. DREISCHOR Spruitkoolexcursie Op initiatief van de vereniging Oudleerlingen Tuinbouwwin- tercursussen wordt op vrijdag 27 november in Dreischor een spruitkoolexcursie gehouden. De excursie vindt plaats op het bedrijf van de heer P. Sonne- veld aan de Helleweg 3. Aan vang 15.30 uur. MIDDELBURG Lezing Rozenkruisers De Storm van de geest is de ti tel van de lezing die het Rozen kruisers Genootschap maan dag 7 december verzorgt. De le zing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en begint om 20.00 uur. In de lezing wordt een fa cet belicht van de Universele Leer van het Gouden Rozen kruis. „In de hedendaagse wes terse maatschappij wordt de mens de hele dag gebombar deerd met informatie die hem beïnvloedt. Zijn hele wereld is op het uiterlijke gericht", al dus het Rozenkruisers Genoot schap. „Zo is er sprake van een innerlijke stem, dan wordt de ze vaak naar de achtergrond gedrongen. Op den duur leidt dat tot stress en ziekte en dus zoekt de mens naar rust en stil te. Werkelijke rust komt uit het innerlijk voort". Politie, brandweer, burgemeester en wethouder... BRUINISSE - Sportvisser B. uit Zierikzee zal nooit hebben durven dromen dat hij in een worp met een werphengel 35 brandweerman nen, vijf politiefunctionarissen te land en ter zee, een burgemeester en een wethouder aan de haak kon slaan. De Zierikzeeënaar kreeg het afgelopen dinsdagmiddag voor elkaar zonder dat hij hiervoor veel moeite moest doen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de supervangst een aantekening in het Guiness book of records zal opleveren. Nietsvermoedend stond hij daar eenzaam aan de boor den van de Grevelingendam te vissen. Getooid in kap laarzen, een regenjack en werphengel en met een leef- net op zak was hij die mid dag naar een klein grint- bankje in de Zuid- Grevelingen gekuierd. Ge woon om een visje te ver schalken, niets meer en niets minder. Het zoute wa ter kabbelde voort en de plaat waarop de Zierikzeeë naar zich bevond werd steeds kleiner. Niks aan de zeis, moet hij hebben ge dacht. Mijn laarzen zijn goed genoeg om mezelf te gen het Zeeuwse getij te wa penen. Passanten die tij dens het spitsuur over de Grevelingendam raasden dachten er anders over en sloegen alarm. Die eenzame man is in nood. De piepers van vijfendertig brand weerlieden rinkelden pa niekerig en met gezwinde spoed haastten zij zich naar de plaatselijke brandweer kazerne. Hulpverleners van de Bruse brandweer waren in no-time ter plaatse, later gevolg door het korps Dui- veland. Het Duivelandse korps werd opgetrommeld omdat zij in tegenstelling tot de Bruse collega's zijn ingericht voor calamiteiten te water. Met een keten van tien felle blauwe zwaailichten spoed den de hulpverleners zich naar de visser in nood. In de buurt van een geparkeerde auto kwam een eind aan de spoedoperatie. De zoge naamde man in het waad- pak stond als doodgewoon visserman te vissen. Vanuit de verte hoorden de redders hem denken. Wat zou al die heisa betekenen. De hengel werd ingehaald en met een leeg leefnetje onder de arm dribbelde hij in de richting van de hulpverleners. Naar zijn afkomst hoefde nie mand van de redders te ra den. „Wat is dat allemaele, ik sta gewoon te visse en meer niet. Ik ebbe van tevo- re goed bekeejke of dit kon. Er is niks aan de hand". Dat hij kurkdroog was gebleven onderstreepte B. door op zijn droge kleding te wij zen. Rondkijkend realiseer de hij zich pas goed wat voor zijn persoon allemaal in het werk was gesteld. Vijfendertig brandweerlie den, vijf brandweerauto's, een boot met weinig diep gang, de rijkspolitie te wa ter, de veldpolitie, de burge meester van Bruinisse en een wethouder. Wat een pa raatheid allemaal zonder dat je er zelf om vraagt. Vol gens een van de Bruse red ders hat het nog erger ge kund, want zei hij: „In Zierikzee woedt er nu een brand in een bejaarden woning, anders was waar schijnlijk het brandweer korps uit die stad ook hier geweest", zo stak de hulp verlener de onthutste sport visser een hart onder het riem. Op KNF-concours in Veldhoven in eerste afdeling ZONNEMAIRE - De harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire heeft zaterdag een eer ste prijs behaald op het KNF-concours te Veldhoven. Voor het eerst kwamen zij uit in de eerste afdeling. Het verplichte werk A little concertsuite van A. Reed werd gehonoreerd met 148 punten en het vrije werk La Storia van J. de Haan met 140 punten. Tbtaal 288 punten: goed voor een eer ste prijs. Vernoemenswaardig is dat de harmonie onder leiding van Gerrit Voogt de laatste drie concoursen steeds een eerste prijs behaalde. De eerste twee keer in de tweede afdeling en nu in de eerste afdeling. Tbr gelegenheid van dit succes verzorgt de harmonie op vrij dag 27 november een concert in het dorpshuis te Zonnemaire. Naast de concours werken zul len enkele lichte werken op het programma staan. Aanvang 19.30 uur, de toegang is gratis. DEN HAAG - Het college ter beoordeling van geneesmidde len heeft onlangs besloten op de bijsluiters van fenothiazine bevattende produkten een waarschuwing te laten opne men. Ze mogen niet aan kinde ren onder de één jaar worden gegeven vanwege een mogelijk verband met wiegedood. VILNIUS De nieuwe presi dent van Litouwen, Algirdas Brazauskas, heeft het Westen opgeroepen met economische hulp over de brug te komen en beloftes over investeringen in daden om te zetten. Brazaus kas deed dat woensdagavond na zijn verkiezing tot presi dent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5